Pentru restituirea taxei auto nu mai este nevoie de depunerea certificatului de înmatriculare şi cărţii de identitate a maşinii

de CP     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2018, 18:49 Economie | Finanţe & Bănci


Taxa auto
Foto: Stirile ProTV
Guvernul a decis miercuri, prin ordonanţă de urgenţă, eliminarea obligativităţii de a anexa la cererea de restituire a taxei auto a certificatului de înmatriculare şi cărţii de identitate a maşinii.

"Se elimină obligativitatea contribuabilului de a anexa la cererea de restituire certificatul de înmatriculare şi cartea de identitate a maşinii, pentru că organul fiscal are la dispoziţie toate informaţiile respective, le poate verifica în baza de date proprii sau în baza de date la care are acces", a declarat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Nelu Barbu, într-o conferinţă de presă, la finalul ședinței de Guvern.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4063 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    tot degeaba (Joi, 29 martie 2018, 18:55)

    CRMS [utilizator]

    probabil pentru ca oricum nu se restituie nici un ban.
    Eu am dsepus de asta vara si n-am primit nimic nici pana acuma desi atrebuia sa primesc ceva in ianuarie.
  • +4 (4 voturi)    
    asa si (Joi, 29 martie 2018, 19:49)

    dualities [utilizator]

    Eu am depus in decembrie actele si pauza, probabil o sa-mi recuperez banii cand va fi euro 6-7 lei sau niciodata
  • +4 (4 voturi)    
    Bun (Joi, 29 martie 2018, 20:25)

    Fanel01 [utilizator]

    Dar cei care au o hotarare judecatoreasca ,au luat deja 2 transe din cele 5 dar a fost sistat, acum trebuie sa mai depuna cerere din nou ?
    Multumesc
  • +6 (6 voturi)    
    fix degeaba (Joi, 29 martie 2018, 21:01)

    Tuffy [utilizator]

    au uitat sa specifice ca nu au bani in conturi pentru restituiri :p
    Au dat prima transa in 2016 dupa care cica sa asteptam ca nu sunt bani.
  • +5 (5 voturi)    
    Excelent (Joi, 29 martie 2018, 21:10)

    HP [utilizator]

    Asta e o veste buna, si logica - pentru ca multi proprietari isi vandusera masinile intre timp.

    Sa inteleg ca de saptamana viitoare ma pot duce la ANAF si sa-mi cer banii inapoi doar cu buletinul ?
    • +1 (1 vot)    
      :) (Vineri, 30 martie 2018, 11:00)

      Eugen_ [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Da, chiar vreau sa stiu si eu, am avut o masina accidentata si am vandut-o. Nu m-am gandit sa pastrez copii dupa acte, insa mai am pe undeva seria de sasiu.
      Din cate tin minte, nici copie dupa chitanta de plata a taxei de poluare nu e obligatoriu de dus, ar trebui sa aiba ANAF-ul deja.
  • +1 (1 vot)    
    taxa (Luni, 2 aprilie 2018, 9:15)

    gj [utilizator]

    Am inscris masina in 2007. Daca nu plateam taxa, nu o puteam inscrie. Masina o am si acum, fiind primul posesor. La dosarul de inscriere, nu-mi amitesc exact, dar sigur politia mi-a solicitat chitanta de plata a taxei care a ramas la dosarul de inscriere si fara de care nu s-ar fi facut inscrierea. Era total aiurea sa-mi ceara mie chitanta, cu atat mai mult cu cat in evidentele ANAF exista dovada platii precum si faptul ca nu mi-a fost restituita in urma unui proces. Depunerea chitantei , nu ar i fost decat o bataie de joc la adresa contribuabilului care trebuia sa ia o dovada de la politie (eventual copie dupa adeverinta) ceeace insemna drumuri la polite, daca politia era de acord sa elibereze copia, stres,timp pierdut = bataie de joc la adresa cetateanului.