Teodorovici răspunde Administrației Prezidențiale: Astăzi răspunsul este "nu". Guvernul poate aloca bani dacă este nevoie

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Marţi, 7 august 2018, 15:49 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Captura Antena 3
Ministrul Finanțelor Publice (MFP) spune că răspunsul la adresa Administrației Prezidențiale privind rectificarea bugetului propriu este negativ astăzi.

“Astăzi este nu (răspunsul n.r.), pentru că nu avem niciun fel de argument să fie altfel astăzi. (...) Adresa conține o încercare de argumentare pe fiecare titlu al bugetului vizavi de sumele pe care dânșii le doresc a fi lăsate sau alocate în plus la rectificare. Execuția la șase luni arată că ce dânșii au propus la început de an nu s-a respectat”, a spus Teodorovici, într-o inntervenție telefonică la Digi24.

El susține că în acest moment Administrația Prezidențială introduce în sistem date privind angajarea cheltuielilor.

“Să se poată schimba ce? Eventual dânșii să spere să introducă în sistem... Noi acum când discutăm, dânșii asta fac. Dacă voiau să fie corecți față de opinia publică, până la momentul în care ieșeau public cu declarațiile, trebuiau să facă înregistrarea în sistemul nostru a tuturor informațiilor financiare legate de ce au dânșii acolo de cheltuit și pe urmă să iasă să spună la cât la sută sunt din suma angajată. Nu spui că ai 100% angajat și să constat eu în spate, în sistem, că nici pe departe nu este acel nivel pe care dânșii l-au comunicat public. Acum eu ce fac? Stau să dezmint ceea ce dânșii spun în mod eronat în spațiul public?”, a spus Teodorovici.

El susține că, în cazul în care instituțiile mai au nevoie de bani, vor primi.

“Până la final de an, dacă dânșii spun că ar cheltui toți banii pe care îi au în buget și ar avea nevoie suplimentară, există mai multe posibilități ca banii să fie alocați chiar și în plus. Avem o a doua rectificare în acest an, undeva la final de octombrie. Mai mult, Guvernul poate aloca, de la caz la caz, prin Fondul de rezervă la dispoziția Guvernului, prin Hotărâre de Guvern, astfel încât sumele să fie asigurate", a explica ministrul Finanțelor.

Citește și:











5263 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Asa bine e dresat (Marţi, 7 august 2018, 15:57)

    mitg [utilizator]

    teodorovici, ca raspunde chiar si cand nu-i intrebat.
    • 0 (4 voturi)    
      Un m_a_r_l_a_n..... (Marţi, 7 august 2018, 18:56)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Chiar daca nu are ceafa groasa si danseaza pe la discoteci tot un reprezentant al ciumei rosii este si acest individ care a reusit sa scape o datorie de jumate de milion in cateva luni. Cum, misterele P$D-ului sunt adanci de tot.....
  • +16 (22 voturi)    
    Mai Orlando,mai bolșevicul lui Daddy, (Marţi, 7 august 2018, 15:58)

    Rescator [utilizator]

    Ai produs tu și mafia ta vreun leu prin discoteci!?
    Sunt banii tăi din noptiera de acasa,i-a produs
    Volguța pe undeva,sunt din ferma de porci a
    beizadelei Dictatorului repetent Liv Jong Unu!?
    Termina cu nerușinarea și obraznicia de interlop!
    • -5 (13 voturi)    
      ca i-o fi facut Klaus din meditatii! (Marţi, 7 august 2018, 16:49)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      nu?
      • +1 (3 voturi)    
        Asculta bolșevicule! (Miercuri, 8 august 2018, 13:14)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Crezi ca Dictatorul tau iubit Liv Jong Unu și
        partenerul lui de ticaloșii Tradiceanu-Narîșkin
        aduc bani de acasa pentru intreținerea Casei
        Poporului(cam prost), cea mai enerofaga și costisitoare cladire din lume?Plus ca nu merita sa stea niciun minut acolo.Așa ca lasa tampeniile comunistoide cu meditațile.Nu te cred nici curcile bete din Teleorman și Vaslui.
  • +8 (16 voturi)    
    PSDei obraznici! (Marţi, 7 august 2018, 16:00)

    Francisc 1 [utilizator]

    ne-am obisnuit cu stilul , da' si voi sa va spalati pe dinti ca vine .....!
  • -15 (23 voturi)    
    ce repede a citt Klaus rectificarea! (Marţi, 7 august 2018, 16:00)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    a facut adresa imediat.
    • +5 (9 voturi)    
      ce repede!!!!!!!!! (Marţi, 7 august 2018, 16:54)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      au iesit slugile pupin-uriste ca sa si sustina jeg-urile escroace de la putere...
    • +1 (5 voturi)    
      d c am eu impresia... (Marţi, 7 august 2018, 17:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ca esti mazeta sau cuvuceauamov undercover.

      aceleasi "glume" de 2 lei si interpretari de kkt

      auzi sclavule.... dar de slugarel care INCALCA CU BUNA STIINTA decizia CCR prin ideea lansarii unui OUG care este ilegal, impotriva CCR si impotriva CEDO... ce zici sluga?!
  • +9 (15 voturi)    
    jigodel discoteca (Marţi, 7 august 2018, 16:09)

    loveparade [utilizator]

    a avut deja sa verifice documentul cu argumente trasmis acum 2 ore...
    mars, mah!
  • +10 (16 voturi)    
    Un sistem josnic (Marţi, 7 august 2018, 16:12)

    Isobar [utilizator]

    de sicanare a desfasurarii activitatii Institutiei Prezidentiale care nu are pereche in UE si in statele
    ce respecta regulile generale ale democratiei.
    Se doreste subordonarea financiara a Presedentiei,
    degradarea ca cersetor obedient al puterii.
    Este prea mult intins principiul de baza al guvernarii,
    Noi facem ce vrem ca putem.
  • +12 (16 voturi)    
    inca o sluga a lui daddy ..... (Marţi, 7 august 2018, 16:28)

    viziru [utilizator]

    inca o sluga a lui daddy ..... bai gigolete in organigrama postului seful tau cel mai de sus nu e daddy ci presedintele, acuma sunt 2 ipoteze: 1. stiai asta dar sabotezi cu buna stiinta ordinea constitutionala (nasol... se lasa cu puscarie....); 2. nu stiai, iar nasol, inseamna ca esti depasit de evenimente., solutia una singura: demisia de onoare..... si eu fraier astept sa aiba onoare la un mosneag care agata pustoaice prin discoteci ....
  • +13 (17 voturi)    
    Constantinescu (Marţi, 7 august 2018, 16:30)

    fara imunitate [utilizator]

    din Constanta taiase parca banii Centrului Militar de au ramas si fara curent. Acum executa 5 ani inchisoare ptr asta. Deci exista un precedent.
    • +1 (3 voturi)    
      Da domnul sa-l vad pe gigolo la puscarie... (Marţi, 7 august 2018, 18:57)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui fara imunitate

      si pe ceilalti reprezentanti ai ciumei rosii.
  • +6 (8 voturi)    
    A vorbit Orlando (Marţi, 7 august 2018, 16:38)

    omezu [utilizator]

    El fiind doar o sluga a lui Liviu, a vorbit doar ca sa nu adoarma!
  • -5 (11 voturi)    
    cata galagie pentru o economie!! (Marţi, 7 august 2018, 16:51)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    alo, sunt bani de la buget, nu adusi de acasa de Klaus!
  • +5 (7 voturi)    
    Sa va plateasca impozitele (Marţi, 7 august 2018, 16:52)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    dragnea, firea si pensionarii!
  • 0 (2 voturi)    
    din ce in ce mai aroganti. (Marţi, 7 august 2018, 17:04)

    CVL [utilizator]

    nu prostiti pe nimeni, domnilor. Asta e o manifestare de oameni minusculi si nesemnificativi. Cam tot asa cum Dragnea dadea de inteles americanilor ca in puterea lui sta achizitia de armament. Si asta nu va face nici placuti si nici stimati, tovarasilor. Doar ne calca pe nervi ca niste oameni atat de meschini au pacalit atatia oameni cinstiti si cu bun simt din tara asta. E trist. Esti penibil, tovarase (domn crede-ma, nu esti).
  • +3 (5 voturi)    
    abuzuri abuzuri abuzuri (Marţi, 7 august 2018, 17:10)

    moka [utilizator]

    in serviciu in serviciu in serviciu
  • 0 (2 voturi)    
    Mai, da' ia stai asa! asta nu e rectificare (Marţi, 7 august 2018, 22:19)

    bdbd [utilizator]

    bugetara pozitiva? adica ati incasat mai multi bani si-i distribuiti catre alte institutii, care au nevoie de ei? Nu asa zicea Dancila, ca e rectificare pozitiva? pai, daca taiati de la unele institutii sa dati la altele, asta inseamna ca e rectificare negativa, n-ati strans banii pe care i-ati bugetat ca-i strangeti si acum taiati de la unele institutii ca sa dati la altele. Dancila, ai plecat deja in concediu? ai obosit? treaba nu-i facuta, ai inundatii in tara, ai epidemie de pesta porcina, astia de la finante nu reusesc sa stranga banii si tu ai plecat in concediu, c-ai obosit?
  • 0 (6 voturi)    
    Daca Johann se ocupa de marlanii si-i (Miercuri, 8 august 2018, 9:11)

    xrogo [utilizator]

    injura toata ziua pe cei de la guvern acum se asteapta ca astia sa faca sluj in fata lui si sa-i dea bani pentru toate fanteziile?
    • -1 (1 vot)    
      Scurt (Miercuri, 8 august 2018, 9:42)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      si la abject.
      Pofta mare, si viata lunga ferita de griji iti urez.
  • +1 (3 voturi)    
    Rusii au o vorba . . . (Miercuri, 8 august 2018, 13:25)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . care defineste exact caracterul unui om ,,melkii celovec" In traducere cat de cat corecta ar fi ,,om marunt" Aceasta caracterizare se portiveste ca o manusa acestui indiivid si sefilor lui care folosindu-se de puterea pe care o au, sicaneaza institutia prezidentiala. Maruntimea lor reiese din faptul ca justifica actiunea prin lipsa fondurilor in paralel cu alocarea exact a celei sume pentru construirea catedralei neamului. Ti-e si sila sa mai faci comentarii pe marginea actiunilor acestor impostori!