​N-ai sa schimbi o suta? Cum se face ca intr-o era tot mai digitalizata, platile cash cresc in Romania. Se feresc oamenii de tranzactiile prin banci din cauza comisioanelor sau creste economia neagra?

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:01 Economie | Finanţe & Bănci


Saptamana trecuta am insotit la finalizarea tranzactiei un amic care si-a cumparat o garsoniera. A dat pe ea 32.000 de euro, cash. Banii ii tinea intr-o punga ca cele in care iti pun vanzatorii din piete morcovii de supa. L-am intrebat de ce nu face virament bancar. Mi-a raspuns din prima: Esti nebun? Tu n-ai vazut ce comisioane au bancile? Ajuns acasa, m-am uitat peste cifre. Desi ne petrecem tot mai mult viata in online, creste preferinta pentru platile cash. O fi o schimbare de paradigma? O creste economia neagra? E la mijloc dorinta de a evita plata spezelor bancare care ar scumpi si ele tranzactiile? Probabil cate putin din fiecare.

  • Ce spun bancherii, economistii si jurnalistii?

"Probabil ca nivelul  educatiei sau increderea scazuta in banci imediat dupa criza in cazul populatiei si alte cauze (as adauga "nevoia" de a ocoli bancile in cazul celor cu plati restante) in cazul companiilor au facut ca fluxul platilor prin banci sa creasca intr-un ritm mai scazut. Drept pentru care avansul inregistrat de tranzactiile cash a fost mai vizibil", spune economistul sef al unei banci locale. Uitati-va insa, continua acesta, la faptul ca liderul  tranzactiilor cash in Europa este Germania. "Acolo se pare ca este vorba de problemele interbelice care inca le mai bantuie subconstientul", explica economistul sef.

Cred ca nivelul ridicat al impozitarii a "migrat" unele firme in zona non-bancara, in care salariile se dau la plic, spune reprezentantul altei banci romanesti. Un calcul empiric ar fi ca avem in jur de 11 mil carduri debit active si 5.6 mil. salariati (la sfarsitul lui 2013) din care 1.2 mil bugetari (care primesc salariul pe card), 900.000 au salariu minim pe economie iar 355 000 oameni sunt angajati de top 50 companii din tara. Din restul de 3.1 milioane probabil mai avem 1-1.5 mil. care iau si ei banii pe card. "Prin urmare avem o gaura de cel putin 1.6 milioane salariati care plimba plicuri.", spun reprezentantii unei a treia banci.

"Pentru ca lucrurile sa revina la normal ar fi nevoie sa se micsoreze taxele, nu dobanzile. Daca insa vor continua sa scada bonificatiile de la depozitele bancare, si nu impozitele, se va observa ca din ce in ce mai multe companii isi cer insolventa si proprietarii lor isi iau banii si-i pun deoparte. Cu cat dobanzile vor fi mai scazute, cu atat isi vor trage oamenii de afaceri mai multi bani din firma. Nicidecum nu va ￯decola￯ economia pe seama creditului si a ecartului ￯castigat￯ din subremunerarea economisirilor populatiei. Dar pana sa se relaxeze fiscalitatea, romanii isi manifesta neincrederea si cash-ul creste. Cu precizarea ca numerarul a scazut si activitatea ￯la negru￯ a devenit mai putin intensa doar cand populatia a crezut ca economia e bine administrata. Iar in masura in care cantitatea de cash se mareste si creste ￯greutatea￯ economiei informale, de subzistenta, se majoreaze taxele. De ce? Fiindca nu s-au incasat cele precedente", scrie pe blogul lui jurnalistul Ionut Balan.

Este adevarat: inasprirea fiscalitatii explica cresterea numerarului. Dar mai este ceva: inflatia si reducerea artificiala a dobanzilor actioneaza tot ca un impozit (ascuns) asupra economisirii si reprezinta un factor explicativ suplimentar si esential in dinamica numerarului, crede profesorul de economie Bogdan Glavan.

Care sunt cifrele oficiale?

In anul 2013, spune BNR, numerarul in circulatie aflat in afara sistemului bancar a crescut pana la 37,48 miliarde de lei, fata de 33,3 miliarde de lei in anul anterior. Cresterea a fost de 12% in 2013, dupa ce in 2010 numerarul crescuse cu 10% iar un an mai tarziu cu 15%.

  • Numarul de bancnote existente in afara sistemului bancar la sfarsitul anului 2013 a fost de 820,48 milioane bucati, cu 12,5% mai mare fata de cel de la fi nele anului 2012, iar valoarea acestora a inregistrat un procent de crestere similar. Majorari ale numarului de bancnote afl ate in afara sistemului bancar s-au inregistrat pentru toate cupiurile, cea mai importanta modifi care cantitativa (+22,6%) survenind in cazul cupiurii de 50 lei, a carei pondere in numarul total de bancnote a crescut cu 1 punct procentual, urmata de cupiura de 200 lei (+16,9%), care si-a majorat ponderea cu 0,3 puncte procentuale.

  • Numarul de monede existente in afara sistemului bancar la sfarsitul anului 2013 a fost cu 14% mai mare fata de cel de la finele anului 2012, iar din punct de vedere valoric, numerarul sub forma de moneda a crescut cu 11%.

BNR spune ca la baza cererii crescute de cash s-ar afla extinderea retelelor teritoriale ale lanturilor de magazine de tip discount, care solicita cantitati importante de moneda din toate cupiurile pentru acordarea restului, precum si utilizarea pe scara larga a echipamentelor automate de distribuire a produselor alimentare de mica valoare sau de plata a unor servicii marunte.

Prin urmare, pare putin probabil sa asistam la o schimbare de paradigma, preferinta pentru cash in detrimentul platilor cu cardul fiind o rezultanta a unei fiscalizari impovaratoare, a reticentei fata de banci si alte cauze monetariste. Voi ce parere aveti?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6858 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    comision plata euro (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:17)

    Nevermind [utilizator]

    Daca la platile in lei, comisoanele pot fi decente, la cele in euro nu exista asa ceva. Incearca sa faci o plata de 25eur in Germania, de ex :D

    O alta discutie ar fi de posibilitatea de a alege. Orice limitare de a folosi plata cash, este un abuz. Daca se creeaza conditiile (apropo de comisioane), lumea va alege singura plata prin card/banca.
    • +4 (4 voturi)    
      primesc salariul pe card (Joi, 6 noiembrie 2014, 9:55)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      De acolo scot bani si platesc toate facturile cash(comisionul de scoatere este zero). Am incercat sa fac plata on-line, este mai comod binenteles. Dar cand am vazut cat este comisionul care mi se ia (mai ales pentru sume mici) m-am lecuit. Am primit de la un prieten, prin cont, 100 lei, caci i-am facut un serviciu, i-am cumparat ceva. Banca mi-a luat 4 lei comision (4%-incredibil).
      • +1 (1 vot)    
        se mai poate ceva (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:10)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Depinde de banca, dar unele ofera direct debit pentru anumiti furnizori (utilitati deobicei). Se emite factura si plata se face automat din cont, cu acceptul tau. Trebuie sa ai grija insa sa ai plafon suficient pentru eventualele facturi. Este comisionat doar furnizorul.

        Tine insa de banca. Partea asta este ok la ing.
    • +1 (1 vot)    
      EUR (Joi, 6 noiembrie 2014, 10:01)

      Pinochio [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Dacă e card in EUR, comisionul pentru plăti este 0 (zero). Cel puțin la ING.
      • +1 (1 vot)    
        nope (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:07)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Pinochio

        NU ma refeream la plata cu cardul, ci prin op. ;) Atat la lei cat si la eur.

        ING-ul fura altfel la plata pe net. Factura Google in ron, debiteaza card in ron cu eur la curs intern, trecand prin ron-eur-ron. Italo-Romena mai facea asa. Romaneasca nu o face. Cred ca tine de faptul ca sunt sucursale si nu pj romane, dar explicatiile lor sunt de toata jena daca-i iei la bani marunti. Inclusiv ca cica nu e normal ca google sa vrea ron.
    • -1 (1 vot)    
      comisioane??? (Joi, 6 noiembrie 2014, 15:50)

      LLDD [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Am facut plati in Germania, Austria, UK, etc. cu cardul si online si la POS-uri. Comision de tranzactionare nu exista. Si nici nu cred ca rata de conversie daca folosesti un card in lei o sa te coste mai mult decat sa scoti banii de la bancomat (unde platesti un comision) sa cumperi valuta de la o casa de schimbi ca sa faci plata in numerar
      .
      • +1 (1 vot)    
        OP (Joi, 6 noiembrie 2014, 16:21)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui LLDD

        Incearca tu sa platesti unui neamt ceva de 20eur cumparat de pe ebay si mai vorbim. Sunt putini cei care folosesc paypal.

        Deci da, comisioane bancare. Discutia este despre cash vs prin banca (multiple forme). S-a plecat de la cumparat garsoniera. Crezi ca era vorba de o plata prin POS? Eu nu prea cred.
  • +14 (16 voturi)    
    Javre (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:18)

    vodatepes [utilizator]

    Cand s-a propus comisionul sa fie la vedere la ATM toti bancheri au sarit ca arsi. Ba baieti vreti bani nostril? Trebuie sa ii meritati. Romanul s-a ars cu voi o data. Bancheri au facut tot felul de presiuni ca profitul lor pe timp de criza sa nu scada Asa ca ei au fost cu castigul si noi cu paguba.
  • +17 (19 voturi)    
    Sa-i multumiti lui Isarescu (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:18)

    Je__ [utilizator]

    E de 25 de ani la butoane...si n-a actionat decat in favoarea intereselor securistilor si al capitalistilor de carton. Nu al populatiei.

    1. Economia e euroizata. Abia acum BNR a pus frana si incearca sa carmeasca spre RON, cand ar trebui sa actioneze exact invers...avand in vedere dorinta noastra de a adera la EURO. Cel putin declarativ.
    2. Mergi la banca si depune o suma de euro in cont, si imediat cere-i inapoi. O sa ai in mana cu 1% mai putin.
    Daca vrei sa-i transferi, comisioanele is tot de ordinul 1%, min 30-50EUR.

    Pain cand marja de negociere la un apartament e de ordinul 3-5%, sa pierzi 1% doar din transfer, nu ti se pare mult?

    Doamne sfantul sa mai fie la mijloc si conversii valutare, ca deja pierzi intre 2 si 3% din suma.

    Si da...cashul le permite multora sa supravietuiasca, prin evitarea taxelor si impozitelor. Daca toti ar fi corecti...multe preturi si salarii in piata ar trebui sa fie mai mari.
  • +16 (18 voturi)    
    plati cash (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:18)

    misa2002_2006 [utilizator]

    pentru ca bancile au niste comisioane f. obraznice..
    este o jupuiala la drumul mare!
    si nimeni nu poate sa ia o masura impotriva acestor abuzuri, pt ca- interese mari, politice!!!
  • +15 (15 voturi)    
    card de debit (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:52)

    MariusNiculcescu [anonim]

    Eu am un card de debit,pentru care platesc comision de administrare lunar si de cate ori indraznesc sa-l alimentez mai platesc inca un comision. Nu folosesc decat banii mei,daca nu am alimentat nu pot sa fac plati si atunci despre ce vorbim ? Cum sa lucrezi cu banca cand esti furat pe fața? Am facut acel card doar pentru plati on-line,altfel nu intram in banca nici daca ma plateau.
  • +14 (14 voturi)    
    motive (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:05)

    VladBerliba [anonim]

    Sunt mai multe motive pentru care lumea plateste cash. Unul din ele ar fi ca se intampla frecvent ca POS-ul sa nu functioneze. Alt motiv este cand constati ca nu se poate plati cu card ceea ce se intampla destul de frecvent. Altul este cand vrei sa ajuti pe cineva cu bani, lucru care e cel mai facil cu numerar.

    De asemenea tranzactiile cu numerarul protejeaza viata privata a oamenilor garantand ca datele privind cumparaturile pe care le faci nu ajung in baze de date asupra carora nu ai control.
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:38)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Folosesc cat de des pot plata cu cardul, dar de multe ori, in ciuda faptului ca nu ai de primit rest, nu ai de cautat prin portmoneu banii si altele, tot imi da senzatia ca intreaga operatiune e mai inceata decat plata cash.
    Ar trebui sa fie instanta in teorie.
  • +20 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:32)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      exact (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:12)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui

      Si este si mai interesant cum cei care promoveaza asocierea ideii de ilegal cu cash sunt de "dreapta". Ce misto e sa promovam limitarea libertatilor. Curat-murdar cu parfum de politic corect.
    • +1 (1 vot)    
      Ilegal (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:23)

      taticudan [utilizator] i-a raspuns lui

      Asa este. Acum suntem toti potentiali infractori, exista doar prezumtia de vinovatie.
  • +6 (6 voturi)    
    Explicatie...de ce numai cash (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:17)

    HarryP [utilizator]

    Daca vrei sa stie ANAF-ul ce castiguri reale ai se uita la stilul tau de viata si deci la volumele de bani cheltuiti si pe ce cheltui. Daca faci intr-o saptamana numai plati cu cardul atunci poate oricine estima cat cheltui pe mancare si altele ANUAL. De aici rezulta si venitul global necesar ( cel pe care il faci si nu-l declari integral) pentru acoperirea cheltuielilor corespunzatoare stilului de viata. In plus cardul e o idiotenie si pt ca nu poti sa cheltuiesti pe zi sau pe saptamana numai ce oti-ai bugetat ca iti permiti cum se intampla lejer cand iti imparti numerarul pe plicuri dedicate fiecarei saptamani de exemplu. Comisioanele bancare sunt si ele o cheltuiala care preferi sa nu o ai daca tot te ajungi cu banii la limita
  • +4 (4 voturi)    
    cazul meu personal: (Joi, 6 noiembrie 2014, 8:50)

    21unas [utilizator]

    cele mai substantiale plati pe care le fac sunt totodata in cash (si cred ca pentru majoritatea romanilor este la fel):
    - rata la banca (o alta banca fata de cea unde primesc salariul) - comisionul pe care l-as plati la transferul online este mai mare decat cel la retragere de la ATM, so prefer sa platesc cash
    - intretinerea - cash, pe chitanta completata de mana, cu folie de metal. ca pe vremea bunicii.
    - alocatie pentru hrana la gradinita de stat - tot cash. aceeasi metoda: chitanta scrisa de mana (aici am un ghimpe personal: in zilele de plata, toti parintii stau la coada dupa tanti casiera care completeaza de mana fiecare chitanta. este o gradinita relativ mare, peste 100 de copii. femeia aia scrie lunar peste 100 de chitante si noi stam dupa ea)
    - plati activitati pentru copii (inot etc) - tot cash, tot cu chitanta scrisa de mana
    - plati la cabinetul medical - cu exceptia cliniciilor mari, totul se face cash, chitanta scrisa de mana
    si uite asa peste 3 sferturi din salariu se duc pe plati cash
    • +1 (1 vot)    
      3 sferturi din salariu (Joi, 6 noiembrie 2014, 11:00)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui 21unas

      Iar 3 sferturi de timp se duc pe chitanțele scrise de mână :)
      • +1 (1 vot)    
        ideea este ca nu am de ales (Joi, 6 noiembrie 2014, 11:56)

        21unas [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        majoritatea "prestatorilor de servicii" de mai sus refuza instalarea unui POS
        de transfer bancar nu mai vorbesc
        • +1 (1 vot)    
          depinde (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:16)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui 21unas

          POS inseamna si comisioane, nu intotdeauna mici. Asa cum mi se pare normal ca eu sa aleg cu ce platesc, mi se pare normal ca si celalalt sa aleaga cum incaseaza, urmand ca piata sa faca diferenta. Singura exceptie ar fi institutiile de stat unde ar trebui sa fie obligatoriu si varianta pos.
  • +7 (7 voturi)    
    Banca procedeaza ca si curva -plata inainte (Joi, 6 noiembrie 2014, 8:55)

    andreesanu [utilizator]

    Bancile au fost si sunt ochiul dracului care-ti umbla in buzunar orcit ai fi de zgircit.
    Intodeauna cu un pas inainte dupa metoda "cu rima mica se prinde pestele mare "orce banca iti promite marea cu sarea ca si cum ea ti-ar fi mama,tata,incearca sa-ti poarte de grija sa te legene pina te adoarme,apoi tot banca aia te stringe de git !!!.
    Banca-i gindita sa-ti ia un sfant si cind dormi si cind mori ,orcind ea trebuie sa iasa pe + plusul ala din care isi permite sa-ti de un sut in fund cind o zi ai intirziat cu o rata.Cardurile au simplificat numaratul banilor si au scos din circuit milioane de functionari care trebuiau platiti de banci,le-a crescut cistigul net,si n-a fost destul ,au trecut la bacsisuri(comisioane) pe care ti le strecoara cu litere minuscule undeva unde deja satul de barbologia lor treci cu verderea,dar ti-o scot si ti-o arunca in fata doar cind ii intrebi de ce a scazut contul ???.Orce operatiune se plateste !!!,banca a ajuns ca si curva -plata inainte ,vezi comision de depunere !!!.
    • +7 (7 voturi)    
      Am avut 100 de E intr-un cont (Joi, 6 noiembrie 2014, 10:01)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Am uitat de el. Dupa vreo 4 ani primesc o instiintare ca mi s-a lichidat contul intrucat este gol. Comisioanele pe care si le-a luat banca din suta mea de E l-au golit. Deci le-am facut cadou 100 E.
  • +4 (4 voturi)    
    ati incercat o diversiune. oamenii v-au raspuns:) (Joi, 6 noiembrie 2014, 10:13)

    jackalphonse [utilizator]

    felicitari comentatorilor. exprimarea este coerenta.
    ce sa spun, la niste salarii minuscule care sustin taxe si comisioane, este necesara plata cu card. pai pune unu care 1000 ron, ce rost are sa tina cardul in buzunar pentru zece foi care vor mai plati si comisioane de transfer?
  • +2 (6 voturi)    
    Hai ca sunteti simpatici... (Joi, 6 noiembrie 2014, 10:19)

    TataOmidu [anonim]

    Normal ca se fac plati cash.. una e sa freci la barbie o suta, alta e sa freci un card pe care nu stie nimeni ce bani ai.. valoarea trebuie sa fie vizibila, mai draga!
  • +6 (6 voturi)    
    Politica bancara e de vina (Joi, 6 noiembrie 2014, 10:36)

    johnny500 [utilizator]

    Locuiesc in Franta, tara in care platile cu cardul sunt foarte folosite. Motivul e foarte simplu. Toate bancile din Franta nu au nici un comision la plata cu cardul in zona euro, la retragerea din ATM in zona Euro si la orice transfer in orice tara din UE, deci inclusiv Romania. Pentru o folosire normala a contului bancar nu ai nici un comision. Sunt banci care au un comision de administrare card lunar sunt banci care nu au nici macar acest comision.

    Si mai este o diferenta enorma, transfer bani din Franta in Romania ajung in maxim o zi cu 0 comision. Transfer bani din Romania in Franta ajung in minim 3 zile si cu minim 12 Euro comision. Cred ca e foarte foarte clar de ce romanii prefera plata cash.

    Apoi mai este si problema economiei subterane, dar cred ca primul pas care ar trebui facut este reglementarea comisioanelor bancare pentru serviciile de baza : cont/plata card/transfer.
    • +2 (2 voturi)    
      true (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:19)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui johnny500

      Asta scapa propovaduitorilor plasticului. Sa ofere conditii si comisioane decente si lumea va alege singura. Micii manipulatori "dezinteresati" uita de partea asta si pregatesc terenul pentru o obligare prin lege, la costurile actuale.
  • +3 (3 voturi)    
    de ce? (Joi, 6 noiembrie 2014, 10:45)

    J_W [utilizator]

    Aaaa .. oare pt ca nu le place sa fie jupuiti de banci?
    Lasand comisioanele la o parte, de ce sunt creditele atat de scumpe in Ro fata de zona euro? Si de ce sunt dobanzile la depozite la fel sau mai mici? De ce ar vrea lumea sa faca afaceri cu/prin voi?
  • +3 (3 voturi)    
    Dar (Joi, 6 noiembrie 2014, 10:47)

    Rdu [utilizator]

    la banca de ce nu poti sa platesti cu cardul?
  • +3 (3 voturi)    
    Cardul în România (Joi, 6 noiembrie 2014, 11:07)

    CititorulComentator [utilizator]

    Nu face decât să înlocuiască probabilitatea (destul de mica) de a ți se fura cash-ul pe stradă cu siguranța de a ți se fura cash-ul la bancă de către hoți la costum :)
  • +2 (2 voturi)    
    am o intrebare (Joi, 6 noiembrie 2014, 11:11)

    xtraterestrul_roman [utilizator]

    Daca la magazin platesc cu cardul, comisionul este zero. Deci suma de plata este aceeasi cu plata cash. Avand in vedere ca magazinul plateste comision la banci pentru incasare prin POS, comision ce se regaseste in preturi, nu cumva platind cash ar trebui sa platim mai putin?
    • 0 (2 voturi)    
      Teoretic (Joi, 6 noiembrie 2014, 11:20)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui xtraterestrul_roman

      Practica ne omoară :)
    • +3 (3 voturi)    
      Aici prin vest (Joi, 6 noiembrie 2014, 12:01)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui xtraterestrul_roman

      La unele magazine ( Mai ales daca nu e un mare lant de magazine ci o afacere de familie) poti incerca si uneori primesti un discount daca platesti cash ( 2.5 e la visa).
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:24)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Tu, johnny500, eventual altii, este foarte bine ca spuneti si cum este pe afara, ca lumea sa poata face diferenta si sa nu inghita orice manipulare de 2 lei.

        Ok, eu stiu si mai stiu cativa, dar conteaza sa apara info direct de afara, de la mai multa lume. ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Se feresc oamenii de tranzactiile prin banci din c (Joi, 6 noiembrie 2014, 18:54)

    nicnicnic [utilizator]

    Comisioanele percepute de banci sunt imense.
    La credite, banca ar trebui sa perceapa o dobanda care sa acopere cheltuielile cu creditul si profitul bancii.
    Pentru a ascunde dobanzile imense, banca afiseaza o dobanda ce pare rezonabila, pe care apoi o creste enorm prin tot felul de comisioane, toate fiind variabile prin contract, numai in favoarea bancilor.
    La alte operatiuni bancare, unde costurile bancii si profitul sunt acoperite din comisioane, acestea sunt uriase, cum zic si celilalti care comenteaza. Si permanent exista minciuna nesanctionata a comisioanelor zise zero, de exemplu a celor pe care le platim cand achitam diverse marfuri in magazine cu cardul. Banca percepe comisioane mari de la magazine, iar magazinul si le recupereaza prin cresterea preturilor cu acele comisioane pe care i le percepe banca! Atunci comisionul acela zis "zero" platit de noi nu este deloc zero, este exact comisionul platit de magazin bancii, pe care magazinul il ia de la noi! Eu consider asta jaf, iar jaful prin comisioane este cel mai mare in Romania, raportat la celelalte tari din UE.