Steven van Groningen, CEO Raiffeisen: Daca ne uitam la ce s-a intamplat cu creditele in franci elvetieni, nu pot sa spun ca a fost un episod fericit, dar pentru asta am platit si am contribuit cu destui bani la solutiile celor care care aveau nevoie de solutii

de DP     HotNews.ro
Vineri, 16 februarie 2018, 14:22 Economie | Finanţe & Bănci


Imagine de la conferinta de vineri a Raiffeisen Bank
Foto: Hotnews
"Daca ne uitam la ce s-a intamplat in realitate, nu pot sa spun ca a fost un episod fericit, dar pentru asta am platit, pentru asta am contribuit cu destui bani la solutiile pentru cei care aveau nevoie de solutii.  Cei 5.500 care au ramas sunt cazuri pe care le cunoastem foarte bine. Vedem veniturile lor, vedem situatiile lor financiare.. Sunt oameni care lucreaza in sectorul bancar care au luat credite in chf de la noi pentru ca banca la are lucrau ei nu le dadeau, si care acum vin sa spuna ca eu nu au inteles cat de riscanta e moneda respectiva. Pot sa va dau multe asemenea cazuri!", a spus vineri seful Raiffeisen Bank, Steven van Groningen, la o intalnire cu presa pe tema "E timpul sa punem responsabilitatea in lumina", cu ocazia lansarii unei noi campanii de imagine si a rezultatelor studiului sociologic cu tema "Romania Responsabila".

"Sunt mai multe lucruri de comentat. In primul rand, una din intrebari poate fi: daca cineva vrea sa cumpere un produs si trebuie sa-l lasam sa achizitioneze acest produs. E pana la urma o problema de libertate. Observ de asemenea ca societatile tind sa devina tot mai paternaliste. Uneori vin sfaturi care spun ca nu e bine ca populatia sa ia credite in valuta. Poate va veni un moment in care cineva sa recomanda ca nu e bine nici ca populatia sa aiba depozite in valuta. Nu stiu unde putem ajunge cu asemenea discutii. Cei care au luat credite in franci elvetieni si-au asumat acest risc. Nu exclud ca au fost unii care nu si-au dat seama! Dar daca ne uitam la chf, am avut 700.000 de clienti cu credite. Astazi mai sunt 5.500 cu imprumuturi in chf din cei 11.000 cati erau initial. Mai mult de 6.000 au convertit la un anumit cost in lei", a mai spus seful Raiffeisen Bank.

Cat despre decizia de a da sau nu credite in franci, a adaugat van Groningen, v-as un exemplu. "Sa presupunem ca copiii mei pleaca intr-o seara la un chef si convenim sa ia masina sotiei pentru a ajunge acolo. La chef, ei nu beau nimic, se urca apoi la volan si in drum spre casa ii loveste o alta masina. Putem spune ca a fost proasta decizia noastra de a le permite sa mearga acolo?", a spus CEO-ul Raiffeisen Bank.  "La fel, daca copiii ar fi baut un pahar de vin si apoi  s-ar fi urcat la volan si ar fi ajuns cu bine acasa. Ar fi fost asta o decizie buna? In acest ultim caz, evident ca nu", a  spus van Groningen.

De aceea, a adaugat executivul Raiffeisen, noi am incercat sa reactionam intotdeauna cu responsabilitate. Si sunt mandru sa spun ca Raiffeisen, chiar si in anii de criza, a ramas o banca pe profit. "Chiar daca inainte de turbulentele economice unii aratau spre noi cu degetul ca pierdem cota de piata samd. Daca produsul se dovedeste in timp ca nu pare sa fi fost produsul care a fost conceput initial pentru ca s-au schimbat circumstantele, asta e un risc pe care ni-l asumam. Am auzit si ipoteze ca noi stiam care va fi cursul CHF, dar va spun ca daca eu as fi stiut cursul, nu mai lucram in banca; probabil as fi avut o insula undeva. Dar nimeni nu stie cum va evolua cursul unei valute in viitor!", a conchis van Groningen.

Toate aceste comentarii au fost facute vineri, odata cu lansarea noului slogan al bancii, care de la "Reusim impreuna", s-a transformat in "Banking asa cum trebuie". Schimbarea a fost facuta in urma unei cercetari de piata atat intern (printre angajatii bancii) cat si extern (printre clienti), la conferinta de vneri fiind prezentat si rezultatul unui studiu sociologic  condus de Barbu Mateescu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






1668 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Minciuni (Vineri, 16 februarie 2018, 14:50)

    Soarele [utilizator]

    Băncile au ştiut de la început de ce dau împrumuturi în CHF: ca să câştige mult când se va liberaliza cursul. Orice altă discuţie este de prisos.
  • +7 (9 voturi)    
    Negociere la RF? ....Nu exista asa ceva. (Vineri, 16 februarie 2018, 15:36)

    Treid [utilizator]

    Oare, nu se găsește vreun localnic mai scos nițel in frig din cauza executării să-i ardă vreo smetie de 2 luni spitalizare impostorului asta?

    Acest Stevan este de-un cinism dus pana la extrem.
    "negocieri" cu clientii? Utopie.
  • +7 (9 voturi)    
    Sa presupunem (Vineri, 16 februarie 2018, 16:39)

    HansBrinker [utilizator]

    D-le Steven van Groningen, ca erati sef la o banca olandeza in Olanda si acordati credite in conditiile celor din in Romania. Cu toate ca nu ati fi baut ori condus masina, ati fi meditat la aceste alegeri dintr-o celula mica cu gratii la ferestre.
  • 0 (6 voturi)    
    relaxare exagerata a creditelor in valuta (Vineri, 16 februarie 2018, 16:45)

    jorj_bv [utilizator]

    s-a exagerat, BNR putea veni cu un avans minim mai mare sau un raport de indatorare mai mare la valutele exotice (al caror pret nu se stabileste direct de BNR).
    Prin aceste masuri se limita si bula imobiliara.
  • +9 (9 voturi)    
    Groningen (Vineri, 16 februarie 2018, 18:10)

    galeo [utilizator]

    Groningen a devenit roman adevarat... Minte de ingheata apele fara cea mai mica remuscare.
    Se incadreaza perfect in peisajul dambovitean
  • +8 (10 voturi)    
    Cinism marca Raiff (Vineri, 16 februarie 2018, 18:52)

    luavardna [utilizator]

    Daca cineva vrea sa cumpere, domnule van gron, sa zicem droguri, care sunt tot produse, considerati ca ar trebui lasat sa o faca? In logica dumneavoastra, e tot o chestiune de libertate de alegere. Si daca raspunsul dvs ar fi da, atunci vreau sa va intreb...de ce nu oferiti in continuare credite in CHF?!
  • +8 (8 voturi)    
    Cand nici kk n-ai mancat si nici gura... (Vineri, 16 februarie 2018, 21:17)

    clara82 [utilizator]

    Deci Raiffeisen si-a schimbat sloganul si crede ca asa spala mizeria si nefericirea pe care le-a creat clientilor sai..

    Un fel de Dragnea si acest Groningen, crede ca daca te minte la TV si in restul presei, nu te prinzi ca ti-a tras-o si vrea sa ti-o traga in continuare...

    Un sfat avizat pentru cititorii de buna credinta (care lipseste cu desavarsire bancii Raiffeisen) si pentru potentialii clienti: fugiti de ei, daca tineti la viata si linistea voastra.
  • +8 (8 voturi)    
    Groningen (Vineri, 16 februarie 2018, 21:26)

    bmariana [utilizator]

    Dl Groningen este de un cinism rar, nu negociaza cu clientii, nu vine cu oferte, ci doar jegmaneste ca un oarecare camatar la drumul mare. Oare la el in tara ar fi procedat la fel, cu siguranta nu, altfel ar fi fost expulzat de mult, la noi insa I se permite, il are pe nenea Isarescu si ii calca in picioare pe romani.
  • +6 (6 voturi)    
    despre grojdeala (Duminică, 18 februarie 2018, 10:51)

    costelo999 [utilizator]

    grojdeala este super expert in restructurari, a fost adus la raiff pentru a o restructura, si de atunci banca asta este intr-o restructurare continua, in fiecare an se schimba ceva. in austria raiff este banca cooperatista, un fel de sparkasse, aici in ro este banca corporatista, vrajeala mare. exemplul lui este de mare rahat, toti bancherii spuneau ca chf este cea mai stabila moneda si te incurajau sa iei in chf, plus ca era mai ieftin creditul si beneficiai de promotie adica dodinda redusa, dupa dobinda exploda, si uite asa isi facea grojdeala planu si lua bonusache. cind a venit criza jale mare nu mai era bonusache, nu mai era dividend, nu se mai facea planu, deci restructurare dat afara si taiat salarii, etc, cedat credite la recuperatori.acum o luam de la capat, plan nou, target nou, oameni noi, da grojdeala tot acolo, s-a rominizat, tine de scaun, si participa la manifestatii, ce cauta un ceo bancher la manifestatii, hai ca ala de la ghiseu merge, dar tu mare sef de banca, si strain ? ce sistem nou mai inventati acum ? va ajuta mugurel? in vest dobinda la banca incepe cu 2-4 % la noi cel putin dublu, de ce ? bonusache e mic ? in austria salariatii pleaca la 5 acasa, aici ii vezi ca stau si pina la 9 seara. de ce ? schimbarea bancii ar trebui sa inceapa cu tine nu cu sloganul bancii, schimbi numele dar naravu ramine