Bank of England "a deschis" camera Tezaurului pentru internauti. Acestia pot vedea cele  400.000 de lingouri de aur

de DP     HotNews.ro
Luni, 15 iulie 2013, 12:35 Economie | Finanţe & Bănci


Dupa ce in majoritatea statelor europene au aparut suspiciuni cu privire la existenta fizica a aurului fizic existent in buncarele bancilor centrale, Banca Angliei a pus la dispozitia internautilor un tur virtual care include o vizita insotita de explicatii in camera Tezaurului, unde este stocat aurul.
La inceputul acestui an, Banca centrala germana, Bundesbank, a decis sa repatrieze o mare parte a rezervelor de aur depozitate la Paris, New York si Londra, pentru a satisface recomandarile Curtii germane de conturi. Decizii similare au fost luate si de alte banci centrale europene.


Si in Romania aparusera la un moment dat zvonuri privind "mutarea" unei parti din Tezaur in afara tarii. Guvernatorul BNR a reactionat imediat atunci, chemand  cativa jurnalisti cu influenta in subsolurile Bancii Centrale pentru a le arata aurul fizic. "Am chemat cativa 20 de sefi de publicatii si i-am dus in sala cu Tezaurul, lasandu-i sa il atinga fizic si sa spuna "Este!", ca in poezia aceea. Eu inteleg ca oamenii se mai indoiesc uneori si ca nu cred intotdeauna ceea ce li se spune, dar zvonurile cum ca BNR ar fi scos Tezaurul din Romania sunt extrem de periculoase. Sigur ca o parte din aur il tinem la Banca Reglementelor Internationale, dar in subsolurile BNR sta foarte bine rezerva de aur din tara. Din pacate, spatiul este foarte mic acolo iar grupurile care pot intra sunt de maxim 10-15 persoane", a spus Isarescu, care a mai precizat ca aurul exista. "Tezaurul este acolo pentru a avea incredere intr-o tara si in moneda nationala", a mai explicat atunci  Guvernatorul.

O initiativa cum este cea a Bancii Angliei este in masura sa "calmeze" eventuale spirite care ar mai avea indoieli cu privire la existenta fizica a aurului.

Lingourile de aur cu certificarea Good Delivery Standard, contin aur cu o puritate minima de 995:1000, fiind inscriptionate cu seria de productie, marca rafinariei, raportul de compozitie si anul fabricatiei.
Lista producatorilor de lingouri London Good Delivery este "sub controlul" Bank of England inca din secolul 18, ea cuprinzand circa 60 de producatori din 28 destate. Pentru ca un producator sa ajunga pe aceasta lista, ea trebuie sa aiba un rulaj financiar minim si sa fie recomandat de banca centrala locala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1910 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Imi place declaratia d-lui Isarescu. (Luni, 15 iulie 2013, 13:38)

    Marionette [utilizator]

    "Zvonurile cum ca BNR ar fi scos Tezaurul din Romania sunt foarte periculoase". "Sigur, o parte este la banca Reglementelor Internationale"....
    Oricum, eu am incredere in domnia sa, de-aia n-am avut probleme cu bancile si banii de 24 de ani!
    • +2 (2 voturi)    
      Le-am numarat! (Luni, 15 iulie 2013, 13:53)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Daca va uitati cate lingouri sunt pe un raft, eu am estimat 64, 4 rafturi pe unitate, am vazut vreo 250 de unitati asta inseamna spre 70.000 de lingouri nu 400.000. Este o mica mare diferenta, nu credeti?
      • 0 (0 voturi)    
        confirm (Luni, 15 iulie 2013, 19:27)

        rpd [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Am numarat si eu si mi-au iesit aproximativ 67.000 de bucati. Or fi 5 camere cu asa ceva.
      • +1 (1 vot)    
        Corectie (Luni, 15 iulie 2013, 19:31)

        rpd [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        The bank's vaults are built on London clay which means there are strict floor loading limits. Gold is stored in vaults spread over two floors.
        Deci sunt mai multe astfel de camere.
  • -1 (3 voturi)    
    da, da (Luni, 15 iulie 2013, 13:46)

    Mazeta [utilizator]

    Spre deosebire de ruși, care ne-au luat 90 de tone de aur și atât, anglo-americanii sunt mai eleganți: ne-au luat 100 de tone de aur și ne pot oferi tururi virtuale. În rest, tezaurul românesc de la New-York se va întoarce în țară fix odată cu cel de la Moscova. Mulțumim, Mugur.
    • +1 (1 vot)    
      hai ca esti tare (Luni, 15 iulie 2013, 14:33)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      oare mai e cineva care nu si-a dat seama ca sau esti platit pt. comentariile pe care le faci, sau esti lipsit de inteligenta?
      rusii ne-au luat 90 de tone de aur și atât?
      Rusii ne-au luat mult mai mult, aurul luat nu insemna nimic fata deportari, generatii distruse, implantarea comunistilor, sistemul de valori distrus ... ne-au scos sufletul(la propriu).
    • 0 (0 voturi)    
      da, stim (Luni, 15 iulie 2013, 15:50)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ne-au jefuit anglo-americanii de numa', bine-am facut ca le-am declarat razboi la americani in 41, pacat ca nu i-am si invins, ca sa ne plateasca despagubiri de sa le sara capacele. Unde mai pui ca nesimtitii se si-ncalzesc la caloriferul nostru, imperialistii naibii.
  • +1 (1 vot)    
    Sa ne arate si Isarescu ca Aurul e in tara (Luni, 15 iulie 2013, 14:01)

    tanase_v [utilizator]

    Sa ne arate si Isarescu ca Aurul e in tara

    Ca din ce a declarat Vasile nu mai e ...