Operatiunile Petrom, afectate de acciza pe carburanti si de taxa pe constructii speciale

de DP     HotNews.ro
Marţi, 12 august 2014, 9:46 Economie | Finanţe & Bănci


Mariana Gheorghe, CEO Petrom (foto arhiva)
Foto: HotNews / DP
OMV Petrom a inregistrat in primele sase luni vanzari de 10,72 miliarde lei, in scadere cu 7% fata de rezultatul din primul semestru al anului trecut, si a avut un profit net de 1,9 miliarde de lei, mai mic cu 22%, a anuntat marti compania. "Volumele de vanzari din marketing ale Grupului in Trimestrul al doilea din 2014 au fost cu 10% sub nivelul din T2/13. Vanzarile cu amanuntul ale Grupului, care au reprezentat 70% din vanzarile totale din marketing, au scazut cu 8% fata de nivelul din T2/13, fiind afectate in principal de cresterea taxelor la carburanti in Romania si de concurenta mai mare. (...) Impozitul de 1,5%, aplicat la valoarea bruta a constructiilor, introdus la 1 ianuarie 2014, are un impact negativ direct asupra costurilor de operare in toate segmentele de activitate ale companiei (in special in E&P) si afecteaza rentabilitatea unora dintre proiectele noastre investitionale", se arata in comunicatul companiei transmis marti HotNews.ro.

  • Anticipam discutii cu autoritatile romane in vederea obtinerii unui cadru fiscal si de reglementare stabil pe termen lung si favorabil investitiilor
"Vanzarile comerciale au scazut cu 15% fata de acelasi trimestru al anului trecut, reflectand concurenta puternica pe piata de motorina si vanzarile mai mari din T2/13, favorizate de perioada de mentenanta si opririle rafinariilor locale. Anticipam discutii cu autoritatile romane in vederea obtinerii unui cadru fiscal si de reglementare stabil pe termen lung si favorabil investitiilor, discutii care vor aborda impozitarea suplimentara a hidrocarburilor si impozitul pe constructii", mai spun oficialii OMV Petrom.

Profitul net atribuibil actionarilor OMV Petrom SA dupa deducerea profitului net atribuibil interesului minoritar a fost in primul semestru de 1,38 miliarde de lei, mai mic cu 42% fata de nivelul de 2,39 miliarde de lei inregistrat in primele sase luni ale anului trecut.

In perioada analizata, OMV Petrom a produs 32,72 milioane barili echivalent petrol (bep) de hidrocarburi, in scadere cu 1% fata de 33,2 milioane bep in intervalul ianuarie-iunie 2013.

OMV Austria detine 51,01% din actiunile OMV Petrom, statul roman, prin Ministerul Economiei, are 20,64%, Fondul Proprietatea 18,99%, iar 9,36% se tranzactioneaza liber la Bursa de Valori Bucuresti.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3837 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 12 august 2014, 10:27)

    Lok [anonim]

      #showComment
  • +13 (13 voturi)    
    Bietii OMV foarte "Afectati" sunt (Marţi, 12 august 2014, 10:34)

    alex4321 [utilizator]

    Bietii OMV foarte "Afectati" sunt
    ca vand benzina in Romania (atentie ma refer la ptretul fara taxe)
    la cele mai mari preturi din Europa)
    si ca le curge petrolul romanesc gratis prin conducte
    care ajunge mai ieftin in Austria decat la Bucuresti....

    "Bietii" de ei...cred ca atrebui sa le plangem de mila
    Ca de la 1 miliard EU profit
    si de la inca 3 miliarde de EU sifonate prin firma lor de Marketing

    "saracutii" de OMV care au luat gratis tot petrolul Romaniei de la infractorul Nastase

    (Apropo cand incepe procesul asta d-na Kovesi? Asta nu-i tot o privatizare frauduloasa?)

    vor avea un profit de DOAR 0.9 Miliarde de EU
    si de doar 2.9 EU sifonati prin firma de Marketing.

    O "cheta" nu vor de la noi ca sa-si pastreze profitul urias ?
  • +3 (5 voturi)    
    astea sunt rezultatele (Marţi, 12 august 2014, 11:02)

    catelu [utilizator]

    Acum se vad efectele politcii idioate a guvernului dambovitean, care prin supra-taxare si-a taiat craca de sub picioare. Problema e ca toti eram pe craca aia.
  • +4 (6 voturi)    
    Pretul a crescut... (Marţi, 12 august 2014, 11:04)

    prompt [utilizator]

    ...calitatea a scazut! Ultima data cand am alimentat la Petrom am avut surpriza sa mi se declanseze senzorul de poluare. La service, calculatorul a avut o singura observatie: benzina de proasta calitate. Asa ca ...adio alimentare de la petrom-omv!
      #showComment
  • +7 (9 voturi)    
    Cand incepe urmarirea penala (Marţi, 12 august 2014, 11:24)

    Dodel540 [utilizator]

    Sunt si eu foarte interesat cand incepe urmarirea penala pentru subevaluarea Petrom la privatizarea sa catre Omv.
    Doar acum avem justitie independenta nu?
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    Anul trecut Petrom a avut... (Marţi, 12 august 2014, 11:54)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...vanzari (incasari) de 5,4 mld de euro si profitul net de 1,09 mld E. Practic o rata de 20% a profitului NET din total incasari. Asta inseamna ca: dupa cheltuieli cu explorare (M.Neagra, alte locatii-petrol si gaze), cheltuieli de exploatare, rafinare (Brazi si nu stiu daca mai au vreo alta rafinarie) si/sau, opuse celor mentionate imediat anterior, procurarea de petrol brut ori rafinat de pe piata externa, apoi cheltuieli de transport, de depozitare, intretinere statii, cheltuieli cu forta de munca - de la benzinar la director, cheltuieli cu fiscalitatea asupra fortei de munca, virarea accizei (anul trecut vreo 35 eucenti/ litru) si TVA 24%la bugetul de stat (anul trecut nu era impozitul pe constr. speciale) si dupa care se mai aplica si impozitul pe profit ramane cu 20% net in buzunarul actionarului. Adica exemplu: la 5 lei (doar cu putere de ex.) litrul carburant = 1 leu la "bozonar". Teribil! Poate doar in IT rate mai ridicate de profit. Si n-am pus chelt adm, recl-publ... ohooo...
      #showComment#showComment
  • -1 (7 voturi)    
    este ceva normal (Marţi, 12 august 2014, 11:56)

    mihaitzateo [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce unora li se pare asta ceva negativ.
    Poate prin orase merg oamenii mai mult cu mijloacele de transport in comun sau cu bicicleta sau pe jos.
    Si atunci e ceva pozitiv ca au scazut vanzarile de carburant a OMV.
    Dupa parerea mea,prin orase ar trebui permis mersul cu masina mica numai pentru politie,salvare,pompieri si masinile de aprovizionare si persoanele bolnave sa aibe voie sa mearga cu masina.
    Restu sa mearga cu bicicleta si mijloacele de transport in comun.
      #showComment#showComment
  • +1 (3 voturi)    
    cum ne recuperam paguba (Marţi, 12 august 2014, 13:42)

    barbatdetreaba55 [utilizator]

    Daca Nastase nu a fost condamnat pentru privatizarea bogatiilor din subsolul Ro, trebuie sa ne luam, ca si popor, bogatiile subsolului inapoi
    Exista ONG ce pot face mobilizarea necesara pentru o preluare, corecta, a actiunilor OMV?
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    EADS-ul 60 mil, OMV-ul cat ? (Marţi, 12 august 2014, 19:07)

    Plagarus [utilizator]

    Poate cineva sa explice de ce a scumpit Petromu' motorina la pompa cu 20 de bani in 10-15 zile?
    Din cauza accizei/// lui ponta a scazut iar consumul si la volumul actual nu se mai inscrie in costuri sa ma iasa si profit?
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    Triste rememorari. (Miercuri, 13 august 2014, 2:52)

    Plagarus [utilizator]

    Statul Român s-a obligat ca pe o perioada de 15 ani să despăgubească în totalitate Cumpărătorul (O.M.V.) pentru orice pretenţii în legătură cu poluarea anterioară a mediului, iar pe o perioadă de 30 de ani să despăgubească Cumpărătorul în totalitate pentru orice pretenţii în legătură cu abandonarea şi scoaterea din funcţiune a sondelor abandonate, oprite, închise sau care aşteaptă să fie abandonate. Nu se precizează nicio limită valorică. Se pare că, Statul Român a achitat deja peste 800 milioane euro.
    - Statul Român s-a obligat să treacă în proprietatea O.M.V. aproximativ 2.000 ha de terenuri subevaluate, aflate în mediul urban. Pierderea pentru Bugetul de Stat este de cel puţin 2 miliarde euro.
    - Facilităţile acordate excesiv Cumpărătorului de către Guvernul Năstase au prejudiciat Statul Român de mai multe miliarde euro.
    - Nivelul, baza şi modul de calculare a redevenţelor vor fi menţinute pentru o perioadă de 10 ani, respectiv cea mai mică redevenţă din lume, de numai 3,5%, se aplica la preţul fix al ţiţeiului de 22 dolari pe baril, indiferent de preţul ţiţeiului pe piaţa mondială. Consultantul nu a luat în considerare preţul mondial al ţiţeiului la evaluarea PETROM.
    - Timp de 10 ani, Statul Român s-a angajat că nu va majora prevederile din Codul fiscal referitoare la impozitele pentru exploatare şi producţie menţinând scutirile de la art.216 din Legea nr.571/2003.
    - Instituţiile române implicate în privatizarea PETROM nu deţin documentele şi informaţiile utilizate la stabilirea valorii firmei pentru vânzare.
    - La evaluarea patrimoniului PETROM nu s-a ţinut seama de preţul de piaţă din anul privatizării. În raportul de evaluare întocmit de Consultant nu sunt prezentate date cu privire la evaluarea zăcămintelor petrolifere şi de gaze naturale din România şi din Kazakhstan. Rezultă că toate aceste zăcăminte au fost date gratuit poporului austriac, prin O.M.V.
    - La estimarea valorii PETROM, prin metodele folosite de Consultant, nu s-a luat în calcul patrimoniul com
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    Directoarea (Miercuri, 13 august 2014, 9:09)

    Fitter [utilizator]

    a mai spus ceva si anume ca taxele suplimentare platite de OMV echivaleaza cu o majorare de 90% a redeventelor, deci adio renegocierea redeventelor. Si daca nu o sa le mai convina ceva s-ar putea sa vanda o parte din actiuni la rusi, ca tot se vehicula aceasta posibilitate !! Atentie cei 7.4 milioane votanti ai USL!!
      #showComment