Teodorovici, despre amnistia fiscală: Poate o numim restructurare financiară. Va fi gata curând

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Joi, 30 august 2018, 12:08 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, a declarat miercuri că în următoarele zile sau săptămâni Guvernul va veni cu o procedură privind amnistia fiscală, dar că aceasta n-ar mai trebui denumită amnistie fiscală, ci altfel, cel mai apropiat sens fiind cel de restructurare financiară, potrivit Mediafax.

„Hai să schimbăm denumirea, pentru că se face o confuzie aici. Poate o numim restructurare financiară, la nivel de companii, pentru că au fost foarte multe păreri - pro, contra, discuţii, dezbateri şi aşa mai departe. În următoarele, zile, săptămâni, nu foarte multe, se va definitiva un astfel de proiect. Dar acest proiect are în vedere ce anume? Respectarea cadrului legal european. (...) Doi la mână, este important să dăm o şansă unor companii să reintre în economie ca actori activi şi nu doar să-şi ducă viaţa de la o zi la alta. Mediul privat, în special IMM-urile, trebuie să înţeleagă că, odată ce un astfel de lucru se produce, vor avea mult mai multe posibilităţi de a veni împreună cu acest mari companii, în zona de proiecte, şi publice, şi private, şi vom ataca întreaga companie, nu doar un segment sau altul. Vor fi şi companiile de stat sau private cu datorii la stat”, a precizat Teodorovici, la Antena 3.

În schimb, pentru cele care nu au datorii la stat, „trebuie să găsim, anul viitor, o facilitate”, a subliniat ministrul Finanţelor, dar fără să descrie mecanismul. „Vom ieşi, în săptămânile următoare, cu o discuţie întâi în Guvern, în Coaliţie, şi după aceea vom prezenta public un astfel de mecanism”, a completat Teodorovici.

În cazul persoanelor fizice, se va aplica diferit. „La persoanele fizice este o chestiune clară. Cele care au declarat veniturile pe 2018, au de plătit, până în 30 martie 2019, obligaţiile fiscale – CAS, CASS şi impozit pe venit. Dacă plătesc până în decembrie 2018, au o reducere de 5% la aceste obligaţii”, a precizat Teodorovici.

În schimb, în condiţiile în care în ultimii cinci ani ANAF nu a trimis decizii de impunere, ministrul susţine că i-a cerut acestei instituţii ca împreună cu Centrul Naţional de Informaţii Financiare de la Finanţe să facă o centralizare pentru fiecare contribuabil, care să arate obligaţiile restante din fiecare an.

„Vom şti exact cât are fiecare de datorat statului, ca să ajungem la un moment T0, ca să nu mai stăm cu această istorie destul de lungă cu obligaţiile faţă de stat neachitate. Atunci, va fi aceeaşi obligaţie de plată până în martie 2018, dar statul, pentru că nu a avut un rol activ, în a informa contribuabilul vizavi de ceea ce are de plătit, vor putea acorda un mecanism de stimulare a acestor plăţi până în decembrie, adică se vor putea acorda nişte reduceri substanţiale, pentru ca aceste persoane să plătească până la final de an curent”, a explicat Teodorovici.


Citeste mai multe despre   









2958 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    numai prostii mai respecta legea in tara asta (Joi, 30 august 2018, 12:17)

    liviu_ [utilizator]

    ...
    • +5 (5 voturi)    
      recunosc (Joi, 30 august 2018, 21:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca sunt un prost.
      Pai nu era mai bine sa dam cu raptul in finantele statului, sa facem evaziune fiscala, sa nu ne platim obligatiile fiscale, ca uite, dj orlando da amnistia fiscala?!
      Deh, aia sunt inginerii finaciari, aia pe care vanghelie ii numea afaceristii Romaniei care au adus prosperitate poporului si sunt pe nedrept cautati de oua. Ce daca au bagat si ei un milion, 2, 10, in buzunare? Era doar un comision de reusita a afacerii, in fond. Nu?
  • +10 (12 voturi)    
    Evghenii Teodorovici (Joi, 30 august 2018, 12:25)

    JustinCase [utilizator]

    Draga Evghenii Teodorovici, voi puteti sa-i spuneti cum vreti voi, dar ea tot hotie este.
  • +7 (7 voturi)    
    cat de prost e (Joi, 30 august 2018, 12:32)

    cdv [utilizator]

    ba o da , ba nu o da.
    nu zicea acum o saptamana ca nu o mai da, ca de ce se stearga ei datoriile, sa nu se mai astepte nimeni la stergerea de datorii?
    azi o da iar, cica intr-o sapt deja, dar nu ii mai zice asa a redenumit-o.
    cat circ este incredibil cine ne conduce, si e incredibil ca eu tot ma mir.
  • +2 (10 voturi)    
    IMM-urile sunt baza economiei (Joi, 30 august 2018, 12:36)

    Robert M [utilizator]

    Foarte bine ca au aparut oameni care discuta despre IMM-uri si problemele lor.
    Pana acum oamenii au fost tentati sa favorizeze marile firme si sa rada de societatile mici.
    Cea mai sanatoasa crestere economica vine din zona IMM si de ea poate benefiaca intreaga populatie.

    Firmele mici cheltuie profituri in tara de origine, nu in strainatate.
    • 0 (0 voturi)    
      Stai liniștit (Vineri, 31 august 2018, 15:45)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Tot firmele mari vor fi favorizate. Și mai ales firmele DE STAT, pentru că acolo are p$d-sursele de finanțare.
  • +4 (8 voturi)    
    Doamne, omul asta (Joi, 30 august 2018, 12:44)

    MinDepous [utilizator]

    Ca iar incep cu "Doamne"...
    Cu cat vorbeste mai mult, cu atat demonstreaza mai mult ca-i un cretin.

    Hai sa schimbam denumirea: sa n-o numim "epurare politica" acea clipa in care o sa scapam de PSD+ALDE si toti ai lor din administratia publica, nu, s-o numim "armonizare". What the actual fuck
  • +9 (11 voturi)    
    Ce fraieri sunt aia care au platit!!! (Joi, 30 august 2018, 12:59)

    Lok [utilizator]

    Ma consider cu multa oroare unul dintre ei.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce frumos... (Joi, 30 august 2018, 13:11)

    ccristian [utilizator]

    ..se da din pix!!!
    • +8 (10 voturi)    
      Ehm... (Joi, 30 august 2018, 15:37)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui ccristian

      Nu chiar - datoriile alea catre stat inseamna si CAS si CASS, adica bani care trebuiau sa vina pentru niste servicii prestate catre cetateni. Ceea ce inseamna ca fie ii platesti de acum incolo prin cresteri de taxe, fie se imprumuta de pe pietele financiare si tu platesti si imprumutul si dobinzile. Ei dau din pix, tu cari cu circa.
  • +8 (8 voturi)    
    Orlandooooooo (Joi, 30 august 2018, 13:15)

    Nevermind [utilizator]

    Daca tot emit decizii din urma, roaga si tu imbecilii de la ANAF sa gandeasca un pic. Cum ar fi daca se datoreaza contributie sanatate venituri din chirii pentru cetatean strain, cu rezidenta la ma-sa acasa, care detine aici o proprietate. Pana si unei maimutze i-ar da cu virgula, dar imbecilii din ograda ta sunt pe cai mari. Probabil vor cu lamaie, cum le-a dat un avocat recent.

    PS: caz REAL, Eugene.
  • +7 (9 voturi)    
    Adica (Joi, 30 august 2018, 13:24)

    CipCC [utilizator]

    Ce se vrea de 2 ani de fapt?
    Eliberarea si reducerea pedepselor infractorilor.
    Amnistie fiscala pentru cei smecheri care nu-si platesc taxele la stat....
    Daca aceste companii vor deveni iar niste actori activi pe piata, cine garanteaza ca-si vor plati taxele?
    Acesti imbecili au intors societatea cu cu...in sus.
    Daca esti corect esti cel mai prost din curtea scolii....trec altii pe langa tine ca vantul ......adica cei smecheri
  • +6 (8 voturi)    
    nu se va intampla nici o amnistie/restructurare (Joi, 30 august 2018, 13:56)

    Cocut [utilizator]

    Ca sa produca efecte, acest proiect legislativ trebuie sa fie discriminatoriu. Adica sa penalizeze doar firmele private si nu pe cele de stat care oricum nu isi pot achita datoriile istorice.
    Si stim ca nu va exista vreun proiect PSD care sa faca ceva impotriva companiilor de stat.

    Deci iar, alta mare fasaiala marca PSD....

    Haideti mai bine sa ne concentram pe comisia guvernamentala/parlamentara care ar trebui sa investigheze reprimarea mitingului din 10 AUGUST.
  • +6 (6 voturi)    
    Fara datornici in functii publice (Joi, 30 august 2018, 14:01)

    muvis [utilizator]

    Eu vreau o lista cu persoanele alese pe liste la europarlamentare, parlamentare si locale care au datorii ce vor fi sterse. Macar sa stiu ca nu ii mai votez.

    A fost foarte buna initiativa din 2016 cand s-a descoperit primul mare datornic al tarii candidat la ps3. Pai sa nu ii uit si pe ceilalti.

    Rusine!
  • +6 (6 voturi)    
    Bre Dandy (Joi, 30 august 2018, 14:24)

    Jandy28 [utilizator]

    te-ai prostiti de tot sau iti da althaimaru tarcoale ?! cum adicatelea sa ne luam gandul de la amnistia fiscala!?
    bai ma baiatule sponsorii de baza ai partidului in frunte cu tov negoita au dat banii fara numar in campanii sa le incurci tu ploile?
    arde-i pe pulani si pulane, dar nu te lua de stalpii economiei ca dai de dracu!!
  • +4 (4 voturi)    
    Superb! (Joi, 30 august 2018, 15:35)

    Dan D. [utilizator]

    Deci sa inteleg ca nu trebuie nici sa platesc nici sa contest ca persoana fizica o decizie de impunere primita ieri de la ANAF pentru dumenezeu stiu de unde au scos ei venituri din investitii de vreo 35.000 de care nu am idee din 2013. (Y) Multumesc domnul Teodorovici, stiu pe cine sa votez in 2020 wink ;-)
  • +5 (9 voturi)    
    dar sa primesti diploma (Joi, 30 august 2018, 16:32)

    Martinezu [utilizator]

    prin curier si sa nu iti mai amintesti cine ti-a eliberat-o cum se numeste? PSD ism?
    Cand o tara intreaga va ureaza multa ...sanatate..voi inca mai vreti? Nu vi se face greata deloc?
  • +7 (9 voturi)    
    Sapte lei si 30 de bani... (Joi, 30 august 2018, 18:55)

    naitza [utilizator]

    ...pentru atata mi-a pus ANAF poprire pe salariu. Bineinteles, la care au adaugat si o amenda consistenta... In schimb, de 30 de ani se tot dau amnistii fiscale, pentru sume colosale, timp in care noi platim ca prostii luina de luna contributiile. Mai mult, nu sunt in stare sa recupereze prejudicii, ca urmare a unor hotarari judecatoresti definitive. Nu-ti vine sa-i strangi de gat?
    • +2 (2 voturi)    
      pai ce mai stam? (Vineri, 31 august 2018, 5:21)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui naitza

      spunea un parinte, or sa va ia totul. oare de ce? mamaliga nu face boom, asta stim cu totii. sint firme care fac evaziuni, folosesc facturi de la obor, se vind firme cetatenilor irakieni si cine stie de pe mai unde cu active dar mai ales pasive, nu pateste nimeni nimica. oameni buni, uniti-va, implicati-va si hai sa schimbam regulile ptr ca intr-o zi, or sa vina peste voi in casa ca vamesii...ei doar incalca legea, ati vazut cum prefectului i se filfiie si parcheaza pe trecerile de pietoni si la masa merge cu masina de serviciu, ati vazut cum fura pina si de la copii...ce mai asteptam?
    • +3 (3 voturi)    
      ANAF-ul este o turmă de hoțomani (Vineri, 31 august 2018, 7:59)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui naitza

      care jumulește pe cei corecți și ii scarpină,cu
      dragoste,pe spinare pe marii evazioniști.
      Am avut un PFA(proastă inspirație am avut).Deși nu mai există de șase ani,primesc somații de
      plată de 2-3 ori pe an.Așa am platit de cinci ori
      mai mult decat trebuia.La cele trei memorii trimise
      in ultimii doi ani nu am primit niciun răspuns.
      In mod intenționat mențin un sistem informatic
      primitiv ,pentru ca niciun contribuabil să nu poată
      verifica cat datorează și de ce.Așa că dragă
      Orlando ia-ti amnistia fiscală și dispari in ceață!
      • +3 (3 voturi)    
        Genial! (Vineri, 31 august 2018, 10:20)

        complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Nu esti singurul in situatia asta, dar tine cont ca amnistia actioneaza in ambele sensuri, se sterg si datoriile Statului!

        Adica, si daca iti comunica oficial ca "ati platit de cinci ori mai mult decat trebuia!", nu iti mai da banii inapoi, deoarece a survenit aministia!
        • +1 (1 vot)    
          Am ințeles de mult asta. (Vineri, 31 august 2018, 11:45)

          Rescator [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

          Din 21.11.2016 ANAF-ul trebuia sa-mi returneze 2011 lei,conform regularizarii emise,
          chiar de baieții deștepți.In loc să primesc continui să cotizez la această coterie a lui
          Orlando,cu cate 5-600 de lei,de trei ori pe an.
          Așa le-a crescut,pe banii mei,satisfacția.
          Nu cred că există in Romania o instituție mai
          nereformată și mai primitivă decat ANAF-ul.
  • +3 (3 voturi)    
    Jos palaria! (Vineri, 31 august 2018, 10:15)

    complet_retard [utilizator]

    Tot respectul pentru domnul Ministrul Teodorovici!

    Nu degeaba a fost pus ministru intr-un domeniu asa de important pentru Romania!

    „La persoanele fizice este o chestiune clară. Cele care au declarat veniturile pe 2018"

    Eu, neffind ministru, nu inteleg cum pot declara venituri pe care nu le-am realizat inca!
    indiferent daca e vorba de taximetrie, de chirii, de productia si instalarea de sisteme electronice, de unde sa stiu cat o sa incasez pina pe 31 decembrie?!
    Si chiar daca al livrat si facturat un sistem inainte de Craciun, nu stiu cand o sa imi vireze beneficiarul banii, poate va fi pe 10 ianuarie 2018!
    De unde sa stiu veniturile pe intreg anul 2018, ca sa le pot declara?!
  • +1 (1 vot)    
    Sunt ei insisi o confuzie (Vineri, 31 august 2018, 10:32)

    ruskimushki [utilizator]

    pe tzeava care se poate rezolva cu dehajarea tzevii.
    Se fac donatii pe dark web pentru produse de curatzenie.
  • +2 (2 voturi)    
    baba (Vineri, 31 august 2018, 10:53)

    Ilidia [utilizator]

    Ce mi-e baba Rada, ce mi-e Rada baba. Nu stie cum sa "albeasca" intreprinderile de stat aduse in halul asta de politrucii PSD...Si atunci bate campii.
    • +2 (2 voturi)    
      Așa este . (Vineri, 31 august 2018, 11:47)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Vă rog ca pe viitor sa-i numiți politrucii Mafiei
      Roșii sau ai PSD/PCR.