Articol actualizat

UPDATE Noua Lege a pensiilor: Cheltuielile cu pensiile vor crește cu 130%, în 2022, la 140 miliarde lei. Ministrul Muncii susține că vor crește încasările, iar Bugetul de pensii ar trebui suplimentat doar cu 15 miliarde lei

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Vineri, 10 august 2018, 7:20 Economie | Finanţe & Bănci


Pensionari
Foto: Stirile ProTV
Cheltuielile cu pensiile, la bugetul asigurărilor sociale de stat, vor crește cu 11% în 2019, dacă noua lege a pensiilor va intra în vigoare în forma actuală, conform datelor din proiect. Astfel, de la 60,7 miliarde lei în acest an, vor ajunge la 67,4 miliarde lei în 2019.

Un avans mult mai mare va fi înregistrat în 2020, urmând a urca la 83,8 miliarde lei, reprezentând un plus de 38%, comparativ cu cheltuielile din acest an. În 2021 cifra va sări de 100 miliade, ajungând la 115,7 miliarde lei, iar în 2022 – 140,02 miliarde lei, adică un avans față de 2018 de 130%.

În ceea ce privește bugetul pentru pensia pentru agricultori, pensia minimă și prestația pentru soțul supraviețuitor, dacă astăzi se ridică la 6,5 miliarde lei, în 2019 va ajunge la 8 milairde, în 2020, la 8,3 miliarde, în 2021 – 9,4 miliarde lei și 10,01 miliarde lei în 2022.

Rămâne de văzut dacă vor fi modificări pe Lege în Parlament, iar apoi de unde va face Ministerul de Finanțe rost de sumele necesare acestor măriri.

Sumele necesare se asigură, începând cu anul 2020, prin transfer de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii, pentru echilibrarea bugetului asigurărilor sociale de stat.

Ministreul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, a anunțat că, potrivit estimărilor, statul va trebui să suplimenteze bugetul de pensii cu 15 miliarde de lei, în anul 2022, adică la fel ca în anul 2016, în condițiile în care pensiile se dublează.

"Explicația este simplă: se estimează, în paralel, o creștere a încasărilor la Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat, generată de creșterea salariilor, a numărului de angajați, dar și a gradului de colectare, ca urmare a întoarcerii sarcinii fiscale. În cifre, încasările sunt estimate, pentru anul 2022, la 99,7 miliarde lei, față de 58,9 miliarde în anul 2018. Estimările de venituri au fost calculate prin amendarea cifrelor din Strategia Fiscal-Bugetară, în raport cu execuția bugetară a anului 2018, care indică o creștere a veniturilor față de cele estimate (cu 3,5 miliarde de lei)", a afirmat Vasilescu.

Potrivit acesteia, la fel ca și în cazul transferului contribuțiilor, "în pofida celor care s-ar fi bucurat, parcă, de o nereușită a sa", acesta a dus la înjumătățirea deficitului în sistemul public de pensii.

"Țin, de asemenea, să vă reamintesc că un factor foarte important este și acela că, în 2017 și 2018, după foarte mulți ani, numărul angajaților l-a depăsit pe cel al pensionarilor", a mai arătat ministrul Muncii.


Citește și:


Citeste mai multe despre   








5600 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    Bine calculat! (Vineri, 10 august 2018, 7:39)

    BEDE [utilizator]

    Deci, minunatele planuri ale P$D fac ca maximum de efort financiar sa vina dupa 2020, deci un alt guvern va trebui "sa se descurce". Un alt guvern va trebui sa taie sa nu mai dea ceea ce P$D a promis ca va da. Va trebui, pentru ca nu este de ales...
    Poate doar ca prin 2020-21 sa ajunga Dragnea si acolitii lui in puscarie si asa sa se mai restructureze P$D, ca alfel Romania va ajunge ca Venezuela.
    • +11 (13 voturi)    
      puie msd (Vineri, 10 august 2018, 9:21)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      nu cred ca vreun guvern e obligat sa faca ce zice guvernul de dinainte. bine ca mustaciosul penal nu se lauda cu masinile zburatoare din 2100.
    • -4 (4 voturi)    
      de ce crezi va veni alt guvern? :)) (Vineri, 10 august 2018, 12:06)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      de ce crezi ca psd va pierde alegerile din 2020?
      • +2 (2 voturi)    
        pai... (Vineri, 10 august 2018, 12:44)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        1 - pentru ca daca nu fura voturile, nu-i mai voteaza nici dracu
        2 - pentru ca nici ei nu vor sa castige alegerile... au facut atat de prraf economia tarii incat daca pierd "strategic" o sa poata da vina pe cine vine in loc...
    • +3 (3 voturi)    
      Pe actuala lege a salarizarii (Vineri, 10 august 2018, 12:26)

      Bokila [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Punctul de pensie (majorat la fiecare 1 ianuarie cu procentul de inflatie+jumatate din procentul de crestere al salariului mediu brut) ar trebui sa creasca la 1 ianuarie 2019 la 1349,7 lei.
      Daca schimba legea, cu aceasta ticalosie machiavelica, va fi tot 1100 lei.
  • +18 (20 voturi)    
    mda (Vineri, 10 august 2018, 8:19)

    SoulSearcher [utilizator]

    tactica "arunca in aer si fugi..."

    n-are nicio sansa psd-ul sa scoata astfel de legi, impactul bugetar ne-ar trimite in epoca de piatra...

    dar nu-i costa nimic sa iasa cu declaratii si cu calcule care suna bine la pensionari, si care le da speranta ca daca ii voteaza in continuare... poate vor vedea si ei pensie de 1000 euro lunar in cont.
    • -23 (29 voturi)    
      mai bine dam banii pe Patriot, nu? (Vineri, 10 august 2018, 8:38)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      cand e vorba de arme nimeni nu discuta despre impact bugetar sau efort financiar!
      • +12 (12 voturi)    
        mda (Vineri, 10 august 2018, 8:51)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        mai bine dam banii sa populam tara asta, ca sa aiba cine naiba plati pensiile peste 20-30 ani

        ca altfel se umple numai de puradei mexicani care nu vor munci, si ne vor talhari
      • +17 (17 voturi)    
        2 probleme (Vineri, 10 august 2018, 9:50)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        1 - armele alea sunt obligatorii... ca sa nu invatam fortat o limba straina
        2 - rachetele alea patriot... costa cat costa pensiile pe vreo 2-3 luni.... impactul financiar al rachetelor e mult mai mic, mai previzibil si pe termen mai scurt...

        dar hei... hai sa comparam mere cu pere ca da bine la stapanii de la psd care ne platesc sa aberam pe forumuri!
      • +8 (8 voturi)    
        Ce are una cu alta, strâmbișor ? (Vineri, 10 august 2018, 10:56)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Ești disperat că zboară psd-ul de la guvernare și nu-ți mai plătesc postările?
        Jos ciuma roșie psd-alde-udmr !
    • +5 (5 voturi)    
      Nu asta e problema (Vineri, 10 august 2018, 11:56)

      Bokila [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Prin actuala lege a pensiilor la 1 ianuarie al fiecarui an punctul de pensie trebuie sa creasca cu procentul de inflatie+ jumatate din cresterea salariului mediu brut. Cum inflatia este de 4,7 % iar cresterea salariului mediu brut (din cauza smecheriei cu transferul contributiilor) este de 22 % inseamna ca pe actuala lege, la 1 ianuarie 2019 punctul de pensie ar fi trebuit sa creasca la 1272 lei. or TICALOSII TOCMAI ASTA VOR... SA EVITE, SA APLICE ACTUALA LEGE ACUM CAND ESTE FAVORABILA PENSIONARILOR.
  • +1 (19 voturi)    
    Deci PSD a calculat foarte bine, daca mai (Vineri, 10 august 2018, 8:37)

    xrogo [utilizator]

    este la guvernare isi va tine promisiunile, daca nu mai este la guvernare si cine vine nu va respecta legea, aceasta o sa fie calul de bataie in lupta contra guvernarii!
  • +2 (6 voturi)    
    2019 (Vineri, 10 august 2018, 8:38)

    gpavel [utilizator]

    in 2019 nu se aplica o noua lege,ea este doar o propunere pentru 2021!,cresterea cu 11% a cheltuielilor cu pensiile si alte prestatii sociale in 2019 sunt datorate doar cresterii punctului de pensie si a pensiei minime!
  • +8 (8 voturi)    
    neah (Vineri, 10 august 2018, 8:40)

    Carpe diem [utilizator]

    la cata lume merge la vot in aceasta mirifica tara, tot psd-ul va ajunge sa aplice scornelile astea cu pensiile
    • -4 (4 voturi)    
      si e rau sa fie pensii mai mari? (Vineri, 10 august 2018, 12:08)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Carpe diem

      intreb ca sa stiu cum sa votez
      • +2 (2 voturi)    
        da, este rau! (Vineri, 10 august 2018, 12:43)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        pentru ca nu exista sustinere economica pentru acele pensii... ceea ce o sa duca la deficit (imprumut ) sau inflatie (devalorizarea leului)
  • +9 (9 voturi)    
    vesnica smecherie (Vineri, 10 august 2018, 9:12)

    Toni_Romania [utilizator]

    maresc pensiile cu 15% apoi scumpesc toate cu 30%
  • +12 (12 voturi)    
    faliment (Vineri, 10 august 2018, 9:15)

    rdi_ [utilizator]

    Pensionari, cu mareata conducere PSD in maxim 2 ani suntem in faliment iar pensile voastre le vor stabili FMI si ceilalti creditori. Asa ca nu mai visati cai verzi pe pereti.
  • +8 (8 voturi)    
    si cand o sa fie.... (Vineri, 10 august 2018, 9:48)

    liviu_ [utilizator]

    inflatia si deficitu de vero mie la suta...
  • +6 (6 voturi)    
    Fiecare e liber sa viseze (Vineri, 10 august 2018, 10:10)

    ABBV [utilizator]

    Dupa ce o sa plecam toti, o sa va dea PSD pensie , sa fiti siguri de asta dragi pensionari! Era o melodie ....premiu din tezaur, ....De acolo o sa primiti pensie ....votati in continuare PSD!!!
  • +8 (8 voturi)    
    sa va explic cum sta treaba (Vineri, 10 august 2018, 10:49)

    pmct [utilizator]

    PSD-ul stie ca aceasta masura este nesustenabila insa o aplica deoarece ei fac urmatoarele calculele:

    1. daca in 2020 nu vom fi alesi cei care vor veni la putere va trebuie sa dezamorseze bomba iar noi vom tipa de pe margine cum ca noul guvern este anti pensionari si taie din pensii astfel incat in 2024 PSD-ul va castiga iar guvernarea

    2. daca in 2020 vom fi alesi atunci vom impinge aceste masuri un pic mai departe, vom arunca vina pe opozitie ca ne blocheaza legile in parlament evenutal vom arunca vina pa FMI, BM, CE sau Soros ca sunt impotriva maririi pensiilor. La extrema vor mari ceva taxe for elimina niste scutiri de taxe, vor anula constructia de autostrazi insa in cele din urma vor duce de nas pe babacii prosti.
  • +4 (4 voturi)    
    Aceasta lege.... (Vineri, 10 august 2018, 11:14)

    Costello [utilizator]

    ... nu va putea fi pusa in practica, chiar daca actuala coalitie va fi realeasa(Doamne fereste!). Dragnea se crede o inspiratie divina a poporului roman. A mai avut unul si nemtii, si dupa ce a facut mult rau, a sfarsit-o rau! Ultima zvacnire de a pacali pe romani!
  • +4 (4 voturi)    
    nici o grija.... (Vineri, 10 august 2018, 11:33)

    liviu_ [utilizator]

    o sa intre Romania in faliment inainte de 20-22