Cum a ajuns suspendarea contribuțiilor la Pilonul II în programul Guvernului. Șeful Comisiei de Prognoză: E o eroare materială și am demarat o anchetă

de Dan Popa, Florin Bărbuță     HotNews.ro
Luni, 21 mai 2018, 10:05 Economie | Finanţe & Bănci


Ion Ghizdeanu, presedinte CNP
Foto: Agerpres
Președintele Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză, Ion Ghizdeanu a declarat luni dimineața pentru HotNews.ro că se fac mai multe analize referitoare la Pilonul II de pensii, dar și că în proiectul transmis a fost o eroare materială, nefiind vorba de suspendare, ci de o perioadă în care să poți opta pentru Pilonul II.

Avem propuneri care să îmbunătățim mecanismul și discutăm, facem analize interne, sunt mai multe. Nu există suspendare. Acolo era un cuvânt, eroare materială, era vorba de opțiuni, de perioadă de opțiune cum să facă, ce perioadă, care să intre în calcul, să vedem. Dacă era proiectul finalizat, era și notă de fundamentare. E o eroare pe care ne-o asumăm că s-a trecut un proiect intern nefinalizat în notă”, a declarat Ghizdeanu, pentru HotNews.ro.

El a precizat că a demarat o anchetă internă pentru a vedea cine a transmis acea informație.

„La Comisia Națională de Strategie și Prognoză avem, printre altele, tot felul de proiecte să le facem, să vedem, să facem analize ex-post, ex-ante, propuneri legislative pentru program. Problema este că a fost eroare pentru că astfel de analize interne nu erau la acel moment nici finalizate, nici discutate. Vreau să văd cine a trecut în acea transmitere de adresă și astfel de proiecte, că mai sunt două proiecte care erau în analiză și nu erau discutate”, a precizat oficialul CNSP.

Ministrul Muncii, Olguța Vasilescu, a declarat duminică seara faptul că varianta suspendării contribuțiilor la Pilonul II de pensii este „o soluție a Comisiei de Prognoză”, cu care nu este de acord și care „nu se va întâmpla”.

„​Este o soluție a Comisiei de Prognoză, nu s-a transpus într-o OUG. Nu suntem de acord cu ea. Nu se va întâmpla, pentru că trebuie să ajungă la noi”, a spus Vasilescu, la Antena 3.

Programul legislativ al Guvernului pe 2018 include între altele, ca „prioritate legislativă”, un „proiect de lege privind reglementarea pensiilor obligatorii administrate privat (Pilonul II)”, cu precizarea că în perioada 1 iulie - 31 decembrie contribuțiile aferente acestuia vor fi suspendate, scrie Mediafax.

Potrivit documentului, contribuțiile CAS (respectiv contribuțiile de asigurări sociale aferente pensiei) „sunt încasate integral la buget”, cu „suspendarea contribuțiilor în perioada 1.07 - 31.12.2018”. În prezent, din sumele CAS pentru Pilonul I (sistemul pensiilor administrate de stat) se direcționează automat 3,7% către Pilonul II.

​“Noinu stim nimic despre modificări la Pilonul II de pensii. Noi ne luăm după ce spune vicepremierul Viorel Ștefan. Și, din cate am înțeles, nu se schimbă nimic în acest sens. La Finanțe nu există niciun proiect și nu se lucrează la nimic legat de Pilonul II. Acum aflăm și noi că este un proiect inițiat de Secretariatul General al Guvernului”, au declarat pentru HotNews.ro, surse din Finanțe.



Citeste mai multe despre   









7464 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Mai stim noi alte anchete (Luni, 21 mai 2018, 10:13)

    florinos [utilizator]

    Se va face o ancheta de vazut lumii, la fel ca in cazul angajatului Institutului Național de Cercetare Dezvoltare pentru Fizică și Inginerie Nucleară de la Măgurele care mina criptomonede. Ati mai auzit ceva de acest caz ? Nici eu.
    • -24 (24 voturi)    
      Pai se compara cele doua cauze ??? (Luni, 21 mai 2018, 10:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Esti interesat daca un oarecare a consumat curent electric in valoare de doua beri ?????
      • +20 (20 voturi)    
        evident ca sunt (Luni, 21 mai 2018, 11:38)

        nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        ca serverul ala consuma ceva mai mult decat un bec. cel mai probabil estimarea ta vine dupa doua beri.
      • +2 (4 voturi)    
        Greu sa evaluezi costurile (Luni, 21 mai 2018, 13:22)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Pentru ca minarea dupa criptomonede ia ceva din procesor si din memorie pentru un timp, resurse hardware care ar fi putut fi folosite de alte aplicatii utile activitatii institutiei. Deci, cam greu de evaluat care sunt, de fapt, costurile...
    • +13 (13 voturi)    
      vai si (Luni, 21 mai 2018, 12:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      amar de curul aluia care a dat presei informatia cu "nationalizarea" pilonului II. Ca suspendarea asta este de fapt o nationalizare, din moment ce banii nu ar mai junge unde trebuie si ar ingrasa in continuare statul asta umflat de hoti.
      Ar trebui ca si NN pensii sa dea in judecata statul pentru amenda aia imensa primita de la ASF. Nu numai fosta directoare.
  • +30 (30 voturi)    
    cine mai crede? (Luni, 21 mai 2018, 10:17)

    gabone [utilizator]

    Mereu arunca fumigene, asteapta reactia opiniei publice si daca e nashp - eroare materiala, problema de comunicare, etc...
    Si de fel seful cel mare (Dragnea-Danicila) arunca matza la o comisie obscura, la un sefulet mai mic (gen Ghizdeanu asta) care incaseaza castanele si retracteaza ce e scris negru pe alb..

    Dar de fapt ei ii dau inainte incercand doar sa cosmetizeze si sa impacheteze altfel enormitatile.

    Intr-o astfel de lumina deja e vorba de inselatorie!!!
  • +24 (24 voturi)    
    ...in regula. (Luni, 21 mai 2018, 10:35)

    Cocut [utilizator]

    Poti sa-ti dai demisia...
    • +19 (19 voturi)    
      exact (Luni, 21 mai 2018, 11:05)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Cocut

      oricum institutia aia e complet aservita politic, inutila si necredibila pentru profesionisti.
      e doar un frontispiciu care creaza aparenta de expertiza pentru magariile guvernamentale
  • +40 (40 voturi)    
    greseli de comunicare si erori materiale (Luni, 21 mai 2018, 10:37)

    revo [utilizator]

    De 2 ani, ploua cu erori materiale si greseli de comunicare, dar mai ales cu "s-a inteles gresit"!

    De cate ori sunteti prinsi cu mata in sac si vedeti ca oamenii sunt pe faza, bagati la inaintare draguta de "eroare materiala"!
    Furturi preconizate de sute de milioane de lei sau de euro, se transforma brusc, in urma unei sesizari in mass media, in cheltuieli de cateva mii de euro sau dispar de pur si simplu de pe site-uri.

    Si bineinteles, pe langa de vajnica eroare materiala, apelati si la "eroarea de comunicare". Asta daca aveti bun simt.

    Cum va lipseste cu desavarsire, neexistand in ADN-ul vostru de comunisti hoti si mincinosi, mitraliati oamenii cu "sunt prostii si minciuni" - citat dintr-un nemuritor.

    Dar cel mai des o scoateti pe aia: "s-a inteles gresit"! Toata lumea e proasta de da in gropi, nu e in stare sa inteleaga un mesaj, vorbit sau scris.

    Va cunoastem, leprelor!

    Ce spui tu este ca acum sunteti in faza in care va dati peste CUM sa prezentati nationalizarea Pilonului II de pensii, masura hotarata deja si batuta in cuie.
    • +1 (1 vot)    
      Scurtă precizare (Marţi, 22 mai 2018, 12:48)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui revo

      PCR-FSN-PDSR-PSD este o gravă eroare materială și ar trebui anchetată și penal-izată corespunzător (cum s-a întâmplat și cu Il Capo di Tutti Capi, Zdragnea).
  • +31 (31 voturi)    
    Ne jignesc inteligenta (Luni, 21 mai 2018, 10:40)

    Vinceroy [utilizator]

    Ce pot sa zic... doar ca astfel de declaratii, comune in ultmii ani, nu fac decat sa imi jigneasca inteligenta. Defapt, simpla existenta pe scena politica a unor astfel de partide (stiti voi la care ma refer) este o jignire adusa inteligentei...
  • +24 (24 voturi)    
    Doar ca idee... (Luni, 21 mai 2018, 10:43)

    manu144x [utilizator]

    Eu aş mai da o amendă la NN, doar aşa, chiar dacă n-au nici o legătură de data asta, dar cineva să plătească :))
  • +19 (19 voturi)    
    Clar, au nevoie de UDMR în guvern (Luni, 21 mai 2018, 10:58)

    Tescovin [utilizator]

    Așa le va fi mult mai simplu să dea vina pe erori de traducere, de comunicare, de înțelegere, de nuanță, etc, etc...
  • +17 (17 voturi)    
    ... (Luni, 21 mai 2018, 10:58)

    tirolez [utilizator]

    Astia nici cand sunt prinsi cu botul in borcanul cu smantana nu au decenta sa demisioneze.
    • +9 (9 voturi)    
      Pai cine i-a bagat cu botul acolo? (Luni, 21 mai 2018, 12:50)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Soros, multinationalele, #rezist, ....
      Ei nu "are" niocio vina?
      Make a photo?
  • +17 (17 voturi)    
    se cam repeta (Luni, 21 mai 2018, 11:14)

    Bolovanul [utilizator]

    Erorile astea in legatura cu pilonul 2 se cam repeta. Cam des in ultima vreme!
  • +17 (17 voturi)    
    mai mai cu erorile astea gen nastratin hogea! (Luni, 21 mai 2018, 11:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    de ce nu avem si erori in favoarea nostra nu doar a cleptocratiei ?
  • +14 (14 voturi)    
    psd ciuma rosie (Luni, 21 mai 2018, 11:32)

    Ingwar [utilizator]

    psd are ca scop sa suspende pilonul 2 si folosesc un truc pentru a dizinforma populatia. psd'ul nu trebue crezut niciodata. daca nu-i oprim banii nostri vor arda iarasi pe aventurile acestor escroci, pe tot felul de mitinguri si referendumuri stupide pe care psd-ul vrea ca noi sa le platim
  • +14 (14 voturi)    
    Pilonul II si legea pensiilor (Luni, 21 mai 2018, 12:06)

    Razvan_M [utilizator]

    https://asfromania.ro/legislatie/legislatie-sectoriala/legislatie-pensii/legislatie-secundara-csspp/norme-csspp
    http://www.apapr.ro/wp-content/uploads/2018/04/L411per2004.pdf

    Cand s-a infiintat Pilonul II, lucrul asta s-a realizat in urma unor strategii gandite sa functioneze pe termen lung si foarte lung (zeci de ani). Bine ca vin niste vite incaltate care gandesc de azi pe maine, ciordesc cu nerusinare si apoi vor sa-si acopere ciordelile ordinare pe spinarea noastra.
  • +5 (5 voturi)    
    Lol (Luni, 21 mai 2018, 13:24)

    HP [utilizator]

    Cum adica "o perioada in care sa poti opta pentru Pilonul II" ?

    Adica sa nu mai fie virate contributiile automat ?

    Adica sa putem opta sa fie virate doar la P1, in totalitate ?

    Pai poate eu vreau "sa optez" sa nu mai mearga nimic la P1, si sa fie toate la P2, incat sa stiu ca voi avea o pensie sigura.

    Poate eu nu dau doi bani pe pensiile platite cu japca din contributiile mele, din moment ce pensionarii voteaza cu PSD.

    Mama si tata, pensionari, mi-au spus ca ei vor vota cu cine vreau eu, din moment ce pensiile lor sunt platite de catre mine, iar daca mie mi-e bine, si lor le e bine.

    La fel cum daca ei ar fi votat cu PSD, poate eu as fi plecat din tara, iar contributiile mele pentru pensiile lor ar fi disparut.
  • +3 (3 voturi)    
    Au testat piata (Luni, 21 mai 2018, 13:26)

    Cuca [utilizator]

    si au vazut ca lumea spune "jos labele", asa ca au dat inapoi.

    Prosti-gramada ! Chiar nu-si dau seama ca daca ar propune pe bune aceasta confiscare/nationalizare, asta ar fi intr-adevar o "eroare de comunicare" grozava, care le-ar ingropa pentru o lunga vreme viitorul politic ? Asta s-ar numi pe romaneste "A-si da cu tesla...".

    Cine oare a avut ideea asta idioata macar sa se gandeasca la asa ceva ? Inseamna ca ori prostia e mai mare decat banuim, ori ca groapa bugetara in care ne aflam este mai mare decat banuim.

    Oricum, nu stam bine deloc.
  • +2 (4 voturi)    
    pensiile private (Luni, 21 mai 2018, 13:35)

    eu_tu [utilizator]

    Pilonul 2 e un fel de depozit bancar pe care orice persoana sanatoasa ar trebui sa il aibe. Cum educatia financiara de la noi e cam subreda aceasta economisire "fortata" e binevenita, faptul ca banii sunt reinvestiti in economie e un mare plus.

    Ar fi complet absurd sa desfiintezi pilonul 2, ce ar trebui facut de cei de la guvernare ar fi analizarea comisioanelor percepute de banca lunar pt pilonul 2 si 3, daca vor sa faca ceva benefic pt populatie.

    E o mare bataie, justificata zic eu, folosim banii de la populatie ca sa finantam deficitul bugetar, dar fiind din pilonul 2 (de la banci) platim dobanzi, deci un pic absurd, ar trebui avansat lansarea de titluri de stat pt persoane fizice la randamente acceptabile, care nu atrag dupa sine comisioanele bancare.

    Toata lumea se foloseste de aceasta "galceava" ca sa isi intareasca punctul de vedere, eu va propun sa va uitati la ce COMISIOANE incaseaza banciile lunar pt administrarea acestor sume din pilonul 2 si 3, si la ce bonusuri si salarii iau administratorii acestor fonduri
    • +2 (2 voturi)    
      Comisioane bănci (Luni, 21 mai 2018, 19:43)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui eu_tu

      Prefer să plătesc comisioanele alea unor profesioniști decât pesedeilor și amantelor lor!
  • +7 (7 voturi)    
    D-le Ghizdeanu stie foarte bine ca daca (Luni, 21 mai 2018, 15:36)

    Susufler0 [utilizator]

    cineva ii scrie din gresala numele de familie cu "P" in loc de "G" si-l pierde pe drum si pe "h", pt ca de multe ori "h-ul" e "mut" si in lb romana, nu doar in franceza (si daca tot nu se aude, poate nici sa nu se vada), atunci acel cineva comite o "eroare materiala".


    Daca insa se inlocuiesc in mod "eronat", nu-i asa, primele cinci litere cu altele trei, rezultatul nu mai este datorat erorii ci, evident, intentiei !

    PS. Asa si cu scrierea din "eroare" a cuvantului "suspendare" in loc de cum era corect- si acum il citez chiar pe dl Ghizdeanu : "optiuni", "perioada de optiune", "perioada in care sa poti opta pt Pilonul II", este evident ca este vorba de o "eroare materiala." :)))))))))))
  • +6 (6 voturi)    
    eroare materiala cuoane??? (Luni, 21 mai 2018, 15:55)

    ..13 [utilizator]

    Zau???

    hai sa analizam materialul informatic ca asa ne lamurim mai repede...