BNR a dus dobanda cheie la 2.25%

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 7 februarie 2018, 13:41 Economie | Finanţe & Bănci


Intr-o miscare anticipata de piata, BNR a majorat miercuri dobanda cheie la 2,25 % pe an de la 2,00 % pe an începând cu data de 8 februarie 2018. De asemenea, in sedinta de miercuri s-a mai decis majorarea ratei dobânzii pentru facilitatea de depozit la 1,25 la sută pe an de la 1,00 la sută pe an, iar rata dobânzii aferente facilității de creditare la 3,25 la sută pe an de la 3,00 la sută pe an începând cu data de 8 februarie 2018 si păstrarea nivelurilor actuale ale ratelor rezervelor minime obligatorii aplicabile pasivelor în lei şi în valută ale instituţiilor de credit.
Stirea se actualizeaza.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2158 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ROBOR (Miercuri, 7 februarie 2018, 14:00)

    Cetateanul_t1234 [utilizator]

    si ROBOR -ul uite asa s-a dus la 1,99 :)
    • +1 (1 vot)    
      roborul il vedem miine (Miercuri, 7 februarie 2018, 15:36)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul_t1234

      ROBOR-ul de azi a fost la ora 11. Abia ala de miine va incorpora modificarea asta
  • +3 (3 voturi)    
    hai sa vedem acu... (Miercuri, 7 februarie 2018, 14:35)

    liviu_ [utilizator]

    ce minciuna scoate psd si latrina 3...

    iar s-a inteles gresit?! iar e soros ?!
    aparent toti nu reusesc sa inteleaga ce vorbeste psd si soros are ca unic scop distrugerea romaniei...
    si fraierii inca pun botu la astfel de minciuni...

    la pariu ca o sa apara curand "argumentele" postacilor pesedei si minusurile date fara argumente (e greu sa gandesti)
  • -2 (6 voturi)    
    There will be blood (Miercuri, 7 februarie 2018, 14:45)

    Fides [utilizator]

    Manole Manole cu ce ti-a gresit poporul roman? Tot ce face e contra acestei natii.
    • +3 (3 voturi)    
      A gresit ca e plin de prosti. (Miercuri, 7 februarie 2018, 15:25)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Asa ca merita sa crape.
    • +2 (2 voturi)    
      esti hazliu... (Miercuri, 7 februarie 2018, 15:39)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      cum cu ce?
      Cine a vot 10 ani cu ion iliescu? Cine voteaza constant cu PSD? Astia au ajuns la putere adusi de rusi pe taburi? Sau votati de romani pentru 100 de lei promisi la salariu si ajutor? Pina cind nu vom intelege ca NOI suntem cei vinovati pentru propria mizerie, putem sa cerem ajutor si de la dumnezeul dumnezeilor, ca n-are nimeni ce ne face. Cu astia la putere poa sa fie crestere mondiala de 10% pe an, ei tot baga economia in colaps in 2-3 ani.
      • -1 (1 vot)    
        Esti mult pe langa, aici e vorba de imortalul BNR (Miercuri, 7 februarie 2018, 16:25)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Luati credite ifetine zicea omu in urma cu circa un an - de azi incolo cei cu credite Robor, in mod oficial au devenit victime BNR.
        Manole Manole - ce-ti place sa te joci cu painea acestei tari.
        • +1 (1 vot)    
          tu traiesti in realitatea ta imaginara (Joi, 8 februarie 2018, 12:13)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Cine zicea "Luati credite ifetine"? Ai un articol, un link, ceva? Sau e din imaginarul colectiv?

          Iar inflatia si roborul sunt un raspuns al economiei realve la violul in grup la care-o tot supune de citiva ani PSDul, nu ceva ce BNR poate stabili dupa bunul plac.

          Cind bagi cresteri de salarii de 10-15% care se duc toate in consum, e natural sa apara si inflatia. Exact ca la piata: cind e marfa multa si putini cuparatori pretul scade, cind ai multi cumparatori si marfa putina, pretul creste. Si ce vedem acum e efectul cresterilor nesabuite de cheltuieli bugetare de anul trecut. Si cind inflatia e 3.3%, roborul n-are cum ramane 2%, ca nu-i nimeni timpit sa imprumute bani cu dobanda sub rata inflatiei, ca sa primeasca inapoi mai putin decit a dat in valoare absoluta. Iar BNR nu poate ramane cu dobanda de referita inafara realitatii economice.

          Cind am avut deficit de 0.5%, inflatie 0.5%, am avut si robor de 0.7. Cind ne destrabalam cu 3% deficit, si ala adus din pix, se duce si inflatia la 3%, si vine si roborul tot acolo. Si e abia inceputul...
  • +4 (4 voturi)    
    E semnalul oficial ca avem inflatie (Miercuri, 7 februarie 2018, 15:41)

    tarantella [utilizator]

    Singura speranta e sa nu fie la fel ca-n anii 1993-1999.
    Dupa parerea mea, sansele sunt nule. Numai sa te uiti la imbecilii care au ajuns ministri.
    • +1 (1 vot)    
      mai rau... (Miercuri, 7 februarie 2018, 17:26)

      Cetateanul_t1234 [utilizator] i-a raspuns lui tarantella

      Sa speram ca nu o sa fie mai rau..
      Atunci macar nu erau toate preturile corelate la Euro ca acum : chirii , pret case , masini , abonamente telefon , asigurari etc ....
      Si evident doar salariile nu ... Aici e buba
      Daca se repeta povestea internationala din 2008 ca totusi sunt semne si suntem pe crestere de prea mult timp .... se va propaga exponential la noi.
      Sa vezi atunci cu incompetenta astora unde ajungem.