Rusaliile au trecut, vine 1 Iunie. Câte ore muncește un român anual, față de ceilalți europeni? O analiză pe sectoare economice

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 28 mai 2018, 17:35 Economie | Finanţe & Bănci


Știu, subiectul merită o discuție mult mai amplă decât un simplu articol de presă.  Dar pentru că tocmai ce au trecut zilele libere de Rusalii și ne apropiem de o altă zi liberă (1 iunie), poate că nu ar fi lipsit de interes să ne uităm  la cine, la cât și la cum se mai muncește în România. Pentru că echilibrul între viața personală și cea petrecută la birou capătă tot mai multă importanță. Am făcut o comparație pe baza datelor furnizate de
Institutul Național de Statistică și am constatat următoarele: față de anul 2009, se muncește mai puțin (în număr de ore/salariat) în cele mai multe sectoare ale economiei. Dar să nu ne panicăm din asta,zic.

Eu unul îl știu pe Marius. Angajat la Stat, care a plecat vineri în Thassos. Inițial voia să vină marți la serviciu, după care s-a răzgândit. Și-a sunat șeful de pe insulă și i-a trimis apoi cererea de concediu pe email. Mai voia să stea până pe 4 iunie, ca să-și ”sudeze” săptămîna. "Ori e concediu, ori nu e", zice el si are parțial dreptate. Românii își iau de regula două saptamani de concediu ( prin iulie-august) si restul in perioada Sarbatorilor de iarna sau pentru evenimente personale. In Europa, cam asta e si media concediului- 30 de zile, cu mici exceptii. Austriecii dau cele mai mari concedii (zile libere plus concediu legal) din lume- pana la 43 de zile/an (pentru cei cu peste 25 de ani vechime care beneficiaza de 30 de zile de concediu plus 13 zile decretate libere de catre Stat).Dar , dincolo de concediile astea, cine mai muncește în economie?

Se muncește mai mult în bănci și asigurări, în cercetare și în administrația publică. În rest, suntem cam pe minus (2017 față de 2009, repet.)



România are în medie 2000 de ore pe an de muncă, dar acestea variază evident în funcție de segmentele din economie. Cele mai mari scăderi s-au înregistrat în activitățile recreative și de spectacole (scădere cu aproape 40% în perioada 2009-2017) și în  cele privind tranzacțiile imobiliare.

 Din punct de vedere economic, concediul tău poate fi o șansa altcuiva. Dacă te duci de pildă într-o pensiune la munte, decizia ta de a pleca în concediu poate fi șansa unui localnic de a-și găsi un loc de muncă pe perioada respectivă (pentru ca angajatorul lui să facă față volumului de activitate în creștere). Comerțul local poate crește la rândul lui  dacă te decizi să îți petreci serile în restaurantele din zonă, etc. Iar, în plus, angajatorul tău poate subcontracta altuia lucrări pe care ți le-ar fi dat ție dacă nu ți-ai fi luat zilele libere la care oricum aveai dreptul.Dar să revenim.

De partea cealaltă, a celor mai ”muncitori” români, cele mai mari creșteri le vedem în sectorul bancar, ( e drept, avem de-a face și cu efectul de bază), unde salariații de azi lucrează mult mai mult decât cei din perioada crizei.

Dacă ne uităm în Europa, lucrurile nu par să stea foarte diferit. Germanii și-au câștigat recent dreptul de a lucra 28 de ore/săptămână  timp de până la doi ani pentru a petrece mai mult timp cu familiile lor. Acordul acoperă lucrătorii industriali din Baden-Württemberg, dar ar putea fi extins și în alte părți ale țării.

Cu toate acestea, potrivit Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), germanii lucrează deja cu mult mai multe ore decât majoritatea salariaților din alte țări.

În cel mai recent raport privind perspectivele de ocupare a forței de muncă al OECD, se arată că numărul mediu de ore lucrate anual de nemți este de 1.363 de ore pe an. Ca ideea, britanicul mediu lucrează 1676 de ore pe an (aproximativ 32 de ore pe săptămână). Cea mai ”muncitoare” țară are să fie Mexicul, unde un salariat muncește 2.255 de ore pe an (puțin peste 43 de ore pe săptămână).

Pe locul doi este Costa Rica, deseori descrisă ca fiind cea mai fericită țară din lume. E urmată de Coreea de Sud, Grecia și Chile completează primele cinci.

Topul țărilor cu cele mai multe ore lucrate anual:

    Mexic - 2255 de ore pe an
    Costa Rica - 2212
    Coreea de Sud - 2069
    Grecia - 2035
    Chile - 1974
    Rusia - 1974
    Polonia - 1928
    Letonia - 1910
    Israel - 1889
    Lituania - 1885
    Islanda - 1879
    Estonia - 1855
    Portugalia - 1842
    Turcia - 1832
    Irlanda - 1820
    US-1783
    Republica Cehă - 1770
    Ungaria - 1761
    Noua Zeelandă - 1757
    Slovacia - 1740
    Italia - 1730
    Japonia - 1713
    Canada - 1703
    Spania - 1695
    Slovenia - 1682
    UK - 1676
    Australia - 1669
    Finlanda - 1653
    Suedia - 1621
    Austria - 1601
    Elveția - 1590
    Belgia - 1551
    Luxemburg - 1512
    Franța - 1472
    Olanda - 1430
    Norvegia - 1421
    Danemarca - 1410
    Germania - 1363
Sursa datelor: OECD

În general, numărul mediu al orelor lucrate a scăzut în toate țările pentru care OCDE deține date. În Marea Britanie, de exemplu, un angajat tipic petrecea 1700 de ore pe an în anul 2000 - față de 1.676 acum. Restul sunt interpretări.

PS În calculele pe România am ținut cont de faptul că în 2010 am avut 257 zile lucrătoare, în 2011 am avut 255 de asemenea zile, în 2012, erau declarate 253 zile lucrătoare, la fel ca în 2013 și 2015, în vreme ce în 2014 am avut cu o zi lucrătoare mai puțin, iar în 2016 au fost 254 zile lucrătoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





8911 vizualizari

  • -6 (22 voturi)    
    vai, ce analiza! (Luni, 28 mai 2018, 18:15)

    mike_the_hunter [utilizator]

    (..)Am lucrat ani de zile in Franta in sectorul de stat.
    Am avut 45 de zile lucratoare de concediu/an (fara sarbatori!) pe care nu am reusit sa le iau toate nicodata
    Si aici nu reusesc sa iau toate cele 30 zile lucratoare de concediu pe an. Si nu sunt singur....asa ca lasati statisticile mai moale. Ideea este ce lucrezi , ce vrei sa faci, si daca ai niste repere, niste valori, niste tinte, nu iti iei niciodata concediul integral intr-un an.
    • +6 (10 voturi)    
      @mike_the_hunter (Luni, 28 mai 2018, 22:51)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Prietene, dai un exemplu super prost. Functionarul francez este cel mai lenes prestator in comparatie cu omologul din sectorul privat. Nu degeaba grevele din Franta sunt celebre pe mapamond (spre exemplu feroviarii fac greva juma’ de an daca e sa le pui cap la cap zilele de nabadai). O sa zici ca tu stii mai bine ca ai lucrat acolo... io o sa’ti aic ca le sunt vecin de 25 de ani fara intrerupere ;)
      • +2 (4 voturi)    
        Stai sa-l vezi pe functionarul roman (Marţi, 29 mai 2018, 7:56)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Ii sunt vecin de 35 de ani.
  • +4 (16 voturi)    
    Intrebarea este CUM MUNCESTE ? (Luni, 28 mai 2018, 19:29)

    Venier [utilizator]

    si nu cât munceste ?

    Romanii lucreaza poate mult, dar PRODUCTIVITATEA MUNCII este mult mai slabâ ca in Occident-iatâ raspunsul POATE la - cum munceste ?
    • 0 (2 voturi)    
      deci... (Marţi, 29 mai 2018, 14:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Venier

      Si mult timp petrecut la serviciu si prost lucrat - toata lumea pierde - asta da originalitate - mandri ca sunt romani?
  • +7 (13 voturi)    
    Munca multa si productivitate scazuta (Luni, 28 mai 2018, 19:29)

    Frankie [utilizator]

    Unde e munca multa , e si productivitate scazuta.
    Cine munceste mai putin, este mai productiv.
    • 0 (0 voturi)    
      de la cap... (Marţi, 29 mai 2018, 14:18)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Se impute treaba.

      Ajuta enorm si sefii incompetenti la munca multa, proasta si in zadar.
  • +13 (15 voturi)    
    fii atent aici (Luni, 28 mai 2018, 19:32)

    ionpopescu [utilizator]

    lucrez in Elvetia de peste 15 ani si acum am 25 de zile de concediu plus 15 zile libere (sarbatori legale). Pot ajunge la maxim 35 de zile de concediu in functie de vechime si varsta. Cu cele 15 libere sunt in total 50 de zile. Daca un an intreg nu lipsesc de la servici pe motiv de boala mai primesc 2 zile de concediu bonus in anul urmator. Merg la sala zilnic in pauza de pranz si - sa bat in lemn - de ani de zile n-am fost la doctor. Plus ca imi si place ce lucrez si vin cu placere la servici. Sper ca toti cititorii hotnews sa aiba ocazia sa ajunga in situatia mea.
    • +2 (6 voturi)    
      Da, depinde de vechime (Luni, 28 mai 2018, 20:15)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui ionpopescu

      Si in Romania, eu am ajuns la vreo 30 de zile de concediu + zilele legale (vreo 13 cred). Nu cred ca Romania sta mai rau decat alte tari din punctul asta de vedere. Problema e ca la noi in sectorul public nu prea se mai munceste. Am 2 copii mici la primara. Anul scolar are in Romania 166 de zile , s-a tot redus de la 178 acum 7 ani. Din astea 166 de zile, se fac efectiv vreo 156 daca scadem scoala altfel, faptul ca fac astia punte aproape mereu, mai inchid scolile cate o saptamana iarna (cel putin). In Germania sunt 187, in UK sunt 190. Asta e diferenta. La noi nu se mai face scoala, e o bataie de joc, parintii s-au transformat in profesori. Copiii ai caror pariniti nu au capacitatea, nu au timp, sau nu constientizeaza problema, sunt pierduti. In clasa a VIII-a avem 50% din copii analfabeti functional.
  • +5 (5 voturi)    
    ca te rin ca (Marţi, 29 mai 2018, 0:09)

    anonim8080 [utilizator]

    Grecia - 2035 ORE pe locul 4 in lume Voi va bateti joc de noi? Treminati cu statiticile astea ireale.
    • 0 (2 voturi)    
      E vorba si de cum munceste grecul (Marţi, 29 mai 2018, 7:59)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui anonim8080

      Daca sta cu burta la soare in timpul programului, orele se contorizeaza, productia nu.
  • +8 (8 voturi)    
    e ok (Marţi, 29 mai 2018, 1:25)

    cchris [utilizator]

    Asa cum scrie si in articol, ideea de a avea mai multe zile de concediu nu e deloc rea. Zilele libere stimuleaza in principiu turismul si sectoare conexe plus il face pe angajat mai eficient la munca. E super ok. Dar ce e absolut important aici e sa urmarim o eficientizare a muncii.
    In Suedia se testeaza ziua de lucru de 6 ore, se pare ca cu succes. Dar in timpul celor 6 ore nu exista nici FB, nici stiri, nici telefoane, nici cafelute.
    Lucrez in IT in Germania de 6 ani, in Bayern si ideea e cam aceeasi. Am 30 zile de concediu / an + vreo 13 zile libere oficiale. Lucrez intr-un centru de cercetare din domeniul public unde primesc flexi-time, ceea ce inseamna ca primesc inapoi orele suplimentare cand vreau. Cu acest sistem mai bag macar 10 zile libere / an. Ma duc fericit la munca? Da. Dau din mine tot, si inca cu placere? Da. Merg intr-o vacanta in timpul liber unde dau de lucru si altuia? Da. Familia e happy? Da.
    Stau la cafelute, pe FB sau stiri in timpul serviciului? Nu, desi la stat as putea.
    DAR, in Germania o pauza de o discutie intre colegi nu dureaza mai mult de 2-3 min, pauza de masa poate fi oricat de lunga dar nu se calculeaza la orele de program, telefonul personal e inchis sau folosit doar pt urgente, implicarea in munca e totala. Apoi cand esti acasa esti acasa.
    Pe scurt: mai mult timp liber e super-ok atata timp cat munca e eficienta.
    • +5 (5 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 29 mai 2018, 11:22)

      andipetre [anonim] i-a raspuns lui cchris

  • -3 (5 voturi)    
    Se poate (Marţi, 29 mai 2018, 12:16)

    vodatepes [utilizator]

    Se poate scade numarul zilelor libere si a creste numarul celor care muncesc in Romanica astfel: Cei care injura Biserica si sarbatorile religioase sa nu isi ia zi libera ci sa munceasca adicalea de Pasti, de Craciun, de Rusali, 15 pe august. Deci vom scade zilele libera si le transformam in zile lucratoare pentru toti atei si cei care nu cred in biserica, religie. Apoi vor merge la munca si duminica pentru e ziua lui Dumnezeu si cum ei nu cred in Dumnezeu pot sa munceasca si duminica. Deci spor la munca tovarasi , cei care injura credinta crestina cat si alte religii.
  • -1 (1 vot)    
    asa e (Marţi, 29 mai 2018, 16:21)

    costelm [utilizator]

    munceste mult si prost
    compenseaza prin cantitate
    numai de bine