Liviu Voinea: Ma astept la o crestere economica de cel putin 3,5% pentru primul trimestru

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 14 mai 2014, 12:38 Economie | Finanţe & Bănci


Liviu Voinea
Foto: Agerpres
Economia Romaniei a inregistrat o crestere economica de cel putin 3,5% in primul trimestru, avand in vedere datele referitoare la productia industriala si consum, apreciaza ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, citat de Agerpres. "Maine (joi - n.r.) se vor publica rezultatele pe primul trimestru si acum imi iau palaria de ministru si mi-o pun pe cea de analist, ceea ce am fost anterior, iar pe baza datelor despre productia industriala si consum, care sunt deja publicate pentru primul trimestru, eu ma astept la o crestere de cel putin 3,5% pentru primul trimestru", a declarat Liviu Voinea, la reuniunea anuala a Bancii Europene pentru Reconstructie si Dezvoltare (BERD) de la Varsovia.

Acesta a spus ca, luand in calcul sezonalitatea, Romania ar putea avea o crestere economica de cel putin 4% pentru intregul an 2014.

Potrivit ministrului delegat pentru Buget, Romania este diferita, in sensul bun al cuvantului, de restul pietelor emergente, pentru ca are un deficit de cont curent redus, nu depinde de gazul rusesc decat intr-o masura redusa, are o crestere economica solida si sa urmeaza sa intre in zona euro in 2019.

La finele anului trecut, la momentul realizarii proiectului de buget pentru acest an, Guvernul a estimat o crestere economica de 2,2% pentru acest an.

La inceputul acestei luni, Comisia Europeana (CE) a imbunatatit din nou previziunile privind cresterea economica a Romaniei in 2014 si 2015, estimate acum la 2,5% in 2014 si 2,6% in 2015, fata de de 2,3% si respectiv 2,5%, cat estimase la momentul prezentarii previziunilor de iarna, in februarie.

Fondul Monetar International estimeaza ca, in acest an, Romania va inregistra o crestere economica de 2,2%, urmata de un avans de 2,5% in 2015.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





801 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 14 mai 2014, 13:14)

    [anonim]

    • -4 (4 voturi)    
      e simplu (Miercuri, 14 mai 2014, 13:42)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui

      din moment ce salariile medii scad, peste 100% din aceasta crestere este "extrasa" peste granite
      • 0 (2 voturi)    
        /// (Miercuri, 14 mai 2014, 14:06)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Dar de ce scad demagogule?
        Nu cumva astia de la gunrenare sunt cei mai buni, cei pe care ii slujesti?
        Nu inteleg pozitia ta.
    • +2 (2 voturi)    
      profitul corporatiilor ce iese din tara... (Miercuri, 14 mai 2014, 14:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

      Adica profitul lui Gruia Stoica ramane sigur in tara, iar cel al Petrom fuge repede in Austria? Profitul fie se reinvesteste (intr-o tara sau in alta) fie se duce la actionari. Iar actionarii il vor cheltui inde vor crede de cuviinta.
      Deci daca tu vrei sa atragi bani in Romania, nu ar trebui sa porti grija profitului care pleaca, ci sa oferi conditii ca el sa nu plece.
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 14 mai 2014, 13:29)

    [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    De.. (Miercuri, 14 mai 2014, 13:37)

    nic1 [utilizator]

    cand a-ti venit la putere(uslamul) aveti numai crestere economica dar in buzunarul meu nu se vede nimic ba dincontra banii sunt tot mai putini pt. nevoile familiei
    concluzia: mincinosi ordinari.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Miercuri, 14 mai 2014, 13:57)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui nic1

      Corect se scrie "ave-ti". Daaaaa?
    • 0 (4 voturi)    
      Pai... (Miercuri, 14 mai 2014, 14:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nic1

      daca vei astepta ca o putere politica sau alta sa-ti umple buzunarul... vei ramane tot cu el gol. Daca vrei bani, cauta un job mai bun, sau baga unul suplimentar, nu astepta pomeni de la politicinei.
    • 0 (2 voturi)    
      Uite o solutie pt a avea bani pt familie: (Miercuri, 14 mai 2014, 15:46)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui nic1

      bea mai putin.
  • +1 (3 voturi)    
    au inceput (Miercuri, 14 mai 2014, 13:44)

    sebagain [utilizator]

    Cantarea PSD a Romaniei. Tot fac ei campanie cu imagini din URSS.
  • 0 (2 voturi)    
    pai da (Miercuri, 14 mai 2014, 14:05)

    robertto_ [utilizator]

    normal ca te astepti la asa crestere doar suntem in campanie electorala! pun pariu ca la viitoarele majorari de taxe si impozite ce vor urma dupa alegeri nu te astepti!