Societe Generale s-ar putea retrage din ţările din Europa Centrală şi de Est (CEE) în care nu este în top trei al cotei de piaţă/ OTP Bank (Ungaria) este interesată de achiziţionarea activelor SocGen din CEE

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 martie 2018, 20:57 Economie | Finanţe & Bănci


Bancile maghiare par a fi tot mai agresive pe segmentul de achizitii
Foto: sxc.hu
Grupul bancar francez Societe Generale s-ar putea retrage din ţările din Europa Centrală şi de Est (CEE) în care nu este în top trei al cotei de piaţă, urmând să-şi vândă inclusiv subsidiara din Bulgaria - Societe Generale Expressbank, a informat site-ul capital.bg, citat de Agerpres.  Conform unor surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul, grupul bancar OTP din Ungaria este interesat de achiziţionarea activelor SocGen din CEE. Planul iniţial viza o negociere directă între cele două instituţii financiare, dar a mai apărut un cumpărător, firma americană de private equity Apollo Global Management.

În ultimii ani, fondul a fost activ în regiune, fiind interesat de achiziţionarea Fibank şi Piraeus Bank.

SocGen ar urma să-şi vândă subsidiarele din Bulgaria, Albania, Macedonia, Muntenegru, Serbia şi Moldova, deşi toate sunt bine conduse şi profitabile, dar mărimea acestor pieţe este redusă, iar din punct de vedere al reglementărilor, mediul este saturat şi instabil, susţine site-ul capital.bg.

Societe Generale, unul dintre cele mai mari grupuri europene de servicii financiare, are 154.000 de angajaţi şi 32 de milioane de clienţi în întreaga lume.

În România, BRD-Groupe Societe Generale este cea de-a doua bancă după totalul activelor.


Citeste mai multe despre   










4472 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    urmasii dulaului balthazar... (Sâmbătă, 31 martie 2018, 23:36)

    dekar [utilizator]

    ,,, vor da in primire.
  • -7 (15 voturi)    
    mai sa fie... (Duminică, 1 aprilie 2018, 6:43)

    ceoteldrum [utilizator]

    cu clienti gen remus truica,chiar nu ma mira iesirea din piata estica.sa ramana in vest acolo unde ,,fraierii" platesc la timp ratele.
    • 0 (4 voturi)    
      Bivolaru care atalharit cu pixul (Duminică, 1 aprilie 2018, 14:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ceoteldrum

      Nu cu arma, P$D scandand Not Guilty!
  • -7 (15 voturi)    
    O știre cu tâlc? (Duminică, 1 aprilie 2018, 8:49)

    asavreau [utilizator]

    Asemenea informații despre o bancă pot avea influențe nefaste asupra băncii,dar și a României.Pe de altă parte OTP ,după ce nu a reușit cu BT,încearcă slăbirea și preluarea BRD?Tot vroia guvernul să facă o Bancă de Dezvoltare,la ce să mai cheltuie?Preia diferența de acțiuni de la Societe Generale și OTP pa.Este corect așa.Merită urmărit cine trage clopotele.
    • +3 (11 voturi)    
      BRD (Duminică, 1 aprilie 2018, 10:42)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      BRD e pe un destul de solid loc 3 in Romania, deci nu cred ca Soc Gen vrea sa vanda...
    • +1 (11 voturi)    
      corect (Duminică, 1 aprilie 2018, 12:21)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      stirea nu e nici macar despre BRD ci despre OTP. Care condusa si finantata din umbra de la Moscova, incearca sa puna gheara pe cat mai multe active. O forma de razboi economic.
      • +2 (4 voturi)    
        Explicabil pentru Nedumeriti (Duminică, 1 aprilie 2018, 14:06)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

        Care ar fi motivul Respingerii BNR la povestea cu BROM, de altfel Lautabil si Corect gestul BNR
  • -8 (16 voturi)    
    capitalul e las... (Duminică, 1 aprilie 2018, 9:00)

    demaGOGU [utilizator]

    ...poate un alt semn al re-impartirii geografice si geo-strategice a sferelor de influenta intre Est si Vest?
    • -5 (7 voturi)    
      Exact, capitalul este las (Duminică, 1 aprilie 2018, 12:01)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Exact, capitalul este las si s-ar putea ca sa existe o noua reimpartire a Europei de est.
      • 0 (8 voturi)    
        URSS isi justifica Existenta (Duminică, 1 aprilie 2018, 14:10)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Prin Numeroase Tranzactii conexate dumpingului petrolier si traficului de arme in Lumea Arabo-barboasa, or Economia bazata pe capitaluri NU a fost fondata de Adam Smith prin crime, nelegiuriri si Novochiok mai tare ca Borgia, ci prin Munca? URSS nu are un Produs Manufacturier care sa aiba o recunoastere globala in afara de Mitraliera AkM, un fan avem si noi la Pitesti care se inchina la AKM
        • 0 (10 voturi)    
          Exista un antidot? (Duminică, 1 aprilie 2018, 19:37)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Exista un antidot pentru stupiditatea ta?
          • +1 (5 voturi)    
            Trei Oameni Au Votat Intrebarea Ta (Duminică, 1 aprilie 2018, 23:29)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            Acum, ora 23.28 a Romaniei, Stat Liber si Suveran, te duci la culcare?
        • -2 (8 voturi)    
          URSS? (Duminică, 1 aprilie 2018, 23:41)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          doar imbecilii mai folosesc, referitor la Rusia, acronimul URSS si cuvantul "comunist"; acolo e un capitalism ca-n Occident, dar fara perdea; asta e unica deosebire; in rest, acelasi capitalism si imperialism feroce
    • +3 (3 voturi)    
      Asta ti-e pohta? Sa ii preia Lukoil SA? (Duminică, 1 aprilie 2018, 22:39)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ca am auzit ca e foame mare in Rusia.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Duminică, 1 aprilie 2018, 9:28)

    dragos234 [utilizator]

    Deci contează și mărimea. :)
  • +3 (9 voturi)    
    capitalul se muta unde-i este mai bine (Duminică, 1 aprilie 2018, 9:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu are timp de idioteniile lui dragnea&viorica!
    • +3 (9 voturi)    
      Din RO nu pleaca (Duminică, 1 aprilie 2018, 11:46)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      E in top 3...
  • -4 (12 voturi)    
    alooo (Duminică, 1 aprilie 2018, 10:23)

    srpc [utilizator]

    din Romania nu pleaca, fiindca e pe locul !!
  • +3 (9 voturi)    
    Relax baieti , din Romanica (Duminică, 1 aprilie 2018, 10:51)

    kokos [utilizator]

    nu pleaca pt. ca e pe locul 3 dupa cota de piata.
  • -5 (11 voturi)    
    Sper sa plece si din Romania (Duminică, 1 aprilie 2018, 23:12)

    galeo [utilizator]

    Cea mai jegoasa banca, la concurenta cu BCR
  • -2 (2 voturi)    
    de ce sa plece? (Luni, 2 aprilie 2018, 8:08)

    Toni_Romania [utilizator]

    Bancile/multinationalele vest nu pleaca din Ro ca aici au profit cat de trei ori profitul lor mediu pe Europa - ca in jungla postdecembrista se poate.
  • -1 (1 vot)    
    dar banca transilvania? (Luni, 2 aprilie 2018, 9:09)

    zigot [utilizator]

    de ce sa nu incerce sa preia aceste filiale la care renunta francezii?
    e o provocare
    • +1 (3 voturi)    
      Daca nu are prezenta (Luni, 2 aprilie 2018, 15:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      In acele regiuni nu are cum