Investitorii străini, către Dăncilă și Teodorovici: Mesajele noastre au fost ignorate. Realitatea a arătat că problemele sesizate cu privire la mutarea contribuțiilor erau întemeiate și chiar au apărut altele noi

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2018, 12:48 Economie | Finanţe & Bănci


Franz Weiler, presedinte FIC
Foto: fic
”​Lipsa de claritate și lipsa de înțelegere a impactului pentru diversele categorii de angajați au făcut ca transferul asigurărilor sociale să nu se realizeze în mod uniform de către toți angajatorii din mediul privat. Chiar și în zona publică aplicarea acestei măsuri a avut nenumărate efecte neprevăzute. În ciuda faptului că rămân în dezacord cu modul în care acest transfer s-a reglementat, angajatorii își doresc o legislație clară și predictibilă care să asigure stabilitate pe termen mediu, garanție conferită de adoptarea finală sub forma unei legi aprobate de Parlament și publicată în Monitorul Oficial”, se arată într-o scrisoare deschisă transmisă miercuri de boardul Consiliului Investitorilor Străini premierului Dăncilă, ministrului de Finanțe Eugen Teodorovici și președinților celor două camere ale Parlamentului.

Redăm mai jos integral textul scrisorii deschise:

”Vă scriem în numele Consiliului Investitorilor Străini (FIC), organizație ce reunește companii a căror cifră de afaceri cumulează peste 180 de miliarde de lei și care angajează aproape 200.000 de persoane. Vă adresăm această scrisoare deoarece angajatorii pe care îi reprezentăm nu înțeleg de ce procesul de adoptare prin lege a ordonanței de urgență care reglementează transferul contribuțiilor sociale de la angajator la angajat nu este finalizat.  
 
În data de 31 octombrie 2017, FIC a transmis o scrisoare similară prim-ministrului în funcție la acea vreme, domnul Mihai Tudose. Am afirmat încă de atunci faptul că nu înțelegem argumentele economice ale acestei decizii și am rugat Guvernul să transmită public și fără echivoc ce problemă dorește să rezolve prin mutarea contribuțiilor și de ce crede că aceasta este o soluție bună. Nu în ultimul rând, ne-am exprimat îngrijorarea că această măsură, în lipsa unui studiu de impact și fără o atentă pregătire a implementării, va avea efecte neprevăzute.  
 
Mesajele mediului de afaceri au fost însă ignorate. În cele trei luni de la aplicare, realitatea a demonstrat că problemele sesizate de angajatori au fost întemeiate și chiar au apărut în plus altele noi. Acum suntem din nou într-o situație care nu oferă suficientă predictibilitate și stabilitate. Ordonanța de urgență 79/2017 care este în vigoare de la 1 ianuarie 2018 a fost discutată de Senat și a rămas la nivelul Camerei Deputaților, fiind neclar când și dacă aceasta o va adopta sau modifica.  Ne putem imagina cu toții noi amendamente care ar putea da peste cap întregul sistem al relațiilor de muncă și ar putea genera probleme și costuri pe care angajatorii nu și le pot asuma. Lipsa de claritate în ceea ce privește scopul măsurii de transfer al asigurărilor sociale, precum și lipsa de înțelegere a impactului pentru diversele categorii de angajați au făcut ca implementarea să nu se realizeze în mod uniform de către toți angajatorii din mediul privat. Chiar și în zona publică aplicarea acestei măsuri a avut nenumărate efecte neprevăzute.  
 
În ciuda faptului că rămân în dezacord cu modul în care acest transfer s-a reglementat, angajatorii își doresc o legislație clară și predictibilă care să asigure stabilitate pe termen mediu, garanție conferită de adoptarea finală sub forma unei legi aprobate de Parlament și publicată în Monitorul Oficial. Acest lucru le va garanta angajatorilor continuitatea aplicării măsurilor introduse de OUG 79/2017, iar membrii FIC vor respecta întocmai prevederile legale. În plus își vor putea schimba eficient sistemele informatice astfel încât să rezolve pe termen lung problemele birocratice generate de noile prevederi și costurile asociate acestora.
 
Considerăm că mediul privat din România va aprecia finalizarea de către Parlament a acestui proces legislativ astfel încât incertitudinile să înceteze cât mai repede. Această scrisoare deschisă va fi publicată pe site-ul FIC și pe rețelele noastre de socializare. Ne exprimăm, ca de obicei, deplina disponibilitate pentru dialog și colaborare.”


Citeste mai multe despre   










3830 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Alta intrebare , (Miercuri, 11 aprilie 2018, 12:57)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Ca de asta fix in *** ne doare !
  • +6 (6 voturi)    
    ei, si voi acum (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:02)

    bogdan1477 [utilizator]

    Parlamentul e ocupat acu cu legile lui ciordache. Voi, mai incolo, mai pe la vara, poate in sesiunea urmatoare. Ce, pe ordonanta de urgenta nu pot functiona finantele tarii?!?
    • +2 (2 voturi)    
      Iar cu Dancila (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:16)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      - lelea Veorica din Rosiori care nici cu cititul nu sta pea bine, la ce sa te astepti? E atât de prosata si incult ca oricum nu pricepe nimic.
      • +2 (2 voturi)    
        Videle e jumate din Rosiorii de Vede (Miercuri, 11 aprilie 2018, 16:44)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Deci inchipuieti densitatea de conducatori din zona.
      • +3 (3 voturi)    
        dancila e doar o portavoce (Miercuri, 11 aprilie 2018, 17:05)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Nu are sens sa discutam despre deciziile ei proprii, ca asha ceva nu exista. ea doar executa ordinul de sus. Atit. Si citeste de pe foi (ma rog, de pe alea pe care le gaseste primele, indiferent de intrebare).
  • -16 (16 voturi)    
    Un ... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:08)

    vitan.sandu [utilizator]

    ... imbecil de doua parale acest reprezentant al mediului de afaceri. Simpla trecere a contributiilor de la angajator la angajat, odata cu scaderea impozitului de la 16% la 10%, nu trebuia sa aiba nici un efect asupra cheltuielilor angajatorului si asupra netului angajatului.
    La salariul brut inainte de 2018 de 2000 lei angajatul avea un net de 1411 lei (2000-16%-16%). Angajatorul mai platea 22%, adica 440 lei. Acuma daca ii da un brut de 2440 lei angajatul ramane cu 1427 lei (2440-35%-10%). Procentele de scazut le-am luat rotunjite, dar nu influenteaza rezultatul. Deci unde este complicatia mbecilului!?
    • +9 (9 voturi)    
      Noroc cu tine (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:39)

      Tkay [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      ca ne-ai explicat, ca oamenii astia de afacere habar nu au. Nu ca ar fi fost afectati oamenii angajati part-time, oamenii in concedii medicale, etc etc si tot au trebuit sa carpeasca de cateva luni, nuuu.

      Ramai la exemplul tau simplu si bucura-te de superioritatea ta.

      P.S. ca idee, trecerea contributiilor este inca la stadiul de ordonanta si pana va fi adoptata (sau nu) ca lege si in ce stadiu va fi (sau nu) adoptata, mai e cale lunga.
    • +6 (8 voturi)    
      Mai citeste o data si ai sa vezi cine e imbecilul (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:42)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      In primul rand e intrebarea "Ce rost au avut mutarile?" In al doilea rand sunt eternele modificari legislative la ceva care "va zicem noi ca e OK". Si care vor continua.
      La asta se refera declaratia: la inutilitate si impredictibilitate.
    • +5 (5 voturi)    
      Inseamna ca PSD e partid fascist (Miercuri, 11 aprilie 2018, 16:50)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Masura de transfer a contributiilor a fost calificata de PSD drept "fascista", de extrema dreapta, tradare

      Liviu Dragnea, preşedintele PSD: Este o bazaconie!
      Adrian Dobre, purtătorul de cuvânt al PSD: Din toate punctele de vedere frizează absurdul.
      Codrin Ştefănescu, secretar-general al PSD: Anihilare, într-un cuvânt! Aici vorbim clar de trădare de ţară.
      Liviu Pop, fost ministru al Educaţiei în guvernele PSD: Afectează siguranţa naţională. Varujan Vosganian, ALDE: La legislaţie fiscală este imposibil să se întâmple aşa ceva. Graţiela Gavrilescu, ministrul Mediului în guvernul PSD: Vrea să facă rău românilor.
      Liviu Dragnea: A produs tulburare foarte mare în tot mediul economic şi nu numai.
      Victor Ponta, fost membru PSD: E mult mai gravă decât pare.
      Adrian Dobre: Este atât de extremă dreapta această prostie de proiect, că nu pot să-i spun altfel, nu vreau să jignesc pe nimeni, încât este aproape fascist, vă spun cu toată responsabilitatea. Să muţi întreaga sarcină (fiscală, n.r.) pe angajat, pe omul care munceşte... nu este aceeaşi (cotă, n.r.). Plus că va creşte foarte mult evaziunea fiscală, pentru că altfel poţi, de exemplu, să coordonezi un angajator care trebuie să verse la bugetul de stat 10, 20, 50, 100 de salarii şi una este să te îndrepţi împotriva angajaţilor... Deci lucrurile sunt absolut halucinante din toate punctele de vedere. Aşa ceva nu poate fi acceptat.
      Liviu Dragnea: Chiar va fi blocat în Parlament, şi tulbură din nou mediul economic.
      Victor Ponta: Se referea în primul rând la nişte interese care nu au legătură cu românii şi cu firmele din România.
      Adrian Dobre: Această paradigmă schimbată a impozitării practic le lasă libertate multinaţionalelor să-şi externalizeze mai uşor profitul,
      http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/video-spunea-psd-2016-despre-transferul-contributiilordragnea-bazaconie-codrinvorbim-clar-tradare-tara-dobre-aproapefascist-1_5a8061c3df52022f756cbbe2/index.html
  • +6 (6 voturi)    
    ups..ziceti bine dar (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:09)

    Mistrelutz [utilizator]

    ..daca tot ati fost critici cu guvernul..acum asteptati-va la niste controale amanuntite si amenzi maxime..
  • +8 (8 voturi)    
    Nici nu puteti intelege (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:10)

    lasa [utilizator]

    A fost o miza electorala pentru cei asistati si pentru cei care sunt analfabeti politic si economic, adica electoratul PSD si ceilalti multi, dar prosti.
    Cum sa fie scris asa ceva oficial?
    Decizia va apartine: ii ignorati dar ii faultati in UE sau ii confruntati dar pe terenul lor..........
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:10)

    dragonfly [utilizator]

    are cineva impresia ca pavianul cu mantie intelege ceva din cum functioneaza economia si ce zic oamenii astia in scrisoare? Si daca ar intelege ei oricum au alte interese economice, si alea sunt strict personale, nu ale poporului.
  • +3 (3 voturi)    
    Cu alte cuvinte... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 13:16)

    Olyx [utilizator]

    vreti investitii ? Poate altadata, cand s-or linisti apele pe care tot voi le-ati tulburat. Culmea, cand cerul era senin...!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu chiar ignorate... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Se pare ca ele nu corespund inaltelor teluri ale PSD+ALDE+UDMR - adica, hotia, jaful din banul public, minciuna, demoagogia etc. Si, poate ca la INCOMPETENTA acestor ticalosi, nici nu au prea priceput despre ce e vorba. Comunsi-mafiotii se azi se pricep doar la JAF si distrugerea Romaniei,
  • +2 (2 voturi)    
    pai, (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:34)

    nahir [utilizator]

    comunicarea e de vina. Nu au invatat teleormaneana si normal ca nu au inteles nimic. Cum ar fi ca desi e mai prost, de fapt e mai bine.
  • +1 (1 vot)    
    mi se implu FB de hate speech la adresa (Miercuri, 11 aprilie 2018, 14:55)

    ..13 [utilizator]

    Investitorilor straini.

    Cum sa ma curat de romanii astia care nu inteleg ca progresul vine de la vest si nu este inca creat de mana noastra cea romaneasca care pare ca cersete inca ingaduinta lui Dragnea pentru a merge mai departe???

    Cred ca stiu oamenii ceea de ce au pus mana de la mana, cap a cap, si au redactat scrisoarea aceasta.

    Astept reactia Vasilicai - evident dupe gandirea lui Dragnea...Este o saga cu prosti - iertare nu am gasit alt cuvant mai moale pentru cei de la gubernare si pentru majoritatea din PArliament...