BNR va limita accesul la creditele imobiliare scăzând gradul de îndatorare. Cum au procedat cehii, ungurii, polonezii și slovacii, aflați în aceeași dilemă

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 14 iunie 2018, 15:03 Economie | Finanţe & Bănci


Banca Nationala a Romaniei BNR
Foto: Hotnews
Băncile centrale vecine au procedat aproape la fel, unele impunând ca valoarea maximă a împrumuturilor să nu depășească 8 - 9 salarii. Cel mai recent anunț a fost făcut marți, de ​Banca Centrală cehă, care a anunțat că va limita împrumuturile ipotecare la cel mult de 9 ori salariul solicitantului de credit, declarându-se îngrijorată de faptul că acumularea unor datorii prea mari ar putea destabiliza sistemul financiar în cazul unei recesiuni economice. Noul plafon va intra în vigoare în luna octombrie, scrie Reuters.

​Liviu Voinea a declarat joi că în acest moment nu e încă luată nicio decizie cu privire la noile plafoane maxime de îndatorare ale românilor care doresc credite pentru case, dar că ”au loc analize, discuții și avem în lucru o analiză a gradului de îndatorare a populației. Scopul nu este de a limita creditarea ci de a o orienta într-o direcție sustenabilă. Dorim să susținem creditarea mai ales în moneda națională, în special prin credite pe termen lung pentru investiții, cu dobândă fixă."

  • ”Recent, un guvernator de bancă centrală spunea că aspirația de a avea o casă este o aspirație constructivă. Soluția de a realiza această aspirație este creditul ipotecar. Eu am trăit în copilăria mea maniera în care se făceau case. Nu erau pe atunci credite...reușeai după 20-30 de ani să-ți construiești casa. Se spune că cei care și-au luat case au devenit robii băncilor. Nu e adevărat. Ei au devenit prizonierii propriilor aspirații”, a spus joi Guvernatorul BNR Mugur Isărescu, la prezentarea celei de-a XV-a ediții a Raportului privind stabilitatea.

O creștere economică susținută, impreuna cu ratele scăzute ale dobânzilor și un șomaj la cote reduse au dus la cresterea accelerata a preturilor proprietatilor, in special in Praga. Până în prezent, nu au existat restricții legate de sumele pe care băncile le pot împrumuta solicitanților de credite pentru locuințe, scrie Reuters.

"Suntem interesați în principal de ceea ce se va întâmpla cu serviciul datoriei- ratele pe care le va avea de achitat populația- atunci când perioada bună a economiei va lua sfârșit", a declarat guvernatorul băncii centrale, Jiri Rusnok, într-o declarație prin care anunța noua limită maximă a creditelor.

"Deși acest lucru s-ar putea să nu se întâmple prea curând, într-o zi tot se va întâmpla, iar dacă ratele dobânzilor sau șomajul vor începe să crească, un număr mare de gospodării ar putea să se confrunte cu probleme legate de plata ratelor,  ceea ce ar afecta negativ situația băncilor ", a mai spus guvernatorul ceh.

Banca centrală a Cehiei estimează că proprietățile rezidențiale erau supraevaluate în medie cu 14% la sfârșitul anului trecut.

O altă regulă suplimentară stabilită de Cehia este limitarea gradului de îndatorare la 45%  din venitul lor net.

Noile restricții se adaugă altora, introduce anul trecut,  când Banca Cehiei a decis să plafoneze la 80 la sută  LTV (loan –to –value, ponderea valorii creditului in totalul valorii de piață a garanției). Băncile din Cehia pot permite însă un LTV de până la 90% pentru 15% din totalul împrumuturilor. După introducerea acestei măsuri, numărul creditelor ipotecare acordate, dar în februarie 2018 a re-început să crească (cu 8.8%). Împrumuturile imobiliare reprezintă 60% din totalul creditelor bancare din Cehia.

Prețurile apartamentelor din Praga, ”alimentate ” și  de achizițiile făcute de străini, au urcat cu 8.1% , fiind cele mai ridicate din Europa Centrală. Aceste prețuri au ajuns la 75,600 de coroane (3,480 dolari) pe metru pătrat, potrivit unui indice calculat de Deloitte. Față de 2014, creșterea prețurilor a fost de 47%.

Pentru comparație, prețurile din Varșovia au fost de 2.221 dolari - 2.454 dolari pe metrul pătrat, iar  în Budapesta, de 1.523 dolari anul trecut, potrivit biroului de statistică al Ungariei.

Banca centrală cehă a declarat că se așteaptă ca mai puțin de 10% din împrumuturile acordate anul trecut să nu se mai califice în urma noilor măsuri. Bancherii comerciali spun însă că impactul ar putea fi mai mare decât cel estimat de Banca Cehiei. "Aceste măsuri ar putea  afecta între un sfert și o treime din solicitanții noi de credite ipotecare ... în special în rândul tinerilor care trebuie să-și finanțeze prima locuință", spun reprezentnții bancherilor comerciali.

Atât în Polonia cât și în Ungaria, autoritățile de reglementare aplică o limită de 80 la sută pentru LTV și un grad de îndatorare de 50% . Slovacia are și ea în vedere introducerea unui plafon de împrumut echivalent cu 8 salarii.


Citeste mai multe despre   










8078 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Cum adica...? (Joi, 14 iunie 2018, 15:23)

    Teszzt [utilizator]

    "...ca valoarea maximă a împrumuturilor să nu depășească 8-9 salarii nete lunare."

    Daca consideram salariul mediu net 2500 lei, valoarea maxima a imprumutului nu poate depasi 20000 - 22500 lei?
    • +4 (4 voturi)    
      bate campii... (Joi, 14 iunie 2018, 18:06)

      Gicu2 [utilizator] i-a raspuns lui Teszzt

      ... e vorba de veniturile anuale. nu se vor putea indatora de mai mult de 8 ori valoarea venitului net anual cumulat.
      probabil ca e greu sa se documenteze pe inainte sa publice chestii. mai ales ca asta e flagranta..
    • -1 (5 voturi)    
      Deci creditul se limitează la 60 mii Euro în medie (Joi, 14 iunie 2018, 21:52)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Teszzt

      Daca împrumutul total pe care îl poate obține cineva în Romania nu poate depăși 9 salarii nete anuale (și nu lunare cum scrie autorul articolului) atunci o persoana, care câștigă remunerația medie pe economie de 2500 lei net, nu poate lua un împrumut total peste:

      2500 lei * 12 luni * 9 = 57 863 Euro

      Cu banii aceștia nu iți poți cumpăra un apartament în București.

      Pe de alta parte nu este clar dacă acest 57 863 Euro este valoarea maxima a sumei tuturor creditelor contractate de o persoana cu salariul de 2500 lei pentru ca dacă este asa și exista și alte împrumuturi atunci suma mai sus menționată se reduce.
      • +1 (3 voturi)    
        pai e simplu (Vineri, 15 iunie 2018, 8:24)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        daca ai 2500 de lei net, e putin probabil ca singur sa poti rambursa un credit de peste 60.000 de euro pe 30 de ani.
        Cumva limitarea asta e echivalenta cu gradul de indatorare, de 9 salarii anuale / 30 de ani, adica 30%. Cam mic, dar pe de alta aprte daca vrei sa nu ai defaulturi la credite poate fi si asta o strategie.

        Cit despre calculul tau, in general cind vorbim de un apartament in bucuresti vorbim si despre doi salariati. Iar daca inmultesti suma aia cu 2, ajungi la ceva rezonabil.
        • +1 (1 vot)    
          Nu-i chiar asa... (Vineri, 15 iunie 2018, 10:21)

          Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          La un imprumut de 270.000 Lei (cei 57.863 EUR calculati mai sus), in 30 de ani platesti inapoi 537.885 lei, adica o rata lunara de 1.481 lei. (Calcul simulat pe site-ul unei banci mari din Ro).

          Gradul de indatorare e 1481/2500, adica peste 59%.
          • 0 (0 voturi)    
            ok, n-am stat sa verific calculele (Vineri, 15 iunie 2018, 14:47)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Teszzt

            Asha e. La grad de indatorare 30% iei 60.000 de euro pe doua salarii de 2500 de lei. Ceea ce mie mi se pare rezonabil din punct de vedere prudential. Cit timp esti in zona de 30% indatorare faci fata unor perioade gen 2009-2011, perioade care au o probabilitate foarte mare sa se intimple intr-un interval de 30 de ani.

            Deja vedem ca retrairea momentului 2009-2010 e din ce in ce mai aproape. Deficitul e sarit bine de 3%, cresterea e preponderent pe consum pe datorie, agricultura pare sa fie praf anul asta, dobanzile cresc pe fondul situatiei maco, dobanzile la nivel modial cresc, si tot asha.

            Daca mai apare si vro criza economica prin europa (ceea ce nu e exclus daca vedem ce face trump cu taxele vamale, cit de aproape e Italia de iesirea din UE, etc, etc), retraim momentul 2009-2010.
      • 0 (0 voturi)    
        esti simplex si minti cu nerusinare (Vineri, 15 iunie 2018, 9:48)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        In primul rand cu 57863 euro poti sa cumperi o garsoniera de lux sau chiar un ap cu 2 camere.
        Daca ai familie si veniturile se dubleaza atunci poti cumpara chiar mult mai mult.
        • 0 (0 voturi)    
          Aha (Vineri, 15 iunie 2018, 11:18)

          DanielSurpateanu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Este prima oara in viata cand aud de conceptul de garsoniera de lux. Sau 2 camere de lux. Sau 3 camere lux.
          Lux inseamna altceva decat ce crezi tu.
  • +2 (18 voturi)    
    Sclavia e mai greu de impus fara... (Joi, 14 iunie 2018, 16:03)

    Mohammed [utilizator]

    Uite care e treaba - Romania (si estul Europei in general) este cea mai omogena societate - si coincidental, si societatea cu unul dintre cele mai ridicate grade de proprietari ai proprii case.

    Este greu sa fragmentezi, sa controlezi si sa transformi o astfel de societate intre-o societate de sclavi care traieste de pe o luna pe alta si nu poate face nimic - nici macar un protest - fiindca sta cu chirie si trebuie sa o plateasca.

    Asta nu este despre 'prea multe credite'. Asta este despre 'prea solidari, prea uniti - greu de controlat'.

    Asta este mana ((externa)) nu are nimic de-a face cu creditele.

    Amititi-va ce spunea Aristotel despre societatea democratica: O natiune stat nu poate exista pasnic fara 'philia' - o dragoste fata de aproapele tau.

    Toate societatiile tiranice sunt definite de fragmentare - de lupte interne, de control al maselor usor.

    Nu renuntati la dorinta de a avea casa voastra. Nu cedati presiunii. Asta nu este despre credite, este sociologie.
    • -3 (9 voturi)    
      bine zis (Joi, 14 iunie 2018, 17:32)

      Cata79 [utilizator] i-a raspuns lui Mohammed

      mai ales ca unii știm prin ce cercuri masonice se ploconește benerica ...
    • +7 (7 voturi)    
      what?!? (Vineri, 15 iunie 2018, 8:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mohammed

      Deci sa inteleg ca nu ai timp de protest ca tre sa platesti chiria, in schimb esti super calm cind ai restante la imprumutul imobiliar si risti sa-ti pierzi casa?!?!?!?

      Ca sa nu mai spun ca daca merg prin Germania, spre exemplu, unde a avea casa ta e ceva exotic, nu mi s-au parut deloc oamenii super-stresati de plata chiriei, ba mai degraba i-am vazut calmi, relaxati, veseli.
    • 0 (0 voturi)    
      Antenele tale au pipait ceva .... (Vineri, 15 iunie 2018, 10:23)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Mohammed

      Dar nu intelegi exact cum functioneaza mecanismul.
      Ce ar trebui sa gandeasca toti care se imprumuta este ca daca nu ai bani sa iti iei o casa acolo unde esti acum si ai nevoie de casa, nu vei avea cu atat mai mult de doua ori suma necesara casei pentru a o lua prin credit.
      De aceea: relocheaza-te. Renunta la slujba, cauta sa faci ceva util in alta zona care corespunde pretului pe care esti dispus tu sa-l platesti.
      Ai doar 10.000 Euro? Mergi la Adancatii de Campie si ia-ti acolo ceva si intemeiaza-ti familia si afacerea acolo si castiga-ti de acolo banii sau fa naveta.
      Pentru nimic in lume nu da 200.000 Euro pentru un cotet rezidential "deluxe" pentru care vei plati in 30 de ani 400.000 de euro.
      Si acum altceva: sclavia. Daca o tara cu 100 proprietari a 100 proprietati de 100 Euro vinde intr-un interval 25 de proprietati altor proprietari la 100 de euro prin credit atunci noii proprietari vor plati 2500 euro pretul casei si 2500 euro pretul dobanzii. Deci 25% din valoarea acelei tari pleaca in zona de resedinta a bancii. Deci sclavia este a populatiei cumparatoare fata de banca. Da, veti spune, dar banca vine cu banii initiali! Gresit, banca vine cu bani "creati din nimic" ea nu vine efectiv cu nici un ban.
      • 0 (0 voturi)    
        mai degraba bula (Vineri, 15 iunie 2018, 11:20)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Si in 2006-2008 lumea cumpara imobile tocmai pentru ca se scumpeau, si din ce cumparau se scumpeau si mai tare. Iar apoi urmeaza o corectie. E mai normal sa creasca ceva mai domol, mai asezat, eventual pe baza de calitate.
  • +3 (3 voturi)    
    Rupt de realitate (Joi, 14 iunie 2018, 16:28)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Omul e rupt de realitate. Astazi NU mai este posibil sa construiesti casa in regie proprie. Esti obligat sa ai diriginte de santier si sa platesti echipa de constructii la alb, asa ca 20 de ani inseamna 240 luni X 1000 euro (suma minima pentru o echipa de constructie).
    Ca exista aranjamente, exista, dar ramai la mana dirigintelui de santier care te poate santaja cu potentiala amenda de zeci de mii de euro.
    Omu poate stie care e treaba prin Egipt si India, dar nu si Romania.
  • +8 (12 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 14 iunie 2018, 16:33)

    bancher [utilizator]

    Sa se introduce. Preturile la imobiliare iar au luat-o razna. Daca mergem tot asa, ajungem iarasi ca in 2008, sa dam 70 000 euro pe o garsoniera in Berceni. O limitare a creditului trebuie sa existe, sa isi cumpere case doar cine isi permite, nu cine are nevoie (cine isi permite=cerere solvabila; cine are nevoie=cerere totala).
    Prea au ajuns multi sa isi ia case cu 5% avans.
  • +5 (5 voturi)    
    jargon economic (Joi, 14 iunie 2018, 16:53)

    jorj_bv [utilizator]

    LTV de 80%, se traduce prin avans de 20%. Ca nu am terminat toti aceeasi sectie de facultate sa intelegem toate prescurtarile.
    Poate eu intelegeam Litovoi ... sau ceva cu Letonia.
    • +1 (1 vot)    
      sunt unii care si-au luat case cu 5% avans (Vineri, 15 iunie 2018, 9:26)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      prin programul prima casa. 20% avans mai merge, dar sa iti iei casa cu 5% avans este aberant.
      • 0 (0 voturi)    
        Avansul cred si eu ca principala problema (Vineri, 15 iunie 2018, 12:21)

        Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Mi de pare aberant sa cumperi o locuinta fara sa fi economisit macar un 15-20% din suma.
        In primul rand sa dovedesti ca iti doresti cu adevarat, ca esti dispus si capabil sa treinhami la un asa proiect si apoi, daca preturile scad cu un 30%, nu prea vor fi multi dispusi sa-i puna bancii cheile in brate stiind ca vor pierde avansul de 20% plus ratele platite pana in acel moment.
  • +1 (3 voturi)    
    Vremea ta? (Joi, 14 iunie 2018, 17:17)

    nu_pot_sa_plec [utilizator]

    Pai stai tata, despre ce "vremea ta" vorbesti? Vremea comunismului? Atunci casele se dadeau de stat, nu trebuia sa-ti faci tu una. Erau si proprietari dar mai rar.
    Acum tinerii vor fi sortiti sa stea cu chirie pe vecie, nu?
    Cum sa-si mai faca o casa dupa 20-30 de ani cand toti banii sunt mancati de chirie? Tocmai de asta fac rate, sa investeasca intr-un bun al lor nu sa dea banii unor straini.
    Si cum adica 8-9 salarii nete? Ce sa faci cu banii astia? Nici de masina sh nu ajung.
    N-am inteles eu ceva?
  • -3 (7 voturi)    
    Nu va faceti case, va dam noi chirii "ieftine" (Joi, 14 iunie 2018, 18:28)

    andipetre [utilizator]

    Foarte buna masura. Sa nu isi ia oamenii case, ca doar exista interese ale coruptilor sa controleze piata imobiliara, devenind mari proprietari de locuinte de inchiriat. Daca clasa de mijloc isi permite credite prin care isi iau locuinte, cum mai castiga samsarii imobiliari? Pe cine mai pot ei controla prin chirii ca sa isi rotunjeasca veniturile excesiv de grase?...

    O populatie care are asigurate cele necesare vietii, inclusiv casa, nu poate fi controlata si exista pericolul ca ea sa protesteze impotriva coruptiei, sa nu ii lase pe mizerabilii de la putere sa le rapeasca drepturile etc. Daca, insa, ii tii la limita supravietuirii, prin taxe, dezbinare si chirii, nu mai au timp de "prostii" din acestea...
    • +4 (4 voturi)    
      ! (Joi, 14 iunie 2018, 19:48)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Din contra boss, daca esti legat de o rata cat salariul, nu-ti mai permiti sa faci miscari gen sa-ti cauti un job mai bun si sa stai 2-3 luni pe tusa... esti legat de banca si daca nu iti platesti ultima data, dupa ce ai platit 30 de ani luna de luna, banca te lasa fara casa! Ce nu pricepeti voi e ca nu e casa voastra, e casa bancii! Dar despre a cui e casa si cat e rata, se ocupa Dragnea sa va reaminteasca cand va cresc ratele!
  • +3 (5 voturi)    
    Dar dobanzile cand scad ? (Vineri, 15 iunie 2018, 8:17)

    Frankie [utilizator]

    Cand vor inceta bancile din Romania sa fie camatari cu acte in regula ? (vezi ce dobanzi au bancile din tarile cu apa calda si autostrazi)
    • 0 (0 voturi)    
      de unde le iei? (Vineri, 15 iunie 2018, 12:23)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      citesti "onesta" presa din Ro?
      ING ITALIA azi: DAE 6,23%
  • 0 (0 voturi)    
    pe vremea comunistilor (Vineri, 15 iunie 2018, 10:00)

    nedumeritul [utilizator]

    cei de la finante mai stiau aritmetica. Acum stiu matematici speciale!
    Eu am cumparat astfel: apartamentul a costat
    200 000lei am dat avans 30 000 lei si am platit 20 de ani o rata de aproximativ 20 % din salariu. A fost civilizat!
    De ....erau comunistii aia urati, acum avem capitalistii frumosi...O Dacia 1300 costa 70 000 lei, 1 dolar 21 lei.
    Se pare ca fiecare partid are cartite cu functii mari in fiecare partid. Asta e tara mea ??
  • +2 (2 voturi)    
    Mnemotehnica de 9 ani (Vineri, 15 iunie 2018, 10:31)

    jorj_bv [utilizator]

    Sunt de acord ca e o regula mnemotehnica buna sa inmultesti veniturile pe cativa ani sa-i spui omului cat se poate imprumuta.
    Dar raportul efectiv al indatorarii depinde tot de dobanda.
  • +1 (1 vot)    
    declaratia penibila a lui Isarescu (Vineri, 15 iunie 2018, 10:42)

    Jan2016 [utilizator]

    Domnul Isarescu a declarat ca romanii nu sunt robii bancilor ci prizonierii propriilor aspiratii.

    Mai penibil si jignitor de atat nici ca se poate.

    Domnule Isarescu, aspiratiile nu te fac prizonier ci lipsa unor venituri decente.

    Daca nu am avea si aspiratii materiale unde ar fi bancile.....tare as vrea sa vad.
  • 0 (0 voturi)    
    a gandi - cu premeditare? (Vineri, 15 iunie 2018, 12:26)

    nelamurit [utilizator]

    1. 96% dintre romani sunt proprietari de casa
    2. 91% traiesc in casa proprie

    deci ce osandire la chirie?
    daca dobanzile sunt plafonate bancile vor micsora riscul de neplata [miile de credite restante din 2010 nu se vor mai repeta].
  • 0 (0 voturi)    
    Plafonarea creditarii va plafona preturile imobili (Vineri, 15 iunie 2018, 15:31)

    Ochiana [utilizator]

    O masura inteleapta plafonarea creditelor .
    In 2004 cand au explodat preturile la imobiliare , pretul lor a crescut exponential cu valoarea creditelor acordate.
    Pentru un apartament decent nu ar trebui sa-ti amanetezi mai mult de 10-12 ani din viata. PUNCT !
    30-35 de ani e sclavie !
  • 0 (0 voturi)    
    Explicatii despre cum sistemul bancar (Vineri, 15 iunie 2018, 16:12)

    Ochiana [utilizator]

    contribuie la pacalirea populatiei si inrobirea inclusiv a guvernelor nationale din partea unei fetite din Canada de 12 ani
    https://www.youtube.com/watch?v=Bx5Sc3vWefE