Inflația ar putea urca luna viitoare la 5.6%, peste prognoza BNR. Cursul euro ar putea atinge 4.7 lei în decembrie (raport UniCredit)

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2018, 16:24 Economie | Finanţe & Bănci


Anca Negrescu (Aron), UniCredit
Foto: Hotnews
​Economiștii UniCredit anticipează o rată a inflației peste estimările Băncii Centrale (datele pe iunie vor fi comunicate de Statistică miercuri), calculele lor indicând pentru finele acestui an o creștere a prețurilor de 4,1% (în decembrie 2018) față de nivelul de 3,6% prognozat de BNR). Prețurile alimentelor și combustibililor ar putea să rămână cele mai importante surse de presiune inflaționistă în UE în lunile următoare datorită unei recolte mai slabe șipetrolului mai scump decât anul trecut, arată un raport publicat luni de bancherii UniCredit.

”Ne așteptăm la alte două creșteri ale dobânzii cheie până la sfârșitul anului. Prima majorare ar putea veni în luna august, când BNR ar putea revizui prognoza privind inflația pentru perioada 2018-2020, urmată de o creștere de 25bp în ultimul trimestru al acestui an”, se mai arată în raport.


Ne așteptăm ca inflația anuală să accelereze în continuare, ajungând la 5,6% în iunie 2018 (de la 5,4% în luna mai). Deși prețurile la alimente ar putea să scadă ușor (lucru obișnuit în timpul lunilor de vară) scăderea acestora ar putea fi mai mică decât în anul trecut, datorită recoltei mai slabe și a unei cereri mai puternice venite din partea consumatorilor, mai notează autorii raportului.





Economiștii citați se așteaptă ca, pe final de an, cursul euro/leu să ajungă la 4.70, economia să încetinească în 2018 la un ritm de 4.4%, iar dobânda cheie a BNR să urce la 3%, ceea ce ar duce ROBOR la 3 luni la peste 3 %.



Citeste mai multe despre   










2178 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    inlatie de 5.6% (Luni, 9 iulie 2018, 16:28)

    liviu_ [utilizator]

    este ENORM!!!
    dar na... tot e roz pt ca zice dracnea....

    4.7?! eu cred ca suntem optimisti... daca ue cu sanctiuni.... well....
  • +3 (3 voturi)    
    4,8... 5,6... 8,9... (Luni, 9 iulie 2018, 18:55)

    ruskimushki [utilizator]

    meic a foto uiz ze ieconomical taigar ?
  • +2 (2 voturi)    
    Sa ajunga 11%!!!! (Luni, 9 iulie 2018, 18:59)

    Testing101 [utilizator]

    Sper sa ajunga 11% cu riscul sa o dau in groapa. Sper sa se trezeasca toti patriotii *ciumei* cat de buna e ciuma asta psdista
    • +5 (5 voturi)    
      Nu se trezesc, ca ei viseaza bine (Marţi, 10 iulie 2018, 3:48)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Testing101

      Dracna se lupta pt ei cu tot felul de Entitati, Exogene si Endogene, cu Binomi, cu Statul Paralel. Tocmai au Infrant DNA-ul, Monstrul care hingherea politicienii Borfashi. Mai e mult de Lupta.
      ps: am scris unele cuvinte cu litera mare pt ca is cuvinte cheie care declanseaza emotii coplesitoare in mintea spalata si goala a zombiilor psdiste. Test, spuneti cu voce tare cuvantul Soros, in fata unui pesedist si o sa vedeti cum se invineteste la fatza, cum I se inrosesc si umfla ochii si, posibil sa va si loveasca….pt ca Soros, e vinovatul suprem pt mizeria lui.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce guvern domnule ! (Luni, 9 iulie 2018, 19:43)

    Observatory [utilizator]

    Suntem pe drumul construiri comunismului perfect !
  • +3 (3 voturi)    
    In decembrie va fi 6 lei per euroi. (Luni, 9 iulie 2018, 20:02)

    IancuJianu [utilizator]

    .
  • +2 (2 voturi)    
    Meic a foto... (Marţi, 10 iulie 2018, 0:40)

    ruskimushki [utilizator]

    ... wiz ze ieconomical taigher ?
  • +3 (3 voturi)    
    interesant (Marţi, 10 iulie 2018, 8:34)

    falcoind [utilizator]

    cum la nici un articol economic ,nu găsești nici o postare a unui înfocat psd-ist . is prea grele pt ei. Cursul ușor poate ajunge la un 6 Ron , ieri in locul lui "Soros" făceam o speculație de 15-20 miliarde de Ron pe curs, de le suna apa in cap la cei de la guvernare , la un 4-5 miliarde de euro scoși de pe "piața" BNR era complect depășit și nu mai reușea sa apere cursu. Am devenit foarte vulnerabili.
    • +1 (1 vot)    
      ”Vulnerabili”.... (Marţi, 10 iulie 2018, 11:05)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      la ce pagină din DEX este acest cuvânt? întrebă duamna Veorica....
      • 0 (0 voturi)    
        pt doamna "profesoara " spiky (Marţi, 10 iulie 2018, 20:56)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        VULNERÁBIL ~ă (~i, ~e) 1) Care poate fi vătămat cu ușurință; lezabil. 2) fig. Care poate fi ușor atacat; criticabil; atacabil. ◊ Punct ~ parte slabă (a cuiva sau a ceva). /<lat. vulnerabilis, it. vulnerabile, fr. vulnerable

        sursa: NODEX (2002) adăugată de siveco acțiuni
      • 0 (0 voturi)    
        Mai unul tot pt doamna "profesoara" (Marţi, 10 iulie 2018, 21:07)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        VULNERÁBIL, -Ă, vulnerabili, -e, adj. Care poate fi rănit; fig. care poate fi atacat ușor, care are părți slabe, defectuoase. ◊ Punct vulnerabil = parte slabă a cuiva, punct sensibil, punct nevralgic.

        sursa: DLRLC (1955-1957) adăugată de blaurb. acțiuni

        :) , va pup doamna profesoara , dacă vroiai sa spui ca nu are plural cumva , spune tu cum e : eu sunt vulnerabil , ea e vulnerabila , noi suntem ..... ??? Daca e mișto la adresa premierului doar, scuze, tot respectu a fost foarte fin . :) .
        • +2 (2 voturi)    
          Ai eronat greșit, domnu Fălcosu! (Miercuri, 11 iulie 2018, 8:07)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

          Întrebarea ierea pusă dă duamna Veorica, că ea, sireaca, nu prea știe nici să caute pren almanahe, decțeonare ș-alte d-al' d-astea.....