Rata anuală a inflației a ajuns la 5% în martie, cel mai mare nivel din iunie 2013 până acum

de CP     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2018, 9:45 Economie | Finanţe & Bănci


Inflatia
Foto: INS
Rata anuală a inflaţiei a urcat la 5% în martie 2018, de la 4,7% în luna precedentă, pe fondul scumpirii mărfurilor nealimentare cu 6,57%, a celor alimentare cu 4,01% şi a serviciilor cu 2,9%, potrivit Agerpres. O rată mai mare a inflaţiei anuale a fost consemnată în luna iunie 2013, când preţurile de consum au urcat cu 5,37%.

În martie comparativ cu februarie, preţurile de consum au urcat cu 0,3%, în condiţiile în care mărfurile alimentare s-au scumpit cu 0,48%, cele nealimentare cu 0,15% şi serviciile cu 0,30%.

În luna februarie a acestui an, Banca Naţională a României (BNR) a revizuit în creştere la 3,5%, de la 3,2%, prognoza de inflaţie pentru finalul acestui an.

Pentru finalul anului 2019, BNR estimează o rată a inflaţiei de 3,1%.

Conform BNR, accelerarea ratei anuale a inflaţiei în primele trei trimestre ale anului 2018 este determinată de acele componente ale coşului de consum exogene sferei de acţiune a politicii monetare. Epuizarea acestui puseu inflaţionist are ca efect reintrarea indicatorului în intervalul ţintei începând cu ultimul trimestru din 2018.


Citeste mai multe despre   










2892 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    mda (Joi, 12 aprilie 2018, 9:52)

    SoulSearcher [utilizator]

    not to worry...

    iese acu olguta si zice ca sunt cifre false si nu avem de ce sa ne facem griji, ca salariile se tot dubleaza pe hartiile lor... ca in realitate e alta.. asta deja nu mai tine de programul de guvernare psd...

    iar bonus tanti dancila se duce la A3 si zice ca tara merge bine..
  • +6 (6 voturi)    
    reteta veche PSDista (Joi, 12 aprilie 2018, 9:53)

    Francisc 1 [utilizator]

    arunci cu bani , te voteaza idiotii , dupa un an inflatia rezolva problema ! De pierdut pierd nataraii care au crezut in balivernele despre stabilitatea si au facut depozite bancare in lei ( la sfarsitul anului vor aveam mai putin in valoare reala ) , smecherii ca dragnea ,tariceanu si gasca au banii in valuta asa ca ei nu pierd nimic.
  • +5 (5 voturi)    
    Ceva nu-i in regula !!! (Joi, 12 aprilie 2018, 9:56)

    Amad [utilizator]

    Cifrele de la BNR nu se potrivesc cu ce are guvernul. El, guvernul, lucreaza cu cifre foarte exacte.
    :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
    • 0 (0 voturi)    
      or fi (Joi, 12 aprilie 2018, 14:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      cifre furnizate de statistica nationala a vreunui alt stat. Costa Bica, Madagascar?
  • +6 (6 voturi)    
    e conform programului de guvernare (Joi, 12 aprilie 2018, 9:57)

    decretelu [utilizator]

    Fratilor, va dati seama ce incompetenti ne conduc? Diletantism, amatorism, heirupism adaugate prostiei si inculturii. Nici nu vreau sa mai aduc aminte de interesele nedeclarate (justitia). Un mix perfect pentru dezastru.
    Poate invatam ceva din asta si mergem sa votam? Daca mai prindem alegeri, evident.
  • +6 (6 voturi)    
    INS (Joi, 12 aprilie 2018, 10:05)

    mos ion roata [utilizator]

    greseste! Am ascultat-o pe dna ministru asera la tv si am inteles ca ei (INS) sunt pe langa subiect. La fel si noi cei care vedem ca se scumpesc toate una dupa alta . Adevarul este ca o ducem foarte bine,deja suntem in 2022.Oare cat o fi inflatia atunci,o trece de 100%? Cu astfel de specimene la ministere (nu spui cine) ,cred ca da.
    • +1 (1 vot)    
      greseala noastra (Joi, 12 aprilie 2018, 14:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      e ca nu ne uitam prin ochii lui tradiceanu, ca am vedea cum benzina e la acelasi pret, cu ai holgutei am vedea ca au crescut veniturile si o ducem mai bine, cu ai lui dragnea am vedea cum curge laptele si mierea promisa.
  • +3 (3 voturi)    
    Tot inainte, tovarasi! (Joi, 12 aprilie 2018, 10:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tovarasi hoti si incompetenti din triada P$D+ALDE+UDMR. Nu vă opriti din a scoate România de pe harta ca niste Penali si/sau CRIMINALI ce sunteti!
  • +4 (4 voturi)    
    sunt curios... (Joi, 12 aprilie 2018, 10:28)

    liviu_ [utilizator]

    ce o sa mai minta pesedeii (adica postacii psd) si psdu

    mda...

    incet (daca putem considera maxim un mandat de 4 ani incet) incet... se duce dracu economia tarii...
  • +1 (1 vot)    
    Multumim! (Joi, 12 aprilie 2018, 10:54)

    Lucian* [utilizator]

    Multumim, conducatorului prea iubit, tovarasul Dragnea si slugilor sale prea iubite si prea plecate!
  • +1 (1 vot)    
    xxxxl (Joi, 12 aprilie 2018, 11:03)

    vorbeste lumea [utilizator]

    decidentii sunt asa de prinsi cu explicatu' binelui care cica tot vine navalnic peste noi din partea dumnealor, ca nici nu mai sesizeaza ca nu mai conving pe nimeni ...
  • +1 (1 vot)    
    Explicatii PSD (Joi, 12 aprilie 2018, 11:03)

    florinos [utilizator]

    Vor veni conducătorii PSD sa ne explice ca de fapt luna februarie are mai puține zile, ca cei care calculează inflația de fapt folosesc sondaje, ca e de vina opoziția, USR, Iohannis si Kovesi ... totul este fum in ochi sa ne distragă atenția de la Legile Justiei, asa este când partidul de guvernământ este condus de un condamnat penal.
  • +1 (1 vot)    
    e minciuna .. (Joi, 12 aprilie 2018, 11:37)

    viziru [utilizator]

    e minciuna sfruntata, aseara duamna premer dancila spunea ca suntem tot pe crestere, i-a confirmat-o si dracnea "iote fa, ca e pe crestere.... aia e prosti nu cunoaste....."
  • +4 (4 voturi)    
    " Nu intelegeti voi , (Joi, 12 aprilie 2018, 11:48)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    dar aceasta inflatie este de fapt negativa si euro de fapt scade ! "

    /// de P$D-isti CIUMATI !
  • +2 (2 voturi)    
    am scapat ieftin pana acum (Joi, 12 aprilie 2018, 11:55)

    pehash [utilizator]

    guvernarea psd-ciuma rosie a ramas fara bani. ramane de vazut daca decid sa calce in picioare politicile monetare ale BNR si sa-si acopere gaurile din buget prin inflatie.
    va fi interesant de vazut si cum vor reactiona cei care nu ies la vot sau la proteste, dar vor simti in buzunar efectele inflatiei cand o sa ajunga iar ROBOR la 10%
  • -7 (7 voturi)    
    Inflatia asta nu e datorata doar politicilor (Joi, 12 aprilie 2018, 13:53)

    galeo [utilizator]

    Inflatia asta nu e datorata doar politicilor guvernului.
    Principalii vinovat este sectorul privat din Romania ce nu e in stare sa produca destul astfel incat sa satisfaca cererea de consum din tara noastra.

    Pentru ca patronache de Romania nu stie decat sa dea tunuri sau afaceri cu invesittie minima si profit maxim, profit pe care il baga in case , masini, curve.
    Nu stie sa gandeasca un plan de afaceri pe termen lung pentru ca are o mentalitate balcanica de dattunuri pe termen scurt
    • +3 (3 voturi)    
      Ha ha ha (Joi, 12 aprilie 2018, 14:37)

      JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Olguta, tu esti ?
    • +1 (1 vot)    
      Patronache de Romania? (Joi, 12 aprilie 2018, 16:03)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Nu cumva are mustata si o tine pe una juma' din varsta lui?Si nu are el o casuta mica in Teleorman,facuta din munca si economii la CEC si un pic de ,da' un pic de mosie in Brazil?Hai ca seamana boss...zici ca e frati...sa moara mama lu' matale!:))
  • +2 (2 voturi)    
    imi aduc (Joi, 12 aprilie 2018, 14:25)

    nahir [utilizator]

    aminte cum se felicitau batandu-se pe burti si mustati, pesedacii, la sfarsitul lunii Ianuarie 2018, cand se laudau cu cresteri nemasurate.
    Acuma, cand se adevereste ce le-au zis toti analistii politici, ce fac? Iar o iau de la capat cu agenturile straine, cu Soros, cu statul paralel, cu corporatille?