Comunicarea cu Fiscul se va realiza exclusiv online, din 2019

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Joi, 9 august 2018, 16:14 Economie | Finanţe & Bănci


Spatiul Privat Virtual la ANAF
Foto: ANAF
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a pus la dispoziția contribuabililor, în 98% dintre sediile sale, calculatoare în sistem self service. La cerere, contribuabilii vor fi îndrumați direct de către inspectorii fiscali în vederea îndeplinirii obligațiilor fiscale, se arată într-un comunicat de presă al instituției.

"Cea mai bună metodă prin care contribuabilii se pot familiariza cu serviciile online este utilizarea lor", spune ANAF, care a postat lista sediilor în care este disponibil acest nou serviciu pentru contribuabili.

Aceasta poate fi poate fi accesată aici.

De asemenea, inspectorii fiscali vor sprijini contribuabilii pentru familiarizarea cu orice serviciu online pus la dispoziție de ANAF: înscrierea în Spațiul Privat Virtual, depunerea de declarații, consultarea ghidurilor și informațiilor existente pe site-ul ANAF etc.  
       
Instituția precizează că, începând cu 1 ianuarie 2019, comunicarea între MFP - ANAF și contribuabili va fi realizată exclusiv online.

Citește și:


Citeste mai multe despre   










2511 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Da, online dar declarațiile online (Joi, 9 august 2018, 16:44)

    1qaz [utilizator]

    se vor depune la ghișeul 2 de la etajul 3.

    Sau(și) serviciul va merge 2 ore pe zi, 4 zile pe lună.
  • +3 (5 voturi)    
    de acord (Joi, 9 august 2018, 17:01)

    nahir [utilizator]

    Cum va comunica insa, coana Frosa din Uțuțoaia din Deal cu fiscul? Sat cu 100 de suflete aruncat intre virfurile muntilor si cu prima localitate legata la internet, aflata la 10 km distanta.
  • +3 (3 voturi)    
    ANAF online 2019 (Joi, 9 august 2018, 17:04)

    nellino [utilizator]

    vii la sediul ANAF si stai la coada sa folosesti unicul calculator care va merge. daca ai noroc nu vei fi redirectat catre coada de la inspectorul financiar care poat eintelege ceea ce vrei tu de la ANAF pentru ca un calculator nu poate.
  • +6 (6 voturi)    
    actualul sistem este plin de bube (Joi, 9 august 2018, 17:09)

    qwerasdf [utilizator]

    fac pariu pe orice ca nu vor fi in stare sa transfere totul pe online

    oamenii lor sunt total incompententi si paraleli cu calculatoarele si IT-ul, sa nu mai zic ca nici macar nu-si cunosc propria meserie

    declaratiile online tot la ghiseul 4 se vor depune...
  • +4 (4 voturi)    
    ANAF - initiativa, buna, dar un sistem IT primitiv (Joi, 9 august 2018, 17:29)

    S.P.Q.R. [utilizator]

    Ideea e, desigur, minunata. Numai ca sistemul actual e varza.
    Un exemplu: pentru depunerea declaratiei unice am folosit doua conturi pe acelasi calculator, pentru mine si un membru al familiei.
    Am depus pentru mine, apoi am incercat pentru cealalata persoana. Surpriza! Am primit un mesaj de eroare, cum ca nu se potrivea CNP-ul.
    Ce se intamplase de fapt? Desi introducea ma logam cu celalalt cont, sistemul ANAF ma tinea logat pe primul cont!
    Solutia? Sa inchid browserul si sa incerc din nou pe al doilea cont.
    Dupa mine, asta e un bug de securitate, iar aplicatia e facuta de amatori.
    Nu mai vorbesc de primitivismul sistemul ANAF... Nu intelegi practic mai nimic din ce date iti pun la dispozitie odata ce esti logat in contul tau. Trebuie sa fii angajat la ANAF, altfel nicio sansa!
  • +3 (3 voturi)    
    oportunitate de afacere (Joi, 9 august 2018, 17:32)

    un_cetatean_cinstit [utilizator]

    pentru sebastian ghita, evident.
  • +3 (3 voturi)    
    Masura neconstitutionala - de atacat (Joi, 9 august 2018, 17:54)

    Veritas [utilizator]

    Masura e profund nelegala: lispeste contribuabilul de posibilitatea de a depune acte/ documente in format "fizic".
    E ca si cum Finantele ar hotari ca de la anul nu se mai accepta decat plata cu cardul.
    E abuz de putere, DNA ar trebui sa se sesizeze, e o violare FLagranta a drepturilor contribuabilului.
  • +3 (3 voturi)    
    Portalul ANAF (Joi, 9 august 2018, 21:11)

    Multa PSD [utilizator]

    Pare a fi scris de Neanderthal insusi!
  • 0 (0 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 10 august 2018, 7:30)

    XLXL [utilizator]

    om mai scapa macar de ghiseele astea nenorocite, cu bonuletele si notitele si cifrisoarele si stampilutele lor ...
  • +1 (1 vot)    
    Ce spoiala!!! (Vineri, 10 august 2018, 9:21)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Gata, PSD+ALDE au rezolvat problemele informatice ale ANAF-ului. ANAF-ul se modernizeaza!

    Solutia? Aduce niste kiosk-uri (nu vreau sa stiu cat a costat unul) si gata, a rezolvat problema!
    Pai problemele adevarate ale ANAF-ului sunt bazele de date care nu merg sau cand merg se misca foarte greu, softurile si calculatoarele invechite.
    Ati vazut monitoarele antice si software-ul care arata ca in anii '90? Sau faptul ca nu toate declaratiile sunt inca online?
    Nu mai vorbesc de personal, unii din ei sunt varza.