Ministrul Finanţelor despre evaziunea fiscala: plăteşti la stat toată suma, nu te duci la puşcărie, pentru că nu ăsta este interesul

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 28 martie 2018, 5:29 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Ordonanța de Urgență 241 cu evaziunea fiscală trebuie schimbată, crede ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici. Nu doar  respectiva Ordonanță ci și alte prevederi din Codul penal. ”Adică aşa cum face Germania, cum face Olanda, cum fac ţările care, de multe ori, ne critică pe noi pentru diferite alte subiecte. Vom lua exact din fiecare ţară bunele practici pe care ei le aplică de zi cu zi către mediul de afaceri şi le vom pune frumos în legislaţia noastră. În Germania, de exemplu, un anumit procent din suma respectivă pe care Fiscul o identifică ca fiind evaziune nu se declară faptă penală sau se poate discuta. Ai suma, discuţi cu respectivul: plăteşti la stat toată suma, nu te duci la puşcărie, pentru că nu ăsta este interesul”, a spus Teodorovici marți seara la Antena3.

Tema prevenirii şi combaterii evaziunii fiscale trebuie să devină un punct de atracţie pentru investitori, nu o sperietoare cum este astăzi, iar până la finalul lunii iunie un grup de lucru constituit la nivelul administraţiei centrale va pune pe masă un cadru menit să schimbe legislaţia în acest domeniu, a declarat, marţi, ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, scrie Agerpres.

Restructurarea ANAF, casele de marcat electronice şi loteria bonurilor fiscale vor reduce evaziunea fiscală cu 5% anual

'Acest subiect al prevenirii şi combaterii evaziunii fiscale trebuie să devină dintr-o sperietoare, astăzi, pentru investitori, un punct de atracţie. Ştiu că sună poate ciudat. Dar un investitor român sau străin care vrea să facă o investiţie în România spune aşa: 'Bun, la fiscalitate sunteţi oarecum ca cei din jur (...), dar cum stăm la partea asta de prevenire şi combatere a evaziunii fiscale? Dacă ceva mi se întâmplă din motive neimputabile sau o greşeală din piaţă, tu ca stat vii şi-mi distrugi compania? Îmi scoţi oamenii afară, mi-i laşi şomeri, îmi distrugi business-ul?! Atunci mă duc în altă parte'. Nu, acest lucru trebuie schimbat!', a spus ministrul, la Antena 3.

În acest context, ministrul Finanţelor a precizat că trebuie schimbată legislaţia în domeniul evaziunii fiscale.

'Până la final de iunie o să avem un grup de lucru la nivelul administraţiei centrale din toate structurile implicate în acest proces şi va trebui să punem pe masă un cadru legislativ, adică OUG 241 cu evaziunea fiscală trebuie schimbată, şi nu numai... şi prevederi din Codul penal şi alte prevederi legale. Adică aşa cum face Germania, cum face Olanda, cum fac ţările care, de multe ori, ne critică pe noi pentru diferite alte subiecte. Vom lua exact din fiecare ţară bunele practici pe care ei le aplică de zi cu zi către mediul de afaceri şi le vom pune frumos în legislaţia noastră (...) În Germania, de exemplu, un anumit procent din suma respectivă pe care Fiscul o identifică ca fiind evaziune nu se declară faptă penală sau se poate discuta. Ai suma, discuţi cu respectivul: plăteşti la stat toată suma, nu te duci la puşcărie, pentru că nu ăsta este interesul. Ştiţi că dădeam acele exemple de peste 2.600 de dosare de speţe trimise de Antifraudă la Parchete, cu o valoare de trei miliarde de euro, aproximativ. Chiar că trebuie făcută o analiză, pentru că sunt tot felul de prostii puse acolo, prostii care au distrus firmele. Acesta este un subiect pe care trebuie să îl discutăm la nivel de Guvern, să analizăm (...) Cei care au făcut dosarul, probabil că din orgoliu, nu o să renunţe la acea poziţie şi or să şi-o menţină. Foarte bine, nu îi putem obliga să schimbe, dar dacă acea persoană ajunge în instanţă şi câştigă în instanţă, acea echipă trebuie să plece', a explicat Teodorovici.

Ministrul Finanţelor a subliniat că orice stat normal funcţionează dacă are o economie puternică şi 'mai ales noi, oamenii de stânga, ca să aplicăm politici sociale, avem nevoie de o piaţă puternică'.

În plus, Eugen Teodorovici a dat de înţeles că va 'pune stavile' la ilegalităţile din zona de import legume - fructe, la discuţia pe acest subiect răspunzând: 'Cine ne opreşte să facem asta?'.

'Economia noastră, din păcate sau din fericire, depinde pe care parte vrem să vedem lucrurile, poate să aducă foarte multe venituri la bugetul de stat. Dacă ne uităm doar în zona de vamă, în zona de economie neagră, în toate aceste zone şi dacă spunem 'Stop joc!' banii vor veni şi nu sunt probleme cu absolut niciuna dintre legile noastre importante ca şi guvernare, fie că vorbesc despre salarizare, fie că vorbesc de pensii şi de orice altceva care ar trebui să fie făcut de această guvernare PSD-ALDE', a susţinut ministrul.

În ceea ce priveşte stoparea ilegalităţilor din zona de import legume-fructe, Eugen Teodorovici consideră că se poate interveni.

'Cine ne opreşte să facem asta? Uitaţi-vă şi la ţigări! 16% este piaţă neagră. Un punct procentual dacă îl recuperăm aducem la buget până la 50 de milioane de euro. Doar din ţigări. Nu mai vorbesc de legume-fructe, alcool şi orice altceva. Şi repet: 'Cine nu ne lasă?'', a subliniat oficialul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4059 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Legislatia din Germania e pentru nemti (Miercuri, 28 martie 2018, 7:44)

    Doly83 [utilizator]

    Domnule ministru, noi nu suntem nici nemti nici olandezi, suntem romani. Legislatia din Germania e pentru nemti, pentru noi romanii, trebuie legislatie ca in Romania si, cand om fi ca nemtii, vom putea aplica legislatia Germana.

    In plus nu ne spuneti toata povestea, ca e doar pentru anumite fapte, nu iti faci GIO (grup infractional organizat), cauti activ cai de a fura banii statului, iar statul te iarta daca dai banii inapoi.
    • +13 (13 voturi)    
      Schema e o cheie (Miercuri, 28 martie 2018, 9:34)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Doly83

      Se pune la cale o jmeekerie.
      Adica o "de-a prinselea " care de fapt pune la adapost pe evazionistii de partid si de stat.
      Firmele care au protectie PSDALDE sau de la Finante,Servicii evazioneaza linistit pana cand apare o scurgere si se toarna unul pe altul.
      Atunci intra in functiune schema-cheia- si vin niste baieti din servicii infiltrati in ANAF si aranjeaza impacarea, dau niste bani la stat si se musamalizeaza. Ca sa nu se mai implice DNA. Ca acolo e problema ca sa nu se mai implice DNA. Vor sa scoata DNA din circuitul de cauze economice. Ca daca se implica DNA nu se mai poate rezolva intre hoti.
      Dictionar: cheie- in limbajul mediului infractional din politie,justitie,servicii, cuvantul reprezinta o inscenare pusa la cale de membrii unei institutii a puterii de Stat impotriva unor alti membrii ai unei institutii de Stat cu care se afla in rivalitate pentru interese personale ce se realizeaza prin mijloace ilegale.
  • +15 (15 voturi)    
    Veti aplica legile alea pentru mafia PSD (Miercuri, 28 martie 2018, 8:28)

    emil bobu [utilizator]

    Nu pacaliti pe nimeni!
  • +4 (4 voturi)    
    cine nu va lasa ? (Miercuri, 28 martie 2018, 8:43)

    CRMS [utilizator]

    Nu va lasa mafia transpartinica care v-a pus in posturile de ministri.
  • -2 (4 voturi)    
    se pare ca au descoperit crima perfecta... (Miercuri, 28 martie 2018, 9:52)

    demaGOGU [utilizator]

    ...vor sa invinga Occidentul cu armele...Occidentului.
  • +7 (7 voturi)    
    aha, tare misto! (Miercuri, 28 martie 2018, 9:53)

    nesuferitu [utilizator]

    deci daca nu ma prinzi Aristide, raman cu banii, nu? din care iti mai ''bag'' si tie ceva in cont, asa, din ''prietenie''.
  • +10 (10 voturi)    
    bravo (Miercuri, 28 martie 2018, 10:05)

    getmyextip [utilizator]

    Bravo boss!
    Pai atunci ce te costa sa incerci? Poate te prind, poate nu te prind.
    Daca nu te prind bafta ta. Daca te prind nu-i bai, dai banii inapoi si ai scapat.
    Excelent!

    Nu mai comparati Romania cu Germania sau Olanda. Aia au alt ADN.
  • +9 (9 voturi)    
    Grupul infractional organizat numit partid (Miercuri, 28 martie 2018, 10:45)

    JustinCase [utilizator]

    Grupul infractional organizat numit "partid politic" a legalizat hotia in tara asta. Daca furi si inseli si-ti iese treaba si nu se prinde nimeni, asta e, e bafta ta, esti valabil, "om de afaceri" te numesti. Dar daca te prinde cineva, atunci dai inapoi ce-ai furat si mergi acasa sa te culci linistit. Maine incerci din nou, PENTRU CA SE POATE!
    Asta este filosofia celor care ne fac "legile", iar filosofia celui de rand este ca legile sunt facute pentru a fi incalcate.
    Deci, poftiti linistiti la furtat/inselat/evazionat, romani!
  • +7 (7 voturi)    
    Hmmm.. Cum adica? (Miercuri, 28 martie 2018, 11:07)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    Daca ma duc la furat si sunt prins, returnez ce am furat si gata? Am scapat si mai incerc si alta data, poate am mai mult noroc? Uraaaa!
  • +6 (6 voturi)    
    modele occidentale (Miercuri, 28 martie 2018, 11:42)

    Stefan534324 [utilizator]

    "Adică aşa cum face Germania, cum face Olanda.."

    Guvernantii nostri doresc sa aplice modelele de succes din vest numai in materie de taxare, nu si in materie de servicii publice oferite cetatenilor de banii aia.

    Anul trecut, cand cu revolutia fiscala, parca zicea dna Olguta ca vor aplica modelul american! Acuma s-au sucit, modelul american n-a mai fost bun? Incercam cu modelul german?
  • +3 (3 voturi)    
    fac si eu evaziune (Miercuri, 28 martie 2018, 11:50)

    alex..i [utilizator]

    Daca se baga o astfel de lege, fac si eu evaziune.

    Chiar daca ma prinde, tot ies in castig ca nu mai pierd timpul sa depun declaratii si sa urmaresc cum se modifica legile de la o luna la alta.
  • +2 (2 voturi)    
    "Furati, baieti, furati !" (Miercuri, 28 martie 2018, 12:17)

    lp [utilizator]

    cand administratorii bugetului de stat indeamna pe toata lumea la furat. Si asta pe fata ! Traducere libera - Nu-i nimic, daca va prindem, cotizati ceva la partid, eventual dati banii inapoi si gata ! sunteti scapati, si deveniti si voi o rotita in uriasa masinarie de furat psd/alde
  • 0 (0 voturi)    
    nemti (Miercuri, 28 martie 2018, 12:30)

    Ilidia [utilizator]

    Doar ca mentalitatea "afaceristului roman" e alta, de genul "daca tine bine, daca ma prinde dau banii inapoi". Asa ca aceasta abordare ar incuraja borfasii romani.
  • 0 (2 voturi)    
    D-LE MINISTRU (Miercuri, 28 martie 2018, 12:44)

    jidanul [utilizator]

    D-le ministru Eugen Teodorovici, achitati Titlurile de Plata, aferente anului 2018 si emise de A.N.R.P., ca sa nu repetati greselile predecesorilor dvs. Anca Dragu, Viorel Stefan si Ionut Misa. Faceti plata Titlurilor de plata asa cum ati facut-o cand ati fost ministru de finante in guvernul Ponta pentru ca, in prezent, intarzierea platilor a depasit 60 de zile.
  • +4 (4 voturi)    
    evaziunea fiscala (Miercuri, 28 martie 2018, 12:55)

    Dizidentul [utilizator]

    nu este chiar asa simplu cum incearca domnul ministru sa explice, evaziunea fiscala in Germania se pedepseste penal chiar si cu puscarie. O suma mica primesti un termen 2-4 saptamini si trebuie sa o platesti. Sumele mari se intocmeste dosar penal trebuiesc achitate si se face si inchisoare(exemplu Marcel Avram a stat la inchisoare,Tiriac a avut noroc ca nu a avut domiciliul stabil in Germania).Evaziunea fiscala este una din gravele incalcari de legi inWest.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu repetitie (Miercuri, 28 martie 2018, 13:29)

    oaspetele [utilizator]

    Hai sa zic ca merge o data, dar daca persoana juridica e prinsa a doua oara cu fofarlica, ce facem?