Tu cât timp petreci ajutându-ți copilul să-și facă temele școlare? La japonezi, 45% dintre părinți nu-și ajută deloc copiii

de DP     HotNews.ro
Joi, 26 iulie 2018, 12:48 Economie | Finanţe & Bănci


Parintii din tarile considerate economii emergente isi ajuta copiii la teme mai mult decat cei din statele bogate
Foto: sxc.hu
Dacă ajutorul dat propriului copil în rezolvarea temelor școlare ar fi o măsură a dragostei parentale, atunci părinții din India ar putea fi considerați cei mai iubitori din lume, potrivit unui studiu făcut pe aproape 27.500 de părinți din 29 de țări de către Fundația Varkey și preluat de World Economic Forum. La nivel mondial, circa un sfert dintre părinți petrec cel puțin 7 ore săptămânal ajutându-și copiii fie la temele pentru acasă fie la înțelegerea materiilor predate la școală. Cifrele urcă la 39% în Columbia, 50% în Vietnam și 62% în India.
  • Participă mai jos la sondajul HotNews.ro: Câte ore îți petreci săptămânal ca să-ți ajuți copilul cu temele școlare?





E drept, în economiile dezvoltate, sprijinul scade dramatic. Doar 11% dintre părinții din Regatul Unit, 10% dintre cei din Franța și Japonia și abia 5% dintre părinții findalndezi își ajută copiii.

Părinții indieni petrec în medie de 12 ore pe săptămână acordând ajutor școlar copiilor, cei vietnamezi 10,2 ore iar mamele și tații turci dedică 8,7 ore săptămânal.

Media pe cele 29 de state a fost de 6,7 ore pe săptămână.

Părinții din Statele Unite și Polonia au oferit sprijin copiilor câte 6,2 ore săptămânal, în timp ce cei din Marea Britanie 3,6 ore, finlandezii câte 3,1 ore/sătămână , iar părinții japonezi doar 2,6 ore în fiecare săptămână.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2631 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    In Romania... (Joi, 26 iulie 2018, 13:08)

    emilm [utilizator]

    ... parintii nu ii ajuta pe copii la facutul temelor pentru ca este incetatenita practica de a face "pregatire" sau "meditatii". In felul asta, parintii isi vad de ale lor, iar profesorii castiga un ban "cinstit" in plus fata de salariu. Deci toata lumea e multumita! Mai putin copii, care dupa orele de curs trebuie sa suporte si orele de "pregatire", dar oricum parerea lor nu conteaza in ecuatia asta!
    • +2 (2 voturi)    
      Practica meditațiilor (Joi, 26 iulie 2018, 15:26)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui emilm

      este împământenită în România pentru că învățământul este mizerabil...
      • +3 (3 voturi)    
        Si nu de azi, de ieri, (Joi, 26 iulie 2018, 17:05)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        ci de multi ani. Invatamantul romanesc nu e bun de nimic.
  • +6 (10 voturi)    
    logic (Joi, 26 iulie 2018, 13:27)

    prepeleac [utilizator]

    Clasamentul este invers proportional cu cantitatea și calitatea serviciilor educaționale oferite de sistemul educațional al statelor respetive. În țările cu cele mai performante sisteme educaționale timpul alocat de părinți activităților școlare cu odraslele lor este cel mai redus. Este logic să fie așa.
    • -1 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 26 iulie 2018, 14:55)

      andipetre [anonim] i-a raspuns lui prepeleac

      • +4 (4 voturi)    
        asteptarile?.. (Joi, 26 iulie 2018, 17:11)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        poate asteptarile sunt mai mari cu cat societatea este mai evoluata?
    • +1 (3 voturi)    
      Ai observat bine (Joi, 26 iulie 2018, 16:28)

      Stefannel [utilizator] i-a raspuns lui prepeleac

      Salut! Ai observat bine. In tarile dezvoltate si civilizate, scoala are rolul de a invata copilul materia predata. Materia scolara nu este atat de stufoasa si se pune accent pe dobandirea si insusirea practica a cunostiintelor. De asemenea, sistemul educational este facut astfel incat copilul sa lucreze exercitii in timpul claselor(fiecare clasa are 1 profesor si 1-2 asistenti), daca are teme - maxim 1-2 ore (exercitiile facute in clasa sunt suficiente) iar restul timpului sa-l petrece impreuna cu familia. Un copil ce pretrece 6 ore la scoala, 1 ora pe drum si 4 ore cu biroul, scaunul si caiete NU ISI TRAIESTE COPILARIA.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Joi, 26 iulie 2018, 13:52)

    tirolez [utilizator]

    In tarile sarace "cartea" e o cale de a scapa din saracie. In special in India.
    La noi multi copii isi fac temele la afterschool.
  • +2 (2 voturi)    
    probabil ca exista niste corelatii (Joi, 26 iulie 2018, 15:02)

    pehash [utilizator]

    cu marimea clasei, performanta profesorului, dificultatea programei si modul de predare etc. in mod evident timpul petrecut de parinti nu se reflecta automat in rezultatele copiilor. poate si pentru ca in tarile din top educatia parintilor o fi fost ceva mai slaba.
    oare in Romania ce procent din parinti poate rezolva o tema de matematica de clasa a 8a?
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 26 iulie 2018, 15:03)

    [anonim]

  • 0 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 26 iulie 2018, 15:03)

    andipetre [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Finlandezii sunt cei mai avansati (Joi, 26 iulie 2018, 17:08)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Din cate am inteles, ei nici nu mai au materii fixe, obligatorii.

      Noi romanii... ce sa mai zicem... daca nu inveti ca X a facut Y in anul Z nu treci clasa.

      In Romania ti se umple capul de informatii COMPLET INUTILE, pe care le poti uita imediat dupa examen fara nicio problema.
  • +1 (1 vot)    
    Nu tin minte . . . . (Vineri, 27 iulie 2018, 8:35)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . sa isi fi bagat macar odata nasul in caietele mele tata sau mama vitrega! Si tata era om cu scoala la activ! Acest concept al ajutorului dat copiilor, in asimilarea cunostintelor, de catre parinti sau meditatori s-a dezvoltat pe masura ce calitatea invatamantului in scoli si implicit a corpului profesoral, s-a depreciat!