Soros, despre UE: Tot ce putea merge prost a mers prost!

de DP     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2018, 12:29 Economie | Finanţe & Bănci


George Soros
Foto: Wikimedia Commons - Niccolò Caranti
Uniunea Europeană se află într-o "criză existențială", iar Brexitul este "foarte dăunător", a spus marți miliardarul american de origine maghiară  George Soros într-un discurs public, scrie Financial Times.

Soros a adăugat că UE se confruntă cu trei probleme cheie: criza refugiaților, dezintegrarea teritorială ca urmare a Brexit și o politică de austeritate provocată de criza financiară  care "a împiedicat dezvoltarea economică a Europei". "UE se află într-o criză existențială. Tot ce putea merge prost, a mers prost ", a spus Soros. În opinia sa, pentru a scăpa de criză ”UE trebuie să se reinventeze".

Soros, care este fondatorul și președintele Fundației pentru o Societate Deschisă, a donat 400.000 de lire sterline grupului anti-Brexit ”Best for Britain” după alegerile din Marea Britanie de anul trecut. Fundația pentru o Societate Deschisă a donat, de asemenea, 303.000 de lire sterline celor două organizații pro-UE, ”Mișcarea Europeană” din Marea Britanie și ”Oamenii de Știință pentru UE”

Miliardarul a mai afirmat că abordarea crizei migrației europene "poate fi cel mai bun loc început", dar a subliniat că nu trebuie forțate țările europene să accepte cote prestabilite de refugiați. El consideră că Procedura Dublin (detalii, aici) a pus "o povară nedreaptă" asupra Italiei și a altor țări mediteraneene, având "implicații politice dezastruoase".

În timp ce politicile de austeritate păreau să funcționeze, "dependența de austeritate", a rănit în final euro și și acum agravează criza europeană, mai spune Soros, adaugând că ieșirea SUA din acordul nuclear încheiat cu Iranul și incertitudinea cu privire la tarifele vamale dăunează economiilor europene, în special Germaniei.

"Este posibil să ne îndreptăm spre o altă criză financiară majoră", a mai spus Soros, marți.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4225 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    Si eu cred la fel, desi nu sunt sorsist (Marţi, 29 mai 2018, 12:55)

    clint [utilizator]

    si nici vandut intereselor straine :).

    Din contra ! Fiindca tin si la patria mea, cred ca bazele UE au fost puse prost de la inceput si asta afecteaza mai ales tarile sarace din estul Europei, cele care se opun tot mai mult actualei stari de fapt impuse de franco-germani.

    Totusi, n-as dori ca esecul politicilor UE in tari ca a mea sa favorizeze iesiri in decor autocrate sau ne-democratice si nici proliferarea unui discurs izolationist-populist-nationalist asa cum face din pacate PSD si care convine de minune Rusiei.

    Din pacate, azi nu se poate critica UE fara sa iti sara o gramada de "destepti" in cap ca esti omul Rusiei sau ca le faci jocurile rusilor fara sa stii. Ori eu vreau sa critic UE de pe pozitii constructive, inca mai cred in ideea de uniune, nu insa si in implementarea curenta care, desi suna bine in teorie, pare sa nu functioneze:

    - Dar noua ni s-a prezentat UE ca ceva, dar dupa ce am aderat am aflat ca e altceva, fondurile nu prea curg dinspre UE.

    - UE ne-a luat crema fortei de munca din toate sectoarele si in schimb ne impune cote de imigranti , aici s-a trecut o linie rosie si cred ca de aici a inceput fracturarea est-vest, un moment in care s-a vazut clar ca interesele celor doua blocuri nu sunt tocmai identice.

    - Deciziile UE se iau in spatele usilor inchise, Germania-Franta, de ex in cazul Grexit au iesit dupa 10 ore si au zis: vom face bine ca sa nu fie rau, ei stiu ce au discutat.

    - La nivelul PE suntem reprezentati in UE de oameni ca Vadim, Norica Nicolai, Viorica Dancila, EBA, Becali si alte nulitati. Nu e neaparat problema UE ci mai degraba a noastra, dar indiferent de cine e vinovatul, vedem ca lucrurile nu functioneaza.

    Mai sunt unii care spun ca "OK, UE nu e f. democratica, dar macar pe noi ne civilizeaza"... le amintesc ca asa s-a zis si despre comunism: "ce daca ne-a luat toata spuma intelectualitatii si a dus-o la canal, uite domle cate chestii se construiesc". Lor le recomand sa caute despre Vladimir Bukovsky.
    • +10 (18 voturi)    
      parerea mea e ca vinovatul e in alta parte (Marţi, 29 mai 2018, 13:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Comentez punctual:

      1. Cine ne-a prezentat UE ca ceva si apoi am aflat ca e altceva? Am semnat un tratat de aderare si nu stiu ca UE sa-l fi incalcat... A... ca noi ne-am imaginat ca va curge lapte si miere si vom fi invadati de bani moca numai buni de spart, asta e altceva, dar nu vad ce vina are UE aici

      2. Aici vina e a noastra. Daca am avea o societate ierarhizata cit de cit meritocratic, multi dintre cei care pleaca afara ar ramane in tara. Citeva autostrazi ar aduce fabrici in Moldova si Oltenia/Muntenia ca in Ardeal, un mediu universitar decent si remunerat corect ar tine parte in absolventii de facultate, si tot asha. Dar cind in Moldova nu gasesti de munca decit pe salariul minim si facind naveta 50-100 de km, ajungi la concluzia ca e mai rentabil sa mergi inSpania sau Italia.

      3. Asta asha e, si desi e suparator, mare lucru nu se poate face aici... E imposibil sa conduci o organizatie cu 27 de sefi pe pozitii egale. Cei mai mari se intilnesc, isi armonizeaza pozitiile, dupa care obtin aprobarea celorlalti de pe pozitii de forta.

      4. Aici vina e exclusiv a noastra. Din pacate asta arata nivelul nostrul de responsabilitate fata de democratie. Si in parlament avem Serban Nicolae, Nicolicea, Ciordache, Genunche, Mitraliera, Codrin, etc. Si la primarii avem Firea, Negoita, etc.

      Dupa parerea mea UE nu va putea functiona decit copiind modelul SUA. Armata proprie, guvern centra propriu, legislatie unitara, etc.

      Deja Germania si Franta la asta lucreaza, la un nucleu dur, superintegrat, la care sa poata adera cine doreste. Iar cui nu-i convine, n-are decit sa ramana liber si independent. Pin la urma Germania, Franta sau Olanda au dus-a bine si inainte de UE si o vor duce bine si dupa, si cu, si fara Europa de Est. Oricum nu contam prea mult nici ca PIB, nici ca piatra de desfacere. Iare emigrantii si-i pot lua si daca noi suntem inafara UE. Plus ca scapa si de toti cersetorii si hotii care i-au invadat.
      • -2 (10 voturi)    
        Tot romanul (Marţi, 29 mai 2018, 14:19)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        are impresia ca Germania o duce bine de cand am intrat noi in UE :) ca cineva cumva ne prosteste si ne vrea prosti. In realitate asa suntem. Nu ne trebuie prea mult ajutor.
        • +11 (15 voturi)    
          exact (Marţi, 29 mai 2018, 15:10)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          Avem un PIB de 1.2% din PIB-ul UE, deci generam avutie si consum de 1.2% din UE. Atit valoram, nimic mai mult. Si la citi cersetori si hoti de buzunare exprotam in vest, am serioase dubii ca cineva s-ar supara prea tare in cazxum unui romexit.
    • +5 (9 voturi)    
      Constructiv (Marţi, 29 mai 2018, 14:17)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Fondurile UE nu prea curg? adica? Cat a fost absorbtia pe 2007-2014? Ca perioada asta suntem in urma e vina UE?

      Cotele de imigranti impuse - asta ti se pare acum problema Romaniei, cotele de imigranti?! Lasa ca aducem din vietnam si filipine muncitori in constructii si nu numai.
  • -4 (20 voturi)    
    UE a devenit o "demokratura" (Marţi, 29 mai 2018, 13:43)

    animatron [utilizator]

    In plus, timing-ul ales de birocratia si unii liderii ai UE pentru a ignora opiniile majoritatii populare sau chiar a lua decizii impotriva a ceea ce vor cetatenii (tristul exemplu al lui Merkel in cazul refugiatilor, care a fost o superlansare pentru AfD) e cat se poate de nefast pentru Europa, pentru ca kgbistul de la Kremlin a devenit foarte sigur pe el.

    Combinatia intre impunerea unor politici europene elaborate de o ultraminoritatea politicianista in spatele usilor inchise, cu balanta inclinata de doar 2-3 capitale si permisiunea acordata cetatenilor de a vota si ei din cand in cand (dar fara ca asta sa conteze la final) e o "dictatura democratica", o "demokratura).

    Daca Polonia sau Ungaria considera cotele o grava eroare a Comisiei UE, inacceptabila, e xenofobie si "rasism".
    Dar iata ca o spune Soros, ca nu trebuie impuse cote de refugiati membrilor UE pentru ca asta divide puternic Europa, traditiile istorice, demografiile, mentalitatile colective legate de colonialism sau multiculturalism fiind foarte diferite de la tara la tara.

    Daca Lega italiana afirma ca trebuie incetata politica de austeritate pt ca e prea dura si blocheaza economiile, atunci sunt niste eurosceptici si distrugatori de Europa.
    Uite ca o spune Soros, ca o astfel de politica a fost strict valabila pe termen scurt, dupa cativa ani dovedindu-se toxica pentru UE, ramasa acum in spatele USA si Asiei in mai multe domenii tehnologice.

    Daca partide politica, din Franta pana in Ungaria, sustin ca "refugiatii" sunt o problema grava pentru Europa, atunci e clar ca avem de-a face cu "fascisti" si oameni rai si intoleranti.
    Uite ca o zice Soros, de-a dreptul, refugiatii au provocat o "criza" in UE, valul migrator nestopat la timp a creat conditii perfecte pentru toti criticii UE deci efectele sunt acum negative pt Europa.

    Soros, principalul sponsor al ideologiilor "mulikulti", "pc" si "no borders", recunoaste ca UE e intr-o "criza existentiala" si trebuie cumva "reinventata" !
    • +2 (6 voturi)    
      Liberalism versus iliberalism (Marţi, 29 mai 2018, 18:10)

      seby19 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      "Daca Polonia sau Ungaria considera cotele o grava eroare a Comisiei UE, inacceptabila, e xenofobie si "rasism"."
      Nu pentru ca o spun Polonia si Ungaria, ci pentru ca aceste tari demonizeaza imigrantii prin discursul politicienilor si prin campanii media. Niste buni tapi ispasitori pentru a camufla derapajele de la democratie ale acestor tari.

      "Daca Lega italiana afirma ca trebuie incetata politica de austeritate pt ca e prea dura si blocheaza economiile, atunci sunt niste eurosceptici si distrugatori de Europa."
      Nu de asta sunt considrati asa, ci pentru ca sunt populisti, vin cu solutii fanteziste si propun masuri care ar arunca Italia in haos.

      "Daca partide politica, din Franta pana in Ungaria, sustin ca "refugiatii" sunt o problema grava pentru Europa, atunci e clar ca avem de-a face cu "fascisti" si oameni rai si intoleranti."
      Uite-te ce partide sustin asta si care e relatia lor cu democratia si cu statul e drept. Refugiatii au devenit o problema din cauza managementului situatiei, unele tari purtand o povara prea mare in raport cu altele.

      Rezolvarea problemelor nu o sa vina niciodata de la partide iliberale cu viziuni revansarde.