Guvernul ar putea adopta un proiect de limitare a transparenței procesului de achiziții publice

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 23 mai 2018, 20:01 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Guvernul ar putea adopta, mâine, un proiect care propune limitarea transparenței procesului de achiziție publică prin elimnarea comunicării rezultatelor parțiale ale acestora.

Eugen Teodorovici a susținut miecuri, la Palatul Victoria, o declarație de presă însoțită de o prezentare în care se vorbește despre “reducerea numărului contestațiilor care pot bloca începerea derulării contractului" și scurtarea timpului pentru atribuirea contractului de achiziție.

“Era o practică foarte nocivă de a comunica la fiecare la fiecare etapă din procesul de achiziție publică rezultatele acelei etape. Asta făcea ca de fiecare dată firmele interesate de a contesta, făceau contestații. Pentru a elimina această situație care ducea la foarte multe luni și ani de întârziere se comunică rezultatul atribuirii contractului la final”, a spus ministrul Finanțelor.

De asemenea, în scopul limitării contestațiilor, se va decide introducerea unor „cauțiuni” pentru cei care vor să conteste rezultatele.

“Avem o practică care a dus la blocarea unor invesitții importante, aceea de a contesta pentru orice motiv, pentru anumite argumente. Am introdus câteva prevederi care vor face trimitere la o cauțiune pentru care cei care vor să conteste și trebuie să o depună, de 2% din valoarea estimată a cotractului dar curinsă în intervalul de 35.000 lei până la 880.000 lei. La instanță când se depune este de 2% din valoarea contractului, între 100 milioane lei și 1% pentru cele de peste un miliard de lei”, a arătat Teodorovici.


Conform documentului, prezentat la Palatul Victoria, măsurile pentru ajustarea deficitului bugetar structural sunt creșterea veniturilor prin îmbunătățirea colectării accizelor la carburanți și țigarete, demararea licitațiilor 5G etc., reducerea cheltuielilor prin înghețarea angajărilor în administrația centrală, menținerea pensiilor special la nivelul din 2017, extinderea achizițiilor centralizate, analize pilot privind cheltuielile în domeniul transporturilor, sănătate, educația și combaterea evaziunii prin introducerea de echipamente de scanare la toate punctele vamale, conectarea dispozitivelor fiscale la sistemul informatic al ANAF, controale inopinate privind emisiunea de facturi, monitorizarea importurilor cu risc ridicat, analiza riscurilor.

Anunțul lui Teodorovici vine la o zi după declarația făcută de președintele Autorității de reglementare în comunicații (ANCOM), Sorin Grindeanu, care a spus că „obiectivul final este ca licitaţia pentru 5G să aibă loc până la finalul anului viitor”.

















3618 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Propunere (Miercuri, 23 mai 2018, 20:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Eu zic sa nu mai fie licitatii. Va intalniti la unul din voi acasa, scrieti pe bilet, si gata. Nu-i mai simplu asa? Eventual opriti si SEAP.
    Pai ce-i asta? Cine a mai pomenit sa informati cetatenii ce faceti cu banii lor?! Absurd!
  • +13 (15 voturi)    
    Guvernul Hotiei Nationale (Miercuri, 23 mai 2018, 20:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Evident. Jaful e singura politica a acestor mafioti.
  • +1 (11 voturi)    
    haoleoo (Miercuri, 23 mai 2018, 20:46)

    nash pandelica [utilizator]

    si asta talentat la vorbire...
    in afara de dracnea, mai stie cineva sa spuna doo vorbe
    la un loc, in partidu' ala >?
    pe vremea lui ilici erau multl care erau in stare. minteau, dar vorbele le ieseau bine.
    chiar si pe vremea lui dottore, se mai gaseau cativa.
    acum, toti o apa si'un pamant.
    regret, dar nu l'am putut urmari...
  • +7 (9 voturi)    
    f.bine (Joi, 24 mai 2018, 0:40)

    john06 [utilizator]

    dar atunci ioc fonduri europene,cu masura asta cred ca se va pune capac
  • +6 (8 voturi)    
    o propunere foarte inteligenta (Joi, 24 mai 2018, 0:45)

    moka [utilizator]

    suntem de acord ca contestatiile sunt un sport national, unde am putea castiga Champions League lejer.
    Unde nu suntem de acord, este ca daca licitatiile ar fi pe bune, nici contestatii n-ar mai exista la tot pasul.
    Problema este ca nu ne convingeti de buna intentie si ca in urma acestei masuri nu vor castiga licitatiile doar prietenii dvs.
  • +7 (7 voturi)    
    rezolvarea problemei prin eradicarea ei (Joi, 24 mai 2018, 1:07)

    opinius [utilizator]

    Problema contestatiilor "nocive" este rezolvata prin limitarea posibilitatii de a contesta...

    Ce fel de gandire!! In loc sa ne gandim cum am putea (1) sa le judecam mai repede (prin sectii specializate la instante) si (2) sa mai eliminam din lipsa de profesionalism si reaua credinta a autoritatilor care lasa loc de constestatii, PSD se gandeste sa ingradeasca accesul la justitie pentru ca se blocheaza investitii importante.

    De ce cautiune? Nu era mai bine ca pentru conestatiile abuzive (care exista) autoritatile si castigatorii de buna credinta sa obtina despagubiri de la contestatar pentru exercitarea cu rea credinta a unor drepturi procesuale - posibilitate oferita de codul de procedura civila...

    De ce trebuie sa inventam roata? doar ca sa avem motive de harta cu UE? cat cred ei ca va trece pana cand comisia se va sesiza? probabil doar cateva luni de zile, timp in care vor trece cateva proiecte...
  • +2 (4 voturi)    
    Aici e altceva la mijloc (Joi, 24 mai 2018, 8:09)

    ABBV [utilizator]

    ei stiu ca ajung la final de mandat. Si 1000% nu vor mai prinde mai mult de 10% in parlament, deci raman fara paine si cutit. De aici si graba de a rezolva problemele din licitatii. Nu au reusit sa fure destul pentru campanie, pentru ei, acolitii lor, etc. Talharii astia nu ar mai trebui sa vada in veci la butoane.
  • +2 (4 voturi)    
    Protest! Opriti riscul de furt din banul public! (Joi, 24 mai 2018, 8:39)

    Broscuta2018 [utilizator]

    Dupa ce guvernul PSD a incercat introducerea unui prag pentru abuzul in serviciu acum se incearca eliminarea achizitiilor directe din noul SICAP. Pe ce motiv? Nu functioneaza. Intamplator pragul la care se fac achizitiile directe este tocmai pragul care se dorea la dezincriminarea abuzului in serviciu. Intrebari: (1) de ce nu exista o planificare mai buna la nivelul autoritatiilor si (2) de ce nu avem bugete multianuale? Dl. Teodorovici are o problema cu avocatii pe care ii considera vinovati pentru ce se intampla in achizitiile publice. Acest fapt l-a declarat la o conferinta in octombrie. De ce nu fac mai multe achizitii cu etapa finala electronica? Cate contestatii mai sunt admise? Din ce in ce mai putine intrucat CNSC este partinitor cu autoritatile publice. Acest proiect va incuraja si mai mult intelegerile oculte! Opriti acest proiect sau demisia!
  • +2 (4 voturi)    
    Olando,știi ce spui? (Joi, 24 mai 2018, 9:48)

    asavreau [utilizator]

    Și așa se fac multe hoții,de aceea și contestațiile(multe formale pentru a se lua banii și să nu se lucreze).Dacă reduci transparența te vor pupa actualii borfași politici,dar,pentru-că nu vor vrea să împartă cu tine,te vor pupa rece.Mai cuminte este să-i ții în frâu și să pedepsești contestațiile formale.
  • +3 (3 voturi)    
    Despre licitatii (Joi, 24 mai 2018, 10:04)

    TrueBlue [utilizator]

    Poti sa schimbi legea cum vrei. Se poate fura si cu si fara licitatie. Exista metode. Adevarata problema este resursa umana. Persoanele care ocupa functii si care in treacat fie spus se lupta acum cu justitia sunt alese pe spranceana dar nu pe criterii de competenta, profesionalism si integritate ci tocmai invers.
  • +2 (4 voturi)    
    normal... (Joi, 24 mai 2018, 10:28)

    liviu_ [utilizator]

    guvernul si parlamentul fac doar un lucru: pregatesc justitia, codul penal, presa, etc.... pentru liber la furat!
  • 0 (2 voturi)    
    Ia mai da-o-n ma-sa! (Joi, 24 mai 2018, 11:10)

    complet_ret [utilizator]

    Mai da-o in ma-sa de transparenta!

    In decembrie 2016, Maria Sa Poporul a votat.
    Daca dorea legalistate si corectitudine, trasparenta actului decizional, cheltuirea cu folos a banului public, atunci, foarte simplu, nu ar fi votat taman partidul lui Ilici!

    Intr-o lume in care la putere este pedesereul, nu are ce cauta transparenta, nici la achizitiile publice, nici in alta parte!


    Jos transparenta!
  • -1 (1 vot)    
    Atac la buzunaru avocaților (Joi, 24 mai 2018, 11:14)

    Cheie primara [utilizator]

    Soluția este bună. Are dreptate contestatarul câștigă contractul, n-are, pierde cauțiunea. Se va gândi de cel puțin două ori un antreprenor înainte de a accepta propunerea caselor de avocatură de a depune contestație.

    Și bun înțeles, măsura s-ar dovedi foarte bună pe termen lung, dacă ar fi dublată de „lista neagră” cu firmele, cărora ar trebui să li se interzică participarea la licitații publice, dacă nu și-au dus la îndeplinire contractele semnate.