Simion (PwC): Fiul meu are dreptate. Poate ca ar trebui sa aducem indienii sa ne faca infrastructura rutiera. In doi ani ei au facut 6.000 de kilometri de autostrada, iar noi nimic

de Red. Economic     HotNews.ro
Marţi, 13 martie 2018, 15:12 Economie | Finanţe & Bănci


Ionut Simion, PwC Romania
Foto: Hotnews
"Astazi de dimineata la radio s-a vorbit despre infrastructura din Romania si s-a dat ca exemplu infrastructura din India. Ca niciodata, fiul meu s-a trezit la ora 6 dimineata pentru ca are un examen. Ca orice copil, se joaca pana la ora 2 dimineata si se scoala la 6 dimineata, cu ochii carpiti de somn, sa zica ca invata la chimie. Si-mi spune fiul meu: "Tati, nu mai trebuie sa te duci la serviciu. Noi nu avem autostrazi sa mai plece romanii din tara, in schimb au facut indienii si o sa vina toti la noi. Ca ce sa faca indienii cu 6.000 de kilometri de autostrada?". Am ajuns la concluzia ca poate ar trebui sa aducem niste indieni. Investitiile pe care ei le fac si faptul ca au un obiectiv bine stabilit, acela de dezvoltare a tehnologiilor, ca au eliminat cash-ul in tranzactiile dintre persoanele fizice si companii. Avem de invatat de la ei. In Romania, daca nu vom intelege sa investim, aceasta crestere economica pe care o avem este una toxica, nu sustenabila", a explicat marti Ionut Simion, country managing partner la PwC Romania.

  • Indienii ar trebui adusi in Romania ca sa faca infrastructura, avand in vedere ca ei au construit 6.000 de kilometri de autostrada in doi ani, iar noi zero, sustine Ionut Simion.

De asemenea, Simion a punctat faptul ca orice crestere bazata pe consum ne va duce intr-un punct mort.

  • "Cresterea economica trebuie sa aiba la baza o serie de fundamente economice bine conturate. O crestere bazata pe consum ne va duce mai devreme sau mai tarziu intr-un punct mort in care va trebui sa luam o serie intreaga de masuri de corectie si care pot fi destul de dureroase. Mie mi se pare ca investitiile in infrastructura joaca un rol foarte important. Nu este vorba numai de infrastructura rutiera, ci toata infrastructura in toate domeniile", este de parere oficialul PwC.

Citand un studiu lansat marti, el a precizat ca principalele ingrijorari ale directorilor generali din Romania sunt legate de lipsa infrastructurii, lipsa oamenilor pe piata fortei de munca si cresterea poverii fiscale.

Citeste si: Iuga, PwC:  Parem blestemati. Avem cele mai proaste drumuri, desi alocam cei mai multi bani din PIB. Fata de perioada imparatului Traian nu prea am evoluat
  •  "Fata de Europa Centrala si de Est (ECE), si la nivel global, in Romania, principala ingrijorare a directorilor generali este legata de lipsa infrastructurii. 63% dintre directorii generali sunt foarte ingrijorati de lipsa acestei infrastructuri, urmata de faptul ca nu se mai gasesc oameni pe piata. Schimbarile in demografia fortei de munca sunt unele semnificative. Migratia fortei de munca in tarile UE probabil este cea mai mare amenintare cu care ne confruntam acum. Pe locul trei, foarte aproape, se situeaza cresterea poverii fiscale", a mentionat Simion.


Citeste mai multe despre   









3485 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    Remarcabil (Marţi, 13 martie 2018, 15:20)

    GeorgePl [utilizator]

    Poate ar trebui sa vina indienii sa preia si partea de consultanta pe care dvs. o oferiti statului Roman de peste 20 de ani. Reprezentati cu succes arhetipul lupului moralist, domnule Simion!
    Sau poate ar trebui sa ne suprimam cu totii si sa vina cine pofteste si sa faca ce vrea cu tara asta.
    Dar stai, asta deja se intampla! Foarte inteligent fiul dvs, pacat ca nu va mosteneste!
    • +5 (9 voturi)    
      Comparam mere cu pere si ne da prune... (Marţi, 13 martie 2018, 16:24)

      Sevraj [utilizator] i-a raspuns lui GeorgePl

      Aveti dreptate. Comparam India cu Romania... Adica o tara cu peste 3,2 milioane kmp si cu 1.4 miliarde locuitori cu Romania!
      India are peste 100.000 km de autostrada, noi avem vreo 700. fara a considera efectul de baza, India reuseste 6.000 in 2 ani (6%) pe cand Romania reuseste sa deschida 54 km (de la 678 la 732 km egal 54 km inaugurați în 2015 si 2016, inclusiv lotul 3 al A1 din tronsonul Sibiu - Orăștie). Asta face cam 8%. Si India e renumita pentru calitatea proasta a soselelor, au peste 100 mii morti anual (1 milion in ultimii 10 ani) si nu exista RAR sau alte standarde pentru autovehicule. Nu au probleme cu amanunte gen studii de impact, fezabilitati, habitate naturale, licitatii publice sau calitate in constructii.
      Eu cred ca daca ii aducem pe indieni obtinem fix acelasi lucru, poate si mai rau. In orice caz, nu sunt un exemplu de urmat.
      Mai bine aducem alti consultanti in Romania!
      • +1 (1 vot)    
        problema (Marţi, 13 martie 2018, 19:45)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sevraj

        la noi este de vointa politica, nu de existenta a fortei de munca.
        La noi politicul nu a vrut sa faca autostrazi. Astea inseamna dezvoltare, care inseamna desteptarea votantului => cine sa-i mai voteze pe ei. Incepand de la base, cel care a cuvantat inainte de a deveni presedinte, impotriva autostrazilor. Ceva de genul "ce ne trebuie noua autostrazi?".
    • -4 (6 voturi)    
      Tipic (Marţi, 13 martie 2018, 16:35)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgePl

      Daca eu ca si consultant vin si iti spun ca atacurile la persoana fara legatura cu subiectul nu sunt constructive si nici valide, pe viitor critica sa fie facuta la obiect, de exe: "dvs Dl Simion ati recomandat statului roman sa nu construiasca autostrazi" cu link catre articol sau ceva dovezi ... iar tu continui sa debitezi prostii pe langa subiect nu e vina mea ca si consultat ca tu nu tii cont de sfatul meu, capisci paisano ?
      • +2 (2 voturi)    
        Ca și vs ca (Marţi, 13 martie 2018, 18:25)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Ca consultant, oameni buni; cacofonia nu înseamnă greșeală gramaticală, ca și în loc de ca este.
  • +4 (18 voturi)    
    Singura problema e ca........ (Marţi, 13 martie 2018, 15:29)

    polonyca [utilizator]

    Indienii astia sunt niste oameni normali !! Adica , ei nu se cred "poporul ales" , probabil ca nu sunt mandrii ca sunt indieni si nici nu canta mereu "Noi suntem indieni , noi suntem aici pe veci stapani !".........in schimb ei ....MUNCESC !!! Adica , tac si fac !!!! Si mai ales.......NU FURA !!!! Ar tre sa meditam la asta !!! A , era sa uit......poate stie cineva ........si la ei conducatorii au dosare penale si sunt inculpati in tot felul de spete ???? Ca eu nu prea stiu.......
    • +7 (11 voturi)    
      complimente gratuite (Marţi, 13 martie 2018, 15:40)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      chiar nu e cazul... Nu stiu cine ar putea crede vreodata ca in India e mai bine ca in Romania.
      • -5 (11 voturi)    
        ai fost pe acolo? (Marţi, 13 martie 2018, 15:53)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

        Daca nu ai fost, atunci de ce sustii chestia asta? Eu am fost in circa 35 de state pana acum si mai rau decat in Romania, nu am intalnit niciunde. Este adevarat, nu am fost in Africa si nici in America Latina. Asa ca mai am sperante.
      • -3 (7 voturi)    
        Prezent (Marţi, 13 martie 2018, 16:37)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

        Postcaul "mandru ca sunt roman" este prezent la datorie ! banuiesc ca salivezi la propunerea PSD de a face puscarie daca zici ceva de rau despre Rromanistan?
    • +7 (7 voturi)    
      Moahahaha (Marţi, 13 martie 2018, 16:22)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Un prost (copil) arunca o piatra si o suta de “intelepti” se arunca-n lac dupa ea. Mai polonyca tu ai muncit mai cot la cot cu indienii aia de mi preaslavesti??? Lol-lol-lol. Ignorantilor!
  • +12 (14 voturi)    
    Problema e PSD, nu Romanii (Marţi, 13 martie 2018, 15:32)

    Boham [utilizator]

    nu Romanii sunt cazua faptului ca nu avem autostrazi ci aceast grup infractional organizat MAFIOT numit PSD care a pus stapanire pe ROmania si nu o lasa sa se dezvolte de 28 de ani.


    PSD e la guvernare din 1989

    1990-1996
    2000-2004
    2009
    2012-2018

    daca am putea curata institutiile din Romania de PSD-isti AGRAMATI ca Viorica Vasilica si am pune oameni VALOROSI in locul lor atunci am putea face orice
    • -2 (6 voturi)    
      Asa e, bine le-a zis domnu Basescu (Marţi, 13 martie 2018, 16:21)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      n-avem noi nevoie de autostrazi!
      • 0 (4 voturi)    
        Nu sunt la curent cu ultimile stiri (Marţi, 13 martie 2018, 17:10)

        mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        ...l-a convins Basescu pe Dragnea ca nu avem nevoie de autostrazi ???!!!

        Băăă, ce chestie ! Auzi, să-l convingă pe atotputernicul Dragnea !

        Da' și pe Tariceanu l-a convins Basescu sa nu faca macar 1m de autostrada?! Daaaa??!
        Băăă, ce chestie !
  • +1 (7 voturi)    
    dramolete mici-burgheze... (Marţi, 13 martie 2018, 15:42)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dincolo de pathetismul siropos, ramane autismul claselor dominante, din ce in ce mai insuportabil.
  • +4 (8 voturi)    
    Cum asa? (Marţi, 13 martie 2018, 15:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Daca vin indienii, se mai poate fura? Daca nu, sa stea la ei acasa, iar mata sa nu mai bați câmpii, făcându-te că nu stii care e problema cu adevarat.
    • +1 (1 vot)    
      Numa la furat vă sta capu... (Marţi, 13 martie 2018, 16:29)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ceva muncă nu aț pune mâna... A, vez ca ma-ta se scrie cu cratima!
  • -3 (5 voturi)    
    Indienii... (Marţi, 13 martie 2018, 15:47)

    Irlandezul [utilizator]

    "Indienii", asa cum ne place peiorativ si cu inganfare sa-i numim pe locuitorii Indiei, in loc sa-i numim persoane de origine indiana, sunt lucratori de prima mana.
    Am avut sansa sa lucrez alaturi de ei in multe companii transnationale in domeniul IT de-a lungul si de-a latul EU. Acesti oameni sunt modesti, inteligenti, foarte bine pregatiti, competenti si in primul rand disciplinati.
    Ar fi un castig daca am putea convinge acesti oameni harnici sa vina in Ro sa ne ajute sa construim ceva, indiferent de domeniu. Daca am reusi sa inlocuim asistatii PSD-ului lui Dragnea cu lucratori din India, cu siguranta Ro ar avea de castigat.
    • +3 (3 voturi)    
      si romanii din IT sunt la fel (Marţi, 13 martie 2018, 17:29)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui Irlandezul

      harnici, inteligenti, etc.

      Problema e ca la autostrazi nu vor lucra indieni IT-isti
  • +6 (8 voturi)    
    decat sa vina (Marţi, 13 martie 2018, 16:05)

    ostrogotul [utilizator]

    indienii la noi, mai bine sa se duca Tariceanu cu Dragnea la ei. Atunci o sa-i prindem repede pe indieni din urma. Noi o sa facem autostrazi, iar indienii o sa se bata cu statul paralel. In 2 ani, ii depasim
  • 0 (6 voturi)    
    De ce nu pleci in India? (Marţi, 13 martie 2018, 16:06)

    holinessdani [utilizator]

    Daca e asa de bine acolo ce te retine aici?
    Nu uita sa-l iei si pa ala mic cu tine.
  • +6 (6 voturi)    
    aiurea (Marţi, 13 martie 2018, 16:18)

    zicsio [utilizator]

    e nevoie de mai multe lucruri aliniate:
    - legislatie simpla si coerenta - vezi cate blocaje sunt din cauza birocratiei excesive, contestatiilor, exproprierilor, liliecilor, castorilor, etc.
    - autoritati de resort competente si oneste - nu stiu unde gasim
    - constructori seriosi care sa termine ce incep - poate aici ar avea loc "indienii", dar nu-i suficient si oricum e o iluzie ca firmele straine fac treaba mai buna, vin cu laptopul, iau caimacul dar lucreaza tot cu ai nostri.

    pe de alta parte, in ciuda dificultatilor, sunt si la noi exemple de reusite, vezi centura Brasovului - nu stiu cum s-ar putea face, dar ar fi bine ca cei implicati in realizarea acesteia sa fie angajati la terminarea centurii Bucurestiului de ex., sau la legarea A3 de Bucuresti.

    aprops, stie cineva de ce amarata de A3, cata e, dupa atatia ani de la inaugurare inca nu a intrat in Bucuresti?
  • +2 (6 voturi)    
    vreti sa mai fiu (Marţi, 13 martie 2018, 16:26)

    tenere [utilizator]

    presedintele vostru?

    simplu, de-aici incepe hotia si prostia
  • +1 (3 voturi)    
    si apoi (Marţi, 13 martie 2018, 16:32)

    Cetateanu [utilizator]

    N-avem si noi indienii nostri? O mare parte nu prea se inghesuie la munca (nici la carte ). In schimb te inghesuie cand te prind...
  • +1 (5 voturi)    
    What? (Marţi, 13 martie 2018, 17:02)

    Ragnar [utilizator]

    Deci PwC considera ca lipsa infrastructurei se datoreaza faptului ca nu avem cu cine sau cu ce dar uita sau omite sa spuna ca o grupare infractionala conduce aceasta tara si deturneaza toate fondurile posibile care ar fi trebuit sa ajunga in infrastructura.Asta nu cumva se numeste cumva sprijinirea unui grup infractional mai domnule moralist Simion?
  • +5 (5 voturi)    
    ce inseamna cand (Marţi, 13 martie 2018, 17:38)

    Incomod3 [utilizator]

    vorbeste gura fara tine... :) prietene, ti-as dori sa mergi toata viata pe drumuri construite de indieni... stai linistit, n-ar fi o viata prea lunga... de la un copil de 6 ani ma astept sa debiteze trasnai dar cand nici tatal nu-i mai breaza... si da am lucrat cu indieni... slava lui Brahmaputra sau care-i seful lor p-acolo, nu mai lucrez cu ei :)