Printre clientii care beneficiaza de conversia francilor elventieni la un curs favorabil s-ar numara o persoana care a luat credit un milion de franci ca sa cumpere actiuni la Transelectrica - oficial BNR

de C. Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 25 octombrie 2016, 18:33 Economie | Finanţe & Bănci


Postarea lui Eugen Radulescu
Foto: Facebook
Eugen Radulescu, seful Directiei stabilitate financiara din BNR, a lasat de inteles intr-un comentariu pe Facebook ca printre viitorii beneficiari ai legii conversiei creditelor in franci elvetieni se numara si un debitor care a luat un credit de un milion de euro ca sa cumpere actiuni la Transelectrica. Potrivit BNR, 40 de persoane au luat credite de peste un milion de franci elvetieni si vor putea beneficia de legea conversiei.

"In intelepciunea lor, politicienii au si explicat asta (si au votat unanim!!!) : pentru ca bancile i-au inselat pe clienti, nu le-au spus destul despre riscul valutar, si de aceea trebuie pedepsite - inclusiv pentru creditele de, sa spunem, un milion de franci pentru a cumpara actiuni la Transelectrica. Bietul client a fost inselat de banca, nu-i asa, veroasa. Iar asta este atat de limpede, ca nici nu mai e nevoie de un judecator care sa constate inselatoria - o poate face foarte bine si Parlamentul...", arata Eugen Radulescu intr-un comentariu pe Facebook.

Dan Suciu, purtatorul de cuvant al BNR, a declarat pentru HotNews.ro ca 40 de clienti au luat 45 de credite de peste un milion de franci, iar alti 201 clienti au luat credite cu valoarea cuprinsa intre jumatate de milion si un milion de franci elvetieni. Numarul total de clienti cu credite in franci elvetieni este de  51.334, iar soldul total al creditelor este de 5,6 miliarde lei.

Reamintim ca Parlamentul a adoptat saptamana trecuta legea care prevede posibilitatea convertirii creditelor in franci elvetieni la cursul de la data acordarii. Parlamentul a eliminat o prevedere introdusa de comisia de buget - finante care prevedea un plafon maxim de 250.000 de franci. Guvernul a anuntat luni ca va ataca legea la Curtea Constitutionala, iar premierul a explicat ca legea nu trebuie sa se adreseze "speculatorilor", ci "celor carora le este pus in pericol venitul lunar".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





19827 vizualizari

  • +64 (82 voturi)    
    hahaha (Marţi, 25 octombrie 2016, 18:38)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    acum stiti de ce au scos limita... ce imbecili sunt aia care voteaza PSD.
    • +36 (44 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:03)

      [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      • +13 (21 voturi)    
        Targoviste (Marţi, 25 octombrie 2016, 20:59)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui

        Romania = sta mafioto-securist condus de o junta care si-a anexat tara, o jefuieste si isi bate joc de popor. Parlamentul e o adunatura de hoti si complici la jaf iar justitia e parte a statului mafiot. /// altminteri Romania va disparea ca stat iar ni ca popor.
      • +5 (5 voturi)    
        conversiea creditelor (Miercuri, 26 octombrie 2016, 9:40)

        ViorelGeorgescu1 [anonim] i-a raspuns lui

        o revolutie fara confiscarea averilor nu mai e revolutie..inseamna sa schimbam o gasca cu alta...formele se schimba, dar raul ramane tot rau...
    • +7 (23 voturi)    
      corectie (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:15)

      UnoSapiens1 [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Cred ca daca ai scoate "PSD" si ai lasa doar "..." ar fi cel mai bine.
      Hoti sunt peste tot, in toate partidele, ca sunt de-ai nostri si asta este obiceiul locului. :)
      • +17 (25 voturi)    
        da da (Marţi, 25 octombrie 2016, 20:40)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui UnoSapiens1

        Asta e scuza celor care de 26 de ani voteaza iliescu ponta si psd.
        Mai bine v-ar fi rusine
        • +7 (7 voturi)    
          Este o chestiune de atitudine. (Marţi, 25 octombrie 2016, 22:21)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          Privesti hotia ca o problemă nu rezolvi nimic, o privesti ca o soluție deja ai rezolvat o grămadă de neajunsuri. Ar fi bine să fie un obicei, cum susține comentarorul de mai sus, dar situația stă tocmai pe dos în Romania, hoția este o raritate. Dovada este faptul că majoritatea covârșitoare comentează numai la articolele despre hoți, adică câinele care latra nu mușcă.
    • +26 (26 voturi)    
      Lamureste-ma tovarase! (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:33)

      OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Ce relevanta are in acest subiect PSD atata vreme cat au votat UNANIM ?
      • -7 (7 voturi)    
        Legea a fost propusa de psd (Miercuri, 26 octombrie 2016, 8:42)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

        Deci sunt c u un cap inainte pe zona hotiei. Simplu nu ? Chiar si pentru un votant tipic psd.
    • -3 (11 voturi)    
      te-am prins... (Marţi, 25 octombrie 2016, 22:32)

      KtalinKtalin [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ...bancarule. Esti doctor, ha? Toata lume stie cine esti. De fapt esti mai multi, de la un departament de comunicare bancara.
  • +18 (24 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:00)

    hopshio [utilizator]

    Oare cum au luat cei 40 banii de la banca? Ca Udrea sau... ? BNR-ul unde era atunci?
    • +3 (5 voturi)    
      BNR nu aproba imprumuturile de la banci (Miercuri, 26 octombrie 2016, 8:45)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

      Coruptia e in interiorul bancilor comerciale ce se lacomesc la a imprumuta pe oricine (subprime) dar cand pierd plang sa le dea statul bani. Problema e complexa si tine si de cei ce imprumuta fara discernamant - "lasa ca ma rezolva statul daca nu voi putea plati".
    • +5 (9 voturi)    
      s-au cand (Miercuri, 26 octombrie 2016, 10:10)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

      isarescu lua si prima de pensie si salariu nimeni nu mai punea pe facebook.
      Oricum sunt mai multe lucruri ciudate:
      1) de ce nu a atacat bancile care sunt direct afectate acesta lege si a fost atacata de guvern romaniei
      2) nenea asta a iesit taman acum sa zica...plus ca stie si exact ce s-a facut cu bani????? de unde si cum alt mister..
      3) cand bancile inseala oamenii cu diferite comisioane...clauze..nimeni de la bnr nu pune nimic pe facebook....
  • +13 (19 voturi)    
    nenea asta (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:13)

    rochiri [utilizator]

    o fi avand facebook cand bancile aveau clauze abuzive in contractele verificate de bnr , sa ne fi zis si nou?
  • +5 (15 voturi)    
    Antena 3. (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:16)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Sa faca madam Stancu-Zamfir o ancheta, si un interviu tip intergatoriu, cu iubitul sot!
  • -7 (13 voturi)    
    Asa..si? (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:42)

    Ahha [utilizator]

    ce.
  • +27 (37 voturi)    
    Iata deci adevaratii beneficiari (Marţi, 25 octombrie 2016, 20:18)

    CapitanulPanait [utilizator]

    PSD-ul se lupta cu ''nenorocitul'' de Ciolos, Isarescu si alti oameni cu scaun la cap care incearca tina barca Romania pe linia de plutire si sa nu ne ducem pe copca, si promoveaza o lege prin care sa ajute pe cei care si-au luat credite CHF. Si ii baga in fata pe cei cu credite IMOBILIARE.
    Si ce sa vezi mai sunt cativa care au luat si ei acolo un credit de 1-2-3 milioane de CHF ca sa isi ia cateva actiuni la Transelectrica sa aiba un sprijin la batrinete. Si acuma doresc sa le platim si lor diferenta de curs.
    Intr-o tara normala indivizi de teapa celor aflati acuma prin Parlament ar fi disparut urgent din viata politicadupa o astfel de initiativa.
    In schimb la noi gandirea mioritica este : ''lasa, ca au furat dar au facut si bine la oameni amarati''.
    Cand o sa isi puna oare intrebarea romanii cate se puteau face cu banii furati, si nu cate s-au facut ca faramele aruncate ca la caini?
    Pana atunci ne meritam acesti politicieni si aceasta soarta.

    BNR ar trebui urgent sa dea urmatoarea informatie:
    - din totalul de credite date in CHF cate sunt pentru credite imobiliare - grupate frumos pe categorii pina in 50.000 CHF, intre 50 si 100.000 CHF, peste 100.000 CHF etc , si cate pentru alte scopuri.

    Oamenii care cu siguranta trebuiesc sustinuti sunt cei cu credite pina in 100-120.000 CHF, care in mare parte sunt cu venituri mai modeste sau medii (altfel fie nu aveau nevoie de credit fie luau unul mai mare) si si-au luat o locuinta civilizata, nu cine stie ce viloi de cateva sute de mii de CHF sau au facut investitii pe piata financiara.
    • -15 (25 voturi)    
      bai frate, ce nenorociti e astia ... (Marţi, 25 octombrie 2016, 22:30)

      KtalinKtalin [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      ....care a luat credite in franci ielvetieni

      Neste escroci, ce mai.

      Multumesc tuturor postacilor bancari de aici , care ne-au lamurit ca toti cei care au credite in franci sunt cu actiuni cumparate la Transelectrica., termoelectrica, Opcom, SMARTS SA, Electrocentrale si Elcen.
      Bine ca sunt demascati...
      Traisaa bancile!!!!!! Moara fraierii!!!!

      PS. nu am credit in franci, doar in euro. Pe cuvantul meu bancar
      • +4 (8 voturi)    
        nu toti,nimeni nu a spus ca toti (Miercuri, 26 octombrie 2016, 8:12)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui KtalinKtalin

        Inteleg ca frustrarea e mare,dar plateste-ti ratele si nu mai cotcodaci aiurea.Cam asa sunt aproape toti,cand le dai,le fata vaca,cand trebuie dat inapoi,le moare vitelul.Ai citit,ti-a placut,ai semnat,ai luat.Fericire si bucurie mare.Apoi,sari ca vin hotii sa iti ceara banutii castigati cinstit.Si eu am luat,acum platesc.
        • +1 (1 vot)    
          prietene departament de comunicare bancar... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 18:30)

          KtalinKtalin [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          ....: am doua apartamente si o casa, o masina personala (una de seriviciu) plus 2 locuri de parcare. Am un credit la care platesc 320 de euro, platiti la timp. In rest, sa fiti tot departamentul sanatosi.
      • -5 (5 voturi)    
        Cu bancile vad ca ai ce ai dar (Miercuri, 26 octombrie 2016, 8:47)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui KtalinKtalin

        cu limba Romana ce ti-a casunat. Ai imprumutat ceva cuvinte si nu mai stii ce sa faci cu ele? :-))))))
  • +14 (24 voturi)    
    Ieri Piperea era pe toate televiziunile (Marţi, 25 octombrie 2016, 21:41)

    Susufler0 [utilizator]

    ca sa apere LegeaConversiei, la fel cum a facut si dupa ce s-a votat Legea Darii in plata.

    La ambele tipa ca din gura de sarpe ca trebuiesc eliminate orice fel de plafoane, orice fel de conditionari!

    PS. HN, la vremea primei legi mi-ai cenzurat toate comentariile in care spuneam ca este un ticalos !
  • +4 (4 voturi)    
    OK (Miercuri, 26 octombrie 2016, 7:26)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    asteptam darea in plata. Si asteptam si sa va faceti treaba de jurnalisti. De ce au aparut informatiile astea DUPA?
  • +1 (5 voturi)    
    BNR & Isarescu (Miercuri, 26 octombrie 2016, 7:32)

    cristianfagadar [utilizator]

    de 25 ani Romania traieste in saracie cauza fiind BNR si gasca lui Isarescu.Cand scapam de senilul de Isarescu vom vedea adevarul.
  • +9 (11 voturi)    
    Bancheri ticăloși! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 9:05)

    Mediteranean [utilizator]

    Bancherii dovedesc încă o dată cât de ticăloși sunt!

    De ce nu au oferit aceste informații încă înainte de a fi adoptată legea conversiei?

    Probabil că sperau ca această lege să nu treacă de Parlament.

    Dacă ar fi oferit aceste infromații din timp societății civile și parlamentarilor BNR-ul ar fi contribuit la elaborarea unei legi mai bune.

    Dar nu au făcut acest lucru!

    Au tăcut mâlc, nedivulgând aceste informații și lăsând legea să iasă intr-o formă proastă.

    Dar acum pot ieși să dinamiteze legea cu această informație.

    Și-au păstrat un atu.

    CEI MAI MARI HOȚI DIN UNIVERS: POLITICIENII ȘI BANCHERII - ÎN EGALĂ MĂSURĂ!
  • +12 (12 voturi)    
    ???? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 9:35)

    Sarmis [utilizator]

    Si directorii bancii care au dat un credit de 1 mil de CHF pentru achizitie de actiuni nu sunt inca arestati????

    Dar oare Cinteza care se ocupa cu supravegherea nu e inca arestat???
    • 0 (2 voturi)    
      da' si Isarescu, nu stia nimic, nimic, nimic... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:56)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      e atat de inocent.
      bai ! da' cum dracu stau unii in posturi cheie de la revolututie incoace ? nu exista altii mai buni si mai tineri ? pt. ce este tinuta fosila cu educatie economica formata pe vremea C.A.E.R. ?
  • +8 (10 voturi)    
    Nu zic nu, (Miercuri, 26 octombrie 2016, 9:47)

    zarzarea [utilizator]

    insa, poate ne spune BNR-ul cum de s-a imprumutat seful ei (Isarescu) in franci elevetieni la Volksbank.

    Altfel, da, nu vad de ce s-a scos limita aia...
    • +1 (1 vot)    
      a si returnat rapid... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:51)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui zarzarea

      Daca stiu corect!

      De luat a luat ca orice care dorea un credit in conditii cat mai avantajoase si de returnat a returnat dupa ce a simti oarece pericol.

      Cam atata stiu din presa!
      Sunt strugurii acri acolo mai sus???
      • 0 (0 voturi)    
        Isarescu simte orice pericol (Vineri, 28 octombrie 2016, 9:36)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        dar doar pentru el, ceilalti nu conteaza.
        Era un noroc sa ai credit la banca de unde se imprumuta Isarescu.
        La viticultor cand nu i-a mai convenit ca i se retine comision RMO, a iesit in presa a strigat o data si s-a rezolvat, fara instante, certuri si alte porcarii de genul asta.
    • +1 (1 vot)    
      conform spuselor unui analist economic (Joi, 27 octombrie 2016, 18:50)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui zarzarea

      Isarescu e singurul care si-a transformat creditul din franci in lei.
      • 0 (0 voturi)    
        Interesant (Duminică, 30 octombrie 2016, 7:16)

        ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Daca a facut asta atunci mi-ar place sa stiu la curs. Daca e la curs istoric atunci sunt curios daca a fost aplicata dobanda de lei retroactiv.
  • +6 (12 voturi)    
    imprumut (Miercuri, 26 octombrie 2016, 10:07)

    clientbancpos [utilizator]

    Eu o sa pun o singura intrebare, cand am luat creditul in franci elvetieni AM SOLICITAT ca banca sa-mi dea francii elvetiei dar au spus ca numai creditul este in franci banii au fost in lei la cursul zilei. Vin cu intrebarea cum am putut sa iau creditul in franci elverieni si sa primesc lei dar la creditul in euro sau lei nu ma incadram cu veniturile. VEDETI AICI AU FOST BANCILE SMECHERE la creditul in franci elvetieni te incadrai cu venitul dar la lei si euro nu.
    • +7 (11 voturi)    
      corect (Miercuri, 26 octombrie 2016, 10:23)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui clientbancpos

      Corect. Cum s-a dat un imprumut de 1 milion de franci? Daca un amarastean cere bani pentru o casa trebuie sa puna garantie si pe mama si pe tata si pe bunicii din mormint daca se poate. Cine a aprobat un asemenea imprumut? Ce garantii s-au depus? Domni de la BNR de ce nu spun?Cumva cineva a luat bonus pentru imprumut? Ala sa plateasca. Asa ca BNR ciocul mic ati stiut dar ati tacut asa ca luati galusca ferbinte si sa o inghititi
    • -1 (9 voturi)    
      franci (Miercuri, 26 octombrie 2016, 10:36)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui clientbancpos

      Bancile n-au nici obligatia si, evident, nici interesul sa-i invete pe unii si pe altii un minim de economie politica. Cum poti intra intr-o banca si sa iei credit intr-o moneda straina, indiferent care, fiindca ti se spune ca e stabila cand de fapt stabilitatea leului e cea care conteaza? Chiar sa nu stii nimic? Am avut amici care si-au luat credite in franci. Nu le mai dau buna ziua sau nu le mai raspund la buna ziua. Suntem prea diferiti.
    • -2 (12 voturi)    
      Aici e greseala (Miercuri, 26 octombrie 2016, 10:57)

      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui clientbancpos

      Nu bancile sunt vinovate pentru nestiinta oamenilor. Nu avem educatie economica, dar nici nu ne asumam asta.

      Acum te intreb, daca nu-ti permiteai un credit in lei/euro ...de ce ai luat in CHF? era chiar asa de important sa iti iei casa in anul ala? nu puteai sa astepti inca putin in chirie? De ce trebuie sa fim toti proprietari? Eu asta nu inteleg si nu voi intelege niciodata.
      • +2 (4 voturi)    
        habar nu ai (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:58)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

        ..ce inseamna sa stai in chirie.

        de aceea iti doresc ca toata viata sa ai parte numai de stat in chirie! Forever!
        • +1 (3 voturi)    
          Ba da (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:52)

          ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui ..13

          Am stat in chirie, doar am fost student. Deci stiu cum e sa stai in chirie. Dar acum e mai bine? Ca nu poti plati ratele?

          Mai mult, casa in care stai este tot un fel de chirie. Daca ai citit contractul casa este a bancii pana in momentul in care tu platesti ratele. Deci tot in chirie stai.
      • 0 (0 voturi)    
        Toti sunteti tari dupa razboi, (Joi, 27 octombrie 2016, 11:57)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

        Exemplul creditelor in CHF:
        Omul castiga 3000lei si hotaraste sa-si ia un apartament a carui rata sa nu depaseasca 1000 lei, ajunge la Banca si cere credit in lei, banca spune ca nu se incadreaza la suma imprumutata ex 100.000lei, bine atunci euro cere clientul, banca il refuza si aici dar scoate surpriza din buzunar si ii ofera franci, il convinge ca e o moneda stabila, converibila si nu trebuie sa-si faca griji este la fel ca si cum ar lua in euro, mai mult decat atat ii spune ca poate sa-i dea franci pana 150.000lei. Clientul ia creditul de 100.000 lei/franci convertiti isi cumpara apartament si incepe sa plateasca rate la 1000lei/luna. Toata lumea fericita, pana la un moment dat cand francul incepe sa se aprecieze iar ratele s-ai creasca pe la 1300lei/luna, acesta merge la banca si cere sa-si schimbe creditul dar surpriza nu se poate, iar rata ajunge sa se dubleze si in unele cazuri ajunge la 2500 lei.
        Cum traieste omul ala cu 500 sau 1000 lei/luna?
        Ce vina are el?
        Acesta este adevarul creditelor in franci, nu cazul expus BNR-istul habarnist.
        • 0 (0 voturi)    
          De acord (Joi, 27 octombrie 2016, 13:52)

          ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

          Dar pentru situatia asta exista legea darii in plata.
          • 0 (0 voturi)    
            Inselaciunea (Vineri, 28 octombrie 2016, 9:09)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

            nu se rezolva cu darea in plata.
            • 0 (0 voturi)    
              Inselaciune? (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:22)

              ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

              Daca era CHF =1 leu, mai era inselaciune?

              Si unde e inselaciunea? La faptul ca CHF a urcat asa mult? se numeste risc valutar. Sa stii ca si banca si-a asumat acelasi risc.

              Daca sunt comisioane abuzive, dati banca in judecata. Dar riscul valutar nu e inselaciune.

              Mai mult, asa-i ca e mai bine sa ai si casa si rate in lei si dobanda de chf? Asta nu e inselaciune?
              • 0 (0 voturi)    
                Daca era, dar nu este (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 22:47)

                icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                Inainte sa pui intrebarea asta, trebuia sa te interesezi daca bancile s-au aflat vreodata in situatia asta, adica bancile sa dea credite in valuta, iar acestea sa se devalorizeze puternic in favoarea monedei nationale si ce masuri au luat bancile.
                Eu nu am cunostinta de asemenea cazuri, dar cred ca bancile s-ar fi descurcat si in aceasta situatie, introducand comisioane, marind dobanzile ... ar fi inventat ele ceva legat de inflatie...
                2. Inselaciunea s-a produs incepand de la prezentarea creditului in CHF ca fiind o moneda stabila, fara risc valutar, convertibila...nemaispunand ca bancile nici macar nu au avut franci sa dea oamenilor deci se vede clar specula facut de banci pe spatele oamenilor.
                Nu ti se pare ca esti penibil cu rate in lei si dobanda de CHF, dobanda pe site-ul ING este de 4,1% la lei, iar francii au 4%, mare diferenta ce sa-ti spun.
                • 0 (0 voturi)    
                  in 2008 (Duminică, 30 octombrie 2016, 6:14)

                  ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

                  era dobanda la lei 15-20%. Daca vreti curs istoric, echitabil ar fi sa vreti si dobanda istorica. La asta m-am referit cand am zis de dobanda la lei. Atunci era mare diferenta, acum nu mai conteaza.

                  Mai mult, sa sti ca Libor-ul a scazut si banca nu a plans deloc.

                  Pentru comisioane abuzive mergeti in instanta.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Sa fie curs istoric (Luni, 31 octombrie 2016, 17:09)

                    icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                    si dobanda de 15-20% sau 50% ce mai conteaza. Refinantam cum si-au refinantat cei cu credite in lei si euro care acum sunt manipulati de media bancara sa se lupte cu cei care au credite in CHF.

                    Mai sa fie, auzi tu "banca nu s-a plans de libor", dar sti de ce? pentru ca nu a micsorat dobanda cand a scazut LIBORUL, numai prin 2010-2011 s-au trezit ca ar putea sa-si puna marja fixa+LIBOR si atunci au pus marja de 3,5%+LIBOR deci s-au rezolvat. In mod corect dobanzile ar trebui sa fie in jur de 1% la CHF dar sunt la 4% si mai vrei sa se planga banca.

                    Pe viitor nu mai scoate aberatii gen CHF=1leu si banca nu se plange de LIBOR, gandeste inainte sa scrii.

                    Pentru practici abuzive bancile ar trebui amendate serios, nu tarati oamenii in instante.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Vezi ca nu gandesti ce spui? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 7:45)

                      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

                      La un credit de 1000 de chf si dobanda de 4% luat pe 30 de ani ai platit dobanda in mare parte. Uita-te pe desfasurator.

                      Acum considera ca ai platit aceeasi rata dar cu 20% dobanda. Sa vezi ce iese.

                      Iti spun eu: faptul ca tu mai ai de dat dobanda pe anii care au trecut. Di sold, nu ai dat mai nimic. Sigur poti sa refinantezi?

                      Mai mult, refinantarea poate fi facuta oricand, ca e curs istoric sau nu. Nu te opreste nimeni, si totusi ai asteptat pana acum sa faci acea refinantare.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Tu citesti din ce scriu eu (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 11:10)

                        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                        sau esti setat pe o anumita chestie?

                        Ti-am explicat ca am incercat sa refinantez in momentul cand francul sa intarit cu 10% fata de lei iar ei nu au fost de acord, ce este atata de greu de inteles?

                        In rest nu iti mai repet nimic, citeste postarile mele si o sa ai raspuns la toate intrebarile tale.
      • 0 (0 voturi)    
        Explica educatia economica. (Vineri, 28 octombrie 2016, 9:27)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

        Un bun prieten roman de-al meu si-a luat un apartament in Franta cu un imprumut de la banca de 300.000euro, valoare destul de mare si totusi nu i s-a cerut un certificat care sa ateste educatia economica, cum iti explici?

        Eu imi explic ca banca respectiva este educata economic astfel incat sa nu insele clienti.
        • 0 (0 voturi)    
          Educatie economica (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:20)

          ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

          Sa stii ce e ala un risc valutar.
          Sa stii ca in orice credit prima data platesti dobanzile si apoi soldul creditului.

          Sa stii cum ti se calculeaza dobanda si ce inseamna un comision.
          • 0 (0 voturi)    
            Si daca stiu (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 23:12)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

            ce spui tu inseamna ca sunt educat economic, fi serios nu tine de educatie economica, tine de cat de mult vrea banca sa te fure si sa te insele
            Ca sa vezi:
            1. M-am informat cat am avut acces despre evolutia CHF-ului, mai mult in contract scrie ca daca CHF-ul se intareste cu mai mult de 10% fata de leu, se poate schimba moneda de creditare dar sigur doar cu sintagma Banca are dreptul dar nu si obligatia.
            2.Dobanda este scrisa ca se va calcula in functie de LIBOR.
            Pare ca era un contract fara griji, dar ce sa vezi nimic nu se respecta, adica nu va incadrati la credite in alte monede iar dobanda nu v-a crescut(ce s-o mai scada in functie de LIBOR), acestea au fost motivele pentru care bancile nu au vrut sa modifice contractul.
            In rest vad tot felul de educati financiar pe aici care nu inteleg nimic din creditele in CHF.
            • 0 (0 voturi)    
              Pentru cazuri (Duminică, 30 octombrie 2016, 6:17)

              ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

              in care banca nu isi respecta contractul, mergeti in instanta. Dar nu pentru diferenta de curs valutar.

              Sa stii ca am patit si eu la credit prima casa in euro si am sunat la banca le-am adus aminte ca avem un contract si cand am luat eu credit EURIBOR 3M era 2% iar acum este -0.3. Astept recalcularea ratelor. Au comentat putin dar au recalculat. Nu a fost nevoie sa merg in instanta, dar asta e cazul meu.
              • 0 (0 voturi)    
                Daca citesti mai bine (Luni, 31 octombrie 2016, 17:16)

                icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                eram protejat inclusiv de riscul valutar, ca multi altii, dar banca nu vroia sau nu te incadra la un alt tip de credit. Teapa a fost pe fata, ce e atata de greu de inteles.

                Creditul prima casa e garantat de stat, cel in chf nu este si asta zice totul.
                • 0 (0 voturi)    
                  :)) (Marţi, 1 noiembrie 2016, 8:03)

                  ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

                  Cine sa te protejeze de riscul valutar?
                  Tu auzi ce spui? Ca ti s-a spus ca CHF e o moneda stabila, sunt de acord, dar nu te-a protejat nimeni de riscul valutar.

                  Nici eu nu sunt protejat de riscul valutar si nici nu as fi de acord cu asemena protectie. Am luat euro la curs de 4.3 si ieri am platit rata la un curs de 4.51. Sunt oameni care au luat credite in euro la 3 lei si acum e 4.5 lei. Nimeni nu a fost si nu este protejat de cursul valutar.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Tu citesti ce scriu eu (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:19)

                    icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                    sau dai raspunsuri dupa un anumit tipar?
                    Ma citez de mai sus:
                    "Ca sa vezi:
                    1. M-am informat cat am avut acces despre evolutia CHF-ului, mai mult in contract scrie ca daca CHF-ul se intareste cu mai mult de 10% fata de leu, se poate schimba moneda de creditare dar sigur doar cu sintagma Banca are dreptul dar nu si obligatia."

                    Deci riscul meu valutar nu trebuia sa treaca mai mult de 10% la lei. Capsci.

                    Creditul a fost de la inceput conceput ca o teapa pentru consumatori.
        • 0 (0 voturi)    
          Tot educatie economica (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:25)

          ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

          Tot educatie economica este sa stii si faptul ca la bucuresti se tranzactioneaza doar euro si restul valutelor se stabilesc dupa urmatoarea formula:

          (curs valuta - euro)*(curs euro-leu). Si formula asta se gaseste pe internet. De ce sa ne deranjam sa cautam asemenea informatii cand avem statul care sa ne apere cand bancherii cei rai vor sa ne ia locuinta? Asta e realitatea.
          • 0 (0 voturi)    
            Astea trebuie sa le stiti voi banksterii (Sâmbătă, 29 octombrie 2016, 23:30)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

            si sa ne informati pe noi clientii, daca este relevant, pentru ca atunci cand vinzi un produs pentru care omul plateste 30 de ani, tu bancher vrei sa-ti recuperezi banii in timp fara probleme si clientul sa fie multumit ca sa mai colaboreze cu tine. Sau voi aveti deviza, SA-I DAM BANII CA SA-I TRAGEM TEAPA, apoi vedem noi daca ne va da in judecata si oricum avem armate de avocati langa noi.
            • 0 (0 voturi)    
              NU sunt bancher (Duminică, 30 octombrie 2016, 6:21)

              ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

              Eu am cautat pe internet si primul link era de la ziarul financiar.

              Asta cu sa ne informeze altul e o prostie. Stii ca ai obligatia sa citesti TOT contractul si sa il intelegi INAINTE sa semnezi? Daca nu, patesti ca mine, comision 2000 de lei la un credit de 18000 de lei luat pe 5 ani. Asta e, am fost tampit si am semnat. Diferenta e ca eu nu dau banca in judecata, am sunat la ei si le-am spus ca ar fi frumos sa imi returneze comisionul, dar eu nu ii voi da in judecata. Evident ca nu a venit nici un raspuns din partea lor (mai au cateva zile).

              Puteai sa cauti si sa te interesezi in loc sa astepti de la altcineva care nu are nici un interes sa iti ofere. Macar ai intrebat chestiile astea? Daca nu, atunci nu ai scuza.
              • 0 (0 voturi)    
                Foarte bine ca nu esti bankster. (Luni, 31 octombrie 2016, 17:28)

                icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                Tu crezi ca in 2008, se putea lua contractul la studiat acasa sau dus la un avocat? fi serios, nici o banca nu accepta asta, cu toate ca am avut clauze care sa ma protejeze toate erau cu sintagma Banca are dreptul dar nu si obligatia, deci faceau ce vroiau cu tine.

                Daca tu crezi ca, contractele in CHF sunt similare cu contractele gen prima casa garantate de stat, te inseli amarnic.
                • 0 (0 voturi)    
                  Nu am doar prima casa (Luni, 31 octombrie 2016, 18:23)

                  ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

                  Am si credite de nevoie personale. Si eu am luat teapa. Dar stii ca puteai sa nu semnezi contractul? Daca nu iti dadea contractul acasa, puteai sa zici NU. Esti constient de asta, nu?

                  Sau era mai important sa iti iei credit decat siguranta pe termen lung?
                  • 0 (0 voturi)    
                    De ce sa nu semnezi un contract care: (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:50)

                    icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

                    - Te protejeaza de riscul valutar. maxim 10%
                    - Dobanda calculata conform indicelui international al monedei (LIBOR)

                    Din pacate toate cele de mai sus au fost praf in ochi, banca nu au vrut sa respecte nimic.

                    Acuma toata lumea este consienta ca nu trebuia sa ia credite intre 2005-2008, deoarece creditele in:
                    - LEI aveau dobanzi foarte mari fata de ce avem acum pe piata.
                    - EURO risc valutar mare cu o apreciere de 50% fata de lei.
                    - CHF risc valutar mare cu apreciere de 150% fata de lei.

                    Vorba aia toti suntem destepti dupa razboi, mai ales cand avem credite in lei/euro cu dobanda mica si garantate de stat.

                    Problema nu sunt credite de azi, foarte bine sa fie credite cat mai avantajoase pentru clienti si o piata concurentiala cat mai corecta iar bancile sa joace corect.

                    Problema este ca oamenii au fost inselati privind creditarea incepand de la clauze nerespectate/abuzive continuand cu comisioane abuzive si terminand cu riscul valutar neexplicat clientilor, in special CHF-ul a fost o inselatorie pe fata.
                    • 0 (0 voturi)    
                      :)) (Marţi, 1 noiembrie 2016, 17:52)

                      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui icsulescu99

                      Sintagma "banca are dreptul dar nu si obligatia" ar fi trebuit sa iti ridice semne de intrebare.
                      Acum, faptul e inchis.
    • 0 (2 voturi)    
      hohoho de ce te intrebi asa de tarziu? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:55)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui clientbancpos

      Nu crezi ca atunci trebuia sa pui aceasta intrebare direct la banca care iti acoda creditul???

      Atunci poate ai crezut ca esti mare smecher si ca banca s-a pacalit, acum vezi altfel lucrurile precum ca banca a fost smechera???

      O tempora o mores!
    • +1 (3 voturi)    
      tu ai vrut lei (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:11)

      sabin67 [utilizator] i-a raspuns lui clientbancpos

      Prietene, banca a facut conversie la cererea ta pentru ca vanzatorul vroia lei. Majoritatea tranzactiilor erau euroizate si putine in lei.

      Daca tu insistai sa primesti CHF, fii sigur ca valuta asta intra in contul tau.

      Tot tambalaul asta s-a datorat faptului ca cei care au luat credit nu accepta ideea de risc valutar inerent oricarui credit in valuta.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca lei a vrut, lei sa fie. (Vineri, 28 octombrie 2016, 9:20)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui sabin67

        ...
    • 0 (2 voturi)    
      dobanda e raspunsul (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:18)

      ValiPiros [anonim] i-a raspuns lui clientbancpos

      cu leii pe care i-ai primit la momentul respectiv, puteai sa-ti cumperi franci elvetieni, nu trebuia sa ti-i dea banca.
      problema era dobanda, care era mica la franci si cu vreo 8-10 procente mai mare la la lei, deci suma totala datorata era mult mai mare la creditul in lei decat la cel in franci (pentru cursul din momentul ala). Adica rata lunara era mai mare in lei.
      de aceea unele dosare erau aprobate pt. franci si nu si pentru lei.
      de aia s-au si repezit toti la franci, fiindca au vazut dobanzi mici, dar au uitat sa-i intrebe pe elvetieni daca au de gand sa-si intareasca francul sau nu.
      acum se face conversia creditului in lei, la curs istoric, dar cu dobanda de la la franci, nu de la lei. de ce nu se preiau si dobanzile de atunci ale creditelor in lei?
      ca sa piarda bancile, nu?
      o sa ajungem sa intelegem, pe bani multi, care e cu adevarat rolul bancilor in economie si ca prostia (politica) costa foarte mult...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu l-ai auzit pe viticultor (Vineri, 28 octombrie 2016, 9:19)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui ValiPiros

        cand zicea ca cei cu credite in CHF nu conteaza, acuma brusc s-a trezit si cotcodaceste ca va fi risc sistemic si pica 2 banci sau chiar 6.

        Voi chiar nu aveti discernamant, ascultati de un pensionar amnezic.
  • +3 (5 voturi)    
    nu vad relevanta acestor date (Miercuri, 26 octombrie 2016, 11:17)

    Al_de_sus_Et_III [utilizator]

    Care e problema ca unii au credite de peste 1 million? Nu ei le-au aprobat? Va spun eu cume cu creditele astea uriase: in mare parte nu sunt platite și nici nu preau ce sa le faca.
    Dar imi place treaba asta: punerea la zid a celor cu bani. Divide et impera. Toata lumea sare ca arsa ca aia scapa. Pai aia nu sunt tot oameni cu credit?
  • +3 (3 voturi)    
    in mod normal (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:03)

    ..13 [utilizator]

    Radulescu ar trebui sa plece de la BNR - nu este prima data cand da pe gura ceva ce ar trebui sa taca.

    Exista un articol in statutul BNR care face referire la secretul profesional - art 52. Cum spuneam Radulescu se remarca prin rapiditatea cu care se repede sa dea informatii care sunt supuse unor anumite reglementari.

    Are salariu redus - abatere disciplinara???

    Datel oficiale sa vorbeasca - multumesc pentru statistica de la BNR - am cautat sa vad daca exista cumva o statistica cu astfel de credite dar nu era. Multumesc ca au fost accesibile acum aceste informatii.
  • +5 (7 voturi)    
    Daca un fabricant ii vinde clientului un produs (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:12)

    dbdb [utilizator]

    cu defect, fabricantul e obligat sa il inlocuiasca sau sa-l despagubeasca pe client. Nu este vorba de defecte de perceptie de genul ca nu-i mai place clientului cum ii vine produsul ci de defecte legate de functionalitatea promisa de vanzator la momentul vanzarii. Nu vad de ce ar fi diferit in cazul imprumuturilor vandute de banci. E , pe de alta parte, foarte interesant cum au dat bancile imprumuturi pentru cumpararea de actiuni de pe bursa si cam ce calcul si-au facut ele de a-si recupera banii + dobanzile lor. In cazul imobilelor calculul este destul de clar, oricum bancile si-au luat precautiunea ipotecarii imobilului, asigurarea de viata a clientului precum si finantarea partiala a bunului, care e de fapt, ipotecat bancii. Cum au procedat in cazul finantarii altor activitati? Dupa cum arata "imprumutul" Elenei Udrea, pare ca bancile au avut un comportament diferit in functie de client. Probabil ca asta e explicatia reala in cazurile astea, unii au putut lua imprumuturi mai degraba preferential, asa ca mi se pare normal ca bancile sa suporte pagubele pentru care si-au dat singure derogari de la regulile interne de acordare de credite. Probabil ca anumiti angajati si-au fraudat firma la care lucrau si ca aia care ar fi trebuit sa detecteze asta nu si-au facut treaba. Foarte bine, sa si-o faca acum, macar. Sa dea angajatii in judecata si sa vada si daca nu cumva s-au facut fraudele cu ajutorul clientilor. Si asa limitezi aplicarea legii asupra celor care au comis un atac constient asupra bancii. Majoritatea clientilor sunt insa cei tepuiti constient de banci si aici, bancile trebuie sa-si asume responsabilitatea si pagubele.
  • +3 (3 voturi)    
    Aha si banca care i-a dat nu stia de ce i ia (Miercuri, 26 octombrie 2016, 12:39)

    jackalphonse [utilizator]

    sau BNR nu stia...
    Este dat exemplul asta de parca n ar fi fost o intelegere intre banca si client.