Cine va plăti pensia decrețeilor? Dacă faci parte din generația lor și încă nu ai emigrat, gândește-te foarte bine la ce te va aștepta în 10-15 ani

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 5 aprilie 2018, 15:10 Economie | Finanţe & Bănci


Numarul mare si in crestere al pensionarilor pune serioase probleme bugetelor de pensii
Foto: sxc.hu
Joi, Statistica a publicat o lucrare referitoare la numărul pensionarilor și la pensia minimă. Lucrarea poate fi citită aici, dar nu voi insista asupra datelor incluse în cercetare, ci asupra altei probleme, mult mai grave: starea deplorabilă a sistemului de pensii și vulnerabilizarea lui în formă continuată, ca să preiau o expresie juridică. PSD, prin politicile sale și prin intențiile anunțate nu face decât să agraveze starea sistemului și să inducă investitorilor un sentiment de nesiguranță (dacă nu chiar de teamă). Și ca să spunem lucrurilor pe nume, începem prin a aminti că la fiecare 3 lei dați de către Stat unui pensionar, un leu este împrumutat de același Stat.

Deficitul fondului de pensii este aproape cât deficitul bugetar în termeni nominali, ceea ce înseamnă că orice creștere a datoriei publice nu face altceva decât să acopere găurile din sistemului de pensii. Pe acest fond, a venit PSD cu măsurile prevăzute în programul cu care a câștigat alegerile, aceste măsuri nefăcand altceva decât să agraveze starea ”pacientului”. Vă reamintesc: de la 1 ianuarie 2017 pensiile au crescut cu 5,2% (efort financiar de 3 mld. lei), de la 1 martie 2017 pensia minimă a crescut la 520 de lei (efort bugetar de un miliard de lei), iar, de la 1 iulie punctul de pensie a crascut la 1.000 de lei (efort bugetar de 2,6 mld. lei, după calculele Consiliului Fiscal).



De asemenea, de la 1 februarie anul trecut a fost eliminat și impozitul pentru pensiile între 1.050 de lei și 2.000 de lei (cu un impact bugetar de 1,3 miliarde de lei.)

Cu aceste date, in 2017 deficitul fondului de pensii a urcat la 3,5% din PIB, adica peste deficitul bugetar de 3%, asumat de România.  Ca să reiau: În aceste moment ne împrumutăm ca să achităm pensiile sau, altfel spus, luăm de la copiii și nepoții noștri (prin îndatorarea României - n. red.) ca să dăm pensii mărite.

În următorii 20 de ani populația aptă de muncă din România se va înjumătăți, arată datele unei alte cercetări statistice consultate de HotNews.ro. Cel mai drastic va scădea populația în vârstă de muncă din Muntenia (cu aproape 1,14 milioane persoanei și cea din Oltenia (cu circa 900.000 de locuitori).

Ocazie cu care vă mai reamintesc ceva: Pensiile noastre nu le va plăti Statul, așa cum cred mulți români astăzi. E doar un mit acest lucru! Pensiile ni le vor plăti acei români care vor munci atunci cand noi ne vom pensiona! (detalii, aici!)

Sigur, întrebarea este ce putem face acum? La nivel de individ, dacă nu vrei să ajungi la limita cerșetoriei, musai e să îți cauți forme alternative de a-ți crește veniturile la bătrânețe. Asta înseamnă să pui economisești și să investești. Nu în Pilonul II, că soarta lui pare să fie clară. Socialiștii, când n-au putut produce bani, au confiscat banii produși de alții. Sau, mai elegant, nu i-au confiscat direct, ci au oferit clientului oportunitatea să opteze.

În bănci iar nu are rost să îți ții banii. La o inflație de 4.7% și o dobândă de 2% e clar că la final ieși pe minus. Ar mai fi fondurile de investiții, dar o discuție cu Dragoș Neacșu m-a convins că încă nu părem pregatiți pentru asta.

Dacă faci parte din generația decrețeilor și încă nu ai emigrat, gândește-te foarte bine la ce te va aștepta în 10-15 ani, când ar urma să te pensionezi.

Date din lucrarea INS amintită la începutul acestui articol:
  • Numărul mediu al pensionarilor, în cursul anului 2017, a fost de 5,22 milioane de persoane
  • În anul 2017s-au pensionat 510.000 români şi au ieşit din sistemul de plată 527.000 români
  • Numărul mediu al pensionarelor depăşeşte pe cel al bărbaţilor pensionari
  • În schimb, nivelul pensiei ce revine femeilor se situează sub cel al pensiei bărbaţilor în aproape toate cazurile.
  • La nivelul ţării, raportul dintre numărul mediu de pensionari de asigurări sociale de stat şi numărul mediu de salariaţi a fost în anul 2017 de 9 la 10. Acelaşi nivel al raportului s-a înregistrat în 3 dintre judeţele ţării ( Covasna, Iaṣi ṣi Satu-Mare) şi a fost inferior în 10 judeţe, cel mai mic raport (5 la 10) fiind în Bucureşti
  • În celelalte 29 de judeţe, nivelul raportului s-a situat peste media pe ţară, cea mai mare valoare fiind atinsă în judeţul Teleorman (17 pensionari la 10 salariați)

În rest, Sărbători Fericite care să te găsească întru bună sănătate și cu mintea limpede, atent la tot ceea ce ți-am spus mai sus!



Citeste mai multe despre   








12552 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    .... (Joi, 5 aprilie 2018, 15:17)

    tirolez [utilizator]

    Cea mai rentabila pare investitia intr-un fotoliu de parlamentar <=> pensie speciala. In rest nimic nu e sigur. Imobiliarelele poate nationaliza statul sau poate pune taxe uriase pe proprietati, bani exclus.
    • 0 (0 voturi)    
      Peste 20 ani, cand copiii lui Livache vor avea ... (Vineri, 6 aprilie 2018, 23:55)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ... tronul Romaniei, deoarece Livache va reinstaura aristocratia si monarhia, proclamandu-se rege ca sa nu faca puscarie, nu va mai conta pensia.

      Mie mi se pare interesant cazul incendiatorului de masini pe care politia nu il poate gasi. Ma intreb, se poate ipotetic la fel si cu cel de case?
  • -17 (33 voturi)    
    si alte state au trecut prin asta (Joi, 5 aprilie 2018, 15:35)

    Claudia_1_2_3 [utilizator]

    Solutia e simpla: incurajat emigrantii (chinezoaice pt fabricile de confectii sau agricultura, filipineze pt munca in casa, indieni pt programare etc)
    Pana atunci eu imi fac economii si investii, astia se uita urat la pilonul 2 si 3 contribuit de mine.

    Nu in ultimul rand sanatatea - e cea mai mare investitie a mea. Nu am mai luat nimic din farmacie de multi ani asadar se poate, multumesc domn doctor pentru coordonare!
    • +13 (21 voturi)    
      De care state vorbești? (Joi, 5 aprilie 2018, 16:26)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui Claudia_1_2_3

      De Germania, Italia, UK,? S-au dus acolo pt. că salariile mizere de acolo le permit totuși să trimită niște bani acasă.
      Crezi ca va veni vreun chinez sa muncească pe 400-500 EUR?
      Un simplu chinez din vanzari castiga 600-1200 USD. Unul dintr-o fabrica sare de 400-500 USD. Lucrez cu ei, deci nu vorbesc din auzite. Se miră și ei de salariile mici de la noi. Cred că dacă suntem în EU, suntem barosani.
      Salariile din China nu mai sunt cele de acum 20 ani.

      Cine să vină în sărăcia noastră?
      • +1 (7 voturi)    
        Moldovenii, (Joi, 5 aprilie 2018, 21:32)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        adica cei din Republica Moldova. Desi, sincer, nu m-ar surprinde sa fie si ei peste noi in urmatorii 15 ani.
        • +4 (6 voturi)    
          hei (Vineri, 6 aprilie 2018, 5:00)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          R. Moldova e in colaps demografic si mai mare ca Romania.
  • +25 (29 voturi)    
    O sa creasca varsta de pensionare! (Joi, 5 aprilie 2018, 15:40)

    EuSiCuMine [utilizator]

    O sa creasca varsta de pensionare, asta se va intampla. Deja e ciudat ca femeile ies la pensie mai devreme desi speranta de viata e mai mare decat a barbatilor.
    Nu mai vorbesc de pensionari dupa 20 de ani de munca cum propune PSD in justitie. E nebunie curata!
  • +26 (34 voturi)    
    in 10 ani (Joi, 5 aprilie 2018, 15:46)

    mazgalici [utilizator]

    doar fraierii o sa mai ramana in tara sa ii tina in spate pe bugetari si pe pensionari. Mai mult ca sigur ca sistemul o sa intre in colaps.
    • +13 (15 voturi)    
      sistemul e in colaps... (Joi, 5 aprilie 2018, 16:14)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui mazgalici

      de foarte multi ani.....deja "respirati" cu ajutorul aparatelor....
    • -13 (33 voturi)    
      Doar fraierii pleaca. (Joi, 5 aprilie 2018, 16:45)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui mazgalici

      Sunt multumiti ca sunt facuti tigani, cand ei platesc taxe de 50-60% in afara si au cea mai mica rata de asistenta sociala. Ca sa nu mai zic ca varsta de pensionare in vest e cu 2-6 ani mai mare ca in Romania.

      Vorbesti de rata mare de pensionari in Romania, fara sa pomenesti ca varsta medie in romania e 41 si in germania 48, ca acolo taxele pe munca sunt imense, ca generatia decreteilor e mai degraba generatia tinerilor comparativ cu ce se intampla in Germania, ca sa dau un exemplu. Ca in afara la orice criza financiara tu, care nu esti local esti primul care zboara.

      Toate astea nu se zic in articolele astea, platite sa ne zica zilnic cat de multi pensionari sunt in romania, si sa induca constant ideea ca ar trebui sa emigram.

      Cred ca o problema mai larga, de unde vine interesul asta crescut al unor trusturi de media sa fie cat mai multa emigrare din romania. Poate ca asta deja a devenit o problema de siguranta nationala.
      • -6 (22 voturi)    
        Corect (Joi, 5 aprilie 2018, 18:59)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        Asistam la o manipulare pe fata... Toată lumea e îndrumata sa emigreze. Găsești mesajul acesta intr-o mulțime de articole. Oare în interesul cui este aceasta emigrare? Nu cumva a tarilor străine cu populație imbatrinita, dornice sa primească calificați ieftini, cu gena bună, tineri și fertili, care sa le plătească pensiile și ajutoarele sociale, în timp ce le fac și copii, cetățeni noi? Toate bune și ok pina cind ajungi ca ești văzut și acolo tot ca o vaca de muls, dar pe lingă asta ești și discriminat ca ești străin. Și asta nu va spune nimeni cit doare.
        • +14 (28 voturi)    
          Slogane populiste (Joi, 5 aprilie 2018, 23:31)

          dynno [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          Da, am plecat anul trecut din tara, da recunosc ca nu am salariul mult ma mic decat un localnic din tara unde lucrez. Cu toate astea castig de 6-8 ori mai mult decat castigam in Romania in transa salariala de senior manager. Ma bucur ca strainii astia rai si aserviti lui Soros ma exploateaza si ma platesc astfel. Sincer.
          • +3 (5 voturi)    
            Lasati-o pe-asta cu sinceritatea (Vineri, 6 aprilie 2018, 20:39)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui dynno

            Toti suntem foarte sinceri din spatele unui pseudonim si, fara doar si poate, spunem adevarul si numai adevarul.
            Prin urmare, daca am inteles eu bine, sunteti intr-o pozitie de senior management, castigati de 6-8 ori mai mult decat in Romania pe o pozitie similara, iar asta continua sa insemne mult mai putin decat castiga un localnic pe acelasi job?
            Pot sa spun fara sa va suparati ca nu va cred?

            Si, ca sa nu ducem discutia la nivel de gradinita, n-ati vrea dvs. sa spuneti exact cu ce va ocupati si in Romania, si acolo (eventual unde e acel acolo) si cam ce inseamna pozitia aceea de senior manager? Fara nume de oameni sau firme, fireste...

            Altfel, e limpede ca "dincolo" se castiga mult mai bine, asta e incontestabil. In plus, sunt multe alte avantaje nemonetare importante pentru unii oameni, de la felul in care se respecta legea, la lucruri simple, gen curatenie publica, comportamentul oamenilor s.a.m.d.
            In ce masura compenseaza toate acestea traumele autoexilului, depinde in ultima instanta de individ.
        • +6 (10 voturi)    
          Si in Romania nu esti discriminat? (Vineri, 6 aprilie 2018, 10:42)

          2087 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          PSD mai are putin si va lua pilonul II cu totul, urmeaza taxarea IT-istilor, sa vezi acolo salarii scazute si exod.

          Du-te la Timisoara unde oamenii sunt terorizati de mafioti, iar politia nu face nimic.

          Asta nu e discriminare?
      • +5 (13 voturi)    
        Nu peste tot (Joi, 5 aprilie 2018, 19:24)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        Unii platesc doar pe la 20% taxe si au healtcare gratuit....Oh Canada.
        • +10 (14 voturi)    
          Sau nu platesc deloc taxe (UAE) (Joi, 5 aprilie 2018, 23:47)

          dynno [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Si beneficiaza 100% gratuit de tratamente oncologice complete - Emiratele Arabe Unite.Si nu numai oncologice, ci toate serviciile medicale sunt gratuite pentru internare 24 ore, altfel se plateste 20% din valoarea facturii. Inclusiv la medicamente.
      • +11 (17 voturi)    
        aberatii (Joi, 5 aprilie 2018, 21:06)

        major_ballsack [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        Impozitele in Romania nu-s chiar asa de mici, odata ce aduni toate darile tot acolo ajungi, si in plus nu iti cumpara practic nimic - nici asistenta medicala, nici educatie, nici drumuri, nici asistenta sociala decenta.

        Iar impozitele din EU sunt in genere in jur de 40%, cu unele exceptii. In Elvetia poti sa platesti si sub 20%.
  • +19 (27 voturi)    
    Romania deja este in colaps. (Joi, 5 aprilie 2018, 15:55)

    Marionette [utilizator]

    Nu exista justitie, nu exista sanatate, nu exista strazi, se fura ca in codru, borfasii fac legi pentru interlopi, doua milioane de amante, verisori, pretenari de betii sunt inspectori pentru 2 milioane care inca n-au plecat si indraznesc sa creada ca este economie de piata.
    In aceste conditii, daca vrei sa ramai in acest iad in degringolada si colaps trebuie sa ignori complet asa zisul stat. Nu trebuie sa ai nici o baza in el. Iti pui deoparte cash care sa nu fie in banca, si iei lunar din el pana crapi. Daca crapi mai devreme dau cash-ul copiilor. Daca ai stransi la 60 de ani 100.000 de euro, vei trai bine merci din ei pana la moarte. Mai ales ca speranta de viata este statistic vorbind putin peste 70 de ani.
  • -1 (19 voturi)    
    Subiectul este tratat.... (Joi, 5 aprilie 2018, 17:32)

    2420sto135 [utilizator]

    ......neprofesional , deoarece amesteca numarul de nascuti in Romania cu numarul de salariati in Romania si care vor deveni pensionari , platiti de Asigurarile Sociale din Romania , Teoria numerelor mari ne arata :
    1. Sunt 5,22 mil. pensionari ; se iese la pensie la 63 ani ( varsta medie ) si se traieste pana la 75 ani (medie) ; deci in sistem ies anual circa 435.000 pensionari; ( 5.220.000 : 12 ani = 435.000 pens/ an) ;
    2. In sistem de pensii intra anual un numar de cca. 145.000 pensionari ( sunt circa 5.800.000 salariati , care lucreaza in medie 40 de ani , deci 5.800.000 sal: 40 ani= 145.000 salaiati se pensioneaza anual ) .
    3. Facem diferenta intre iesiri si intrari in sistem si obtinem 435.000 pens. ies/an - 145.000 pens. intra/an = 290.000pens. este numarul cu care nr.de pens. in plata va scdea an dupa an ; deci balanta se va echilibra cam cand 2.66 salariati vor da pensie pt un pensionar. ; adica vor fi cam 2.200.000 de pensionari ceea ce se va intampla cam dupa 12,5 ani ; va las placerea de a afla cu se ajunge la acest nr. de ani . Multa sanatate si nu mai confundati nr. de nascuti cu nr..de cei care au muncit si contribuit in Romania.
    • +8 (16 voturi)    
      bine ca venisi tu.. (Joi, 5 aprilie 2018, 21:21)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui 2420sto135

      si rezolvasi problema pensionarilor in viitorul apropiat....esti din teleorman?...ai auzit de ...actuariat?...ala adevarat nu al escrocilor din rom...nu cred pt ca postacii au diplomele obtinute ca si sefii lor..
    • +7 (13 voturi)    
      Alte date care nu sunt luate în considerare: (Joi, 5 aprilie 2018, 21:45)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui 2420sto135

      1) 4 milioane sunt plecati din țară si deci nu vor lua pensie din România ( printre mulți decreței)
      2) cei care au rămas, din 1990-2000, majoritatea au lucrat la negru sau pe salariu minim plus bonuri de masă- deci nu vor face presiune pe pensii, vor avea vechime incompletă și pensie minimă, 640 lei.
      3) singura problemă va fi cu pensiile speciale, care vor depăsi însumate, fondul de pensii normale, în 10-15 ani.
      • +6 (8 voturi)    
        O sa fie de vis (Vineri, 6 aprilie 2018, 2:06)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        De cosmar adica. Ti se pare ca momentan nu e de vis, de cosmar adica?
      • +7 (7 voturi)    
        hehehe (Vineri, 6 aprilie 2018, 5:05)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        De ce crezi ca emigratii nu vor lua pensie din Romania? Toti cei din UE iau pensie din Rom + cei din Canada si Israel plus alte tzari cu care Rom va semna acorduri similare.
        • +5 (5 voturi)    
          Emigrantii vor lua pensie din România (Vineri, 6 aprilie 2018, 9:11)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui john70

          dacă vor avea conform legii, minim 15 ani vechime, dar ceea ce vor lua la vechimea incompletă, nu va reprezenta o presiune asupra fondului de pensii. Ei vor avea pensia din care vor trăi din țara care i-a adoptat.
          Dimpotrivă e posibil ca ei după ce au trimis în România tot timpul bani, la pensie să se întoarcă acasă și să-si mănânce de afară în țară, fiind viața mai ieftină.
          • 0 (2 voturi)    
            hei (Vineri, 6 aprilie 2018, 14:03)

            john70 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

            Esti in necunostiinta de cauza: vechimea din Romania se transfera in Vest si vechimea din Vest se transfera in Romania.
            • +2 (2 voturi)    
              Ar fi fost bine să fie așa! (Vineri, 6 aprilie 2018, 14:58)

              nick24 [utilizator] i-a raspuns lui john70

              Se cumulează altfel, caz concret:
              persoana și depus dosarul în Canada, care a ajuns în Romania, pt perioada lucrată de 12 ani , cu facultate cu tot și a primit o pensie de 500 lei pe card, la o bancă din Romania. Putea alege să inse trimită în Canada, conform convenției între state.
              Din Canada beneficiază de pensia de vârstă fixă de la stat pt toți peste 65 de ani și pensia de la fostul servici.
              Toate se cumulează si se declară la venituri pt impozitare.
              Poți să dai alt caz concret, în care eventual acea pensie din Romania să devină una egală cu cea din strainâtate? Sau invers?
              • +2 (2 voturi)    
                hei (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 23:35)

                john70 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

                Eu vorbeam de vechime, nu de sume.
                Daca ai lucrat 10 de ani in Canada, ti se adauga la vechimea, de 6 ani sa zicem, din Rom si treci astfel de pragul de 15 si devi eligibil pentru pensie in Rom, putzina cata e. In plus, ei si pentru ce ai lucrat in Canada, de la canadieni. Ca sa stie toti romanii, pensia de la stat din Canada e mica: maximum EUR 1000 pe luna, daca ai lucrat 40 de ani.
      • 0 (0 voturi)    
        Din pacate asta e problema! (Marţi, 10 aprilie 2018, 13:29)

        all23 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Pentru cele spuse de tine la puctul 1 si 2 , tin sa iti spun , ca tocmai acestea sunt marea problema ! Adica va veni unul care a lucrat la negru pe afara sau pe aici , a facut cu chiu cu vai 20 de ani vechime , pentru care ar primi 50 de lei pensie , insa va primi 600 cat este pensia minima!!! Ghici de unde ia banii ?
        Pentru toti cei care au cotizat , nu este o problema pentru stat , la modul in care plateste pensiile , va avea bani si peste 50 de ani! Problema este ca din banii lor , se platesc pensiile minime, si ale celor care nu au cotizat ( vezi servicile speciale , armata si politia ....)
  • +9 (21 voturi)    
    olgutza va dubla pensiile! (Joi, 5 aprilie 2018, 17:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    votati cu incredere PSD ca va da !
  • -5 (15 voturi)    
    Propun (Joi, 5 aprilie 2018, 17:46)

    cititoare [utilizator]

    Decreteilor sa se însoare/mărite cu millenials ca sa se poată întrețină și ei/ele.
  • -7 (27 voturi)    
    penibil (Joi, 5 aprilie 2018, 17:54)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    L'intelectuel roumain strike din intoarcere.
    "Decretel" nu are de ce sa fie folosit nici in titlu nici in cuprins ,este folosit periorativ si nu serveste decat intereselor brauseleze de a jigni ,complexa, induce angoase si fallii intre generatii.
    Jenant cu valoare adaugata.
    • +5 (13 voturi)    
      daca asta e termenul "periorativ" (Joi, 5 aprilie 2018, 20:06)

      sadestwank [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      care este termenul corect? Vreau sa auo o definitie corecta in mai putin de o fraza. Ne place sau nu ne place asta este termenul care a prins. Si in definitiv ce este atat de vulgar la acest termen? faptul ca ne-am nascut, cei mai multi dintre noi, in virtutea unei legi strambe? Ne este rusine ca nu am fost accidente, nu copii doriti?
      #JeSouisSaMaAfluInTreaba.
  • +6 (8 voturi)    
    Din pacate.. (Joi, 5 aprilie 2018, 21:03)

    Observatory [utilizator]

    Treaba cu furatul nu ste o noutate...
    Se fura de când m-a știu pe lume
    Minciuna și hoția face parte din cultura românească ...Comuniștii au mințit și furat 45 de ani, Nimeni nu scotea o vorba ca erai la Jilava sau la Gherla....
    Sistemul continua deoarece tot comuniști sunt la putere ( sub un nume mai modern)
    Se perpetuează sistemul și, din păcate au rămas putini oameni cu conștiința in țara , ei sunt fără putere sa schimbe ceva...
    Păcat de aceasta frumoasa țărișoară ....intr-o zi va dispare .
    Opriți Hoții ... când se mai poate ?!?!
    • -1 (1 vot)    
      Stimate domn Observatory (Vineri, 6 aprilie 2018, 14:45)

      Zmache a lu' Rastagan [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      da' matale stii engleza de cand t-e stii pe lume?
  • +5 (9 voturi)    
    Greu. (Joi, 5 aprilie 2018, 23:03)

    g01an [utilizator]

    Scaderea autofinantarii vine si pe fondul unor pernsionari orchestrate in masa de catre PSD. Majoritatea acestor pensionari sunt abuzive si cine va veni la putere va fi nevoit sa le corecteze pentru a mari pensiilor celor pensionati in mod corect si legitim.

    Dar populatia activa scade procentual... este si o intrebare necesara in timpul alegerilor. Ca tot veni vorba de planuri de viitor.
  • -10 (10 voturi)    
    de ce musai ...decrețeii? (Vineri, 6 aprilie 2018, 4:24)

    Toni_Romania [utilizator]

    Eu cel născut în 1963 am motiv să fiu optimist cu ref. la ce pensie voi mai găsi la pensionare? Că democrații euroatlantici au furat și fură tot.
    • +3 (9 voturi)    
      PSD a furat din pilonul II si il va fura pe tot (Vineri, 6 aprilie 2018, 10:48)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      in curand, ca sa finanteze postaci de partid ca tine.

      "Democratii euroatlantici" pe care tu ii acuzi conform instructiunilor partidului, ne pun la dispozitie miliarde de euro pe care PSD evita sa-i cheltuiasca pentru ca: 1. Nu pot fi furati. 2. I-ar face pe oameni independenti de PSD.

      Vezi aici: https://cohesiondata.ec.europa.eu/countries/RO

      Esti un om cu adevarat rau si ticalos. Cum e viata fara constiinta?
      • -1 (5 voturi)    
        nene mă confunzi (Vineri, 6 aprilie 2018, 11:02)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Am lăudat e vreun partid? Nu te ai prins că prin ”democrati euroatlantici” am desemnat toti care s au perindat din 1990 la putere,fără preferințe? Vezi că PSD tot euroatlantic este că cumpără arme de miliarde USD de la Wash. Deci n are treabă cu ”Rusia” cum delirează unii.
        • +2 (4 voturi)    
          O intorci ca la Ploiesti (Vineri, 6 aprilie 2018, 11:17)

          2087 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          PSD e prieten nu doar cu Rusia, ci si cu Ungaria lui Orban, cu Sorosh din 2006, cu Turcia lui Erdogan si cu Polonia lui Kaczinski.

          Motivul pentru care PSD a cumparat armament din SUA a fost pentru a-i placa pe americani, astfel incat sa-l lase pe Dragnea sa fie dictator. In ciuda acestor lucruri, SUA deja a reclamat instituirea statului mafiot in Romania.

          Nu e obligatoriu ca PSD sa cumpere armament rusesc pentru a se face presh si in fatza rusilor, oligarhia e omniprezenta in regiunea noastra:

          https://www.g4media.ro/oamenii-lui-gabriel-comanescu-promovati-in-posturi-cheie-de-premierul-dancila-comanescu-romanul-cu-cele-mai-mari-contracte-in-rusia.html
          • -2 (4 voturi)    
            intrebare (Vineri, 6 aprilie 2018, 11:33)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui 2087

            Ai auzit tu discurs anti-US la PSD?
            REPET - toate cele 19 guverne de după 1990 au furat ban public și fondurile de pensii, indiferent de insignă. NU am preferinte la NICIUN partid , toate sunt pt. mine la fel de mafiotice.
  • -4 (6 voturi)    
    visul de aur al privatului... (Vineri, 6 aprilie 2018, 11:10)

    demaGOGU [utilizator]

    ...debusee, contracte si finantari garantate de...stat! (sic)

    fondurile de pensii vor fi demne de numele "privat" cand vor reusi sa convinga un singur mushteriu, unul! sa transfere macar un ban in fondul lor de pensii.

    pana atunci vor ramane milogii statului, recte al cotizatiilor sociale colectate de acesta.