Aproape jumatate dintre romanii cu studii superioare care nu isi pun Internet acasa din cauza motiveaza asta prin faptul ca nu il considera util sau interesant (studiu)

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:12 Economie | Finanţe & Bănci


munca de acasa
Foto: sxc.hu
N-ai fi zis! Aproape jumatate dintre romanii cu studii superioare spun ca nu isi pun Internet pe computerele de acasa pe motiv ca nu il considera util sau interesant. Mai mult, peste jumatate dintre absolventii de facultate spun ca lipsa indemanarii ii impiedica sa lucreze de acasa pe Internet. Asta reiese dintr-o cercetare publicata in urma cu cateva zile de Institutul National de Statistica. Lucrarea poate fi citita aici.


Grafic, lucrurile stau ca mai jos:



Lipsa indemanarii este invocata de un procent tot mai mare de romani (din 2014 pana in acest an), in vreme ce scade ponderea celor care se plang de costuri. Reamintesc faptul ca discutam de persoane cu studii superioare.

Daca ne uitam pe grupe de varsta, avem graficul de mai jos.
Evident, cei care se plang cel mai mult de lipsa de indemanare sunt cei  de peste 65 de ani, insa o surpriza neplacuta o reprezinta dublarea ponderii categoriei de 16-34 de ani care acuza lipsa indemanarii. Graficul este foarte relevant si se preteaza la multe comentarii.



Putem face abstarctie de studii sau de grupele de varsta, uitandu-ne in general la romanii intrebati de ce nu isi pun net acasa. Si avem datele urmatoare:




Doi romani din cinci spun ca Internetul nu e util sau interesant, unul din doi acuza lipsa indemanarii iar unul din cinci acuza costurile mari. Datele reflecta imbatranirea populatiei pe de o parte, iar pe de alta, un sistem educational cu mult spatiu pentru imbunatatiri.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3394 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    ! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:18)

    HChifteluta [utilizator]

    Mi-e greu sa cred. in afara de vreo 2 babe pe care le cauta moartea in fata blocului, n-am intalnit om - familie sa nu aiba internet in casa pe vreun PC, Laptop, tableta sau ceva. Nici la tara nu mai stau oamenii fara internet, ca sunt ei tarani sau intelectuali.
    • +2 (2 voturi)    
      internet (Miercuri, 13 decembrie 2017, 18:18)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      perfect adevarat: nu-si pun internet acasa. Asta pentru ca au deja internet pe mobil.. si daca va spun ca nu sunt interesati de cablu pentru TV acasa ce ziceti? Raspunsul e acelasi , au TV pe mobil. Da eu credeam ca subiectul a fost clarificat mai demult - de fapt companiile furnizoare de cablu au anuntat chestiile astea. da vad ca unii descopera apa calda .. acum , de ce cei cu studii superioare? probabil ca astia mai si gandesc cum sa beneficieze de tehnologie, in timp ce aia cu facultati la seral nu stiu decat sa dea like - uri la facebook. (sunt rau acum, da cand vad cat de slabi sunt unii absolventi cu studii sup, ma iau cu mainile de cap).
      • -1 (1 vot)    
        Comment sters de user (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:43)

        Un Nene [anonim] i-a raspuns lui 1anonim

  • +15 (21 voturi)    
    sa reformulam (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:18)

    wasabi [utilizator]

    Jumatate din romanii cu studii superioare ...le au degeaba. Jumatate din romanii cu studii superioare , au aceste studii facute la cele mai obscure universitati din Romania. De aici si sintagma "fabrici de diplome".
    • +2 (4 voturi)    
      esti naiv... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 16:24)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui wasabi

      Doar jumatate? Un procent realist se poate considera undeva in jurul la 90%...
  • +11 (17 voturi)    
    Definitie (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:20)

    Astronautul [utilizator]

    Banuiesc ca in "studii superioare" ati introdus si facultatile particulare? Spiru Haret inseamna studii superioare?
    • +5 (7 voturi)    
      da (Miercuri, 13 decembrie 2017, 16:26)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Astronautul

      Intre unele "particulare" si celebre universitati de stat din Bacau, Targoviste si Petrosani, eu zic ca e mai buna prima varianta.

      Ca unii nu au laptop si fibra de 1 gb/s, mi se pare normal. Au tablete si telefoane cu net mobil. Nu toata lumea are nevoie de torrenti si Warcraft.

      Plus ca daca esti bugetar, faci plinul de Solitaire si Netflix la munca. Nu iti mai trebuie si acasa :))
  • +2 (10 voturi)    
    Prea multi batrani (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:22)

    eleVenereCtions [utilizator]

    care n-au chef sa mai invete nimic si se multumesc cu nimic. O generatie pierduta.
  • +2 (6 voturi)    
    studii superioare (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:22)

    grongobar [utilizator]

    Ce inteleg autorii prin "studii superioare"? Lucratori la acoperisuri si ciotarne cumva ?
  • +13 (13 voturi)    
    Miroase a fake news (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:22)

    emil bobu [utilizator]

    Ce-au facut astia de la INS de ajuns la asemenea concluzii?

    Au intrebat colegii comunisti din propriul lor birou?
  • +6 (6 voturi)    
    pff.. (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:26)

    CRMS [utilizator]

    Nu-i de mirare ca ne conduce PSD-ul
  • +9 (9 voturi)    
    Stop joc! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:26)

    A R [utilizator]

    Stati nitel, datele alea se refera la CEI care nu-si pun Internet acasa, nu la toti romanii cu studii superioare!

    Nici n-ar fi avut cum, avand in vedere ca, potrivit studiului citat, "În anul 2017, 68,6% dintre gospodăriile din România au avut acces la reţeaua de internet de acasă". Nu ar fi cam ciudat ca rata de conectare la Internet la cei cu studii superioare sa fie mai mica decat media pe tara?

    Mai mult, acelasi studiu spune ca "gospodăriile care înregistrează cele
    mai mari ponderi cu privire la accesul la internet sunt cele al cărui cap de gospodărie este
    salariat (93,2%)". Adica doar 6,8% din gospodariile salariatilor NU au acces la Internet. Cum naiba s-ar putea, in aceste conditii, ca jumatate din gospodariile celor cu studii superioare sa nu aiba acces la Internet?

    Asa ca e cazul sa refrazati sau, si mai bine, sa scoateti prostia asta de pe site.
    • +3 (3 voturi)    
      exact (Miercuri, 13 decembrie 2017, 16:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui A R

      Studiul se refera motivele pentru care unii nu isi pun internet acasa.
      Si unul din motive e ca aproape jumate din ei nu-l considera necesar si util. Ceea ce e cu totul altceva decit ce scrie in titlul articolului, ca jumatate din cei cu studii superioare nu considera internetul util.

      Autorul articolului a dat dovada de analfabetism functional, iar mare parte din cei de pe forum probabil citesc doar titlul si poziele si dupa aia baga si un comentariu.
  • +1 (5 voturi)    
    nici nu e de mirare (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:27)

    mos ion roata [utilizator]

    la asa invatamant superior,asa romani cu studii superioare (ma refer la jumatatea neinformatizata)
  • -1 (11 voturi)    
    Au dreptate (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:29)

    Sparafucile [utilizator]

    Uite , nici eu n-am net si nu sufar absolut deloc . Doua puncte urmate de litera D mare .
    • +3 (5 voturi)    
      noroc... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:55)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      ...cu posta romana ca ai putut posta chestia asta :)))
      • 0 (2 voturi)    
        Nu cu Posta Romana (Miercuri, 13 decembrie 2017, 16:28)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Ci cu Fan Courier . Doua puncte urmate de litera D mare .
  • -1 (5 voturi)    
    Asta este calitatea studiilor superioare (Miercuri, 13 decembrie 2017, 15:43)

    Habermas [utilizator]

    in Romania in ultimii 15 ani. Diploma obtinuta la Universitatea Gigi Goanga din Teleorman, campusul Scaietii din Vale.

    PS. Dar nu prea cred jsutificarea cu indemanarea. Asta baga "smecherii" la deruta, ca n-au chef sa se gandeasca la un adevarat motiv. Si cum altfel cand reperele morale au devenit semi-analfabetii jmecheri din Parlament si TV-urile manglitorilor 'da Bucuresti'.
  • 0 (2 voturi)    
    Nici eu nu imi pun internet acasa (Miercuri, 13 decembrie 2017, 16:10)

    Cetatean002 [utilizator]

    Pai de ce sa imi pun internet? Eu ii configurez routerul lui vecinu si folosesc netul lui, ii mai tai netul cand am nevoie de banda, noroc cu RDS ca nu intervine sa rezolve problema, e amuzant cand il aud ca ii injura ca nu are internet :)))
  • 0 (2 voturi)    
    HAHA! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 16:26)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    Cred ca asta e consecinta trolarii in sondaje a studentilor. Adica si eu accept sondaje si raspund numai balarii. Nu mai luati de bun tot ce auziti in studiile astea.
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 decembrie 2017, 21:20)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)