Garanti Bank: Crestere economica mai scazuta, inflatie la un minim istoric si redresarea sectorului constructiilor - cele mai importante previziuni pentru 2014
In ceea ce priveste inflatia, aceasta va atinge un nivel minim istoric de aproximativ 1% in prima jumatate a anului 2014, dar va creste in a doua parte a anului pana la 3,5%. Factorii care vor putea influenta semnificativ dinamica inflatiei in 2014 sunt masurile anuntate de liberalizare a preturilor la energie (crestere de aproximativ 10%) si gaze (crestere de aproximativ 8%), dar si indexarea accizelor cu 4,77% incepand din ianuarie 2014 si cresterea accizelor la carburanti (pretul final crescut cu 5,5%, cu un impact asupra inflatiei de 0,5 puncte procentuale).
Specialistii GarantiBank estimeaza ca BNR va continua relaxarea politicii monetare cu inca doua scaderi ale dobanzii cheie. Astfel, se asteapta ca aceasta va atinge 3,5% pana la finalului primului trimestru al anului 2014.
"Odata cu scaderea inflatiei creste puterea de cumparare, iar finantarea in lei devine mai atractiva, respectiv mai ieftina. Acesti factori, impreuna cu cresterea salariilor reale, reprezinta un impuls pentru imbunatatirea cererii si consumului intern pe piata locala in 2014", a declarat Rozalia Pal, Economist-Sef GarantiBank.
De asemenea, in 2014 este asteptata o relansare a investitiilor publice si private, redresarea venind pe fondul accelerarii absorbtiei de fonduri europene si a reluarii de proiecte de infrastructura.
"Odata cu revigorarea economiei, ne asteptam ca si somajul sa scada treptat, pana la o medie anuala de 7%. Impulsul ar putea veni si din sectorul industrial, care a avut un parcurs foarte bun in 2013 si ne asteptam ca productia sa se mentina la acelasi nivel", a adaugat Pal.
Un alt semn pozitiv din piata este legat de redresarea segmentului constructiilor, unde este asteptata o crestere cu 3,3% in 2014, desi performantele in 2013 au fost sub asteptari. Sectorul beneficiaza si de proiectele europene de infrastructura deblocate la sfarsitul lunii iunie.
Sectorul privat ar putea beneficia si de o schimbare importanta in legislatie, si anume propunerea Guvernului de a reduce CAS-ul cu 5 puncte procentuale. Aceasta masura ar putea creste competitivitatea companiilor locale si ar putea reprezenta, de asemenea, un stimulent pentru relansarea investitiilor straine.
In raportul citat, GarantiBank estimeaza si evolutia cursului valutar EUR/RON, care este asteptat sa se stabilizeze la 4,45 pana la sfarsitul anului 2013 si sa se deprecieze spre 4,55 in 2014, in special din cauza fluxurilor de capital pe termen scurt, determinate de evenimente internationale.

Dan Amariei, la 20 de ani de la lansarea albumului Omul cu Șobolani – „Ne punem în cap”: „Existau niște locuri cu un farmec mișto, cum ar fi Lăptăria sau Motoarele, genul de locuri care nu cred că vor mai exista vreodată”
VIDEO REPORTAJ Libearty Sanctuary, cel mai mare sanctuar de urși bruni din Europa/ Care este populația reală de urși? Cât de mare ar trebui să fie ea?
Paradoxul pandemiei: internările s-au prăbușit în 2020, dar numărul infecțiilor nosocomiale a crescut față de 2019 - date oficiale la nouă luni
De ce căutăm urme de viață pe Marte și ce ar însemna pentru omenire dacă le-am găsi
Găurile negre supermasive, formate din materie întunecată? / Internauții au decodat mesajul secret al roverului Perseverance / GTA ar putea fi interzis în SUA /
S-au apucat mai mulți români de yoga în pandemie? „De acasă se muncește mai mult decât de la birou. Faptul că urmează ora de yoga, mă forțează să-mi închid laptopul”