Programul de convergenta 2017-2020: Introducerea de la 1 iulie a unui mecanism de plata defalcata a TVA la institutiile publice, repartizarea si in 2018 a 90% din profiturile companiilor de stat si reducerea cu 10% a cheltuielilor din institutiile de stat
Masurile suplimentare incluse in Programul de convergenta vor asigura incadrarea deficitului ESA in pragul de 3% prevazut de Pactul de stabilitate si crestere si raspund solicitarilor reprezentantilor Comisiei europene, se arata intr-un comunicat al Guvernului.
Potrivit acestuia, programul de convergenta are la baza prevederile cadrului macroeconomic actualizat pentru perioada 2017-2020, care prevede o crestere economica de 5,2% in anul 2017 si o crestere medie anuala de 5,6% in perioada 2018-2020. Pentru perioada 2017-2020 estimarile bugetare s-au construit plecand de la prevederile Strategiei fiscal-bugetare pentru 2017-2019 si de la masurile suplimentare ce urmeaza sa fie implementate in acest an.
In aceste conditii, deficitul bugetar ESA ramane relativ constant in anii 2017-2018, urmand sa se ajusteze catre 2% in anul 2020. Deficitul structural creste de la 2,4% din PIB in 2016 la 3% in anul 2018, iar abaterea de la obiectivul pe termen mediu - OTM incepe sa se ajusteze treptat incepand din anul 2019. Pe intreaga perioada de proiectie este asteptat ca datoria publica, conform metodologiei UE, sa ramana sub 40% din PIB.
Angajamentul de adoptare a monedei euro reprezinta, in continuare, o ancora importanta in privinta implementarii unor politici bugetare, structurale si institutionale eficiente si coerente, in vederea asigurarii unei convergente reale (venit/locuitor) de durata, cresterii competitivitatii economiei romanesti, reducerii disparitatilor regionale si deficientelor structurale. Din punctul de vedere al convergentei reale, evaluata prin decalajele fata de media europeana (UE - 28) a produsului intern brut pe locuitor exprimat prin puterea de cumparare, exista perspectiva ca la orizontul anilor 2020 Romania sa atinga 70% din media europeana, comparativ cu 57,1% inregistrat in anul 2015.

INTERVIU Pentru noi, roboții sunt soluții la probleme. Am învățat cum să primim un refuz și cum să câștigăm încrederea celor care investesc în noi / Doi elevi, despre pasiunea lor
Vaccinarea nu este suficientă. Economist român care locuiește la Londra, despre “lecția britanică”
Mult așteptatul declin al pandemiei în țările europene s-a declanșat. Locul României
Cum și-a petrecut Vlad Voiculescu ziua demiterii din funcția de ministru al Sănătății
Ziua demiterii lui Vlad Voiculescu. Ce le-a explicat Barna colegilor despre discuția cu premierul
Landerul InSight al NASA luptă pentru supraviețuire și va intra în hibernare de urgență
sau mai sint si alte masuri de adoptat?