Iancu Guda: Cât să mai strigăm, cât să mai spunem? Peste 3 – 5 ani vom vedea ce înseamnă tensionarea pieței forței de muncă

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 1 august 2018, 16:36 Economie | Finanţe & Bănci


Iancu Guda
Foto: Hotnews
Statul a crescut ajutoarele sociale cu 14% anul acesta și cu 12% anul trecut, iar astea nu sunt măsuri pentru încurajarea detensionării pieței muncii, susține Iancu Guda, președintele Asociației Analiștilor Financiar-Bancari din România (AAFBR).

“Nu văd soluții concrete pentru detensionarea pieței muncii. Deși mediul de afaceri a semnalat acum 3-5 ani, deși a subliniat acum 2 ani, deși strigă cu disperare astăzi, și trage semnale de alarmă că peste 3 ani – 5 ani vom vedea ce înseamnă tensionarea forței de muncă, nu văd măsuri consistente, coerente, vizionare din partea statului român care să ajute la detensionarea pieței forțe de muncă”, a spus Guda.
  • Suntem mai puțini, mai vârstnici, mai puțin educați, investim doar 3% în educație, avem foarte multă auto-gospodărire și ajutoarele sociale cresc cu 14% anul acesta, după ce anul trecut au crescut cu 12%. Nu cred că sunt măsuri de natură să încurajeze munca. Cât să mai strigăm, cât să mai spunem?
„Ieri s-a inaugurat încă o furnică de autostradă. Stăm foare prost din această perspectivă. Chiar ieri se scria în presă că BMW a făcut o fabrică la 70 de kilometri de România, de Oradea. Nu ne-am învățat lecția. Cred că acum 7-8 ani pierdeam Mercedes care a ales Ungaria pentru că nu avem infrastructură”, a afirmat președintele AAFBR, la Forumul Antreprenorilor Made in Romania, organizat de Bursa de Valori București (BVB).



“Uitați-vă la hartă, la zona care nu este verde, pentru că verdele reprezintă autostrăzile. Europa este împânzită de autostrăzi, pe când la noi mișună câteva furnici, doar București-Constanța mai salvează cu 220 kilometri. Avem cea mai scăzută densitate și la toți parametri de kilometri de autostradă la 1000 de locuitori suntem pe ultima poziție din UE, de 0,03. Țările din top stau de 10 ori mai bine din această perspectivă”, a precizat Iancu Guda.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3269 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    pensii si salarii (Miercuri, 1 august 2018, 16:53)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..asta vor alegatorii.
  • +3 (13 voturi)    
    Domnul meu, cu tot respectul (Miercuri, 1 august 2018, 19:05)

    Marius_23 [utilizator]

    Va informez ca si un om care a lucrat deja in cateva locuri . In toate cazurile se cere cu mult peste ce poate sa faca un om mediu ca sa ma exprim asa .
    Repet, locuri de munca unde dai 100% in fiecare zi, ajungi acasa rupt de oboseala, faci un dus rapid, mananci si te culci ca nu mai poti sa ramai treaz . Apoi a doua zi de la capat .
    Concluzia : salarii de trei ori mai mici ca in ale "investitorilor" si munca tot cam asa, muncesti cat trei, oamenii vor pleca masiv, puteti face 100 de autostrazi daca nu normati munca, norma maxima obligatorie dupa un om mediu in toate domeniile de activitate .
    Daca nu v-ati dat seama de atata lucru e pe degeaba .
    • +4 (4 voturi)    
      incerc sa imi dau seama care e legatura (Joi, 2 august 2018, 8:51)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

      ce vreti sa spuneti dv este ca oamenii prefera sa stea acasa pe ajutor social pt ca la munca e greu?

      Aveti dreptate ca se munceste mult dar ce legatura are cu faptul ca Romania pierde investitii din cauza lipsei autostrazilor? Sau ca populatia e imbatranita?

      Daca mercedes sau bmw ar fi facut fabrica in Romania, s-ar fi creat ceva mii de locuri de munca (fabrica in sine + firmele conexe). Dv in felul asta aveati inca o posibilitate de a schimba angajatorul (care sustineti ca va abuzeaza).

      Oamenii accepta sa fie exploatat la maxim de catre angajator din mai multe motive. Primul si cel mai important e mentalitatea. Adaptarea in alta parte e grea, nu le place sa riste sau au impresia ca peste tot e la fel. Al 2 lea motiv tine chiar de lipsa variantelor.

      De motivul 1 sunteti responsabil 100% dar de motivul 2 e responsabil statul. De asta trebuie sa faca autostrazi, ca dv sa reusiti sa va schimbati locul de munca mai usor.
      • 0 (2 voturi)    
        Dati-mi voie sa va explic care este legatura (Joi, 2 august 2018, 11:18)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Acesti angajatori nu sunt de capul lor asa, au stabilite contacte, spre exemplu la mine in oras s-a inchis o firma la care lucrau cateva sute de oameni deoarece 90% nu faceau fata si cum era si firesc calitatea a avut enorm de suferit iar apoi si cantitatea .
        Eu vreau sa va explic ca acesti angajatori se orienteaza dupa date, poate multi dintre ei nici nu cunosc care este realitatea .
        Sa fiu si mai explicit . Daca dumneavoastra investitor strain va hotarati maine sa deschideti o fabrica la mine in oras si oferiti 1.000 de locuri de munca dar dupa doi ani vedeti ca abia puteti sa va tineti 500 de posturi ocupate, calitate si canntitatea vor avea de suferit, pierdeti comenzi, ce faceti ? Pai va spun eu ce faceti . O sa va plangeti la cei pe care-i cunoasteti si o sa le spuneti sa nu mai vina sa investeasca in Romania .
        Investitorii care nu sunt capabili sa prinda radacini in tara ne fac reclama negativa, intram intr-un cer vicios .
        Daca statul de maine ar norma corect munca oamenii care ar merge la lucru ar face fata pe termen lung, calitatea ar creste constant, nu ar fi probleme majore de cantitate si astfel toata lumea ar avea pana la urma de castigat pe termen lung .
        Cum sa creasca populatia si afacerile cu astfel de locuri de munca ? Zilele trecute m-am intilnit cu cativa prieteni . Din patru, doi sunt pe picior de plecare, sunt exploatati la maximum, singurul lucru care-i mai tine este familia .
        • 0 (0 voturi)    
          Firma respectiva a inchis (Joi, 2 august 2018, 12:01)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

          Deci eu am incercat sa port discutii sa le spun ca oamenilor le place sa munceasca dar norma este cu circa 30% mai mult decat se poate face . Marea majoritate a colegilor aveau o atitudine pozitiva si vroiau sa faca produse de calitate .
          Am lucrat circa sase luni acolo . In momentul in care am plecat cautam o fata cunoscuta la intrarea pe schimb, deci marea majoritate a celor care s-au angajat deodata cu mine sau pe care i-am prins acolo cu oarecare vechime au plecat din acelasi motiv ca si mine . Nu mai faceau fata !
        • 0 (0 voturi)    
          ai probleme cu realitatea... (Joi, 2 august 2018, 12:18)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

          ai probleme cu realitatea...

          logica este identica cu cea din guvernul PSD.
          • 0 (0 voturi)    
            Adica oamenii sunt explioatati (Joi, 2 august 2018, 13:20)

            Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

            In draci si pleaca dincolo deoarece sunt nevoiti si tot eu am probleme cu realitatea ?
            Adica am nevoie sa-mi traduci ceea ce vad eu, ceea ce vad 90% dintre angajati la o firma ?
          • 0 (0 voturi)    
            La fabrica respectiva (Joi, 2 august 2018, 13:26)

            Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

            Oamenii ajungeau sa lesine, venea ambulanta si de doua ori pe un schimb .
            Probabil ca si oamenii respectivi aveau probleme de realitatea, se imbolnaveau si unii dintre ei ajungeau sa fie internati cu diferite afectiuni grave cauzate de mediul toxic in care lucram de ne sareau capacele .
            Poate ca nu erau bolnavi, zi si eu, poate avea probleme cu realitatea .
            Cat TUPEU pe unii !
      • 0 (0 voturi)    
        Autostrazile alea nu rezolva problema de fond (Joi, 2 august 2018, 12:35)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Daca nu se rezolva probema de fond care va fi scopul lor de fapt ? Alti bani aruncati pe geam ?
      • 0 (0 voturi)    
        Este ca si cum ati face autostrazi pe Luna (Joi, 2 august 2018, 13:00)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Rezultatul ar fi acelasi, adica nu ar schimba nimic .
  • +3 (3 voturi)    
    ce nu schimbi, ramane la fel :-) (Joi, 2 august 2018, 8:50)

    Dedalus [utilizator]

    Piata muncii este 50% somaj mascat.

    Oriunde te uiti, vezi numai delasare, lene, incompetenta si, cel mai grav lipsa de responsabilitate insotita de pretentii cat casa.

    Absolut toata lumea e de acord ca de 30 de ani invatamantul din Romania produce semianalfabeti si incompetenti. Nu e vina absolventilor, desigur.

    Dar sa ai un invatamant prabusit si sa vrei sa ai forta de munca inalt calificata este un non-sens.

    Dupa cum este un non-sens sa vanezi sectorul privat si sa te astepti sa iti creasca numarul angajatorilor.

    Un alt non-sens este sa te plangi ca nu ai piata muncii flexibila, dar in acelasi timp sa supra-protejezi angajatii si sa restrictionezi celelalte forme contractuale (timp partial, servicii).

    Toata lumea vrea sa se revizuiasca dar sa nu se schimbe nimic.
    • +1 (1 vot)    
      Statul te vrea prost (dependent) (Joi, 2 august 2018, 10:56)

      strelka [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Meritocratia la romani e privita ca un pericol, iar clasa politica dominanta, neocomunistii stiu ca o societate educata i-ar matura de la butoiul cu miere. Educatia unei societati se face in generatii si in .ro nu exista o elita care sa urmareasca pe o perioada atat de inelungata schimbarea acestei situatii. Cazul "Abrmburica" nu a fost un accident ci expresia "fireasca" a unei societati si conduse de o clasa politica tarata.
      • +1 (1 vot)    
        daca nu vor nu vor (Joi, 2 august 2018, 12:03)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui strelka

        Cred ca e chiar mai simplu: nimeni nu doreste educatie in Romania, pentru ca se poate trai foarte bine in Romania si fara ea.

        Piata muncii din Ro nu permite schimbarea locului de munca prea usor, dupa cum desfacerea contractului de munca din initiativa patronului este dificila daca angajatul nu doreste.

        Educatia insa nu va schimba nimic daca nu se flexibilizeaza piata muncii si nu se rup lanturile puse pe shest initiativei private.

        Aceasta iluzie a educatiei drept impuls pentru dezvoltare ne blocheaza.

        Daca ne gandim putin, realizam ca o educatie foarte buna in economia primitiva a Romaiei de astazi va produce absolventi capabili pentru export.

        Absolventii vor pleca pentru ca ei nu vor avea unde sa se angajeze aici si nici nu isi vor putea opera o firma competitiva.