ROBOR crește în ritm alert. A ajuns la 2,73%

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 9 mai 2018, 11:30 Economie | Finanţe & Bănci


Bani
Foto: Stirile ProTV
Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a crescut miercuri la 2,73% de la 2,68% cât era marți, fiind cel mai mare nivel din octombrie 2014, potrivit datelor publicate miercuri de Banca Naţională a României.

Robor la trei luni este indicatorul principal în funcţie de care se calculează dobânzile variabile la creditele în lei.

Nivelul atins marţi este cel mai mare din 15 octombrie 2014, când a fost 2,77%. În urmă cu o lună, pe 10 aprilie, indicele Robor la trei luni era 2,09%.

De asmemenea, valoarea indicelui Robor la şase luni a crescut la 2,87% de la 2.80%, cel mai mare nivel din 15 octombrie 2014, când a fost 2,87%. În urmă cu o lună, pe 10 aprilie, indicele Robor la șase luni era 2,41%.

BNR a anunţat, luni, creşterea ratei dobânzii de politică monetară de la 2,25% la 2,50% pe an.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3374 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    lapte si mere (Miercuri, 9 mai 2018, 11:39)

    natbl73 [utilizator]

    banii gratis sunt scumpi :)
    • +6 (6 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 9 mai 2018, 11:46)

      IisusVine [anonim] i-a raspuns lui natbl73

    • +7 (7 voturi)    
      robor (Miercuri, 9 mai 2018, 12:14)

      motanelul [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      si ii platesc si cei care nu i-au primit !
  • +11 (11 voturi)    
    Nu era bine (Miercuri, 9 mai 2018, 11:54)

    ciuma.rosie [utilizator]

    cand euro statea la 4,5 si motorina era tot atat . Votati psd in continuare !
  • 0 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 9 mai 2018, 11:56)

    Lok [anonim]

    • +4 (4 voturi)    
      citeste inainte sa comentezi! (Miercuri, 9 mai 2018, 12:22)

      micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Asa cum scrie in articol: "cel mai mare nivel din octombrie 2014"
  • -4 (4 voturi)    
    Se schumpesc banii (Miercuri, 9 mai 2018, 11:56)

    ObservatorulAstronomic [utilizator]

    Asta inseamna ca in curand va fi si lipsa de ei. Cineva va face o sterilizare de bani pe piata lumii. Prin bursa? Prin ceva scheme piramidale? Sa vedem
  • -8 (12 voturi)    
    Cei care (Miercuri, 9 mai 2018, 11:56)

    A310 [utilizator]

    aruncati acest fel de stiri ,poate ar fi bine sa pomeniti si de 6 Martie 1997 , cand ROBOR a fost 226% , iar CDR-ul era la guvernare , si nu s-a mai intamplat nimic deosebit .
    • +8 (8 voturi)    
      Nu poți compara chiar așa (Miercuri, 9 mai 2018, 12:21)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Câți oameni aveau credite atunci și câți au acum?

      Totodată, din câte îmi aud și eu, guvernarea CDR este considerată un dezastru cam de toată lumea (la grămadă cu restul anilor 90).
      • -2 (4 voturi)    
        Eu vorbesc , (Miercuri, 9 mai 2018, 12:57)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

        doar de realitatii , in rest consider ca cei care cheltuiesc bani care nu ii au , pe lucruri care nu la sunt necesare , se expun unor riscuri majore .
        Sa nu uitam de lipsa de informare cand au acceptat credite in franci elvetieni , dupa care si-au dat seama ca nu puteau sa plateasca datoriile . Spiritul de economisire cam lipseste .
        • +3 (3 voturi)    
          Realitatea e ca nu s-a ajuns la 226 (Miercuri, 9 mai 2018, 16:58)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui A310

          Din vina CDR ci a FSN si ulterior PDSR. Atunci s-au dat tunurile grele in tara, devalizarea industriei, distrugerea agriculturii, Caritas, Safi, Etc
          Ps: si da, cdr a fost praf si pulbere
    • +6 (6 voturi)    
      Rate (Miercuri, 9 mai 2018, 12:21)

      micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Alta era situaitia in 1997.

      Cine avea credit si in special credit imobiliar in 1997 ?
  • -8 (8 voturi)    
    chiar daca bnr refuza sa isi asume... (Miercuri, 9 mai 2018, 12:04)

    demaGOGU [utilizator]

    ...vreo raspundere legata de evolutia inflatiei si a dobanzilor, mandatul sau explicit!, n.m., scaunul lui M.I. se clatina cu fiecare punct de baza adaugat robor-ului.
    • +7 (7 voturi)    
      ia zi tu gogule (Miercuri, 9 mai 2018, 12:45)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cum e treaba cu economia. ca te vad citit.
  • +4 (4 voturi)    
    din pacate (Miercuri, 9 mai 2018, 12:15)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    robor si inflatia sunt 2 talere. Daca cresti dobanda de referinta incetinesti inflatia dar creste robor, daca nu e invers. La robor sufera romanii cu credite in lei, la inflatie toti romanii. E greu sa tinut echilibrul
    • 0 (0 voturi)    
      Au de suferit , (Miercuri, 9 mai 2018, 14:25)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      cei care au luat credite cu dobanda variabilea
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Miercuri, 9 mai 2018, 23:31)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui A310

        pai le-a crescut salarul

        aaaa, ca au crescut si preturile, taxele, utilitatile, asta e altceva, nu o simtim deocamdata (vezi benzina)

        dar vin alegerile, pun pariu PE O LADA DE BERE ca prezenta va fi mai mare
        • 0 (0 voturi)    
          Va multumesc , (Joi, 10 mai 2018, 10:39)

          A310 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          dar nu consum bere , decat ocazional .
          Referitor la scumpiri , nu stiu cum se face dar aglomeratia de pe strazi , sosele si din mall-uri nu arata ca romanii ar fi tras ceva invataminte din criza precedenta .
          Este o certitudine ca o criza se va declansa , sa ii vezi atunci ce o sa se mai vaite .
          Vaicareala la romani este sport national .
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru A310 (Miercuri, 9 mai 2018, 12:20)

    anonimusss [utilizator]

    Geniule..... in 1997 creditele nu se bazau pe ROBOR... asa ca taci, in puii mei, din gura..
    • -4 (4 voturi)    
      Va rog sa (Miercuri, 9 mai 2018, 12:58)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui anonimusss

      verificati site-ul BNR , si dupa aceea sa vorbiti in cunostiinta de cauza .
      • +3 (3 voturi)    
        Chiar asa??? (Miercuri, 9 mai 2018, 13:56)

        anonimusss [utilizator] i-a raspuns lui A310

        Indicele ROBOR exista si atunci... DAR.... el este parte a calculului dobanzilor in lei .. din anul 2009... Analizeaza inainte sa vorbesti.... Sunt de acord ca exista acest indicator.