Contribuția la pilonul II de pensii a scăzut, în ciuda asigurărilor date de guvernanți

de DP     HotNews.ro
Vineri, 30 martie 2018, 13:25 Economie | Finanţe & Bănci


Bani
Foto: Stirile ProTV
Mulți români au observat în ultimele zile cât de mult le-a scăzut contribuţia la pilonul doi de pensii. A fost prima lună de la scăderea procentului care merge către pensiile private, de la 5,1 la sută la 3,75%, arată jurnaliștii Digi24.ro. Contribuția la Pilonul II de pensii pentru luna ianuarie, prima după revoluția fiscală, s-a redus de la 5,1% la 3,75%. Deși guvernanții ne-au asigurat că a scăzut procentul pentru că baza de raportare este mai mare, ei bine, valoarea de acum este mai mică. Asta și în cazul în care brutul a fost majorat cu 20%.

”Contribuția mea la Pilonul II de pensii private a scăzut cu 66%. Tocmai mi-a venit înștiințarea de la NN Pensii cu viramentul aferent lunii ianuarie. Acum trebuie să fac săpături să aflu de ce s-a întâmplat asta. Astă toamnă, în ședința de Guvern în care se adopta Marea Revoluție Fiscală, Lia Olguța Vasilescu promitea că, în valoare absolută, contribuțiile la Pilonul II nu vor scădea la nimeni. Am făcut atunci calculele și am demonstrat că va fi, totuși, o scădere de 15%. Dar la o prăbușire de 66% în niciun caz nu mă așteptam”, notează și jurnalistul Liviu Avram pe contul său de Facebok.

Scenariul 1

salariu 2017: 1450 lei

2018: 1900 lei

contribuție Pilonul II – 2017: 73,95 lei

contribuție Pilonul II – 2018: 71,25 lei

diferenţă contribuţii: -2,7 lei

Scenariul 2

salariu 2017: 4100 lei

salariu 2018: 4920 lei

contribuție Pilonul II – 2017: 209,1 lei

contribuție Pilonul II – 2018: 184,5 lei

diferenţă contribuţii: -24,6 lei

Scenariul 3

salariu 2017: 5000 lei

salariu 2018: 6000 lei

contribuție Pilonul II – 2017: 255 lei

contribuție Pilonul II – 2018: 225 lei

diferenţă contribuţii: -30 lei

Scenariul 4

salariu 2017: 7000 lei

salariu 2018: 8400 lei

contribuție Pilonul II – 2017: 357 lei

contribuție Pilonul II – 2018: 315 lei

diferenţă contribuţii: -42 lei

La finalul anului trecut, ministrul Muncii a dat asigurări că nu se vor reduce contribuțiile la Pilonul II, deși scade procentul virat de stat de la 5,1% la 3,75%.

„Contribuțiile la Pilonul II nu se reduc. Anul acesta (2017, n.r.) sunt șapte miliarde care se livrează Pilonului II de pensii. Anul viitor vor fi tot șapte miliarde. Având în vedere că va crește baza de impozitare și că salariul pe brut crește cu 20%, era normal ca acest procent să scadă, dar în valoare nominală este aceeași sumă și anul viitor, ca anul acesta. România va rămâne în continuare pe cei trei piloni de pensii”, a spus Lia Olguța Vasilescu.


Citeste mai multe despre   










4164 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Madam Olguta (Vineri, 30 martie 2018, 13:41)

    EduardRO [utilizator]

    Pai la ce v-ati asteptat de la madam Olguta?

    Daca nu au putut pune gheara pe Pilonul II, idee care inca nu e abandonata, au scazut procentul viramentelor. Simplu. De unde bani pentru atatea pensii care mai de care speciale? In conditiile in care populatia activa in mediul privat, adica cea care sustine efectiv economia, se imputineaza....

    Traiasca PSD si noul dictator roman!
    • +13 (15 voturi)    
      Daca prostimea n-a votat (Vineri, 30 martie 2018, 15:13)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui EduardRO

      Puteau sa voteze cu USR, dar nu, ori n-au fost deloc la vot, ori au votat cu PSD.

      Fratilor! Cand nu te duci la vot e egal cu a vota cu PSD-ul, fiindca PSD-ul comite infractiuni electorale si plimba votantii lor cu autocarele!
      • +4 (4 voturi)    
        nu e prost cine cere.. (Vineri, 30 martie 2018, 20:24)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        prost e cine plateste luna de luna constiincios taxele din care se intretine acest dezastru numit guvernarea psd.
  • -21 (21 voturi)    
    inseamna ca (Vineri, 30 martie 2018, 14:00)

    nash pandelica [utilizator]

    asigurarile isi ating scopul.:-)

    hahaha, cred ca romanii nu vor mai vrea mariri ca astea.
    oricum, in 2030, sau 2050, trecem la ioroi, si va fi ca in vest. deci, programul de guvernare e f. bun.
    • +12 (12 voturi)    
      Nashule, (Vineri, 30 martie 2018, 16:20)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      iti doresc sa mai ramai doar tu p'aci, ca sa te bucuri din plin de programu' ala!
      Cu tot neamu' tau pesedist!
      Iarta/l , Doamne, ca nu stie ce face!
  • +21 (21 voturi)    
    intr-o tara normala (Vineri, 30 martie 2018, 14:05)

    subcultura [utilizator]

    se lasa cu demisii pe loc si ministrii respectivi nici nu mai aveau curaj sa iasa din casa ...
  • +18 (18 voturi)    
    Matematica (Vineri, 30 martie 2018, 14:15)

    Hababaeba [utilizator]

    Dar nu va pricepeti de loc.
    Asa cum o crestere de 100% nu insemna ca se dubleaza, la fel o modificare de la 5,1 la 3,75 nu inseamna ca e mai mic. Este evident ca "3,75" este cu o cifra in plus decat "5,1", deci o crestere cu 50%. Pentru cine a inteles - sa veniti sa ne votati si data viitoare.
  • +14 (14 voturi)    
    Pai nu? (Vineri, 30 martie 2018, 14:28)

    omezu [utilizator]

    Ii doare la basca pe p$d-isti si pe votantii lor ca ne scad noua sumele din pilonul II. Ei vor sa fure si sa manace, acum...nu cand si daca om mai apuca sa iesim la pensie noi, astia care ii tinem in spate si pe unii si pe ceilalti!
    Sper sa ramana in tara asta "decat" PSD-ul lui Liviu, pensionarii, asistatii social, bugetarii si nemuritorul Iliescu. Sa vad cum si de la cine mai fura sau mai cer pomeni.
  • +16 (16 voturi)    
    e logic ca a scazut, (Vineri, 30 martie 2018, 14:31)

    bancher [utilizator]

    La noi, dupa negocieri ,,la sange'' cu angajatorul, am obtinut o crestere salariala bruta mai mare de 20% (cat se spune in articol ca e limita minima sa iti pastrezi contrinutia la pilonul II). Si cu toate astea contributiile mele la pilonul II au scazut destul de mult.
    Am calculat eu si, ca sa se mentina aceiasi contributie in suma neta la pilonul 2 de pensii ar fi necesar ca brutul sa creasca cu 36%...ceea ce nu s-a intamplat la nimeni in Romania.
    asa ca de la 20% la 36% e distanta mare.
    • -8 (10 voturi)    
      "Artimetica" (Vineri, 30 martie 2018, 15:02)

      Precup [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Domnu' de pe banca, chiar daca va crestea salariul brut cu 36%, contributia la Pilonul II tot se spune ca "a scazut". Pentru ca se compara in corelatie cu salariul.
      • +8 (8 voturi)    
        ca sa mi se pastreze contributia (Vineri, 30 martie 2018, 16:55)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Precup

        in suma neta, aveam nevoie de o crestere a brutului de 36%. (adica daca eu viram, sa zicem, 500 ron/luna la pilonul II de pensii, as fi avut nevoie de o crestere de 36% la salariul brut sa virez tot 500 ron; cum aceasta crestere nu a avut loc, raman cu un virament mai mic, de 400 ron/luna). Cu alte cuvinte, suma neta platita la pilonul II a scazut de la 500 la 400 ron.
        • +3 (3 voturi)    
          scenariul x (Vineri, 30 martie 2018, 20:53)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          singurul scenariu relevant este cel in care cheltuiala salariala totala a angajatorului este aceeasi in termeni reali (actualizata cu inflatia). argumentul este simplu: daca modificarea fiscala este echilibrata, nici tu nu trebuie sa muncesti mai mult, nici anagajatorului n-ar trebui sa-i umfle costurile.

          de exemplu, atat in 2017 cat si in 2018, pentru un net de ~5000 ron cheltuiala totala este ~8750 (8751 / 8740).
          doar ca in 2017 aveai o contributie lunara la Pilonul II de 363 RON si in 2018 scade la 320.

          pentru aceeasi munca, vei primi mai putin. diferenta poate sa para infima, dar ar trebui sa o privim pe termen lung - planul era de trecere treptata la pilonul 2. contributia CAS totala la acelasi net de 5000 ron este 2137. daca pui banii astia in Pilonul II, cu un randament pesimist de 1% ai economisi in 20 de ani jumatate de milion de lei plus inca 10% din dobanzi.
  • +13 (13 voturi)    
    Haha (Vineri, 30 martie 2018, 14:42)

    modream [utilizator]

    Ce "asigurări" ar putea da acești guvernanți inepți?
    Orice spuse, venite din pastea acestor așa-ziși "guvernanți" trebuie, in cel mai bun caz, înțelese în sens contrar... vai de capul nostru, unde am ajuns....!!
  • -12 (16 voturi)    
    5.1% din X... (Vineri, 30 martie 2018, 14:57)

    demaGOGU [utilizator]

    ...e sensibil egal cu 3.75% din 1.25*X (brutul dupa majorarea cu 25%)

    mult hulita Olguta are din nou capul mai limpede decat lectoratul hn.
    • +9 (13 voturi)    
      Dezinformezi - 10-12% reducere NU e sensibil egal (Vineri, 30 martie 2018, 15:53)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Majorarea de 25% a avut loc doar la bugetari, angajati de la privat au avut cel mult 20%.

      3.75% din (X + 20%) = 4.5% din X, adica cu 12% mai putin decat 5.1% din X si mult mai putin decat 6% cat trebuia sa fie de ani buni

      Nici macar minciuna n-o poti sustine:
      3.75% din (X + 25%) = 4.6875% din X, adica cu 10% mai putin decat 5.1% din X

      Asa meritam daca alegem P$D si permitem unei jurnaliste guralive sa faca matematica pe buzunarul nostru.
      • -9 (13 voturi)    
        manipulezi cu cifrele'n fata... (Vineri, 30 martie 2018, 16:29)

        demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        ...am spus sensibil egale ptr ca intre 5.1% si 3.75*1.25=4.7% e o diference de 0.4, zero virgula patru!, puncte procentuale.

        insignifiant.
        • +2 (2 voturi)    
          Matematica PSD, 0.6% din 5.1% nu e un mizilic (Vineri, 30 martie 2018, 17:06)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

          La un brut de 2018 de 10 mii de lei (adica 5850 net) diferenta e asa:
          Pilonul II:
          La 4.5% = 450 lei,
          La 5.1% = 510 lei. Atata era ca se aplica la tot porcoiul.
          Poate unui politruc PSD nu-i pasa de 60 de lei lunar.

          Pilonul I:
          (25-4.5)% = 20.5% = 2050 lei,
          (26.3-5.1%)/1.2 = 1684, diferenta e luata de la fondul de sanatate si impozit. Nu o sa ai mai multe puncte de pensie ca inainte ca se raporteaza la un nou salariu brut mai mare. Alta miniciuna marca Olguta.
          Apropo si angajatorul castiga vreo 15 lei.
        • +3 (5 voturi)    
          -0.6pp, ca nu suntem bugetari (Vineri, 30 martie 2018, 17:38)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

          Poate tu ai pensie speciala si nu-ti pasa, eu n-am si nici nu vreau sa o platesc pe a ta din a mea. Peste 12 ani ies la pensie decreteii care-s MULTI si nu numai ca nu vor mai plati, vor vrea si pensie. Capisci? Pensia as-you-go nu garanteaza valoarea pensiei, ci doar promisiunea ca vei primi niste firfirei din ce se strange peste 30 ani.

          Dar 4.5% se aplica la tot brutul, dar pensia e doar 25%. Iar cei -0.6pp par ceva mai relevante.
        • +4 (4 voturi)    
          asa este, e insignifiant... (Vineri, 30 martie 2018, 21:10)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

          0.4% din munca mea, adica ~250 de zile lucratoare pe an, inseamna intamplator 1.. o zi. vulguta-psd a mai furat o zi de munca pe an din viata fiecarui salariat. 5 milioane de zile muncite ca sa platim o mica parte din promisiunile electorale cu care ciuma rosie a ajuns la putere.

          doar ca din 2016 acel 5.1% ar fi trebuit sa fie 6% conform calendarului stabilit in 2008. si asa ajungem la 3 zile de munca pe an..
  • +8 (8 voturi)    
    Dar pensiile la stat au crescut! Cu banii nostri! (Vineri, 30 martie 2018, 15:05)

    Precup [utilizator]

    Sa spui ca a scazut contributia la Pilonul II nu descrie suficient fenomenul. Ar fi putut sa scada si oamenilor sa le ramana diferenta de bani, nu ar fi fost nimic rau.

    Insa banii tot le sunt luati oamenilor. Diferenta e la Pilonul I . Adica bani confiscati de la cei ce muncesc, de la pensiile acestora, si dati cadou celor aflati acum in plata cu pensiile. Adica furat viitorul pentru ca sa multumeasca votantii din prezent.
    • +7 (7 voturi)    
      Cresteri mai mult pe hartie (Vineri, 30 martie 2018, 15:59)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Precup

      Au primit 10% anul trecut (nu-si aminteste nimeni de Ciolos care a aplicat legea cu o crestere de 5% de la 875 la 916). Dar intre timp am avut 5% inflatie.
      Anul asta li se promit alti 10% din iulie, dar nu din ianuarie cand trebuia crescut cu 5%. Efort bugetar anual egal, cu exceptia ca statul sta pe bani la inceputul anului).
      De reducerea impozitului si scoaterea contributiie de sanatate cine a beneficiat? Amaratii cu pensii medii de 1000 lei au luat 50 lei, iar "specialii" cu pensii de 4000 au luat vreo 500 lei. Egalitate!
      • +2 (2 voturi)    
        Exact! (Vineri, 30 martie 2018, 21:00)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Exact! Multa lumea nici nu stie ca, ironic, prin legea pensiilor publice din 2010 orice guvern care obtine o crestere economica reala se transfer in valoarea punctului de pensie si este obligat sa faca asta la sfirsitul anului. Dar guvernele PSD o dau din pix, pentru ca o dau din banii vostri.

        „Valoarea punctului de pensie este majorata anual cu 100% din rata medie anuala a inflatiei, la care se adauga 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut realizat”, prevede Legea pensiilor (263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice)

        Guvernul Ciolos a fost singurul guvern care a comunicat foarte bine public cu cetatenii, puteai sa ii urmaresti si sa discuti cu ei pe paginile fiecarui minister. Comunicatul din 17 Decembrie 2016. "Printr-o Ordonanță de Urgență adoptată astăzi, Guvernul a majorat valoarea punctului de pensie pentru anul 2017 cu 5,25%, de la 871,7 lei la 917,5 lei. Pensiile militare de stat se majorează cu 5,25%." https://www.facebook.com/guv.ro/photos/a.314383408683588.69099.304735519648377/1072877206167534/?type=3&theater
  • +3 (7 voturi)    
    Cam 15% in cazul meu (Vineri, 30 martie 2018, 15:27)

    g01an [utilizator]

    Contributia neta in cazul meu a scazut cu ~15% fata de ultima luna comparabila (in care nu am avut prime sau alte taxe suplimentare de platit care modificau baza de calcul) asta desi brutul a fost ajustat mai putin taxa de 2.5% (salariul net a fost cu 1.6-1.8% mai mic fata de luna din anul trecut cu care pot face o comparatie). Nu pot sa dau asigurari ca nu au fost eror de calcul in contabilitate dar nici nu pot sa le reprosez ceva in conditiile in care au avut o perioada atat de scurta pentru a se pregati. Si cam atat cu revolutia derbedeilor.