​Trei scurte precizări pentru doamna ministru Olguța Vasilescu

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2018, 17:30 Economie | Finanţe & Bănci


Lia Olguta Vasilescu
Foto: HotNews.ro, EurActiv.ro
Ministrul Muncii, d-na Olguța Vasilescu a ieșit miercuri  public ca să explice de ce salariile din sănătate și asistență socială au scăzut în februarie față de ianuarie. Domnia sa a explicat că salariile comunicate de INS pentru februarie se referă de fapt la luna ianuarie, care a avut 11 zile nelucrătoare și că e normal în asemenea condiții să ai și salariul mai mic. "Ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a declarat miercuri că scăderile salariale din domeniul sănătăţii şi asistenţei sociale din luna februarie sunt normale, în condiţiile în care în februarie au fost virate salariile din luna ianuarie, când au fost 11 zile nelucrătoare. Vreau să vă spun că e normal să se întâmple acest lucru, dat fiind faptul că în luna ianuarie au fost 11 zile nelucrătoare”, scrie news.ro. Ei, o asemenea gafă nu trebuie lăsată să se propage, fiind o prostie.

Prima precizare:
  • Salariile comunicate miercuri de Institutul Național de Statistica privind castigul salarial mediu brut si net din luna februarie NU se refera la ianuarie, ci chiar la februarie
Dacă vă uitați la comunicatul anterior (salariile pe ianuarie) veți vedea că în ianuarie salariile au fost mai mici decât în decembrie, și e normal să fie așa, întrucât în decembrie s-au mai acordat premii și sporuri. După logica Dvs, comunicatul pe ianuarie ar fi trebuit să se refere la decembrie, iar salariile nu aveau cum să scadă. Deci rețineți, cu tot respectul: comunicatul INS privind salariile din februarie se referă chiar la salariile din februarie

A doua precizare:
  • Luna ianuarie a avut 3 zile nelucrătoare în plus față de altă lună, nu 11...

Sâmbetele și duminicile nu se iau în calcul pentru că în nicio lună din an acestea nu sunt luate în calculul salarial potrivit modelului folosit de INS. Dealtfel, atunci când sezonalitatea afectează rezultatul final, Statistica transmite datele pe serii brute și separat, pe serii afectate de sezonalitate. Nu e cazul aici.

Și o ultimă precizare:

  • Există explicații pentru aceste scăderi, dar ele sunt de cu totul altă natură decât cele invocate în mod regretabil de Dvs!

Una dintre explicațiile scăderilor salariale au fost cauzate de angajările de personal cu salarii mici, care duc media salariilor mai jos. O altă explicație poate să țină de faptul că pentru anumite activități auxiliare din sănătate și asistență plata se face nu lunar, ci o dată la 2-3 luni, cumulat. Iar datorită efectului de bază, în statistici poate apărea o scădere.

Dar, realitatea rămâne asta: în februarie, salariile în sănătate și asistență socială AU SCĂZUT, doamna ministru! Important e cum comunicăm asta public, în mod corect.

Că de fake news e plină lumea, ați văzut....



Citeste mai multe despre   










17750 vizualizari

  • +36 (40 voturi)    
    Chapeau (Miercuri, 11 aprilie 2018, 18:02)

    MinDepous [utilizator]

    Da' ce facem acum, ca am ajuns iar in situatia "un prost arunca o piatra, n-o scot zeze intelepti"?
    • +1 (1 vot)    
      Cand ai de ales intre minciuna si puscarie... (Joi, 12 aprilie 2018, 9:17)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      ... o faci cu zambetul pe buze.
    • +4 (4 voturi)    
      Va dati seama care-i realitatea (Joi, 12 aprilie 2018, 9:24)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Daca INS spune ca sunt scaderi, e drept de 0,2-0,3 % in medie, dupa ce au schimbat seful ca sa dea statistici convenabile partidului hotilor, atunci va dati seama care este realitatea !!!!!!!!
      • -2 (2 voturi)    
        Boc-style (Joi, 12 aprilie 2018, 14:37)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        "Economia a inregistrat o crestere negativa" - Emil Boc, 2011

        "Salariile au inregistrat o crestere negativa" - duamna Olguta, 2018

        Indiferent de an, cei care pun botul la astfel de gogosi sunt cam tot aia.
    • +2 (2 voturi)    
      Desi hotnews e destul de reactiv (Joi, 12 aprilie 2018, 9:57)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      la derapaje, nu stiu de ce, dar am o senzatie diferita cand citesc articolul asta. Indignarea afisata de regula in comentarii s-a mutat in interiorul articolului.
      • +2 (2 voturi)    
        Asta e (Joi, 12 aprilie 2018, 14:38)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui muvis

        Cumva e bine. Inseamna ca, poate, cenzura pierde controlul asupra media si incep jurnalistii sa poata prezenta exact cum stau lucrurile.
  • +47 (49 voturi)    
    Nu trebuia... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 18:35)

    Nonidem [utilizator]

    Nu trebuia sa o corectati, sa-i expuneti cauzele reale.Lasati-o in prostia ei, se simte foarte confortabil!Ati vazut, e toata numai zambet si incantata de ea insasi.Proverb romanesc:"Prostul nu e prost destul daca nu-i si fudul".Evident, fara nicio legatura cu doamna ministru!
  • +24 (24 voturi)    
    numai zambet... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 19:09)

    sareta [utilizator]

    Da ,mereu e numai zambet stiind cui "livreaza" minciunile ....Si ce dreptate are ,o apuca si rasul cand stie ca-i abureste!
  • +23 (25 voturi)    
    Ca de obicei (Miercuri, 11 aprilie 2018, 19:29)

    Alexos [utilizator]

    "Ministrul" Vasilescu debiteaza ineptii. Cum a ajuns ministru? Din seria Vadim, Eba, Daciana, Becali, Anastase s.a.m.d. europarlamentari. O rusine ....
  • +29 (29 voturi)    
    Am tot cautat un cuvant care... (Miercuri, 11 aprilie 2018, 19:30)

    gigiN [utilizator]

    ...sa o defineasca,din diverse puncte de vedere pe aceasta "doamna".Cu toate stradaniile mele ,altul decat "Panarama" nu am gasit !!!
  • +16 (16 voturi)    
    D-na " doctor" poate explica ceva ??? (Miercuri, 11 aprilie 2018, 19:49)

    Plagarus [utilizator]

    " Competentza " marca inregistrata,doar politic. !
  • +17 (17 voturi)    
    voi presupuneti (Miercuri, 11 aprilie 2018, 19:49)

    liviu_ [utilizator]

    ca tovarase stie sa citeasca .... de unde ati tras aceasta concluzie?!
  • +17 (17 voturi)    
    O mica observatie (Miercuri, 11 aprilie 2018, 19:50)

    banel [utilizator]

    Este "duamna" Olguta...
  • +21 (21 voturi)    
    si (Miercuri, 11 aprilie 2018, 20:12)

    ValentinV [utilizator]

    Unde e plangaciosul de Misa? Sa vina sa dea niste explicatii...
  • +21 (21 voturi)    
    Lege ca sa fie bine la toti (Miercuri, 11 aprilie 2018, 20:18)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    psd poate sa dea o lege ca soarele se roteste in jurul pamantului.
    Apoi vine volguta vulgaruta si ne explica ca asta este din cauza ca soarele n-a vrut sa se supuna legii.
    Poporul sa fie in continuare fericit ca psd a dat legea , ca nimeni n-ar fi facut asa o lege care sa bucure poporul dar partidul care iubeste poporul a dat poporului legea. Si, data viitoare sa voteze tot acest partid care macar a vrut sa faca soarele sa se invarteasca in jurul pamantului cu punctul central videle.
    Legea nu poate fi aplicata dar deja, asta este lipsit de importanta.
  • +18 (18 voturi)    
    prostia cu tupeu si zambet, ca se crede varf (Miercuri, 11 aprilie 2018, 20:29)

    clencix [utilizator]

    Ministrul muncii nu e cea mai proasta din guvern, e doar vârful aisbergului
    • 0 (0 voturi)    
      Ei, na! (Vineri, 13 aprilie 2018, 8:32)

      NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Uiti de Viorica.
      • 0 (0 voturi)    
        sarcina grea (Vineri, 13 aprilie 2018, 9:20)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui NicioLae2

        Ea crede ca duce în cârcă aisbergul
  • +30 (30 voturi)    
    Ai facut un Stat de Plata ? (Miercuri, 11 aprilie 2018, 20:32)

    BiziRo [utilizator]

    Domna ministru al Muncii ati facut pana acum un STAT de Plata sau stiti ce contine un Contract de munca trimis in Revisal legat de durata muncii ? Luna poate avea 19,20,21,22 sau 23 zile de munca, legale ,dar SALARIUL RAMANE FIXXXX ! Cel din CONTRACT !
    • +17 (17 voturi)    
      duamna habar n-are ce-i ala (Miercuri, 11 aprilie 2018, 22:46)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui BiziRo

      stat de plata , am vazut-o odata la gadea in emisiune cand habar n-avea sa calculeze un salar net din brut , copia de pe o foaie , asa ca ce pretentii sa avem de la asa o "competenta"
  • +27 (27 voturi)    
    Cine mai citeste ce spune tuta asta ???? (Miercuri, 11 aprilie 2018, 20:41)

    cartofil [utilizator]

    Toata lumea stie ca este o prosta obraznica.
  • +20 (20 voturi)    
    si pentru 3 zile (Miercuri, 11 aprilie 2018, 20:46)

    cetateanulmodern [utilizator]

    si pentru 3 zile de vacanta in plus salariul net se micsoreaza cu 30 la suta. Adica aia prestau 9 zile pe luna ???
  • +23 (23 voturi)    
    ianuarie si februarie (Miercuri, 11 aprilie 2018, 20:47)

    oldman_boy [utilizator]

    au avut fix acelasi numar de zile lucratoare, adica 20
  • +20 (20 voturi)    
    Olguța, (Miercuri, 11 aprilie 2018, 21:08)

    asavreau [utilizator]

    Îi place scurtă și mică(luna și leafa).Nouă nu ne place.
  • +13 (13 voturi)    
    xxxxl (Miercuri, 11 aprilie 2018, 21:14)

    vorbeste lumea [utilizator]

    nu va mai chinuiti degeaba cu si despre persoana ...
  • +18 (20 voturi)    
    Romania lui radio Erevan (Miercuri, 11 aprilie 2018, 21:22)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    30 de ani aproape degeaba.
  • +21 (21 voturi)    
    Toata romania in strada (Miercuri, 11 aprilie 2018, 22:26)

    ciuma.rosie [utilizator]

    GREVA GENERALA pana pleaca astia acasa ...
    • +3 (3 voturi)    
      dupa ce platesc (Joi, 12 aprilie 2018, 11:21)

      gg_frone [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Sa plece dupa ce platesc tot ce au furat si tot dezastrul pe care l-au provocat!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Un alt lucru (Joi, 12 aprilie 2018, 9:16)

    AdrianRO [utilizator]

    In Romania salariul contractual e pentru luna intreaga, nu pentru zi, nu pentru ora.....deci nu are cum sa scada datorita numarul zilelor nelucratoare.
  • +5 (5 voturi)    
    nu este nicio "gafa"! (Joi, 12 aprilie 2018, 9:19)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Errare humanum este, cu totii mai gresim, dar aici nu-i vorba de gresela sau de gafa.
    Dumana Olgutza are CERTITUDINEA ca electoratul este prost, ca inghite toate gogosile astea:
    - dumneaie a dfublat cu 10% pensiile si salariile, dar de vina sunt:
    - Statul paralel
    - fluturasii
    - angajatorii lacomi
    - angajatii, care nu stiu sa isi citeasca fluturasul de salariu
    - INS, care face doar sondaje
    - luna februareie, car este prea scurta!
    Cine INGHITE toate povestile astea, cum poate fi numit?!
  • +5 (7 voturi)    
    Ma pune pe ganduri (Joi, 12 aprilie 2018, 9:59)

    Geo6101 [utilizator]

    faptul ca pe primele 20 de comentarii nu au fost decat 3 voturi negative si asta doar la primele 2 comentarii!
    Probabil ca nici sustinatorii PSD-ALDE nu mai suporta minciunile acestei doamne ministru...
  • +2 (2 voturi)    
    a (Joi, 12 aprilie 2018, 11:09)

    adrian67 [utilizator]

    3 scurte i-ar trebui Holgutei sa se mai potoleasca un pic, dar nu precizari. Si dupa, o sticla de vodca.
  • +4 (4 voturi)    
    Preluare INS (Joi, 12 aprilie 2018, 11:09)

    calinetz [utilizator]

    Deci sa inteleg ca INS da cifre care nu dau cu cele "oficiale" ale guvernului... cred ca se impune o preluare in forta a acestei institutii rebele! Adevarul e unul singur, iar toti trebuie sa se alinieze acestuia.

    Ooops, oare am dat idei? :))
  • -1 (3 voturi)    
    fakenews.ro (Joi, 12 aprilie 2018, 11:22)

    adrianhn [utilizator]

    Comparativ  cu  luna  februarie a  anului  precedent,  câştigul  salarial mediu  nominal  net  a  crescut  cu 
    11,2%.

    http://www.insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/cs02r18.pdf

    Multe firme au trecut bonusurile din decembrie pe luna ianuarie deci e normal sa existe un efect de baza negativ in luna februarie.

    SE INTAMPLA ASTA IN FIECARE AN !!!

    Olguta stie ca majoritatea generatie actuale nu e in stare nici macar sa treaca bac-ul, deci ii e greu sa vorbeasca pe limba lor. Probabil ar fi trebuit sa inceapa declaratie de presa cu: Soc , va veni Apocalipsa? Dati like si vETi AFL4 !
  • 0 (0 voturi)    
    Cine nu si-a calculat salariul niciodata (Joi, 12 aprilie 2018, 12:28)

    all23 [utilizator]

    Amice care cotrazici calculul ! La saatate se munceste non stop . Iar in zilele de sarbatoare si de weekend se platescte dublu . Asa ca degeaba te repezi ca curca-n lemne , fiindca acest rationament al tau este atat de prost , incat nu l-am mai vazut decat la patronii care vor sa imbarlige un fraier cu bac-ul in conditiile in care ei nu au nici 4 clase ....
    Per total nu cred insa ca aceste diferente de la INS provin numai din aceste zile nelucratoare , dar 100 % au influentat !
  • -1 (1 vot)    
    Eu cred ca e propaganda acum (Joi, 12 aprilie 2018, 12:34)

    Delicatu [utilizator]

    Ia uitati ce salarii au doctorii in Suceava. Oare cat au in Bucuresti, Iasi, Cluj? Asta nu e fake news. E realitate.

    https://www.monitorulsv.ro/Local/2018-04-12/Fluturasul-pe-luna-martie-la-Spitalul-de-Urgenta-Suceava-medicii-din-ATI-si-UPU-in-jur-de-7000-de-euro-luna-venit-brut
    • 0 (0 voturi)    
      Realitatea care conteaza (Vineri, 13 aprilie 2018, 9:51)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

      Cei care au votat psd in 2016 nu cred ca sunt de acord cu cresterea remuneratiei unor medici prin scaderea remuneratiei altor medici.

      Nu asta a este subiectul, ca unora le-a crescut salariul.
      Subiectul este ca altora le-a scazut salariul, desi n-ar fi fost niciodata vizati de o scadere salariala. Erau inclusi in pachetul programului de guvernare,

      Ar trebui ca media sa faca ceva antipropaganda postacilor masinariei monstruoase a aliantei nevazute din guvernare si opozitie.