Doi din cinci români adulți sunt nebancarizați, iar o treime dintre pensionari își primesc pensia cash (raport Banca Mondială)

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 18 iunie 2018, 8:28 Economie | Finanţe & Bănci


Doi romani din cinci sunt nebancarizati
Foto: sxc.hu
​​România are 42% din populația adultă nebancarizată, iar lipsa digitalizării în sectorul pensiilor face ca o treime  dintre pensionari să își încaseze pensia cash, se arată în Raportul Global Findex publicat de Banca Mondială. Raportul poate fi citit aici. Global Findex este un set de date extins, publicat la fiecare 3 ani, care descrie modul în care oamenii din 140 de economii utilizează serviciile financiare.

La nivel global, în cazul femeilor continuă să se remarce un nivel mai redus de bancarizare: 65% dintre acestea au un cont, în timp ce, în cazul bărbaţilor, procentul este de 72%. Această diferenţă de 7% a rămas neschimbată din 2011.

În regiune, România este campioana nedorită a procentajului populației care își iau salariile la plic.




La nivel global, 1,7 miliarde de adulţi nu au acces la serviciile bancare, dar o treime din aceştia au totuşi un telefon mobil care le-ar putea facilita accesul la servicii financiare. Plata salariilor către bugetari, a pensiilor şi a ajutoarelor sociale direct în conturi bancare ar putea facilita obţinerea de servicii financiare oficiale la încă 100 milioane de adulţi, inclusiv 95 de milioane în ţările aflate în curs de dezvoltare, însă există şi alte oportunităţi pentru creşterea numărului de titulari de conturi şi pentru extinderea gradului de utilizare a plăţilor electronice: peste 200 de milioane de adulţi care încă nu au acces la serviciile bancare şi care lucrează în sectorul privat primesc salariile doar în numerar, ca şi peste alţi 200 de milioane de adulţi care primesc plăţi pentru activităţi desfăşurate în agricultură.

Numărul mic al românilor care dețin un cont bancar ne plasează în vecinătatea Rwandei , Paraguay sau Muntenegru.




Raportul Băncii Mondiale semnalează că, din 2011, circa 1,2 miliarde persoane şi-au deschis un cont bancar la nivel mondial şi că numărul clienţilor a crescut de la 62% la 69% în perioada 2014 - 2017.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1919 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    economie primitiva (Luni, 18 iunie 2018, 8:32)

    pehash [utilizator]

    amaratul de la tara nu poate folosi cardul pentru a plati saptamanal serviciile angajatilor BOR srl. restul produselor sunt din ograda proprie sau obtinute prin troc. deci le pui pensiile si/sau ajutoarele pe carduri si le-ai blocat economia.
  • +2 (4 voturi)    
    trebuiesc bancarizati (Luni, 18 iunie 2018, 8:36)

    Kosmos [utilizator]

    Altfel nu te pot plati in bytes si spatiu pe hard
  • +9 (9 voturi)    
    din ce cauza? (Luni, 18 iunie 2018, 8:40)

    vodatepes [utilizator]

    Din ce cauza? Pentru ca la noi daca orice institutie care crede ca esti dator la buget iti blocheaza bani in loc sa iti trimita o citatie in acest sens cu termen de executare. Nu la noi te blocheaza pentru orice rahat. Am un coleg care umbla de 2 luni sa ii ridice propirea desi omul are toate dovezile ca a achitat a amenda. Omul a zis ca reunta la cont si la card isi isi va lua bani in numerar. De ce nu se face un studiu citi au renuntat la cont si card si care ar fi motivul?
  • +9 (9 voturi)    
    Nu sunt clienti ai bancilor (Luni, 18 iunie 2018, 8:43)

    VMuntean [utilizator]

    Adica nu vor sa plateasca niste comisioane unor intermediari impusi.
    • 0 (0 voturi)    
      Ok.... (Marţi, 19 iunie 2018, 23:30)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui VMuntean

      Dar in acelasi timp daca-mi pierd portofelul, ma doare la basca., pt banii care-mi raman la sf de luna primesc dobanda iar cand vreau sa cumpar ceva scot telefonul si platesc cu el.
      Nu stiu cum sunt altii, dar personal nu-mi place sa interactionez cu cash deloc.
  • +6 (6 voturi)    
    Pensionarii cu varsta avansata (Luni, 18 iunie 2018, 9:31)

    UpNext [utilizator]

    au dificultati majore, in mod natural, de actiune, comunicare si contact cu ATMuri, ghisee bancare, plati on line, la transport/deplasare, cu implicatii in securitatea personala...Raman de identifiacat si aplicat solutii viabile pentru aceasta categorie vulnerabila.
  • +8 (8 voturi)    
    Da ? (Luni, 18 iunie 2018, 9:44)

    mopsu [utilizator]

    și care-i problema ?Nu-s sătui bancherii de bani ?
  • -1 (5 voturi)    
    Companii cu POS (Luni, 18 iunie 2018, 10:37)

    florinos [utilizator]

    Acum 2 ani exista un proiect ca fiecare magazin sa fie dotat cu POS, chiar si cele de la țară.
    A venit PSD si a amânat legea chiar a ridicat pragul de afacere de la 10 mii la 50 de mii. Cum sa convingi oamenii din mediul rural sa-si facă card dacă nu il pot folosi ? Plus ca s-ar reduce evaziunea, multe magazine nu oferă bon fiscal.
    Suedia are planuri ca din 2020 sa elimine folosirea banilor fizici si sa folosească doar carduri.
    • +3 (3 voturi)    
      Si de ce sa dai legi sa se foloseasca cardul? (Luni, 18 iunie 2018, 18:53)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Daca are avantaje cardul si posul acesta va prevala in piata. Daca are dezavantaje nu. In occident nu e nici o lege prin care sa fii obligat sa investesti bani ca privat cu o afacere lentru dezvoltarea retelelor bancii. Cine nu vrea pierde niste clienti.
  • +4 (4 voturi)    
    vai, "ce de mai comisioane" pierdute!! (Luni, 18 iunie 2018, 11:26)

    MG [utilizator]

    urgent, trebuie rezolvata problema!! Toaleta in curte este ok.
  • +3 (9 voturi)    
    Orice (Luni, 18 iunie 2018, 11:50)

    A310 [utilizator]

    contact cu o banca , insemna in mod indubitabil o pierdere din partea celui care apeleaza la acesti CAMATARI cu gulere albe .
    • -4 (4 voturi)    
      Daca esti destept castigi (Luni, 18 iunie 2018, 20:23)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Daca nu, pierzi!
      • +3 (3 voturi)    
        Cu toata seriozitatea , (Luni, 18 iunie 2018, 20:57)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        eu consider ca in momentul in care intri in contact cu o banca , nu ai decat de pierdut .
        Prefer sa cumpar actiuni .
        Nu cred ca este cazul sa privim ce coeficient de profitabilitate au bancile in Romania , in raport cu coeficientul de profitabilitate din tarile de origine .