Presedintele Zambiei organizeaza o zi de post si rugaciune nationala pentru a salva moneda nationala. Kwacha e acum cea mai slaba moneda din lume
Toate barurile, cluburile de noapte si locatiile de petrecere vor fi inchise in ziua respectiva, iar federatia de fotbal zambiana a anulat meciurile interne.
Liderii religiosi isi indeamna credinciosii sa se ralieze in jurul presedintelui pentru acest apel. Peste 80% din populatia de 15 milioane este crestina.
Lungu cere interventia divina pentru a ajuta economia in criza, in conditiile in care kwacha s-a depreciat anul acesta cu 45% fata de dolar, cel mai mare declin dintre cele 155 de valute urmarite de Bloomberg.
Pretul cuprului a scazut cu peste 20% in ultimul an, ceea ce face ca mari firme sa ia in considerarea inchiderea de mine si concedierea a mii de lucratori. Zambia este al doilea producator de cupru din Africa, metalul acoperind 70% din exporturile tarii.
De asemenea, seceta provoaca pene de curent de 14 ore pe zi in anumite zone si a dus la scaderea cu 22% a productiei de porumb.

Șansa ratată a PNL și perpetuarea dezastrului urbanistic din București
Soarta Măsurii 3 pentru finanțarea IMM-urilor a devenit incertă / Ministrul economiei nu vrea să spună ce se întâmplă cu proiectele depuse de firme
Irina Alexe, o fostă polițistă, pensionată la 42 de ani, a fost numită, până la urmă, secretar de stat în Ministerul de Interne
Moștenirea Gabrielei Firea pentru Nicușor Dan: Primăria Capitalei mai are de plătit circa 165 de milioane de lei pentru autobuzele Otokar cumpărate în 2018
Câți români și-au suspendat ratele și ce soluții s-au găsit pentru cei care gâfâiau la plata ratelor înainte de pandemie Vezi ce spun reprezentanții principalelor bănci
Clasa politca de acolo ar face bine sa invete mai multa economie si administratie, sa fure mai putin din banii publici, sa faca numiri la Banca nationala pe baza de competenta nu de cumetrie, nepotism si tribalism.
Credinta in sine nu e nimic rau si e intrinseca spiritului uman, e dovedit de studii clinice, e inevitabil sa avem acest "sentiment religios".
Doar ca uneori e captat si organizat colectiv sub forma "bisericilor", ori acestea sunt organizatii si includ birocratia si reguli de functionare fara legatura cu credinta.
Iar cand credinta sau bisericile sunt instrumentate de politicieni apare un real pericol societal de manipulare si dezinformare, de formatare dogmatica morala, pentru ca politicienii sunt manipulatori si dornici sa controleze multimea.
Manipularea mascheaza realitatea - ceea ce face ca cei slabi de inger sa mearga ca oile la taiat...
Reversul medaliei este ca atunci cand se trezesc oitele se vor revolta impotriva manipulatorilor de orice fel si de cele mai multe ori se transforma intr-un sangeroasa - vezi Ro, Egypt si cred ca urmeaza Rusia si probabil si Zambia.
Presedintele Zambiei imi pare ca este dus cu capul si distruge atat natiunea cat si religia prin felul in care le manipuleaza...
Daca facem asa, atunci ar fi sa aplicam si nimicirea oricui nu este crestin intr-o tara zis crestina, dupa cum evreii trebuiau sa-i nimiceasca pe toti idolatrii din tara. Ori, nu asa este invatatura apostolilor.
Si e absurd sa gandesti acum ca Dumnezeu i-a abandonat definitiv pe evrei si ca ar vrea sa se ocupe in schimb de alta natiune, fie ea cea din Zambia (acolo e o natiune sau N triburi?), fie cea din Romania. Asa gandeau odata americanii ca ei sunt poporul ales in locul lui Israel (doctrina presedintelui Polk).
Si, potrivit Noului Testament mantuirea nu este "cu neamul", ci individuala, adica prin credinta individuala.