Darea in plata si legea conversiei creditelor in CHF nu au efecte chiar atat de puternice (presedinte de banca)

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:38 Economie | Finanţe & Bănci


Radu Ghetea, seful CEC Bank
Foto: Hotnews
"Cele doua propuneri - darea in plata si legea conversiei- nu  sunt cu impact atat de puternic pe cat ar fi putut sa il aiba daca ar fi iesit in forma lor initiala. Legea darii in plata produce un efect in momentul de fata, dar diminuat fata de cel care ar fi aparut daca se crea hazardul moral. Incepe sa capete un caracter tot mai social de rezolvare a probleme ale celor care nu mai puteau face fata platilor. Fara a fi un expert in domeniu- la CEC Bank acest impact este unul marginal", a spus vineri Radu Ghetea, presedintele CEC Bank, in carul seminarului EU-Cofile, organizat de BNR, ARB si Alpha Bank.

Reamintim ca in aceasta primavara, reprezenttantii sistemului bancar, in frunte cu Banca Centrala, au avertizat ca in forma lor initiala, conversia la curs istoric si darea in plata ar produce riscuri sistemice majore care daca s-ar materializa, ar duce la prabusirea a cel putin doua banci.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3733 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:56)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)    
      ?????????? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 15:12)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui

      "Recenta lege cashback prin care statul a obligat din nou privatii sa foloseasca datoriile bancilor ca bani, lege ce a mai dat bancilor inca un miliard de Euro de data aceasta anual."
      Sincer, n-am inteles nimic. Cred ca faci confuzii grave. Legea nu obliga comerciantii sa ofere cash, ci doar le permite, daca ei vor s-o faca au aceasta posibilitate.
      Si nu e vorba de nici un fel de datorii ale bancilor, despre ce datorii vorbesti ? E vorba de proprii bani ai clientilor detinatori de carduri. Ei au posibilitatea sa retraga bani de la comerciantii care le permit, asa cum extrag bani de la ATM. E vorba de banii lor, nu inteleg despre ce datorii vorbesti.
      E o lege care practic impinge inainte dezvoltarea serviciilor financiare si folosirea platii cu cardul.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 0:35)

        [anonim] i-a raspuns lui pro_bono

  • +4 (10 voturi)    
    relevant?.. (Vineri, 25 noiembrie 2016, 14:17)

    pehash [utilizator]

    Radu Ghetea nu raspunde cu functia in fata actionarilor daca aceste legi afecteaza profitul CEC... banca lui nici macar nu face publice previziunile de profit, desi este detinuta de statul roman, adica de noi toti.
  • +5 (13 voturi)    
    Lipsa de credibilitate (Vineri, 25 noiembrie 2016, 14:31)

    MPopa [utilizator]

    Eu imi amintesc ca si dupa ce a fost clara forma finala a legii darii in plata s-au gasit destui bancheri si analisti care sa ameninte cu armaghedonul bancar. S-au grabit apoi sa urce avansul la credite ipotecare, o prostie fara margini care a daunat si mai mult credibilitatii bancilor, pentru ca dupa doar cateva luni sa revina in surdina mai aproape de avansurile percepute inainte de votarea legii.
    Imi pare rau dar s-ar putea scrie o carte despre prostiile in comunicare pe care le-au facut bancile din Romania. Si cica acolo lucreaza oameni foarte calificati. Poate or fi calificati fiecare in ungherul lui.
  • +4 (4 voturi)    
    Jenant (Vineri, 25 noiembrie 2016, 16:02)

    Radiu [utilizator]

    Mai baga cineva in seama emanatiile acestor persoane? S-au contrazis de mai multe ori. Credibilitate = 0.
  • +2 (2 voturi)    
    mincinosilor (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 1:03)

    vi_escu [utilizator]

    nu ziceati voi ca vine sfarsitul lumii ?