MRP: Românii din afara granițelor nu vor avea de suferit prin Legea de raportare a sumelor mai mari de 2000 euro transferate în țară

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2018, 16:35 Economie | Finanţe & Bănci


Natalia Intotero
Foto: Agerpres
Ministerul pentru Românii de Pretutindeni (MRP) precizează că niciun român care are activități lucrative în afara granițelor nu va avea de suferit ca urmare a implementării proiectului de Lege privind raportarea sumelor mai mari de 2000 de euro transferate în țară prin intermediul sistemelor de transfer rapid de fonduri.

Scopul inițiativei legislative, spune MRP într-un comunicat de presă, este exclusiv de a preveni, stopa şi combate faptele de terorism și spălarea de bani și nu de a taxa, suprataxa sau confisca fondurile trimise de români celor aflați în țară.

„Vreau să asigur toți românii și toate familiile atât din țară, cât și din străinătate, că această măsură nu urmărește împovărarea lor. Mai mult, este o realitate că românii au plecat dincolo de granițe în căutarea de noi oportunități economice și noi ne dorim să-i susținem în eforturile lor. De aceea, vreau ca românii noștri să știe că banii trimiși de ei în țară sunt în deplină siguranță. Nimic nu s-a schimbat în ceea ce privește procedurile necesare pentru a trimite bani acasă, nici în cele pentru ridicarea banilor. Nu li se confiscă banii, nu se impun proceduri în plus sau mai multă birocrație. Singura modificare constă în reglementarea relației dintre operatorul de transferuri și Oficiul Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor. Oficiul va primi un raport, bazat pe expertiza și analiza proprie a operatorului prin care se face transferul despre potențialul pericol al unor tranzacții”, a declarat ministrul pentru românii de pretutindeni, Natalia Elena Intotero.

Proiectul de lege inițiat de Oficiul Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor a fost aprobat în ședința de Guvern de săptămâna trecută și va intra în analiză la Parlament în perioada următoare.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1900 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    A vorbit Natalia (Marţi, 5 iunie 2018, 16:45)

    trem [utilizator]

    Altfel nici nu as fi stiut ca dansa e ministru. E prima oara cand aud de ea si habar nu am ce face pentru Romanii de Pretutindeni. Acum se pare ca ne linisteste....
    • +3 (3 voturi)    
      O fi urmașa... (Marţi, 5 iunie 2018, 17:39)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui trem

      ... cupei Intertoto.
      Iar ce spune un fel de loto.
  • +12 (12 voturi)    
    sa inteleg... (Marţi, 5 iunie 2018, 16:50)

    _eu_ [utilizator]

    ...dai, tu, parlamentu', o lege ca te iei de sumele trimise in tara (nejustificate, ca la veniturile multori politicieni din Romania), apoi vii si spui (oral, cum s-ar zice), ca nu vor avea de suferit cei care transfera sume mai mari decat....


    Imi explica cineva sa pot pricepe si eu?
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 5 iunie 2018, 17:43)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      se vor gasi suficienti sa-i creada. Banii la buget trebuie sa vina de undeva. De unde sa tina tot aparatul supradimensionat in viata?
  • +10 (12 voturi)    
    sa nu fim naivi ... (Marţi, 5 iunie 2018, 17:09)

    tropotaru [utilizator]

    Nu cel care trimite banii risca ceva, ci ala din Romania care-i primeste si care va fi obligat la un moment dat sa declare toate sumele primite pentru ca ANAF le va considera venit impozabil.

    Si uite asa, amarasteanul care primeste un mic ajutor de la rudele plecate sa munceasca prin straini, va fi obligat sa plateasca impozit pe venit, CAS, CASS si ce taxe va mai inventa teleormanistatul roman.
  • +4 (4 voturi)    
    in acte (lege) scrie una.. (Marţi, 5 iunie 2018, 17:13)

    gabone [utilizator]

    ... verbal astia spun alta:
    stati linistiti la locurile voastre.. legea nu e pt voi (pana cand nu o sa vrem noi)..
    trimiteti bani, nu va sfiiti, nu va facem nimic..
    care-s prostii care va mai cred?
  • +2 (2 voturi)    
    Mintim cu nerusinare. SI zambim... (Marţi, 5 iunie 2018, 22:23)

    V. Istina [utilizator]

    Si privim adanc si sincer, la camera si la jurnalisti.

    Mare profesionista, nu s-a prins nimeni ca spune gogosi!

    Asa patesti cand crezi ca interlocutorii tai sunt, intelectual vorbind, la nivelul unui prim ministru, ori cu alte cuvinte, al unui pavian de Videle.
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 6 iunie 2018, 15:22)

    [anonim]