Florin Citu: Ministerul Finantelor Publice pregateste echipa de negociatori pentru a contracta un imprumut mare. Al doilea ca marime din istoria Romaniei.Oficialii Finantelor: Este o stire falsa. Nu au existat niciun fel de discutii pe acest subiect

de DP     HotNews.ro
Joi, 25 ianuarie 2018, 16:08 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: Facebook
La scurt timp dupa ce vicepresedintele PNL Florin Citu a scris pe contul sau de Facebook ca Ministerul Finantelor pregateste o echipa de negociatori pentru a contraca un imprumut-al doilea ca marime din istoria Romaniei, reprezentantii MFP au transmis pe grupurile de WhatsApp ca stirea e complet falsa. "Probabil vom da si o precizare oficiala, dar nu vrem sa se iste panica. Va informez ca este o stire falsa. Nu au existat niciun fel de discutii pe acest subiect", spun comunicatorii MFP.

Mesajul liberalului Citu:
"Criza romaneasca", o certitudine! Trebuie sa stiti adevarul. Un povestitor, care lucreaza intr-o institutie intr-o tara adevarata, partener strategic al Romaniei, mi-a aratat un document. L-am citit si sunt doua concluzii importante. Una ati mai auzit-o enuntata de mine, dar a doua este informatie bomba. Partenerii nostri strategici au dat verdictul. Romania este in CRIZA. O criza care va ajunge la nivel de alerta la jumatatea acestui an.

 “Criza romaneasca” (asa se vorbeste la Davos) se manifesta, conform partenerilor nostri in trei dimensiuni:

- criza politica si institutionala

- criza economica profunda generata de dezechilibre economice vizibile si usor de anticipat

- criza morala a societatii romanesti.

Cele trei dimensiuni ale “crizei romanesti” ofera motive de ingrijorare atat din punct de vedere al intereselor economice ale partenerilor nostri dar si din punct de vedere geostrategic si al functionarii statulului de drept.

Imi doresc ca masurile sugerate de materialul respectiv sa nu fie aplicate niciodata Romaniei.

Prestatia lamentabila, a nu mai putin de 2 guverne PSD in doar 12 luni, a generat o profunda criza de comunicare si credibilitate in ochii partenerilor nostri occidentali. Atacul la legile justitiei a intregit tabloul care arata ca Romania nu este guvernata.

Oamenii au dreptate. Asta este si parerea mea. PSD a generat in Romania anul trecut criza economica, politica si morala. PSD nu poate guverna Romania!

Si acum bomba. Ministerul Finantelor Publice pregateste echipa de negociatori pentru a contracta un imprumut mare. Al doilea ca marime din istoria Romaniei.

Dragnea si Valcov nu ne spun, inca, de unde vor lua imprumutul. FMI+BM+CE (dobanzi mai mici dar reforme mai dure si control) sau un grup de banci private cu legaturi stranse cu o tara vizitata recent de Liviu Dragnea (sic!)?

Recapitulam.

Romania este in CRIZA si deja se vorbeste in mediile occidentale de asa numita “criza romaneasca” (vezi lipsa Romaniei de la Davos, Bulgarii sunt acolo). Iar pentru a nu ne prabusi, Dragnea va lua un imprumut mare.

Intrebarea pe care ar trebui sa i-o puneti toti lui Liviu Dragnea: Dragnea, ai de gand sa faci un referendum inainte sa iei acest imprumut (al doilea ca marime din istoria Romaniei)?"


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3422 vizualizari

  • -20 (26 voturi)    
    Apocalipsa nr 64 din ultimele 14 luni.... (Joi, 25 ianuarie 2018, 16:16)

    newlook [utilizator]

    Apocalipsa nr 64 din ultimele 14 luni....
    • +7 (11 voturi)    
      Daca tot suntem noi apocaliptici... (Joi, 25 ianuarie 2018, 17:05)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Inseamna ca tu esti foarte fericit fiind condus de una ca Viorica a lu' Dracnea si pentru ca te reprezinta celebrul Codick Stefanescu.Pentru ca puteti sa mai coborati,se poate si mai jos de atat)))Esti mandru oldlook?
      • -11 (13 voturi)    
        Mai baiete, eu sunt condus de Trump (Joi, 25 ianuarie 2018, 21:40)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui vio7

        Mai baiete, eu sunt condus de Trump, ca "prim-ministru federal" si de Andrew Cuomo, ca "prim ministru statal".

        Cu primul am votat, cu cel de-al doilea, nu. Nici unul nu a facut facultatea de prim-ministri, sau universitatea de presedinti ori academia de guvernatori, cum inteleg ca au facut tefelistii
        din Romania care le spun pesedoilor astora sa se ridice ca sa se aseze ei, #rezist.

        Si da, sunt foarte fericit ca in US, conducerea federala, statala si municipala sunt rezultatul
        alegerilor, nu rezultatul nu stiu carui Binom sau #rezist$oro$i$t de pe aici. Asta in pofida faptului ca in statul NY au castigat democratii, care chiar nu sunt pe lista mea de cadouri de Craciun.

        Da, sunt fericit ca, prin intermediul mecanismelor democratice, in US, votul meu CONTEAZA.

        Matale cum te pozitionezi? De fapt e cam clar cum te pozitionezi; d'aia nu vei intelege niciodata ce-i aia democratie.
        • +3 (5 voturi)    
          Pe Twitter te conduce (Joi, 25 ianuarie 2018, 23:54)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Acolo nu ai sansa democratica sa i te opus. In rest esti Stalp Latrinar
        • +1 (1 vot)    
          Ce legatura are Trump cu prefectura? (Vineri, 26 ianuarie 2018, 17:06)

          vio7 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Ne scrii din State sau acolo te visezi?Wake up boy...esti in Romanica!Matale sa-i zici mamitichii dumitale...si democratie este aia pe care incercam noi sa o aparam in strada!
    • +9 (9 voturi)    
      Toate s-au adeverit. (Joi, 25 ianuarie 2018, 20:01)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Pilonul 2, roborul, euro, inflatia, varza fiscala, legile cu dedicatie, justitia macelarita. Hop, stai ca pe asta am oprit-o momentan. SP
      • -10 (10 voturi)    
        Astia ti-au dat plusuri.... (Vineri, 26 ianuarie 2018, 0:02)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        Astia ti-au dat plusuri....nu s-au prins ca zici la misto !
  • +17 (25 voturi)    
    E clar . (Joi, 25 ianuarie 2018, 16:16)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Echipa de negociatori vorbeste limba ru$$a si imprumutul nu e imprumut, e vanzare .

    In RUBLE .

    MUUUUULTA PUIE , M$D !!!!!!!!!
    • +7 (11 voturi)    
      . (Joi, 25 ianuarie 2018, 17:23)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Gresit. Limba ebraica. Limba ''consultantilor'' care parjolesc totul prin retrocedari
  • +8 (12 voturi)    
    Presupunem ca Ar Fi Adevarat (Joi, 25 ianuarie 2018, 16:20)

    un domn [utilizator]

    ne putem astepta la asa ceva din partea P$D

    penele, in Comisia Buget Finante Asigurari a verificat in 2017 executia bugetara a Romaniei/ realizat nerealizat ? a convocat MACAR ODATA pe ministrul e finante sa prezinte un rezumat al BVC ului realizat/nerealizat ?

    Un Om care a Lucrat la O Banca, decapitate de mugur isarescu pentru suspiciune de piraterie in favoarea Barclays ce ne spune ? ca a vazut si auzit ? asta este exact ce a spus katiusha Abramburica cu primarul din Roman

    q.e.d penele este EXACT aceeasi mizerie !
  • +9 (11 voturi)    
    Nu stiu daca e adevarat (Joi, 25 ianuarie 2018, 16:22)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Dar in nici un caz nu o sa aflam de la autoritati.
    Cred ca daca nu e adevarat acum, im 3 luni o sa fie.
    Se jefuieste tot.
    • +4 (8 voturi)    
      Obishnuit cu bashinica... (Joi, 25 ianuarie 2018, 21:00)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      1.Nu e criza.
      Va taiem 25% ca e criza.
      2.Nu luam imprumuturi.
      Suntem fortati de boc ca altfel facem poc.
  • +13 (17 voturi)    
    cu siguranta (Joi, 25 ianuarie 2018, 16:25)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Au mai dezmintit ei si ca umbla la pensiile din pilonul II, si am vazut ce a urmat.
  • +10 (12 voturi)    
    In timp ce baietii astia amaneteaza (Joi, 25 ianuarie 2018, 16:30)

    scaraotchi [utilizator]

    viitorul copiilor nostri, noi stam si doar comentam de pe margine.
    Pentru o astfel de bataie de joc ar trebui sa iesim urgent macar 100k in strada...

    Astept propuneri pentru urmatoarea ''iesire'',dar de data asta fara mars, pentru ca ne cam bulim piciorusele - strict localizat in Piata Victoriei...!

    Pe ei,...fratilor!
    • -8 (8 voturi)    
      "bunele tale intentii" sunt cunoscute de o lume (Joi, 25 ianuarie 2018, 18:12)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      intreaga . . . .
      • +6 (6 voturi)    
        Pai, scuipa-ti in san (Joi, 25 ianuarie 2018, 19:48)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui ty

        si mergi mai departe...!
      • +5 (5 voturi)    
        Scuipa-ti in san, ... si treci (Joi, 25 ianuarie 2018, 22:12)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui ty

        la urmatorul comentariu...!
        • 0 (0 voturi)    
          Intunecimea ta mare suparare pe sufletul tau (Vineri, 26 ianuarie 2018, 18:45)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          din moment ce mi-ai acordat doua replici iar subalternii tai cu "aprecieri"
          In ce ma priveste dezaprob inteligentul matale indemn: "Pe ei,...fratilor!"
  • +13 (15 voturi)    
    a (Joi, 25 ianuarie 2018, 16:37)

    adrian67 [utilizator]

    Daca de la finante au zis ca nu au discutat, e clar ca urmeaza sa faca imprumutul. Si logic, la ce dezastru au facut.
  • -7 (17 voturi)    
    si mie mi se pare trasa de par... (Joi, 25 ianuarie 2018, 16:40)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu prea vad de ce ar ajunge guvernul azi sa ceara imprumut de la fmi. Varianta cealalta, cu bancile de nustiu unde e oricum poveste pescareasca, pentru ca guvernul se imprumuta anual de la banci ca sa isi finanteze deficitul si datoriile ajunse la scadenta. Oricit as uri ciuma rosie, nici manipulari din astea liberale nu pot inghiti. Iar domnu Citu, daca mai baga inca 2-3 din astea, va ajunge la fel de credibil ca Ciuvica.
    • +9 (11 voturi)    
      de ce ar face-o ? f simplu (Joi, 25 ianuarie 2018, 17:34)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      pt ca enonomia RO a crescut artificial, mai mult ca sigur din pix + pt ca si-au acordat o multime de sporuri, cresteri de salarii, pensii mai mari, pensii speciale......samd si nu au bani pt a le plati luna de luna.........de aici si povestea cu D600

      Una e ca psd sa vrea si alta iisi permita sa platesca.

      Asa ca ultima solutie e imprumutul
      • +2 (4 voturi)    
        cu asta sunt de acord (Vineri, 26 ianuarie 2018, 10:29)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui linarel

        Dar FMI nu-ti da bani de pomana. FMI iti da bani contra reforme fiscale dure, gen reduceri de costuri si cresteri de taxe. Iar asta ar fi fatal pentru PSD. Si atit timp cit se pot imprumuta de pe piata bancara la costuri cit de cit acceptabile, nu vad pentru ce si-ar da foc la imagine.

        Nu ca nu mi-as dori sa fie adevarat si sa vada votantul PSD ce armonios se implementeaza programul de guvernare in economia reala, dar nu cred ca poate fi adevarat. Cel putin nu acum. Aaa, daca ne suspenda UE fondurile europene si sare cursul la 6 lei si dobanzile la 10%, atunci da. Dar deocamdata nusuntem inca acolo.
    • +7 (7 voturi)    
      ...nedumerire... (Joi, 25 ianuarie 2018, 23:11)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Cu ce bani se vor cele două majorări de cîte 25% fiecare pentru bugetari?
      • +2 (4 voturi)    
        hehe (Vineri, 26 ianuarie 2018, 10:34)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

        Pai una tocmai ce s-a dat de la 1 ianuarie, prin trecerea contributiior la angajat.Si tot cu trecerea contributiilor au taiat cam 20% din bugetele locale, aumarit cu 7% impoztul la IT, cercetare, zilieri, handicapati A doua... vom vedea. Ori vor face ca la pensii, si vor promite o lege mai buna, aplicabila de anul viitor, ca e mult de calculat, ori dau drumul al curs si la inflatie si fac majorarea asha, ori impozitul progresiv, care e scos din nou de la naftalina...

        Oricum ar fi, cu acord cu FMI nu vor mari salarii sau pensii, ci le vor scadea. FMI nu da banii pe degeaba, cere reforme dure la schimb.
  • +13 (15 voturi)    
    Fum fara foc...? (Joi, 25 ianuarie 2018, 16:47)

    TheBlizzard [utilizator]

    .....mai rar. La ce foame au guvernantii nu m-ar mira sa se imprumute iar. Vor plati si stranepotii nostril. Daca-i mai prinde cineva pe aici prin RO, bine-nteles...
  • +7 (9 voturi)    
    In sfarsit, vine si criza (Joi, 25 ianuarie 2018, 17:00)

    emil bobu [utilizator]

    De cand o asteptam.

    Oare vor intelege romanii ca PSD a produs criza, sau vor ramane prosti manipulabili de catre Antena 3 si Romania TV? Vom afla.
    • +2 (4 voturi)    
      Deșteptarea (Joi, 25 ianuarie 2018, 23:13)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      PSD și PNL au procedat la fel în 2006-2008,și cum au lăsat România...?
  • +8 (10 voturi)    
    cand au zburat-o pe tanti de la NN (Joi, 25 ianuarie 2018, 17:07)

    Francisc 1 [utilizator]

    ca nu umblam la pilonul doi , ce minciuna gogonata ! au umblat ! Cel mai probabil asta se intampla si acum.
    • -11 (13 voturi)    
      Minciuna gogonata spui tu, madama (Joi, 25 ianuarie 2018, 22:28)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      respectiva a vorbit de nationalizarea pilonului II, de-aceea a fost zburata, ai vazut tu nationalizare?
      • +9 (11 voturi)    
        Una mascata, "pas cu pas" (Joi, 25 ianuarie 2018, 22:55)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        am vazut...!
        • +4 (6 voturi)    
          Xrogo este client la Pensia Varan SA (Vineri, 26 ianuarie 2018, 9:35)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          De acolo primeste Seva Existentiala! Daca NU, atunci Varanul ii taie pensia
      • +7 (9 voturi)    
        Pentru inceput au nationalizat (Joi, 25 ianuarie 2018, 23:33)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        "decat" 15% din pilonul II.Urmeaza restul.
  • +8 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 25 ianuarie 2018, 17:53)

    un_deget_de_secaturi [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      crezi ca se dau asa imprumuturi unor mafioti? (Joi, 25 ianuarie 2018, 20:03)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

      nu e nimeni atat de iresponsabil.
      • +4 (4 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 26 ianuarie 2018, 8:21)

        un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui ouyang

  • +10 (12 voturi)    
    Este o stire falsa (Joi, 25 ianuarie 2018, 18:30)

    hamurabi [utilizator]

    Asa au spus si anul trecut cand au fost acuzati ca pregatesc ceva referitor la Pilonul II de pensii !
  • -8 (8 voturi)    
    La partid poate (Joi, 25 ianuarie 2018, 20:35)

    Mari.an [utilizator]

    Poate s-a discutat la partid... iar confunda astia partidul cu tara
    • +1 (1 vot)    
      Serios (Vineri, 26 ianuarie 2018, 9:02)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui Mari.an

      Cât de naiv poți fi?
  • +6 (6 voturi)    
    ...îndatorarea României... (Joi, 25 ianuarie 2018, 23:03)

    baligosul [utilizator]

    Cele mai mari două împrumuturi contractate de țară, pînă acum, au fost fiecare de cîte 20 miliarde euro, la dobînzi mari.
    Primul împrumut s-a folosit pentru a nu se reduce cu 25% numărul bugetarilor, cu doi ani înainte, prin 2008, salariile celor din privat se reduseseră semnificativ, la fel și numărul angajaților, la stat era o întîrziere de 2 ani. Același împrumut s-a folosit și pentru a nu intra în faliment fondurile de pensii și de sănătate.
    Al doilea împrumut de 20 miliarde de euro, a fost contractat ca rezervă a guvernului,situația începuse să se echilibreze,,huliții Băsescu,Boc&Co", nu a fost cheltuit, dar asta nu a însemnat că România nu a plătit dobînzi, comisioane pentru banii care erau păstrați la dispoziția noastră.
    Și din 2012 a reînceput dezmățul,reîntregirea salariilor bugetarilor, la stat trîndăveala se răsplătește, galonații s-au putut pensiona la vîrste ,,imberbe".
  • +5 (5 voturi)    
    stire falsa (Vineri, 26 ianuarie 2018, 1:35)

    revo [utilizator]

    probabil in sensul ca "negocierea" a avut loc deja, adica astia s-au dus cu miloaga iar aia le-au dat bani cu 15-20% dobanda si cine stie ce alte conditii inrobitoare.
    Acum, eu ma gandesc ca Grecia a avut niste insulite de vanzare ca sa faca rost de bani sa-si plateasca datoriile. PSD-ALDE-UDMR ce vor vinde? Cum o sa fie, o sa taie Romania felii, pe judete, pe regiuni istorice sau pe regiunile administrative preconizate?
    • +3 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 26 ianuarie 2018, 8:25)

      un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui revo