ANAF a inceput controale la bancile comerciale si sunt "consecinte majore"

de DP     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2016, 14:36 Economie | Finanţe & Bănci


Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a inceput controale la banci, unde a identificat multe lucruri si sunt consecinte majore, a declarat, vineri, directorul general al Directiei Generale de Administrare a Marilor Contribuabili, Ionut Misa, citat de Agerpres, intr-o conferinta de specialitate. "Suntem in analiza in momentul de fata in domeniul bancar si avem controale in curs. Nu pot sa va dezvalui care este astazi stadiul si ce se intampla acolo, dar va spun ca sunt consecinte majore si am identificat multe", a spus Misa

"Va dau un exemplu cu portofoliile de credite care se vand. Bancile au venit cu ideea ca pentru a putea valorifica un credit care este neperformant trebuie sa il puna intr-un pachet cu credite performante, astfel incat sa creeze un pachet cat mai atractiv pentru un eventual investitor. S-au vandut, astfel, pachete de credite de 100 milioane de euro, deci o suma facila pe tranzactiile care se realizeaza, la randamente de 5-7%. Au vandut un pachet de 100 milioane de euro unei companii, cu 5-7 milioane euro. Diferenta de 95-93 milioane euro ar reprezenta cheltuiala deductibila. Au fost pierderi, asta inseamna ca si-a diminuat profitul", a spus Misa.

Potrivit acestuia, compania careia i-a fost vandut portofoliul de credite era o filiala a bancii si avea birourile in offshore.

"Compania catre care a vandut era o companie filiala. Practic, banca era actionar 100% in acea companie, care avea birourile intr-un offshore. Sunt situatii in care este demonstrat ca creditul respectiv a fost utilizat intr-un circuit fraudulos si, mai mult decat atat, nu au respectat normele proprii ale bancii care l-a acordat. Deci, banca a dat un credit in contradictie cu normele proprii si, mai mult decat atat, se demonstreaza in instanta prin hotarare definitiva ca a intrat intr-un circuit evazionist. Cu toate acestea, faptul ca nu si-a recuperat acel credit, cheltuiala generata cu creditul se considera cheltuiala deductibila. Inca o data, se scade din (impozitul ¬ n. r.) pe profitul pe care trebuie sa il plateasca in Romania. Nu putem sa facem nimic. Daca legislativ nu se fac pasi importanti in acest sens, suntem expusi total in fata unor companii care beneficiaza de o experienta capitalista mult mai mare decat a noastra, care beneficiaza de firme de consultanta si de contabili foarte buni, care stiu sa speculeze legislatia foarte bine, stiu sa realizeze artificii fiscale greu de identificat, stiu sa realizeze circuite financiare greu de stopat. Trebuie sa ne pregatim daca vrem sa stopam toate aceste lucruri si sa le contracaram", a atras atentia seful Directiei Generale de Administrare a Marilor Contribuabili, din ANAF.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7379 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Oh...cum s-a intamplat sa verifice bancile? (Vineri, 21 octombrie 2016, 14:40)

    jackalphonse [utilizator]

    Abia reusesc sa reactionez, sunt socat.
  • +8 (8 voturi)    
    Offshore! (Vineri, 21 octombrie 2016, 14:44)

    Marionette [utilizator]

    Deci acum 2 ani le puneau piciorul pe gat si lacatul pe usa la IMM-isti ca aveau 5Lei in minus in casa!
    Si marile corporatii si banci fura de rup, si veti vedea, desi "sunt consecinte majore" rezultatul in urma interventiilor avocatilor va fi "minor". Adica situatia va continua, aia mari vor fura prin offshore-uri si noi vom exclama satisfacuti "bine le-a facut, daca fura" IMM-istilor corecti cu sandramaua inchisa pe chichite!
  • +7 (7 voturi)    
    Da, consecinte majore (Vineri, 21 octombrie 2016, 14:53)

    mitg [utilizator]

    O amenda intre 5.000 si 50.000 lei.

    Sunt convins ca directorii bancilor in cauza sunt sub masa de frica deja.
  • +9 (11 voturi)    
    Bai ANAF ! (Vineri, 21 octombrie 2016, 14:54)

    rutger [utilizator]

    Ai auzit de experti externi ? Adica neangajati la tine ? Cheama-i, plateste-i bine si sa vezi atunci urlete la bancile aka camatari !
  • +8 (8 voturi)    
    Si pana acuma ce-ati facut? (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:00)

    moka [utilizator]

    Ce mare lucru era sa va inspirati din legislatia din tarile dezvoltate ue?
    Copiati legislatia Germaniei sau a Frantei sau UK si gata.
    Dar daca ati vrut voi sa inovati, asta e consecinta.
    Si pana la urma de asta suntem in ue, sa avem o legislatie armonizta, nu?
    Intrebati-i pe colegii de la fisc din Germania/Franta cum trateaza ei cazurile astea si aplicati la fel.
  • -1 (9 voturi)    
    Circ pentru popor (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:10)

    4Runner [utilizator]

    De ce ar fi politicienii preocupati, legislativ, cu lucrurile astea: oprirea evaziunii fiscale, blocarea plecarii banilor din tara, impozitarea corecta a profiturilor bancilor, samd... cand e mult mai simplu sa te iei de banci prin Legea Darii in Plata, Legea conversiei creditelor in CHF si sa castige capital politic? Conteaza oare cate victime fac cu legile astea doua pe termen lung, conteaza banii scursi de la buget, conteaza gradul redus de bancarizare a populatiei? Binenteles ca nu. Circ in an electoral sa fie!
  • +11 (11 voturi)    
    Ar trebui sa intervina BNR urgent!!! (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:18)

    Dl Capsuna [utilizator]

    Ar trebui sa intervina BNR in acest abuz pe care il face ANAF. Unde este dl Isarescu si purtatorul sau de cuvant dl Minciunescu care sa ne transmita ce masuri de protectie bancara trebuie luate? Bancile din Romania trebuie sa aiba imunitate, este inacceptabil sa fie controlate de ANAF sau alte institutii de control. Va urma o perioada de risc endemic la nivel macroeconomic in cazul in care bancile vor fi sanctionate de ANAF si de aici se va genera un dezastru economic national. Asa ca domnilor de la ANAF opriti aceste controale daca nu vreti sa avem risc de tara si daca nu vreti sa plece toti marii investitori, care au venit cu capitaluri enorme la noi in tara. Nu este corect ca un investitor sa aduca bani si apoi ANAF-ul sa ii ia banii fara justificare.
    • +4 (4 voturi)    
      tu vrei sa nu mai vanda Cineva vinul de VL? (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 14:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

      la preturi de peste 100 euro sticla ?
  • +3 (3 voturi)    
    Care sunt consecintele? (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:30)

    AdrianBorza [utilizator]

    Nu e clar care sunt consecintele mentionate in titlu.
  • +3 (7 voturi)    
    Pareri . (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:47)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Baieti destepti peste tot . Atata timp cat bancile imprumutau la ordn , in fapt , Min Fin , totul era in regula . Acum , cand in cateva banci s-a schimbat actionariatul si automat si politica fata de Statul roman , hop ! , am gasit niste chestii . Mai baieti ! Sa-mi spuneti si mie cand veti lua voi vreun leu de pe la vreo banca , atata timp cat Romania traieste pe datorie de ani si ani . Voi vreti sa aratati o pisica numai ca nu realizati ca dupa gard este un leopard .
  • +5 (5 voturi)    
    Aha - deci asa fura bancile banii (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:52)

    Heruvim [utilizator]

    Cine le-o mai plange de mila...

    Auzi...transfera 95% din credit intr-un offshore detinut tot de banca... Si apoi il declara pierdere.

    O fi legal - dar etic NU este.
  • +2 (2 voturi)    
    pe cand la supermarcheturi ? (Vineri, 21 octombrie 2016, 17:31)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +3 (5 voturi)    
    respect pentru cine are curaj (Vineri, 21 octombrie 2016, 19:29)

    Florin61 [anonim]

    Respect pentru cine are curaj sa se puna cu bancile, care au facut legea de la revolutie incoace .Au ajuns prea departe....sa ameninti statul roman si sa incerci sa il santajezi ,sa amenintii parlamentarii romani cu DNA daca nu fac cum urla ei ,sa faci seminarii cu judecatorii si daca unul mai curajos nu judeca cum vor ele sa ai ameninti ca daca nu stiu cum sa judece sa vina ca vor fi ei invatati de consilierii lor cum trbuie judecat. Sa iti bati joc de un popor intreg prin credite cu multe clauze abuzive si inselatoare dupa care, din cauza disperari, multi s-au sinucis , s-au destramat multe familii ramanand copii pe drumuri .
    Cu toate aceste manevre de presupusa inselare a statul , tot au realizat profituri uriase ,record .
    Erau obisnuite sa controleze statul sa ai cheme pe toti la raport ,dar sper ca de aici incolo legea sa fie una si pentru toti inclusiv pentru banci .Se dadeau credite de milioane fara acoperire pe care stiau de la inceput ca nu le va mai recupera ,era oare mita acoperita ? nu s-a facut caz de ele niciodata, nimeni din banci, nu a fost pedepsit ,se plang de legea conversiei si DIP de ce pentru ca nu obtin nimic in schimb.
    Vine vremea cand oameni curajosi vor face dreptate si pentru romani ,cand statul si legile tarii vor fi respectate si de banci .
  • -4 (4 voturi)    
    Eu nu cred... (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:20)

    Stef_and [utilizator]

    Bancile sunt mai destepte decat sa faca asemenea prostii!!
  • +1 (1 vot)    
    frauda bancara (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 15:05)

    costelo999 [utilizator]

    chestiunea sta cam asa: se da un credit fara respectarea normelor interne ale bancii (o frauda), acesta devine neperformant adica NPL, se impacheteaza intr-un vehicul financiar care se vinde (intrebarea este cu sau fara tva ?); cind creditul devine neperformant banca face provizion (in cotele stabilite de ... BNR) deci scade profitul deci impozitul care se plateste la stat; cind se vinde creditul , in pierdere, banca inregistreaza pierderea dar este obligata sa stinga si provizionul si in consecinta poate ajunge pe plus, pt ca provizionul are in componenta capitalul, dobinzile, comisioanele, alte cheltuieli etc. deci valoare mult mai mare decit 5-10 % cit incaseaza pe acel credit, deci cam unde ar fi frauda ???
  • +3 (3 voturi)    
    ASTA ESTE ADEVARUL (Luni, 24 octombrie 2016, 10:39)

    jidanul [utilizator]

    In sfarsit institutile statului au iesit din somnul ratiunii si au observat monstrii din banci. “Am identificat multe lucruri cu consecinte majore”, foarte minimalista si prea eleganta exprimarea acestui director din ANAF. In fapt, este vorba despre dezastre si catastrofe produse de abuzurile extrem de grave comise de banci si firmele de recuperari de credite, care au “cumparat” aceste credite, la care se adauga efectele colaterale ale acestui jaf si a acestei talharii comise de banci, firme de recuperare a creantelor, de executori judecatoresti, de catre judecatori si alte societati implicate in nemerniciile institutilor financiare de creditare. Si aici sugerez ANAF-ului si ANPC-ului, precum si celorlalte institutii care trebuie sa asigure siguranta Statului Roman, sa extinda controalele la toate c.a.r.-urile si i.f.n.-urile ca sa vada ce monstuozitati, jafuri si talharii sunt in aceste instituti financiare de creditare. Si totul a fost facut pe spatele clientilor din Romania, cu acordul mai mult sau mai putin tacit al BNR-istilor. Trebuie scoase toate cadavrele din banci, c.a.r.-uri si i.f.n.-uri si verioficat fiecare dosar ca sa iasa toate scheletele, in urma jihadului financiar comis de acest ISIS economic care este sistemul institutilor financiare de creditare-depozitare (banci, c.a.r.-uri si i.f.n.-uri) asupra sigurantei financiar-economice si sociale a romanilor si Romaniei si deci asupra sigurantei nationale a Romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    Cred ca au nevoie de bani oficialii nostri (Luni, 24 octombrie 2016, 11:21)

    jackalphonse [utilizator]

    Pentru campanie electorala probabil. aasa ca se arata pisica bancilor, ca sa nu fie arogante la contractele de imprumut. Cand se stabilesc treburile si se semneaza, stirea asta va fi uitata, ANAF va tergiversa pana cand vor declara ca n au gasit nimic, daca vor mai declara ceva.
    Chiar nu mi vine mie sa cred ca cineva isi face treaba exemplar.