România, cele mai puternice scumpiri din UE

de CZ     HotNews.ro
Vineri, 15 iunie 2018, 18:28 Economie | Finanţe & Bănci


Inflatie
Foto: Hotnews
România a înregistrat în luna mai cea mai mare rată anuală a inflației dintre statele Uniunii Europene, 4,6%, potrivit datelor publicate vineri de biroul european de statistică Eurostat.

România este urmată în acest clasament de Estonia (3,1%) și Ungaria (2,9%). Bulgaria a înregsitrat o rată a inflației de 2,3%.

Inflația medie în UE a fost de 2%.

Potrivit Institutului Național de Statistică, în luna mai 2018, în România cel mai mult au urcat prețurile produselor nealimentare, cu 7,75%, urmate de cele alimentare, cu 3,93%, și de servicii, cu 2,72%.

Din punct de vedere al produselor, cel mai mult a urcat prețul cartofilor, în mai, comparativ cu luna aprilie, respectiv cu 11,36%. Scumpiri semnificative au mai fost consemnate la alte legume și conserve de legume, de 7,13%, fructe proaspete, de 3,92%. Au existat și scăderi de prețuri, de exemplu la ouă cu 7,22%, citrice și ale fructe meridionale, cu 5,27%. și zahăr cu 1,2%.

Inflatie by Claudiu on Scribd







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2392 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Am distrus (Vineri, 15 iunie 2018, 18:57)

    Anonym [utilizator]

    competitia :))
    banana republic
  • +2 (2 voturi)    
    Soros, (Vineri, 15 iunie 2018, 19:32)

    yellowdog [utilizator]

    el e capul rautatilor
    • 0 (0 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 18 iunie 2018, 9:02)

      un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui yellowdog

  • +4 (4 voturi)    
    Aha (Vineri, 15 iunie 2018, 19:38)

    Caligula [utilizator]

    Pe unde o fi Soros saracu? Ii vom auzi numele din nou foarte curand...

    Sau poate o fi statul paralel sub forma de binom?
    • +1 (1 vot)    
      Pai nu e clar? (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 1:10)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Soros, exogenii, binomul, rezist, diaspora is de vina. Pavianca a stalcit si limba romana ca sa fie bine. Psd cara banii prin Madagascar si Brazilia ca sa nu fie prea multi in tara sa se scumpeasca totul!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Conform programului de guvernare, nu? (Vineri, 15 iunie 2018, 20:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Am înfrânt!
  • -1 (1 vot)