​SONDAJ Care e principala problemă de care v-ați lovit la sistemul informatic al Fiscului?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 18 iunie 2018, 12:48 Economie | Finanţe & Bănci


Sondaj Sistemul IT al ANAF
Foto: Hotnews
​Problemele mari cu care se confruntă sistemul IT al ANAF au ajuns să fie menționate și în rapoartele FMI, unde infrastructura informatică a fiscului este descrisă drept învechită și fragilă. În calitate de contribuabil, firmă sau persoană fizică, de ce astfel de probleme te-ai lovit în relația cu Fiscul?
  • Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1211 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    SPV (Luni, 18 iunie 2018, 13:11)

    zxcv [utilizator]

    dupa parerea mea merge bine, s-a imbunatatit mult in acest an
  • +3 (3 voturi)    
    Sistemul informatic al ANAF,ca si tot (Luni, 18 iunie 2018, 13:12)

    Rescator [utilizator]

    ANAF-ul de la Mișa ,la ultimul paznic este la pamant.
    De fapt ei nu vor sa aiba un sistem performant si
    prietenos cu clientii,pentru le-ar scadea satisfactia provenita din haos,incasand sume si penalizari aiurea fara sa poti verifica nimic.
    Din 21.11.2016 ANAF-ul trebuie sa-mi returneze
    2011 lei,in urma unor regularizari(documentul este emis chiar de ei).La data de 21.11.2017 am cerut ,in scris,clarificari.Pana astazi nu am primit nimic.In
    schimb primesc o data la sase luni cate o Decizie de
    Impunere,descoperita dupa sase ani,pentru un PFA
    desfintat.
    Azi am incercat sa platesc ultima suma ceruta de
    baieții si fetele de acolo,utilizand procedurile si
    tokenul BCR(platesc facturi lunar la utilitați de multi ani in acest mod).Nu a fost posibil pentru ca au
    conturi terminate cu XXXX,iar tokenul lucreza numai cu cifre.In loc sa-si deschida si niste conturi normale,
    te obliga sa faci plata la sediul ANAF,intr-o mizerie de nedescris si la cozi de 4-5 ore.
    Nimeni nu ne ajuta,nimanui nu-i pasa.
  • +3 (3 voturi)    
    ca persoana fizica (Luni, 18 iunie 2018, 13:44)

    g01an [utilizator]

    principala nemultumire este ca sistemul (si legislatia din spate) nu este gandit in niciun fel, nu mai zic sa functioneze cat de cat inteligent.

    dovezile cerute pentru inregistrarea unei persoane fizice sunt excesive, iar acolo unde au fost comise fraude ori nu exista cerinte corespunzatoare, ori nu au functionat. pentru a plati impozitele, nu ar trebui sa existe pre-conditii daca toate informatiile necesare sunt furnizate de contribuabil, cine ar vrea sa te impersoneze doar ca sa-ti plateasca darile?

    pe de alta parte, daca sunt solicitate informatii si drumuri pe la fisc, atunci platforma respectiva ar trebui sa si ofere servicii cetateanului. ai depus efortul sa-ti verifici identitatea offline (sau prin orice modalitate de simplificare a procedurii implementata intr-un viitor nu prea indepartat sper eu)? foarte bine, acum contul respectiv iti ofera informatii care iti sunt necesare, iti listeaza impozitele si taxele si termenele pe care le ai de platit pentru urmatoarele 12 luni (ca sa stii daca ai ceva de contestat sau doar ca sa incurajeze conformarea voluntara si din timp). mi s-ar parea normal sa te ajute sa-ti calculezi impozitele pe veniturile ca sa poti completa cererile fara erori, samd.
  • +1 (1 vot)    
    PROBLEME la ANAF (Luni, 18 iunie 2018, 14:12)

    jidanul [utilizator]

    In primul rand, ANAF-ul (salariatii institutiei) NU fac diferenta elementara, intre contribuabilii care sunt de buna credinta si vor sa plateasca taxele si impozitele catre bugetul statului dar, NU au banii necesari si contribuabilii de rea credinta care au banii necesari pentru plata impozitelor si taxelor catre bugetul de stat dar, care NU vor sa plateasca ori intarzie in mod nejustificat. In al doilea rand ANAF-ul nu are planuri constructive si reale de reesalonare a datoriilor contribuabililor care sunt de buna credinta, fara amenzi, fara penalitati si alte metode represive. Daca salariatii ANAF-ului ar fi mai inventivi si inovativi, foarte multe dintre probleme s-ar rezolva foarte simplu. Rigiditatea nu rezolva absolut nimic.
    • 0 (2 voturi)    
      unde in lumea asta (Luni, 18 iunie 2018, 17:51)

      zxcv [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      ati auzit ca fiscul e mai ingaduitor daca un contribuabil declara ca ar vrea sa plateasca dar nu are cu ce?
  • +2 (2 voturi)    
    lipseste (Luni, 18 iunie 2018, 14:19)

    ras-putin [utilizator]

    "all of the above"!
  • +3 (3 voturi)    
    Niste nesimtiti ...... (Luni, 18 iunie 2018, 14:45)

    cartofil [utilizator]

    Mi-am tocit pingele in decembrie pentru popririle facute aiurea si tot mi-au luat de 3 x banii pe care nu-i datoram (137 lei + 50 lei comision platit la fiecare banca pentru executare - dupa ce am lamurit problema, ca nu eu eram dator, ei trebuiau sa-mi returneze vreo 200i, mi-au dat o hartie sa nu-mi ia bani din salariu si mi-au spus ca trimit ei la banci ridicarea popririi-aiurea, n-au facut-o niciodata). Mai mult, la doua banci nu plecasera popririle la momentul cand am avut discutia si lamurirea problemei, dar pentru ca tot erau scrise, le-au trimis si pe astea dupa vreo 2 saptamani si m-am trezit executat dupa doua luni dupa ce, in naivitatea mea, crezusem ca am lamurit situatia. Deci, dupa parerea mea, angajatii ANAF sunt niste gunoaie....
  • +3 (3 voturi)    
    Cum este posibil !!!? (Luni, 18 iunie 2018, 16:29)

    sipu [utilizator]

    sa scoti de-a lungul timpului mai multe certificate fiscale care arata ca nu ai datorii . Caz concret la 31.05.2013 datorii 0 (zero) accesorii 0 (zero) , surpriza pe ghiseul.ro apare la rubrica ANAF o datorie de 1400 lei din anul 2012 ..................... Nu mai inteleg nimic , au tinut datoriia pentru mai tarziu....... adica dupa 6 (sase) ani au mai gasit ceva
    • +3 (3 voturi)    
      sorry (Luni, 18 iunie 2018, 16:42)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Caz concret la 31.05.2018 datori zero la 01.06,2018 datorii 1400 lei din anul 2012 ................... !!!?