Consiliul Investitorilor Străini, îngrijorat de intențiile Guvernului legate de pilonul II de pensii: Bunăstarea viitoare a actualilor angajați nu trebuie periclitată printr-o abordare pe termen scurt

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2018, 11:04 Economie | Finanţe & Bănci


Pilonul II
Foto: pixabay.com
Consiliul Investitorilor Străini (FIC) este îngrijorată de posibilele măsuri de politică publică privind sistemul de economisire pentru pensie prin cei trei piloni și de lipsa de transparență în care acestea sunt analizate și promovate, iar bunăstarea viitoare a actualilor angajați nu trebuie periclitată printr-o abordare pe termen scurt, se arată într-un comunicat de presă. În opinia FIC, reforma Pilonului II de pensii nu poate fi justificată de evoluțiile datoriei publice sau ale deficitului. Un punct de vedere asemănător a fost exprimat marți și de Camera de Comerț Americană în România (AmCham România).

Potrivit FIC, situații excepționale precum mari calamități sau războaie pot pune în discuție fluxurile financiare din Pilonul II, însă datoria publică și deficitul trebuie așezate pe o traiectorie sănătoasă prin alte metode.

Din punctul de vedere al companiilor membre FIC contribuția angajaților la Pilonul II nu trebuie sub nicio formă să fie redusă, ci dimpotrivă ar trebui să crească din nou spre 6% (în prezent fiind 3,75%) pentru a asigura un nivel de economisire satisfăcător.

 Mediul de afaceri din România a atras atenția, în ultimii 5 ani, că politicile publice în care scăderile de taxe și creșterile cheltuielilor sunt măsuri simultane, poate fi un mix destabilizator, mai arată Consiliul Investitorilor Străini.

Există o tendință generală a autorităților de a aborda insuficient de dinamicile pe termen lung și de a împinge rezolvarea unor probleme complexe în viitor, pentru a-și dedica atenția doar asupra acelor teme care sunt presante astăzi. Totuși, sistemele de pensii sustenabile se construiesc în decenii și FIC încurajează autoritățile să mențină cursul început acum zece ani pentru că experiența și calculele dovedesc că aceasta este decizia corectă.  

Sistemul de economisire pentru pensie este foarte important având în vedere direcția estimată a evoluției demografice a României în următoarele decenii. În acest context, FIC consideră că pensiile obligatorii administrate privat (Pilonul II) sunt esențiale pentru ca angajații de astăzi să-și poată menține un nivel de trai satisfăcător la sfârșitul vieții active.  

Potrivit FIC, toate studiile de specialitate arată că în jurul anului 2040 piramida demografică a României va fi de așa natură încât va pune o presiune mare pe sistemul public de pensii. Din ce în ce mai puține persoane active vor trebui să asigure veniturile unui număr din ce în ce mai mare de persoane inactive. Pilonul II de pensii, unde banii sunt economisiți pe termen lung, va putea prelua o parte din această povară financiară.  

Consiliul Investitorilor Străini mai arată că banii economisiți de angajații de astăzi reprezintă nu doar o asigurare pentru viitor, ci sunt și o sursă importantă de finanțare a economiei și investițiilor în prezent. Cei 42 miliarde de lei acumulați până acum in Pilonul II sunt investiți în proporție de 92% în România. Statul român și companiile listate la bursă utilizează acești bani pentru dezvoltare. Piața de capital locală ar suferi un șoc în absența acestor economii pe termen lung ale angajaților.  

Consiliul Investitorilor Străini a transmis Guvernului, împreună cu Camera de Comerț Americană în România, un document de poziție în care au fost explicate argumentele tehnice pentru menținerea actualului sistem de economisire.


Citeste mai multe despre   









1515 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    gata cu haiducia capitalismului de stat... (Miercuri, 16 mai 2018, 11:22)

    demaGOGU [utilizator]

    ...fondurile din Pilonul II, III,...,N sunt colectate integral de statul roman si date spre administrare fondurilor private. in consecinta pot fi retrase integral si fara preaviz!

    ptr a fi demne de numele arogat "fond privat de pensii" acestea vor trebui:

    (i) sa bata din poarta in poarta ptr a ii convinge pe potentialii interesati de avantajele/beneficiile subscriptiei la fondul respectiv

    (ii) sa puna la punct un mecanism tehnic-financiar ptr a colecta aceste contributii.

    va fi lectie dura de capitalim primita, ironic, de la...stat.
    • +4 (4 voturi)    
      nationalizare (Miercuri, 16 mai 2018, 12:07)

      pesedeu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      pilonul III nu este colectat de stat si nu il poate revendica nimeni (doar mostenitorii in cazul nefericit),la acest pilon se plateste din resurse proprii sau ca bonus de la angajator, iar la pilonul II, din momentul in care a ajuns in contul meu individual de la privat, consider ca sunt banii mei si nu poate fi retras fara preaviz de catre stat. Sunt convins ca o sa gasesca guvernu' o modalitate sa ramanem si fara singurul mod de economisire pentru care nu trebuie sa depui nici un efort...

      ps: daca tot vor sa fie transparenti, de ce nu dau o ordonanta prin care sa decida clientul daca se transfera suma catre stat, nu sa o transfere cu forta
    • +5 (7 voturi)    
      Are you for real? (Miercuri, 16 mai 2018, 12:09)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Intreb din curiozitate? Tu muncesti sau stai degeaba? Si daca da, ai P3? Si daca da, unde?

      Desi am vaga impresie ca raspunsul va fi "nu" la toate 3...

      Este clar ca nu ai invatat nimic din ultimii 30 de ani.
    • +5 (5 voturi)    
      uite cum sta treaba (Miercuri, 16 mai 2018, 12:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      1 - esti un postac pesedist notoriu... siu asta pt ca ti-am mai vazut nikul si comentariile
      2 - pensia privata (pilonu II sau III) sunt individuale, nu la gramada... sunt singurele in care omu primeste corect in functie de cat a depus, nu se cum au chef parlamentarii. Evident, mult mai bune investitiile ca la stat... (dupa principiu un numar pozitiv e intotdeauna mai mare decat 0)
      3 - poate sa nu mai depuna bani pt fonduri, dar nu poate retrage fondurile. in momentul in care banii au ajuns la privat, sunt privati si statul NU are dreptul sa ii ia! ceea ce spui tu este ilegal!
      4 - banii de pensie sunt AI MEI, nu ai statului! d c nu ma intrea PE MINE statul roman ce sa faca cu ei: sa ii foloseasca el, sau sa ii depuna la privat!?
      5 - statul vrea banii astia doar pt ca a facut praf economia.... vrea niste bani in plus acum, in detrimentul tuturor romanilor sub 50 de ani!
      6 - nustiu d c dracu imi bat capu cu tine... e clar ca esti infectat cu ciuma rosie si deci imposibil sa poti sa gandesti obiectiv. si nu inteleg d c gandesti asa... ca distrugerea pilonului ii e si in detrimentul tau (daca nu ai 50+ ani)
      • +1 (1 vot)    
        te chinui degeaba.. (Miercuri, 16 mai 2018, 13:43)

        gabone [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        cel mai probabil stie deja toate detaliile dar serv lui e sa posteze ceea ce primeste pe biletele..

        era unul din lucrurile bune, de viitor, care ar fi trebuit in timp sa scape statul de "gaura neagra" reprezentata de bugetul de pensii. Il sacrifica pt a plati pe termen scurt pomenile promise.

        In loc ca un roman sa isi poata consolida veniturile dupa pensionare (si chiar lasa mostenire in cazul in care nu se va putea bucura de ei) el va trebui sa astepte mila statului si a celor care vor lucra atunci cand el va iesi la pensie..

        auzi.. lectie de capitalism de la stat.. tupeu de postac..
        • 0 (2 voturi)    
          De ce zici asta? (Miercuri, 16 mai 2018, 15:17)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gabone

          Eu chiar cred ca nu cunoaste si ca se ia dupa ce ii dicteaza stapanii. Voi supraestimati la greu postacii astia...

          Nu vedeti cum, atunci cand sunt mai multi la gramada toti scriu acelasi lucru, cel mai probabil ca asta afisa la tembeliziunile de spalare creier a stapanilor?

          Ei sunt pe pilot automat... atat.
    • +1 (1 vot)    
      parteneriate public-private... (Miercuri, 16 mai 2018, 13:49)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      statul se tot chinuie sa gaseasca privati dornici sa investeasca.. stai sa vezi cand le va da si lor "lectii de capitalism"..

      cat despre demagogie si lectii de capitalism.. toata lumea spune "fond de pensii administrat privat".. vad ca tu folosesti formula de mai sus doar pt ca asa crezi tu ca ai argumente.. false si induse..

      statul nu e capabil sa administreze astfel de fonduri de pensii.. dovada clara e gaura imensa de la bugetul alocat.. La privat totul e "pe persoana fizica", verificabil, personal (il primesc urmasii daca respectivul decedeaza). Poate face statul chestiile astea fara experienta privatului?
    • 0 (0 voturi)    
      HM (Miercuri, 16 mai 2018, 17:11)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Și oare pentru ce? Ce să facă statul cu acei bani? De ce să îi scoată? Îi va înmulți cumva? Sau îi va da instantaneu pensionarilor ale căror pensii le-a mărit (sau le va mări) dincolo de orice suportabilitate? Sau leva da pe investiții făcute în funcție de ce produc firmele sponsorilor de partid? Sau îi vor fura pur și simplu?
      Nu, statul să ia gheara de pe banii din P2. Poate să demonstreze întâi că poate spori acei bani, abia apoi discutăm.
  • +10 (10 voturi)    
    iata (Miercuri, 16 mai 2018, 11:24)

    decretelu [utilizator]

    "Potrivit FIC, situații excepționale precum mari calamități sau războaie pot pune în discuție fluxurile financiare din Pilonul II". Pai, pesede la putere este o mare calamitate, nu? Deci, se justifica...
  • +4 (6 voturi)    
    Prieteni (Miercuri, 16 mai 2018, 11:45)

    CipCC [utilizator]

    Asta e furt!
    Dar la asta se pricep cel mai bine.
    Adica arunci cu banii in dreapta si in stanga , nu faci niciun proiect mai serios, dupa care ramai fara bani si incepi sa furi de la populatie.
    Cum poate poporul asta sa rabde atat eu nu inteleg.

    Zilele astea l-am auzit pe Tariceanu, intrebat de un reporter, de ce inflatia creste intr-un ritm galopant iar asta raspunde.
    Nu este un ritm galopant, in 1997 inflatia a fost dr 127%.
    Bai bah tam.... in 97 nu erai in UE nu erai in Nato si ar trebui sa faci comparatie cu ultimii 5 ani in care inflatia nu a depasit 2% iar Roborul a stat sun 1%, nu-mi vorbi mie de anul 1997
  • +5 (5 voturi)    
    Logic (Miercuri, 16 mai 2018, 12:06)

    omezu [utilizator]

    P$D=calamitate si e in plin razboi cu Justita si statul de drept.
  • +4 (4 voturi)    
    cine sa asculte... (Miercuri, 16 mai 2018, 12:21)

    liviu_ [utilizator]

    psd categoric nu!
    ei fura acum, nu cand iesim noi la pensie
  • +1 (1 vot)    
    Pentru prima data cuiva ii scapa porumbelul.. (Miercuri, 16 mai 2018, 12:23)

    adi_69 [utilizator]

    Pilonul II nu este pensie ci "sistem de economisire pentru pensie".
  • +3 (3 voturi)    
    Bunastarea viitoare a angajatilor?!?! (Miercuri, 16 mai 2018, 12:29)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Pai sa si-o faca singuri! Acum e nevoie de bunastarea prezenta a alesilor lor!
  • -2 (4 voturi)    
    facultativ, nu obligatoriu (Miercuri, 16 mai 2018, 12:34)

    FFF T [utilizator]

    cine vrea pensii private, sa cotizeze, cine nu,nu. Adica sa existe pilonul III iar pilonul II sa fie desfiintat.
    • +1 (1 vot)    
      Corect, dar cu un mare amendament (Miercuri, 16 mai 2018, 13:21)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Cui vrea pensii private sa i se transfere soldul acumulat la pilonul II catre pilonul III.
      • 0 (0 voturi)    
        Poate că nu vreau! (Miercuri, 16 mai 2018, 17:08)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Ce crezi că ar rezolva asta? Dacă givernul are chef modifică legea și gata!
        Nu, statul român trebuie să înțeleagă că nu are voie să se atingă de acei bani. Statul nu îi pune la păstrare sau la înmulțit, administratorii privați, da. Alegerea e simplă; domnule stat, îmi iei deja o grămadă de bani din salariu, măcar pensia lasă-mi-o în pace!
  • -2 (6 voturi)    
    touching (Miercuri, 16 mai 2018, 12:50)

    ernst [utilizator]

    poate ar fi bine sa stabilim cine pentru cine vorbeste. analisti ai bancilor vorbesc de parca nu ar vrea decat binele omenirii si pace in lume [culmea, conduc Consiliul Fiscal de parca Academia sau chiar Academia ASE ar fi impotente in a prelua acest rol - sau poate chiar sunt], investitorii straini au grija de pensia mea si nu de profitul actionarilor lor, sindicalisti-barosani cu offshoruri se arata indurerati de soarta clasei muncitoare,... cata ipocrizie
    • 0 (0 voturi)    
      Of doamne! (Miercuri, 16 mai 2018, 17:05)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui ernst

      Întrebare: administratorii sunt plîătiți în funcție deeee....? Indirect, în funcție de randament. Adică randamentul mare atrage opțiuni, ergo comsioane mai mari. Deci administratorii fondurilor sunt motivați să aibă randament bun. Guvernul e interesat de cât mai mulți bani în găurile proprii nu de vreun randament; care de fapt nici nu are cum să existe, deoarece statul cheltuie imediat ce intră în fonduril de pensii.
      Momentan, interesul meu de viitor pensionar coincide cu cel al administratorului fondului meu de pensii.