VIDEO Isarescu: Batalia asta cu coruptia are rostul ei

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 6 noiembrie 2014, 13:46 Economie | Finanţe & Bănci


Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
Reducerea investitiilor publice ar putea reprezenta o disciplinare a modului de cheltuire a banului public ca rezultat al actiunilor anticoruptie intreprinse in ultima perioada, apreciaza guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, detaliind o afirmatie din urma cu doua zile."Cred ca si batalia asta cu coruptia are rostul ei. Din ce am citit nu s-au cheltuit banii, mai ales la autoritatile locale. Dupa cum stiti, banii Finantelor sunt aici la BNR. Ma uit in fiecare dimineata in conturi si vad cat de multi bani sunt. Nu se cheltuiesc, asa se face ca ne-a prins octombrie cu excedent bugetar, o premiera in politica post-decembrista mai ales in an electoral", a spus joi Isarescu,  la prezentarea raportului trimestrial asupra inflatiei.

"Am lansat o ipoteza pentru ca succesul acestui efort de combatere a evaziunii fiscale si a coruptiei are efecte financiare si economice pe termen lung", a mai adaugat Guvernatorul. .In urma cu doua zile, guvernatorul afirma ca scaderea investitiilor publice poate fi un beneficiu pe termen lung, daca s-a facut pe baza intaririi disciplinei financiare, prin eliminarea proiectelor nerealiste si a coruptiei, chiar daca afecteaza cresterea economica pe termen scurt. La prezentarea de joi Isarescu a aratat ca lupta impotriva coruptiei si evaziunii fiscale nu este doar o problema de moralitate ci si de eficienta economica. 

Vezi mai jos prezentarea de vineri a Guvernatorului BNR:

  

Nu e vorba numai de dreptate sau de morala, ci si de eficienta economica, se elibereaza sume imense, aproape la fel de important. De asemenea, lupta impotriva evaziunii ajuta concurenta pe piata. Evaziunea fiscala distruge piata, concurenta loiala. Pana la urma cei care platesc si sunt corecti sunt scosi din piata", a mai adaugat Isarescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5947 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    observatie (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:01)

    Tejveer [utilizator]

    De ce are Isarescu aceeasi miscare manuala ca Iliescu, atunci cand vorbeste ?
    • +3 (7 voturi)    
      Si tu (Vineri, 7 noiembrie 2014, 11:11)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Tejveer

      Tu de ce scrii cu aceleasi litere care le foloseste si Iliescu?
    • +3 (3 voturi)    
      pt. ca tot ce spun ei (Vineri, 7 noiembrie 2014, 12:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Tejveer

      e lucru manual. :)
  • -7 (17 voturi)    
    din postura corupatorului sau a coruptului? (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:05)

    jackalphonse [utilizator]

    pt ca isarescu este si una si alta
  • +13 (13 voturi)    
    Deci (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:14)

    nano2k [utilizator]

    Deci, daca nu se mai fura, banii sunt!
    • +10 (10 voturi)    
      citeste printre randuri (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:50)

      Tejveer [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      nu ti se pare ciudat ca sunt o gramada de proiecte in tara desi banii stau dositi ? oare nu din cauza ca nu pot alesii sa bage mana pana la cot in ei ? daca iese ponta presedinte, ia sa vezi ce repede o sa dispara
      • 0 (0 voturi)    
        "repede o sa dispara " (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:15)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Tejveer

        ponta cu banii?
  • +10 (10 voturi)    
    nu prea mai indraznesc sa sufle... (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:31)

    ..13 [utilizator]

    ..baronii inca - asteapta asezarea noului Presedinte!

    Buna precizarea legata de eficienta investitiilor.

    Dar sunt insa inca multe investitii - din cele nu prea multe care se mai fac - care se fac in continuare fara cap - de exemplu la Unirea sa vezi cum se reamenajeaza si rereamenajeaza aceeasi zona... Ma doare capul si buzunarul. Numai primarul si cativa sunt fericiti de ceea ce se petrece in zona...
  • +4 (6 voturi)    
    Excedent bugetar (Vineri, 7 noiembrie 2014, 11:08)

    tudor74 [utilizator]

    Poti sa pronunti "taxa pe stalp" dl Isarescu ? Hotii comunisti au tras din condei o taxa si au descoperit ca a adus mai mult bani la buget incat au acoperit gaura facuta de pomenile electorale si a mai ramas ceva in plus.
  • +4 (4 voturi)    
    Frica Pazaste Bostanaria (Vineri, 7 noiembrie 2014, 11:44)

    Iocan [utilizator]

    1. Baietii "destepti" nu mai au curaj sa semneze contracte pe investitii cu firme aranjate si parandarat asigurat asa ca Ponta tine banii pana dupa alegeri sa vada cate dosare poate bloca si cat de repede poate schimba procurorul sef DNA si DIICOT.
    2. Ponta a si blocat anul asta toate proiectele mari la nivel national (si alea europene) pe investitii tocmai ca sa poata face pomeni electorale (mai ales la primarii traseisti)
    3. Recuperari de TVA fictive si fentarea taxelor a cam devenit o problema ca marii recuperatori sau neplatitori abonati la buget au cam inceput sa fie ascunsi sau isi cumpara deja bilete de avion in alb!
  • +2 (2 voturi)    
    io credeam altfel (Vineri, 7 noiembrie 2014, 12:07)

    nash pandelica [utilizator]

    anume, ca se aplica legea, nu ca e o batalie cu un scop anume...ma rog, rost, cum zice valceanu' mugurel.

    sper sa fie ca mine, adica legea sa ramana mai presus de...rosturi, oricare ar fi ele.
  • +1 (3 voturi)    
    eh (Vineri, 7 noiembrie 2014, 12:16)

    Mazeta [utilizator]

    Tot omul se bucură când vede că are bani în cont și că nu a cheltuit prea mult. Numai Isărescu face invers.
    • +1 (1 vot)    
      EHEEE... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 15:34)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      asa o fi, dar cand acei bani sunt de la investitii, te apuca plansu ca stau degeaba in cont...
      si mai rau, s-au evaporat destui pe pomeni electorale si sa vezi ce o sa dispara daca iese tontalaul presedinte...
  • +2 (2 voturi)    
    SOLUTIE IMPERATIVA (Vineri, 7 noiembrie 2014, 12:32)

    jidanul [utilizator]

    Banca Nationala (a natiunii=a poporului) a Romaniei impreuna cu institutile Statului Roman trebuie sa asigure siguranta financiara a fiecarui cetatean roman de pe teritoriul Romaniei. Adica, BNR-ul sa protejeze veniturile cetatenilor romani impotriva abuzurilor institurilor financiare bancare si nebancare care prin DAE imorale, prin comisioane ascunse si contracte de creditare/depozitare intocmite, formulate ambiguu, pun in pericol siguranta financiara si puterea de cumparare a romanilor. Acest lucru trebuie facut punctual si responsabil si comunicat romanilor in mod clar, nominalizand ce banci si ce ifn-uri sunt periculoase, comit abuzuri, ce fel de abuzuri si toate celelalte detalii ascunse si obscure. De asemenea, BNR-ul si institutile Statului trebuie sa rezolve, in mod real, problema celor peste 1 milion de clienti bancari care din cauza crizei economico-financiare, provocata tot de bancheri, au probleme mari la achitarea ratelor si restante. In aceasta situatie speciala trebuie luate masuri speciale, pentru ca aceasta sa nu devina o problema sociala la nivel national. O perioada de gratie de 3 ani si suspendarea (amanarea) executarilor silite tot pentru 3 ani, urmata de perioade de cate 6 luni in care clientii bancari sa achite 25%, 50% si 75% din rata lunara bancara, constituie o solutie reala de recapacitare financiara a clientilor bancari din Romania. Continuarea cresterii presiunii si hartuirii clientilor bancari cu probleme de catre bancheri, banci si executori nu duce decat la agravarea problemei si situatiei existente in prezent. O colaborare onesta si obiectiva, cu cartile pe fata, intre clientii bancari din Romania si BNR, pe de-o parte si banci, pe de alta parte, va fi benefica pentru toate partile si va rezolva cu mult mai mult situatia grava care este in prezent.
    • 0 (0 voturi)    
      Dl Isarescu? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 15:06)

      DumitruCiobotaru [anonim] i-a raspuns lui jidanul

      Cand o sa spuneti pe intelesul majoritatii romanilor adevarul?Tine-ti atat de mult la postul asta?N-ati agonisit destul?Dati odata cartile pe fata.Oricum ,tot o sa fie adusa sub lupa odata si odata activitatea BNR-ului condus de d-vst.
  • +4 (4 voturi)    
    da vina pe coruptie - (Vineri, 7 noiembrie 2014, 13:40)

    baimarean [utilizator]

    ca sa acopere lipsa investitiilor (incredibil!!) ce ar aduce locuri de munca...si multe altele.
    Guran nu mi-i simpatic, dar i-a facut KO si pe Isarescu si pe Taricescu in ultima emisiune a lui.