ROBOR la trei luni, un nou record al ultimilor trei ani şi jumătate

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 2 mai 2018, 11:57 Economie | Finanţe & Bănci


ROBOR
Foto: pixabay.com
Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor în lei cu dobânda variabilă, atinge un nou record al ultimilor trei ani şi jumătate, acesta ajungând la 2,47% pe an, de la 2,45% pe an cât era luni, reiese din datele Băncii Naţionale a României (BNR), relatează Agerpres.

O valoare apropiată a fost înregistrată pe 23 octombrie 2014, respectiv 2,48% pe an. Conform datelor BNR, la începutul acestui an, ROBOR se situa la 2,05% în condiţiile în care, în perioada similară a anului trecut indicatorul era la 0,91% pe an.

În ceea ce priveşte indicele la 6 luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare, acesta a rămas la 2,57% pe an. De asemenea, ROBOR la nouă luni, care reprezintă rata dobânzii plătită la creditele în lei atrase de către băncile comerciale de la alte bănci comerciale, a stagnat la 2,62% pe an, iar indicele ROBOR la 12 luni a rămas miercuri la 2,67% pe an.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2069 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Dancila (Miercuri, 2 mai 2018, 12:12)

    florinos [utilizator]

    Astia de la BNR nu au vazut interviul doamnei Dancila care ne asigura ca economia duduie si nu sunt probleme cu salariile plus ca va pune mana pe institutia de statistica deci se vor rezolva din condei toate problemele.
  • +3 (3 voturi)    
    na, ceva tre sa creasca... (Miercuri, 2 mai 2018, 12:25)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu poti avea si deficit comercial de 12 mld de eur, si dobanzi de 2% si inflatie mica. De undeva trebuie sa se finanteze diferenta asta uriasa intre importuri si exporturi. Ori din vevaklorizarea monedei interne, ori speculatii financiare la dobanzi atractive.
  • -7 (7 voturi)    
    "MULTUMIM" (Miercuri, 2 mai 2018, 12:51)

    jidanul [utilizator]

    "Multumirile" noastre BNR-ului si in special lui Il Governatore. Sila si scarba. BNR-istii nu ii ajuta cu nimic pe romani. Practic, sistemul bancar in frunte cu BNR-ul, va mai baga cateva mii de romani in incapacitate de plata, pe langa cei peste 2 milioane existenti, deja.
    • +3 (3 voturi)    
      Dobanzile sunt imaginea economiei (Miercuri, 2 mai 2018, 13:54)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      O politica fiscala haotica si importuri mai mari decat exporturile duc, inevitabil, la scaderea cursului si cresterea dobanzilor. Multumeste deci infractorilot (Valcov, dragnea, s.a.) care au luat masurile ce au dus, legic, la cresterea dobanzilor. BNR nu are nici o contributie aici doar daca nu doreai ca BNR sa aruge rezerva valutara si aurul pe fanteziile economice a unei gasti infractionale. Ar fi amanat cateva luni cresterea.
    • +3 (3 voturi)    
      gindire de asistat (Miercuri, 2 mai 2018, 14:31)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      "Il Guvernatore" asta nu guverneaza singur, ci e membru intr-un consiliu de administratie plin de pesedisti.

      Mai departe, cunostinte minime de piata bancara iti spun clar ca nu poti avea deficit comercial cit casa care sa se finanteze din aerul respirat. Diferenta dintre valuta care iese si aia care intra reprezinta un dezechilibru care se rezolva fie prin inflatie, fie prin dobanzi. Ca daca ar fi asa simplu, fiecare tara ar avea inflatie zero si dobanzi de 1%.
  • +5 (5 voturi)    
    De vina sunt (Miercuri, 2 mai 2018, 13:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    multinationalele, asa cum ne invata ciocoiul penal din Teleorman si sluga lui jalnica, Veoreaua din Rosiori.
  • +1 (5 voturi)    
    sa-l schimbe naibii o data pe Isarescu! (Miercuri, 2 mai 2018, 13:27)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Si sa aresteze pe ROBOR asta!

    Numai nemernicul de Isarescu, impreuna cu corporatiile multinationale si cu Statul paralel sunt de vina!!!
    • +1 (1 vot)    
      l-ai uitat pe soros. (Miercuri, 2 mai 2018, 14:32)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

      .
      • 0 (0 voturi)    
        Sorosh este de mult fumat! (Vineri, 18 mai 2018, 8:06)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        De anul trecut, inamicul public numarul unu nu mai este Sorosh, ci Statul paralel!

        si Johannis!

        Insa da, la Latrina 3, le mai scapa cate un "basescu e de vina!", in virtutea obisnuintei!

        De ce nu, in fond?!

        telspectatorii lor nu zic niciodata "bai, dar de cati ani NU mai este Base presedinte, ce vina are ACUM?"
    • +2 (2 voturi)    
      Tare! (Miercuri, 2 mai 2018, 14:51)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

      si Soros!
      Si Base!
      (Ironie)