OTP Bank a lansat programul de conversie a creditelor in franci elvetieni

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2015, 12:17 Economie | Finanţe & Bănci


Laszlo Diosi, CEO OTP Bank
Foto: Arhiva personala
Programul lansat miercuri de OTP are la baza o solutie pe termen lung, care presupune reducerea datoriei actuale a fiecarui client si conversia sumei ramase in lei sau euro. "80% dintre clienti vor beneficia de o reducere cuprinsa intre 17.5% si 25% din soldul creditului. Acest program reprezinta una dintre cele mai competitive solutii de pe piata si este important pentru noi ca toti clientii sa fie foarte bine informati in legatura cu acesta. Expertii nostri din unitatile OTP Bank sunt asadar pregatiti sa le ofere consilierea necesara cu privire la creditele in CHF", a declarat Laszlo Diosi, CEO OTP Bank Romania.

Solutiile pe termen lung presupun reduceri substantiale ale datoriilor actuale ale clientilor, urmand ca sumele ramase dupa acest discount sa fie convertite in RON sau EURO. Prin intermediul programului, banca asigura un management financiar imediat si echilibrat al datoriei, pentru fiecare client. Solutiile sunt personalizate, in conformitate cu specificatiile creditului, anul de acordare, rata initiala a dobanzii si destinatia imprumutului.

Programul se adreseaza tuturor celor 10.500 de clienti cu credite in CHF garantate cu ipoteca, oferite de OTP Bank Romania. Pot accesa programul clientii care au intarzieri de cel mult 90 de zile la plata ratelor lunare, inregistrate la momentul conversiei. Clientii cu restante mai mari de 90 de zile vor putea deveni eligibili daca vor acoperi suma necesara astfel incat intarzierile lor sa nu depaseasca nivelul celor 90 de zile.

Programul de conversie a creditelor in CHF oferit de OTP Bank va fi disponibil pentru urmatoarele trei luni consecutive. In aceasta perioada, clientii vor fi invitati treptat in unitatile teritoriale ale bancii printr-o scrisoare, pentru a discuta despre tranzactie si a afla informatiile necesare.

In plus, din 10 decembrie, clientii vor putea accesa o platforma online special creata pentru a le fi prezentate solutiile personalizate si liniile de Call Center dedicate, 0741 875 788 si 021 308 00 88 (linii telefonice cu tarif normal, de luni pana vineri, intre 08:30 si 20:00).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7051 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    BANCA ROMANEASCA (Miercuri, 9 decembrie 2015, 12:41)

    cosmin [anonim]

    Doarme in papuci ..... nu au venit cu nicio solutie pentru clienti, oricum bancile grecesti sunt pe duca ..... cand vor falimenta atunci isi vor da seama ce nasol e ....., atunci vor realiza ca daca ar fi avut alta atitudine fata de clienti poate era mai bine .....
  • -7 (7 voturi)    
    explicatie (Miercuri, 9 decembrie 2015, 12:59)

    Radu LI [anonim]

    Din decembrie 2007 si pana azi francul s-a apreciat cu un pic peste 50%. Cateva calcule arata cam asa:

    Pentru echivalentul a 100 EUR imprumutati in 2007 la momentul de fata trebuie platiti 150 EUR. Banca ofera o reducere intre 26.5 si 37.5 EUR .Procentual, banca isi asuma intre 53% si 75% din valoarea aprecierii. Clientul trebuie deci sa acopere intre 47% si 25% din peierdere.

    Pare in regula. Parerea mea este ca banca va incerca sa imparta 50%-50% pierderea cu clientul.

    Ramane totusi hazardul moral al bancii. La momentul la care imprumutau in CHF ei aveau la dispozitie date istorice care aratau ca situatia de azi este foarte probabila pe durata de viata a creditului ipotecar. Nu cred ca bizonii care au luat CHF stiau asta.
      #showComment#showComment
  • 0 (0 voturi)    
    raiffeisen (Joi, 10 decembrie 2015, 9:03)

    marc [anonim]

    raiffeisen bank o fi murit oare,nu da nici un semn de viata,ii doare-n cot de problema debitorilor in CHF
  • +1 (1 vot)    
    OTP - bataie de joc (Joi, 10 decembrie 2015, 13:12)

    blazzaj [anonim]

    Am primit oferta de 12%, unde sunt cele minim 17.5% promise, am imprumutat 106000 lei, acum vor sa faca conversia la cursul zilei 135000 lei dupa ce am platit 10 ani

    am imprumutat 48000 chf, adica 30000 euro, acum vor sa recunosc ca mai am de plata 40000 chf adica 36000 euro

    Mi se pare mie sau asta suna a camatarie cu aprobarea BNR.

    Am plecat de la 600lei rata, acum am 1200 lei, propun 960 lei, daca creste ROBOR deja va vi anulata scaderea, despre ce propunere vorbim aici?

    Sa faca conversia la cursul istoric sau macar la 3.7 cat era in Decembrie 2014, nu la cursul de acum ca doar nu suntem nebuni sa semnam asa ceva
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    tot 12% (Joi, 10 decembrie 2015, 16:29)

    just me [anonim]

    Si mie tot 12% mi-au oferit. Am crezut ca e o greseala si i-am sunat. Ca nu stiu.. ca vorbiti cu cei de la filiala..
    Praf in ochi..
  • 0 (0 voturi)    
    Praf in ochi (Joi, 10 decembrie 2015, 19:55)

    Pick [utilizator]

    nemernicii astia mi-au oferit si mie doar 12%. Abia azi am citit mai atent stirea hotnews: "80% dintre clienti vor beneficia de o reducere cuprinsa intre 17.5% si 25% din soldul creditului" Noi suntem ceilalti 20 % adica fraieri care au obtinut mai putin.

    Voi incerca sa negociez valoarea minima pe care au aruncat-o presei si daca nu reusesc ma mut la alta banca cu toate ca va fi o cheltuiala suplimentara legata de ipoteca.
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    marja 4% la noul credit in lei?? Inadmisibil (Vineri, 11 decembrie 2015, 11:18)

    Franqois [anonim]

    Mi-au dat 17,5% la un credit de 100.000CHF, luat in 2008. Dupa reducerea lor, soldul creditului, transformat in euro este mai mare decat creditul, in euro, din 2008. Nu pot sa accept.

    Plus marja bancii la noul credit in lei de 4%. Revoltator de mare. daca creste ROBOR creste rata peste ce am acum, fara reducere.

    La voi cat e marja in oferta?
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    A primit altcineva o reducere de 17,5 %? (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 11:43)

    misu 72 [anonim]

    Tot 12 la suta am primit si eu... Nu pot sa-mi explic cum pot minti pe fata cu reducerea intre 17,5 si 25....