Orice transport sau colet care intră în țară va fi scanat. Ministrul Finanțelor anunță dotarea vămilor și Poștei cu echipamente

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 6 iunie 2018, 13:27 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Ministerul Finanțelor Publice (MFP) ar putea dota vămile cu scanere fixe și mobile pentru ca transporturile de bunuri ce intră în țară să fie scanate, lucru care va aduce la buget în jur de un miliard de euro, de anul viitor, a anunțat Eugen Teodorovici, într-o întâlnire cu presa, menționând că și anumite puncte poștale vor avea astfel de echipamente.

“Până la final de an aș vrea ca în partea Est, Ucraina și Moldova și partea Serbiei să fie reabilitate punctele vamale cu echipamente de ultimă generație ca tot ce intră în țară să fie scanat. Echipamentele va fi ușor să le luăm. Va fi mai dificil la partea de reabilitare fizică a punctelor vamale: infrastructura rutieră, dotarea lor cu scanere fixe. Poate că scanerele mobile să fie în zona de Vest, unde va fi nevoie de un sistem foarte bine pus la punct. Acolo, ce intră îl oprești în trafic, îl scanezi cu scanere mobile și aia e”, a spus Teodorovici.
  • Noi estimăm ca anul viitor cam un miliard de euro să intre de pe această zonă. (...) Zona de finanțe-vamă o să intre în zona de infrastructură critică și pot să atribui direct, prin negociere, orice contract de lucrări, de reabilitare.
  • Dacă ai șase linii de intrare, iar analiza va spune, ca să nu ai blocaj în punctele vamale, având în vedere traficul pe pe ultimii ani, că ai nevoie de 10 linii de intrare, atunci toate vor fi dotate cu scanere fixe. Poate că vor fi și 1-2 de ieșire.
„Vor fi câteva zeci de scanere fixe. Costul unuia cred că e de 3-5 milioane euro. Dacă vom cumpăra multe echipamente, le-am spus clar firmelor care le produc să deschidă în România punct de mentenanță și nu va fi gestionat de vameși, adică nu ei vor face managementul acestor echipamente. (…) Am avut discuții cu chinezii, americanii și elvețienii, cei trei mari producători de echipamente. Vor fi semnate acorduri guvernamentale în baza cărora cumpărăm ce avem nevoie pentru a securiza punctele vamale din est”, a arătat ministrul Finanțelor

El a precizat că scanere vor fi cumpărate și pentru ca toate coletele transmise prin Poșta din afara țării să fie scanate.

„Vom cumpăra și pentru partea asta de Poștă. Știm că vin coletele într-un anumit punct, după care pleacă spre alte puncte poștale din țară. Astăzi nu există astfel de echipamente. Trebuie să fie obligatoriu ca tot ce intră în acele puncte centrale să fie verificate. Sunt căi de a trimite în țară fel de fel de lucruri, bani și altele. Va fi obligația de a scana absolut orice intră în România”, a explicat Teodorovici.











6334 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    Istoria se repeta (Miercuri, 6 iunie 2018, 13:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si Securitatea lui Ceașcă scana toate scrisorile.
    • +5 (5 voturi)    
      mai bine sa le scaneze, decat sa le deschida (Miercuri, 6 iunie 2018, 15:49)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      eu trimit din cand in cand niste documente catre o banca din Germania. Le ducem la Posta Romana, si de acolo pleaca ca si recomandate spre Germania. Sunt doar documente, unele originale.
      O data nu stiu ce mi-a venit si am sigilat plicul cu o banda de scotch. M-a sunat curierul care plecase cu plicurile la posta ca au o problema. Am fost la oficiul postal si mi-au spus clar: nu primim decat plicurile care pot fi deschise fara a se vedea ca s-a umblat inauntru. Al dvs este sigilat, il vor deschide la vama, si se va vedea ca s-a umblat in el.
      Asa ca nu au primit plicul.
      Prin urmare e bine ca vor doar sa scaneze, nu si sa deschida coletele.
  • +8 (8 voturi)    
    Si acum BSI (Miercuri, 6 iunie 2018, 13:34)

    om_normal [utilizator]

    Scaneaza dar dupa 2 luni de la intrarea in tara ...
  • +13 (15 voturi)    
    noi furam! (Miercuri, 6 iunie 2018, 13:51)

    liviu_ [utilizator]

    dac trebuie sa jecmanim cat mai mult populatia ca sa furam si mai mult!
  • +8 (8 voturi)    
    Deci confiscările nu pot fi evitate prin (Miercuri, 6 iunie 2018, 13:54)

    Spiky [utilizator]

    simplele trimiteri poștale. Statule este cu ochii pă voi, fraierilor! Orice mișcă să confiscă, cu excepția autocarelor care transportă protestatari anti-realitatea paralelă....
  • +6 (8 voturi)    
    mda... (Miercuri, 6 iunie 2018, 14:01)

    Adrian2017 [utilizator]

    e clar de unde bate vantul schibarii...est...Rusia. Si noi in loc sa crestem exportul crestem importul?? Mda ce sa zic si ne mai miram de ce ne merge din ce in ce mai rau. Singurul lucru bun este daca modernizeaza Posta romana, pentru ca nu e normal ca un colet sa ajunga la punctul vamal Postal din SUA, China, Marea Britanie intr-o saptamana si de acolo pana sa fie livrat la punctul de ridicare 2 luni.
  • 0 (2 voturi)    
    Si uite (Miercuri, 6 iunie 2018, 14:02)

    tybvaly [utilizator]

    ....ca incep sa se inchida granitele !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Scan (Miercuri, 6 iunie 2018, 14:14)

    Gogu27 [utilizator]

    in ce masura % functioneaza aparatele aflate deja in puncte de frontiera? sau asta este alta initiativa determinata doar de procentul care se va primi?
  • +5 (7 voturi)    
    pana (Miercuri, 6 iunie 2018, 14:19)

    Her [utilizator]

    pana nu demult toate coletele pe care le primeam din strainatate erau desfacute... era un fel de scanat manual cred...
  • +4 (4 voturi)    
    nu mai aveti ce fura (Miercuri, 6 iunie 2018, 14:36)

    tufa_de_venexia [utilizator]

    acum vreti shi cei 10 euro trimisi nepotzilor de craciun si de pasti? Nu mai trimitem nimic !Sa vedem unde mai scormonitzi!
  • +7 (9 voturi)    
    Ar trebui scanate creierele (Miercuri, 6 iunie 2018, 14:55)

    Bogdan_100 [utilizator]

    celor ce vin cu astfel de propuneri inepte.
  • +2 (4 voturi)    
    comisioanele (Miercuri, 6 iunie 2018, 15:16)

    ACP [utilizator]

    la un aparat de 3-5M cat sunt? 10% ca la Udrea? Si scanati ce? Ca marea parte vine din UE, si aia nu se scaneaza.
  • +2 (2 voturi)    
    ozeneuri (Miercuri, 6 iunie 2018, 15:47)

    Hababaeba [utilizator]

    Astia la posta nu au nici macar POS-uri de plata.
    O sa faca Teodorovici un plan si pana in 2032 se baga.
    Cu scanarea va fi dupa 2100.
  • +1 (1 vot)    
    Scanere (Miercuri, 6 iunie 2018, 16:54)

    GICOMANU [utilizator]

    Poate domnul nu stie ca cel mai tare scaner mobil este facut de noi, un roman care a cersit bani pentru al fabrica pina a ajuns la puscarie.
  • +1 (1 vot)    
    Prostul din curtea scolii (Miercuri, 6 iunie 2018, 21:22)

    yol [utilizator]

    Pana mai ieri il certa pe presedinte ca n-a inteles nu stiu ce din constitutie, intr o conf de presa despre pilonul ll
    Acum vorbeste despre ce ar trebui sa faca aia prin vami si ce scannere sa ia, desi min finantelor n are nicio atributie in securitate, sau ma rog, chestii deductibile...
    Constant, prostul delireaza, se umple de sine si nimeni nu-l opreste

    Prostul din curtea scolii e pe cale sa devina o poveste de succes ((