Andreea Paul: Conversia creditelor in franci elvetieni nu va produce deteriorarea cursului. BNR are capacitatea de a absorbi acest soc

de DP     HotNews.ro
Joi, 13 octombrie 2016, 13:58 Economie | Finanţe & Bănci


"BNR ne-a prezentat impactul legii conversiei creditelor CHF la curs sitoric, acesta fiind estimat la 1,67 miliarde lei.  Cand BNR ameninta cu deterioarea cursului leului, invocand transferurile in lei facute de catre bancile obligate sa-si inchida pozitiile scurte in valute, greseste", crede Andreea Paul, care conduce grupul de lucru privind legea conversiei.


  • De ce nu are dreptate BNR? Trei argumente:
1. Noi discutam despre o masura administrativa politica aplicata o singura data, pentru ca bancile implicate in creditarea in franci elvetieni au esuat sa negocieze individual, sa imparta echilibrat riscurile, asa cum au promis, intr-un numar semnificativ din cazurile afectate de deprecierea exploziva a francului.

2. BNR are capacitatea de a absorbi acest soc o singura data, de a apara cursul de schimb al leului, avand unul dintre cele mai ridicate niveluri ale rezervei valutare din ultimii ani, de 33,29 miliarde de euro, la care se adauga 103 tone de aur. Exista, asadar, spatiul valutar necesar pentru a proteja cursul.

3. BNR are obligatia sa intervina pentru a absorbi socul si pentru a apara cursul leului. BNR nu poate apara cursul atunci cand pierderile de competitivitate ale economiei romanesti sunt pe termen lung. Dar socurile pe termen scurt unitare pot fi absorbite de BNR, doar vointa sa fie. De altfel, o si face de fiecare data cand ministerul finantelor are de rambursat o datorie mare in valuta si se duce la BNR, nicidecum pe piata, pentru a nu deregla cursul de schimb. La fel vor trebui sa procedeze si bancile implicate pentru a nu deprecia cursul de schimb.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2386 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    deci platim toti.. (Joi, 13 octombrie 2016, 14:08)

    pehash [utilizator]

    "BNR plateste" cu banii nostri, ca e banca nationala. deci platim toti. de beneficiat, vor beneficia doar unii, ca in parlament e mafie.
  • +8 (12 voturi)    
    ah... Paul fosta Vass (Joi, 13 octombrie 2016, 14:10)

    Nevermind [utilizator]

    Interesanta pozitie po pulista la cineva de "dreapta". Parca si tu erai dr, nu-i asa, tanti? Las' ca tu esti si mamica eroina.
  • +4 (8 voturi)    
    Si totusi.. (Joi, 13 octombrie 2016, 14:10)

    muciflenduri [utilizator]

    Cine e pasarica aceasta, care tot ciripeste de cateva zile despre franci si BNR?
    BNR are capacitatea de a absorbi... Ca BNR o fi o entitate divina, un trimis al Domnului, iar BNR absoarbe cacaturi. Banii de la BNR n-or fi tot 'ai nostri', cu alte cuvinte BNR are capacitatea de a absorbi deciziile proaste ale unora.
    Daca tot absorbiti si cu banii celor care nu au luat decizii proaste macar spuneti 'Trebuie sa ii ajutam si pe boii care s-au aruncat cu capul inainte, fara sa se intrebe ce inseamna un imprumut pe 30 de ani, e o chestie de solidaritate'.
    Daca e vorba sa ii ajutam pe tembeli, ok inteleg, dar nu mai ciripiti despre BNR care absoarbe, ca imi imaginez ca si eu particip la acel sorbit de zoaie si o fac 'pentru ca am capacitatea'.
    • +2 (4 voturi)    
      Corect !De ce nu si dobanzile istorice la leu?!!!! (Joi, 13 octombrie 2016, 14:55)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Doamna de fier Vass stie de un impact de cca 500 milioane de euro !!
      CHFul a fost primul care a avut o dobândă negativă -0,73%
      Sa fie luat in brate de BNR ?
      Cursul de schimb la care se efectuează conversia este cursul de schimb al BNR valabil la data încheierii contractului.(CHF = 1,9-2 lei în 2007 şi 2,2-2,4 lei în 2008.cand sau luat majoritatea creditelor)
      Astazi 4,1265 lei la cursul BNR, nivel de două ori mai mare decât cursul la care s-au acordat creditele.
      Cel care lua credit in euro plătea o rată şi cu 50% mai mare pentru aceeaşi casă comparativ cu analfabetul functional care era împrumutat în franci.
      Atunci EURIBOR-ul era la 5%, dobânda specifică pentru creditele în euro, LIBOR-ul era la 2,8%. Atunci era logic că per ansamblu un credit în franci era mai ieftin decât unul în euro, dar ca orice câştig presupunea şi o serie de riscuri, cum ar fi şi cel valutar, riscuri pe care cei care au semnat acele contracte şi le-au asumat.

      Dar dobanda la leu sa fie tot istorica,pt. berbecii "experti " in valute.
      13 parlamentari au datorii de peste 1 milion de CHF
    • 0 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 octombrie 2016, 22:58)

      [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

  • +3 (7 voturi)    
    Hopa!Demagogia electorala inhiba cunostintele ec? (Joi, 13 octombrie 2016, 14:20)

    Plagarus [utilizator]

    Doamna Paul Fier (Vass) sunteti totusi mult peste cocoane gen Tzatzoiu.nu va descalificati cu asemenea declaratii,corecte privind capacitatea BNRului ,dar incorecte economic si moral !!

    Recititi-va macar propria lucrare "Aplicarea teoriei haosului în previzionarea cursului de schimb" si apoi uitati-va in oglinda.
    • +1 (5 voturi)    
      :D (Joi, 13 octombrie 2016, 14:29)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Gresesti. Tzazoiu macar e pe fata in comparatie cu asta.
    • 0 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 octombrie 2016, 21:48)

      [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

  • +4 (8 voturi)    
    Vass (Joi, 13 octombrie 2016, 14:27)

    TmG [anonim]

    Ce este cu porcaria asta de lege? Care sunt interesele initialorilor, cati dintre ei sau acolitii lor au credite in franci elvetieni?

    De unde stie Paul Vass ca BNR are capacitatea sa absoarba acest soc, lucreaza ea acolo? Socul o sa il absoarba marea masa a populatiei.

    O sa urmeze conversia creditelor USD, EURO la cursul istoric din 2007?

    O sa urmeze plata ratelor la masina la acel curs istoric de cand a fost achizitionata?


    Vass a mai fost mare strateg economic si in trecut si nu a bubuit economia din cauza ei. Acum insa a venit momentul sa bubuie de tot, poate cu ceva voturi pentru PNL, PSD care sunt in cadere libera.
    • +3 (5 voturi)    
      Sa vezi cate credite secrete apar daca iese legea (Joi, 13 octombrie 2016, 15:04)

      Jean_Valjeanu [utilizator] i-a raspuns lui TmG

      Nu cred ca ar fi o problema pentru clanul Perdoiu care sustine aceasta lege si sotul pesedist al Alinutei care tot ataca BNR sa pre-dateze niste credite ipotecare daca ar iesi o asemenea lege.

      E ca si cum am face noi doi un contract privat de credit ipotecar in CHF, din care primim 15% de la stat, ii facem pe din doua, iar apoi rupem contractul. Contractul poate fi contrabalansat cu alt contract secret in escrow in caz ca nu se obtin cei 15%.

      In alta ordine de idei, cred ca legea e neconstitutionala. Este ca si cum Adrian Severin si-ar da o lege sa fure cat vrea de la restul populatiei pentru ca el este majoritar si restul populatiei nu.

      Argumentele privind lipsa de impact asupra cursului valutar sunt un non-sens evident, si oricum onus-ul probarii este la cei care propun legea nu la BNR.

      Foarte probabil se ascund niste jocuri de noroc transpartinice in care e bagata si Firea cu teapa de sute de milioane cu insolventa RADET.
  • +1 (5 voturi)    
    hehe (Joi, 13 octombrie 2016, 16:11)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai acilea nu e vorba de soc, ca nu e un tatac speculativ. Legea aia cu tot populismul ei de doi lei va aduce cu ea scaderea ratingului de tara si in consecinta cresterea dobanzilor. Daca voi credeti ca puteti baga in modul asta grosolan mina in buzunarul finantei mondiale fara repercursiuni... sunteti copii. E ca si cum se duce un hots de buzunare sa-l fure pe Al Capone si dupa aia spera ca nu va plati pentru asta.

    Ca si consecinte imediate niscaiva speculatori de pe piata se vor retrage, iar pe termen mediu si lung orice investitor se va gindi de doua ori daca sa bage sau nu bani in Romania. Tot ne plingeam noi ca vin multi-nationalele imperialiste si ne exploateaza externalizind profitul... Ei bine, e foarte posibil ca in scurt timp sa scapam de tot de aha bughezo-mosierime hulpava. Bineinteles, exceptind mall-urile si supermarketurile.
    • 0 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 14 octombrie 2016, 10:55)

      [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

      • 0 (2 voturi)    
        ma intreb... (Vineri, 14 octombrie 2016, 12:21)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

        Legea DIP e in dezbatere la CCR, deci inca e in expectativa. Logic vobind, n-ar avea nici un motiv sa treaca, vom vedea ce va fi. Acolo vorbim deocamdata de citeva mii de dari in plata acceptate, din care probabil majoritatea cu valoarea garantiei apropiata de valoarea datoriei, cu pierderi minime. Deocamdata. Ple cind la conversia francilor, aici vor beneficia toti, creind o pierdere instantanee de 50% la toate creditele in franci. Dar fii sigur ca finanta mondiala nu ne va uita si va astepta momentul oportun recuperarii pagubei.

        Cit despre scenarii secrete... nu inteleg ce e secret in capul tau... Din cite inteleg eu e vorba de statistici si rapoarte ale bancilor la BNR... nu vad ce e scenariu si ce e secret...
        • -1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 14 octombrie 2016, 16:12)

          [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

          • 0 (0 voturi)    
            BNR via datornici??? (Vineri, 14 octombrie 2016, 17:08)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

            Poate banci via datornici cu arbitraj BNR. Ca sa-ti explic pe intelesul tau, aici tu esti echipa Steaua, bancile sunt echima Mancester City, cu buget de 50 de ori mai mare, iar BNR e arbitrul.

            iar BNR e decredibilizata in fata milogilor care nu pricep o iota din capitalism, care semneaza contracte ca oile si dupa aia se pling ca au fost pacaliti. Intr-o tara capitalista, de exemplu SUA, fiecare parte isi respecta contractul si viata merge inaitne. Si acolo au fost drame mult mai mari ca la noi. In schimb, intr-o tara cu mentalitati comuniste, poporul e ca un copil iresponsabil, lasat din cind in cind la volanul masinii. Si tot timpul cind face cite-o boacana striga la tatuca statul sa vina sa-i rezolve problemele. Da, na, la romani moralitatea e extrem de relativa si subiectiva. Simtul responsabilitatii e ceva necunoscut cind e vorba sa se aplice propriei persoane.
  • -1 (3 voturi)    
    Raporturile comerciale banci-clienti (Joi, 13 octombrie 2016, 16:35)

    CetateanC [utilizator]

    trebuiesc reechilibrate. Poate e discriminatoriu ca se vorbeste doar de CHF dar va veni si pentru cei cu EUR. Ma uit la toti comentatorii platiti de aici si nu pot sa cred ca bancile sunt atat de mizerabile in manipulare. Cand bancile vor imparti riscurile cu cei creditati cand va exista disponibilitate de negociere si aici nu vorbesc doar de credite ci si de depozite si de comisione - nu toti suntem Tiriac sa ne facem banca sa avem propriile conditii dar in momentul in care sunt un client cu un rulaj destul de mare consider adecvat sa am o marja de negociere si sa nu ma jupoaie.
    • +1 (3 voturi)    
      prea prost (Joi, 13 octombrie 2016, 17:50)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui CetateanC

      Apare cate un bourean pe HN si vede doar comentatori platiti de banci.
      Ce treaba au bancile care au dat credite cu faptul ca CHF e de doua ori mai mare decat acum 8 ani?
      Daca valoarea CHF ar fi scazut, in loc sa creasca, la fel ai fi dat din gura ca ar trebui reechilibrate raporturile banci-clienti?
      Eu nu am luat niciun fel de credit, de ce ar trebui responsabil pentru proastele tale decizii si sa cotizez (prin intermediul BNR) la scoaterea ta din rahat?
  • -1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 octombrie 2016, 16:41)

    [anonim]

    • -1 (3 voturi)    
      Exista solutii normale si civilizate (Joi, 13 octombrie 2016, 18:49)

      Jean_Valjeanu [utilizator] i-a raspuns lui

      O forma de compensare s-ar justifica numai daca ar plati banca centrala a Elvetiei. Nici atunci nu ar fi buna o conversie directa a creditelor pentru ca ar incuraja tot felul de fraude care ar costa enorm societatea prin cresterea criminalitatii.

      Exista solutii civilizate, de la reesalonarea datoriei cu dobanzi controlate pana la falimentul personal cu consecinte comensurate. Cei care accepta ajutoarele ar trebui sa aiba un rating de risc de credit mai ridicat pentru un timp ca avertisment pentru cei care ar fi tentati sa faca afaceri cu ei. S-au expus la riscuri, nu vad de ce ar trage si pe altii dupa ei.

      As intelege ajutoare fara penalitati numai pentru urgente impredictibile. Nu este cazul aici, nici pe departe. Riscul de devalorizare a leului fata de francul elventian era perfect predictibil avand in vedere trecutul recent.
      • 0 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 octombrie 2016, 22:46)

        [anonim] i-a raspuns lui Jean_Valjeanu

        • -1 (1 vot)