Dancila: Joi punem in dezbatere proiectul privind declaratia 600. Ce propune Guvernul: O singura declaratie, calcul la venitul estimat, bonificatii pentru plata inainte de termen si folosirea spatiului privat virtual

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 1 martie 2018, 14:33 Economie | Finanţe & Bănci


Viorica Dancila
Foto: Guvern
Premierul Viorica Dancila a anuntat joi, inaintea sedintei de guvern, ca executivul pune in dezbatere publica proiectul privind declaratia 600. Cele mai bune propuneri vor fi incluse in proiectul final, a afirmat premierul. 

Ce a spus Dancila despre acest subiect: 

-Contribuabilii depun o singura declaratie in loc de sapte 

-Platile pentru impozitul pe venit, CAS si CASS, se fac la venitul estimat pentru anul curent si nu la cel din anul precedent 

-Un singur termen de plata, data de 31 martie a anului urmator, in loc de cinci termene de plata

-A fost eliminata obligatia de a face plati anticipate, ceea ce duce la eliminarea dobanzilor si penalitatilor  pentru neplata la aceste termene

- Contribuabilul poate alege sa faca oricand plati in timpul anului in functie de necesitatile publice ale contribuabilului 

-Se reduce suma de plata pentru platile inainte de termenul limita 

-Contribuabilul nu se va mai deplasa la ANAF. Incurajam folosirea spatiului virtual online, se va primi si o bonificatie 

-Calitatea de asigurat se obtine de la data depunerii declaratiei si nu de la data platii 

- persoanele cu venituri mici sau fara sunt asigurate timp de 12 luni daca platesc CASS la nivelul a 6 salarii minime brute, fata de 12 in prezent

-MFP va face publica toata documentatia necesara, care va fi disponibila incepand de astazi

Amintim ca pe 31 ianuarie, prin ordonanta de urgenta, guvernul a amanat depunerea declaratiei 600 pana pe 15 aprilie motivand ca este nevoie de simplificarea procedurii de declarare.











3084 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    xxxxl (Joi, 1 martie 2018, 14:44)

    vorbeste lumea [utilizator]

    ar fi fost in regula sa fi facut chestia asta de la bun inceput ... da' cu cine si pentru ce, cand vede o tara-ntreaga ce poame au ajuns sa bantuie prin posturile de decizie ...
  • +10 (10 voturi)    
    tot gogomanii (Joi, 1 martie 2018, 15:06)

    ion-ion-ion [utilizator]

    "-Platile pentru impozitul pe venit, CAS si CASS, se fac la venitul estimat pentru anul curent si nu la cel din anul precedent "

    Nu inteleg de ce nu se renunta odata la prostia asta cu anticipatul...

    La final de an trag linie, atat am produs, atat platesc taxe si gata. Aberatia cu atat anticipez, platesc pe cat am zis, apoi scad din ce am facut ce am platit si platesc diferenta e munca aiurea, hartie consumata si neuroni arsi de pomana. Ar simplifica munca anafului fiindca faci o singura hartie si ai incheiat.
    • +7 (7 voturi)    
      se numeste (Joi, 1 martie 2018, 15:45)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      birocratie. Cu cat mai multi pasi cu atat mai multe sanse de castig :) ca la loterie.
    • -7 (7 voturi)    
      Estimare in Europa (Joi, 1 martie 2018, 15:52)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Cam in toata lumea se plateste impozit anticipat, in Franta plateai anul asta pentru anul trecut dar vor sa schimbe regula, sa platesti o suma estimativa iar la anul sa se traga linie.

      Peste tot este nevoie de bani, de asta se plateste anticipat.
    • +8 (8 voturi)    
      Oare e constitutional? (Joi, 1 martie 2018, 15:53)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Cum se poate sa fiu taxat pentru niste venituri pe care nu le-am realizat inca? Imi garanteaza anaful ca le realizez?
      Daca ma calca tramvaiul a doua zi dupa ce am platit impozitul, cineva trebuie sa realizeze venitul ala ca daca nu, o sa-l bantui tot anul...
      Poate ca mie imi scapa ceva; cineva poate sa explice asta?
      Miei imi pare "plata inainte" ca la bordel...
    • 0 (0 voturi)    
      Practica ne omoara (Vineri, 2 martie 2018, 11:24)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Suna bine dar practica (inclusiv din alte tari) ne arata ca persoanele fizice cheltuie banii de impozite (venit, CAS, CASS). Si nu ii pun la ciorap tot anul ca sa-si plateasca in ianuarie anul viitor toate taxele.

      Firmele platesc trimestrial imp. pe venitul realizat. Asa ar putea plati si independentii, pe realizat, la trimestru in loc de an.

      O sa fac niste propuneri ca vad ca e in dezbatere publica.
  • +10 (14 voturi)    
    si cu dubla impozitare ce facem? (Joi, 1 martie 2018, 15:07)

    uman [utilizator]

    Ne facem ca uitam de ea? Din nou?
    Platim CASS si pt cartea de munca si pt dividende?
    Mergem cu aberatii ilegale in continuare si cu furtul legalizat prin "stat"?
    La fel cum ati procedat si cu aberatiile de taxe ilegale de "mediu" sau "prima inmatriculare"?
    Domnilor ministri, ati luat in calcul ca exista o limita pentru furturile pe baza legilor abuzive?
    Cat credeti ca o sa mai fim de acord sa sustinem aceste talharii?
    • +8 (10 voturi)    
      imbecilitate: CASS la dividente (Joi, 1 martie 2018, 15:37)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui uman

      deparca dividentele se imbolnavesc..........

      cretinii
      • 0 (0 voturi)    
        Ti-am dat minus (Vineri, 2 martie 2018, 11:30)

        t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Pentru ca argumentarea ta e incorecta si nu duce la vreo solutie.

        Nici munca nu se imbolnaveste dar angajatii platesc 10% la CASS pe munca. Stii cine nu se mai imbolnavesc? drepturile de autor!

        Daca n-ai plati la stat dar ai plati la Medicover... din ce bani ai plati? Nu din dividende, nu din drepturi, nu din salariu?
  • +12 (12 voturi)    
    Nu pot estima veniturile, (Joi, 1 martie 2018, 15:11)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    fiindca nu stiu cat imi mai luati din salariu pentru pensii speciale, amante si smartphone-uri la PMB.
  • +7 (7 voturi)    
    Sa spunem ca estimez un venit de 1 (unu) leu. (Joi, 1 martie 2018, 15:49)

    ty [utilizator]

    Realizez venitul in luna august.
    1 - care sunt impozitele pe care trebuie sa le platesc?
    2 - "Un singur termen de plata 31 martie" Platesc anticipat?
    "Este eliminata obligatia de a efectua plati anticipate, se pot face oricand plati in timpul anului in functie de necesitatile publice ale contribuabilului"?
    3 - ce intelegeti prin " necesitatile publice ale contribuabilului"?
    • +4 (4 voturi)    
      Stii ce sunt alea necesitati! (Joi, 1 martie 2018, 16:04)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Cand trebuie sa ti le faci intr-un loc (wc) public, devin publice.
      • +3 (3 voturi)    
        Deci poti plati birurile (Joi, 1 martie 2018, 16:23)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        dupa ce iti faci necesitatile in public? OK, macar sa fii linistit cand stai la coada.
        • +1 (1 vot)    
          Da' sa fie public (Joi, 1 martie 2018, 16:47)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

          Ca "privat" a ajuns cuvand de blestem pentru psd.
          De ceva vreme astia nu rateaza o ocazie sa diabolizeze "privatul" mai ceva ca pe vremea chiaburilor (vezi discursurile olgutei (zisa anu trecut si "dubluta" ca dubla salariile la stat)
    • +4 (4 voturi)    
      usurel (Joi, 1 martie 2018, 16:44)

      decretelu [utilizator] i-a raspuns lui ty

      1. estimarea trebuie sa fie peste 22800 lei / an. La 1 leu nu platesti nimic, nu declari nimic, faci ce vrei cu el.
      2. ...in loc de 5 termene de plata... nu se mai plateste anticipat. scopul este sa declari suma de peste 22800 ca sa fii asigurat in cazul in care asta e singura sursa de venit. deci declari anticipat si platesti o data anul viitor. adica 7980 lei, indiferent cat castigi peste 22800 pe an. poti plati lunar (665 lei) daca simti ca e mai usor.
      3. nu intelegem nimic sau intelegem orice in bunul spirit al birocratiei romanesti

      Eu asta "am inteles" din prostia asta. Poate altii au inteles altceva... Poate si anaful va intelege ce vrea. Asta-i tara. Cei care pot zboara in alte locuri.
      • +1 (1 vot)    
        Apreciez raspunsul dumneavoastra (Joi, 1 martie 2018, 18:39)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

        Va scriu lucrurile putine pe care le stiu astazi
        Trebuie depusa declaratia 600 indiferent de valoarea veniturilor din alte surse. 22800 este un reper in functie de care se calculeaza impozitele. Daca venitul este sub 22800 nu se plateste impozitul pe venit dar se plateste impozitul pentru sanatate de 190lei lunar(10% din salariul minim pe economie) daca nu este angajat sau pensionar chiar daca venitul realizat este de un leu.
        Daca venitul realizat depaseste cu oricat 22800 se plateste 10% impozit pe venit si 10% pentru sanatate (acesta nu pentru angajati si pensionari) din 22800.
        Nu stiu cum a fost stabilita contributia pentru pensii. Nu m-ar mira ca sa fie similara cu cea pentru sanatate. Adica venitul realizat sa fie mai mic decat valoare impozitului.(in unele cazuri vezi exempul cu 1 leu)
        Vechiul cod fiscal: 16% impozit pe venit si 5.5% pentru sanatate)
        • +2 (2 voturi)    
          nu cred (Joi, 1 martie 2018, 19:40)

          decretelu [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Conform OUG 79 "Dacă o persoană fizică rezidentă în România a realizat, în anul 2017, venituri extrasalariale mai mari de 12 salarii minime brute – 22.800 de lei (12 luni X 1.900 de lei salariul minim brut actual), ea are obligația să depună la Fisc, Declarația 600". Altfel, nu e obligat. Impozitul, din ce stiu eu, se opreste la sursa. Impozitul se plateste pe orice suma considerata venit. La 1 leu dobanda, primiti 90 de bani in cont, 10 bani pleaca sa fie furati, pardon, pleaca la buget. Declaratia 600 are o singura destinatie, anume bani ptr CASS si CAS. A existat o oarecare confuzie in ceea ce priveste plafonarea sumelor datorate sistemului de pensii si cel de sanatate. S-a decis sa se plateasca 10%, respectiv 25% din valoarea salariului minim, adica 190+475. Cel putin, asa stau lucrurile acum. Eu prestez o activitate independenta si sunt direct interesat sa descalcesc toate astea. De exemplu "necesitatea publica a contribuabilului" cred ca inseamna ca acesta a apelat la asigurarea de sanatate inainte de termenul de plata, a iesit fortat la pensie inainte de achitarea contributiilor anticipat declarate si trebuie sa achite pe perioada scursa sumele datorate.
          In ceea ce priveste cazurile in care impozitul si taxele depasesc venitul, este vorba strict de contracte de munca cu durata limitata. Acolo apare cazul dvs., cel cu 1 leu. La 1 leu castigat intr-o luna, platiti 665 lei pensie si sanatate si 10 bani impozit. Si nu se depune declaratia 600.... :))
      • 0 (0 voturi)    
        Toate veniturile astea... (Joi, 1 martie 2018, 19:03)

        gugurila [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

        Sunt declarate deja nu? Daca ANAF nu-s in stare sa centralizeze datele, sa se apuce de o meserie cinstita si sa lase locul la altii care pot...
  • +2 (2 voturi)    
    Incurajati,tovarasi (Joi, 1 martie 2018, 16:15)

    takada [utilizator]

    "Incurajam folosirea spatiului virtual online",nu zau.
    Dar spatiul ala virtual online,care este,merge merge sau are sincope de la atata folosinta online?

    Din cate stiu cam toate entitatile de stat care au "spatiu virtual online" nu prea le merg spatiu ala virtual.
    Faceti ceva,tovarasi,angajati pe bani mai multi baieti si fete priceputi(e),nu pensionari de 55-65 ani care de abia isi misca mainile pe tastatura.
  • +6 (6 voturi)    
    Mai zapaciți-le puțin (Joi, 1 martie 2018, 16:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Marea brambureala PSD+ALDE+UDMR (centrele hotiei nationale) continua iar VD e doar porta vocea = sluga acestor grupari de crima organizata. Altfel, un asemenea PM jalni e o nulitate desavârșită, rușine și o sfidare a poporului român
  • +2 (2 voturi)    
    aha estimat in loc de prezumat (Joi, 1 martie 2018, 17:15)

    Stapanu [utilizator]

    estimat e-n capul tau vasilisco, uite aici niste propuneri, gratis:
    - anularea declaratiilor 200, 201, 600, 604 & automat impozit pe castiguri bursiere & dividende zero
    - angajatii la stat, i.e. bugetarii, sa plateasca totalmente la noua grila (10% CASS, 25% CAS dar atentie! integral la sistemul public de pensii, 10% IV din ce ramane)
    - angajatii in privat & cei cu activitati independente 2280 lei/an CASS, apoi 10% IV din (sal - 7980 lei, in termeni anuali), unde e cazul de venituri din salarii, prin decl aia unica de care vorbesti tu...
    ALTFEL spus, ok CASS obligatoriu pentru toti contribuabilii cel putin la niv sal minim, insa pentru cei din privat plata CAS (pensiile) sa fie optionala, pe piata libera!!! zero obligatie pentru privat CAS la sistemul public; nicio problema, care vrea sa cotizeze CAS la stat, sunt banii lui! la fel si pentru bugetari, pot contribui suplimentar la un fond privat de pensii sau pot face asigurare privata de sanatate, nu-i opreste nimeni. /// ehhh?!
  • 0 (0 voturi)    
    unde e proiectul? (Vineri, 2 martie 2018, 11:31)

    Mariah33 [utilizator]

    A vazut cineva acest proiect? Unde a fost postat? Pe site-ul guvernului si a MFP nu....