UPDATE Guvernul cere desecretizarea stenogramei ședinței CSAT în care s-a discutat rectificarea bugetară / Teodorovici: Opinia celor prezenți diferă față de opinia pe care președintele a exprimat-o public

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Marţi, 4 septembrie 2018, 15:21 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Captura Antena 3
Suspendarea ședinței Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) nu are temei legal, a declarat ministrul Finanțelor Publice, Eugen Teodorovici, care a cerut desecretizarea stenogramei ședinței în care s-a discutat despre rectificarea bugetară.

"Aș vrea să vă spun câteva elemente vizavi de ce s-a întâmplat astăzi la ședința CSAT. Guvernul are obligația de a cere și nu de a aștepta un aviz al CSAT. Asta este ceea ce legea prevede în mod foarte clar. Am văzut cu toții faptul că s-a suspendat ședința CSAT. Acest lucru nu este prevăzut de niciun fel de prevedere legală. Practic, suspendarea nu are temei legal. De asemenea, din ce s-a discutat în cadrul CSAT pe bugetul fiecărei structuri membre a CSAT, opinia celor prezenți diferă total față de concluzia pe care domnul președinte a exprimat-o în mod public. Cred că este obligatoriu și de bun simț să cerem desecretizarea stenogramei din CSAT pentru a vedea foarte clar care a fost punctul de vedere pentru fiecare structură membră CSAT în parte. Eu cred că este un lucru normal și de transparență față de cetățeanul român", a spus Teodorovici.

Potrivit acestuia, orice întârziere poate să creeze efecte negative la nivelul economiei.

"La partea de salarii, luna septembrie rămâne neacoperită pentru o serie de entități la nivel public. Partea de investiții, atât la nivel central, cât și la nivel local poate să aibă de suferit în sensul că se pot întâmpla întârzieri, cu penalități sau chiar cu blocaje în derularea de proiecte publice. La nivel local avem proiecte foarte multe de investiții care sunt în curs de derulare și care printr-o astfel de anulare pot să întâmpine dificultăți. Avem proiecte de investiții în zona de proiecte județene, comunale, străzi, alimentare cu apă, canalizare, școli și alte astfel de proiecte necesare la nivelul comunităților locale. Efectul neplăcut al pestei porcine, aici sunt prevăzute sume importante în propunerea de rectificare a Guvernului pentru a asigura partea compensațiilor pentru animalele sacrificate astfel încât fiecare om care a avut de suferit să primească, totuși, o compensație. În domeniul sănătății, faptul că se întârzie rectificarea bugetară poate produce efecte neplăcute și poate pune în pericol accesul la tratament al pacienților care suferă de afecțiuni grave", a precizat ministrul Finanțelor.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





10419 vizualizari

  • +61 (65 voturi)    
    ei vai (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:25)

    moka [utilizator]

    ia uite transparenta unde era.
    a aparut urgenta dintr-o data, dupa ce n-ati dat seama de nimic pentru tot ce-ati cheltuit pana acuma.
    • +45 (49 voturi)    
      AJAX! (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:49)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Mai 2018: Johannis intreaba daca mai au bani de salarii si pensii pana la sfarsitul lui 2018.
      Septembrie 2018: Teodorovici raspunde cum ca "nu".

      Si noi luam Internet Explorer la misto, ca raspunde greu.
    • +7 (11 voturi)    
      DJ TEO stie tot ..... (Marţi, 4 septembrie 2018, 23:27)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Gigolo asta debiteaza numai tampenii cat e ziua de lunga. Cand naiba scapam de ciuma rosie ????
      • +2 (2 voturi)    
        ?!? (Miercuri, 5 septembrie 2018, 6:37)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        gigolo asta e mai de dreapta in gandire/vorbire (practic, doar partial, ca are lesa rosie :D) ca multi care se dau si cred de dreapta.
  • +23 (23 voturi)    
    bre, (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:26)

    berenger [utilizator]

    nu vă mai grăbiți! câte greșeli de tehnoredactare sunt în câteva rânduri?
    • +23 (25 voturi)    
      20-20 (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      daca a tehnoredactat Veorika !
    • -4 (8 voturi)    
      Partea fun e alta (Marţi, 4 septembrie 2018, 17:40)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      O gramada din stirile pe care le vedem agregate aici pe HotNews apar intai pe Digi24. Nu aceeasi forma, acelasi material, ideea e ca informatia e publicata intai acolo.
      In timpul in care HN nu publica inca materialul (o dura sa-l confirmi din mai multe surse, ceea ce sper ca fac!), ar putea sa-l si dea la proofreading.
      Daca n-am lasat la comentarii in sensul asta, m-am plictisit eu, daramite moderatorii HN.

      Sunt articole care sunt scrise aproape deloc, lipsesc cuvinte, idei incalcite, nu mai zic de typos. E jenant. Se lasa cu sangerari cerebrale uneori. Da', nu stiu cine decide aici, cert e ca situatia e asa de o groaza de timp...
  • +46 (52 voturi)    
    intrebare (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:26)

    AdrianUrsu [utilizator]

    De ce este nevoie sa taiati de la aparare? Daca tot bubuie economia, nu ar trebui sa fie nevoie sa taiati de la aparare. Vorbind despre desecretizare haideti sa desecretizati si informatiile de la 10 august 2018.
    • -12 (16 voturi)    
      rachete, navete si mazete (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:44)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui AdrianUrsu

      chiar asa, de ce sa taiem de la aparare? mai cumparam niste tuburi de la Trump si de la israelieni, prietenii lui Dragnea. Exact de astea avem nevoie
  • +47 (53 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:29)

    Metec [anonim]

    • +29 (31 voturi)    
      DJ Theo este "Cucosh" in Cluburi (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      acolo "ie" preshedintele puicutzelor !
  • +46 (48 voturi)    
    Consens (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:32)

    Frank777 [utilizator]

    Hotararile CSAT se iau prin consens. Nu e consens nu se iau hotarari. Ca asa e legea.Teodorovici nu intelege ce inseamna consens. Problema lui Teodorovici este ca el nu are banii necesari pentru a face fata cheltuielilor.Vrea sa taie de la siguranta nationala ca sa dea la primarii PSD sa-i praduiasca aia.
  • +27 (29 voturi)    
    Placuta suedeza... (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:34)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...ptr toti psd-istii !!!
    • -1 (1 vot)    
      da de ce ... (Miercuri, 5 septembrie 2018, 8:06)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      numai ...placute suedeze?!?!?....cele romanesti sunt...expirate?..si de ce numai pt psd isti si nu si pt .."spectatori"?!?!?
  • +42 (44 voturi)    
    Sedintele CSAT au caracter secret (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:38)

    Frank777 [utilizator]

    conf legii de organizare. Degeaba cere Teodorovici desecretizarea.Legea nu permite.Dar Teodorovici este obisnuit la PSD sa incalce si sa ignore legea.
    • +15 (15 voturi)    
      Teatru (Marţi, 4 septembrie 2018, 17:32)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      pt OVINELE care ii voteaza ....................
  • +31 (33 voturi)    
    Toar'su orlando (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:41)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ormal ca opinia shlehtei pesediste difera de cea a Presedintelui. Altfel nu erau slinosi.
    Intrebarea este, desecretizam si toate (repet, TOATE) informatiile legate de 10 august? Stii tu, secretara de la MAI, hamsterul de la camera derutatilor, fufa de la munca, mangla ala din cimitire, ... Ce zici, o facem?
    Asta asa ca sa vorbim ca voi?
    Sa stim si noi cum e cu vorba aia de la chermeza lui babalau!
  • +34 (36 voturi)    
    Vreau sa stiu si eu (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:41)

    aladdin [utilizator]

    Cum e posibil ca banii de salarii prevazuti initial sa ajunga pentru tot anul s-au terminat deja din august?
    Iar cu investitiile, las-o ca macane, de acolo luati bani in primul rand. A-propos, ca ai adus vorba de investitii, ce se mai aude de vestitul pod peste Dunare de la Braila?
  • +23 (23 voturi)    
    n-a fast valcov (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:42)

    Captain Obvious [utilizator]

    o pune pe facebook
  • -48 (54 voturi)    
    Sasul suspendat! (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:49)

    asistat [utilizator]

    .
    • +32 (34 voturi)    
      tovarase... (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      creierul tau e capabil sa spuna mai mult decat atat?!

      vad ca nu raspunzu la comentarii deloc...

      inca o dovada ca esti poscat pesedist

      also observ ca a scazut dramatic calitatea postacilor.... criza de bani nene... serios acu... un comentariu mai inteligent si mai logic putem incerca si noi?! incearca si tu sa meriti banii aia pentru care te prostituezi cu psd!
      • +7 (7 voturi)    
        pai si el asteapta rectificarea... (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:43)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        .
      • -22 (26 voturi)    
        Nu e cine stie ce mare discutie (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:55)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        de facut pe tema asta. Omu isi bate joc de tarisoara si Constitutie, locul lui nu e la carma tarii, simplu! Nu inteleg ce esti asa de tafnos...
        • +11 (13 voturi)    
          serios?! (Marţi, 4 septembrie 2018, 17:26)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui asistat

          1 - "omu isi bate joc de constitutie" - pentru ca a amanat cu 2 luni o decizie PROFUNT neconstitutionala a CCR (daca vrei intram in detalii dar e plin netu de explicatii), DAR psd e ok desi amana referendumul cu 300 parlamentari de vreo 10 (ZECE) ani... te rog sa explici cum vine asta
          2 - isi bate joc de tarisoara cum mai exact?! el mai poate face referendum, convoca CSAT, returna o data legile (deci practic amana), sesiza CCR cu privire la constitutionalitatea unor legi si ATAT!!!! unde isi bate joc de tara?! nici sa vrea si nu are cum sa isi bata joc de tara pentru ca nu are putere!
          3 - grupa porcina nu e vina psd?! legile justitiei nu inseamna ca-si bat hotii joc de tara?! pe ei de ce nu esti ofticat?!
          • +7 (7 voturi)    
            vreme (Marţi, 4 septembrie 2018, 20:57)

            Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Nu-ti piede vremea bagand in seama astfel de indivizi...
            • -5 (7 voturi)    
              Tanti Ilidia, vezi ca arde ceva (Miercuri, 5 septembrie 2018, 0:07)

              asistat [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

              pe foc, macaroanele...sau ce gatesti?
          • -3 (5 voturi)    
            1. Da, 2. Nu pare ca vrei sa auzi (Miercuri, 5 septembrie 2018, 0:13)

            asistat [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            de ce, se pare ca stii tu mai bine...
            3. Aici ai dreptate, PSD e de vina! De gripa porcina si de sida!
            • +1 (1 vot)    
              mai sa fie (Miercuri, 5 septembrie 2018, 8:36)

              csan [utilizator] i-a raspuns lui asistat

              stim cine esti. A spus-o chiar un om cu greutate din partidul vostru. Stiam si noi , dar acum avem confirmarea oficiala.
              Ceilalti nu-l mai luati in seama. El singur recunoaste ca-i asistat. Probabil ca singurul lui venit este de la asistenta sociala si mai face un ciubuc din postari. doar nu vreti sa moara de foame. Daca ar fi asa de bun ar lucra undeva decent. Acum nu se mai poate spune ca nu-ti gaseti de lucru daca ai ceva in creer.
        • +8 (8 voturi)    
          nu (Marţi, 4 septembrie 2018, 20:56)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui asistat

          Nu el e tafnos, tu esti cam sarac cu duhul...
    • +7 (7 voturi)    
      floricicooo, (Marţi, 4 septembrie 2018, 17:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      tu ești măi?
      Te-au deslipit de gardul de la Cotroceni unde stăteai de planton de anul trecut?
      • +2 (4 voturi)    
        nu e Floricica, asta are doi neuroni mai putin (Marţi, 4 septembrie 2018, 22:13)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Dar probabil are doi dinti mai mult si asta i-a eliberat functional doua degete de la membrele superioare cu care bate in tastatura.(degete cu care uzual spargea seminte)
  • +34 (34 voturi)    
    eu tot n-am inteles ce treaba are CSAT-ul cu (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:59)

    AliKimiku [utilizator]

    salariile, investitiile si sanatatea?
    Aa, nenea Orlando vrea sa taie bani de la Aparare ca nu-i ajung banutii? Cine ar fi crezut?
  • +25 (25 voturi)    
    vorbesc (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:02)

    liviu_ [utilizator]

    pesedeii...
    aia care stiu ca nu pot respecta legea si atunci modifica legea pentru ca furtul sa fie legal!
  • +32 (32 voturi)    
    interesant e cum (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:05)

    liviu_ [utilizator]

    parlamentul poate interzice accesul jurnalistilor , jandragmeria poate face secrete informatii esentiale pt aflarea adevarului cu privire la brutalitatea jandragmeriei....

    dar CSAT trebuie sa fie desecretizate (desi sunt secrete by default) ... ca sa afle pesedeii pe cine sa demita cat mai curand ca nu le e sluga !
  • +27 (27 voturi)    
    sa nu uit... (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:08)

    liviu_ [utilizator]

    ministrul finantelor e cam disperat cu bugetul asta...
    sa inteleg ca nu mai sunt bani?!
    situatia e mult mai kkcioasa decat ne asteptam in acest caz!
    oare mai putem plati salariile si pensiile pana la finalul anului sau intram in incapacitate de plata (grecia here we come)?!
  • +27 (27 voturi)    
    sa intelegem ca... (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:16)

    mariage [utilizator]

    ca investitiie, salariile bugetarlor, pensiile simtite si nesmtite stau in taierile bugetare de la SRI si prezidentie?
  • +5 (5 voturi)    
    l-ati bagat in ceata... (Marţi, 4 septembrie 2018, 17:13)

    alex562 [utilizator]

    sau e crestere sau e nevoie de reducere?
    ... omul e suspus greselii
  • +18 (18 voturi)    
    sint disperati..... (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:11)

    asada [utilizator]

    ...sa il atraga pe presedinte in marele faliment financiar pus la cale de borfasii din guvern prin lichelismul lor politic. Cat de corupta si de tampitia poate fi aceasta sleahta de nu isi da seama ca sunt manipulati de aceasta mare nulitate lase si hoata numita Dragnea care fara scrupule ii impinge la fel de fel de manarii si ilegalitati ,iar el usturoi nu a mancat ,gura nu ii miroase. Romanii au o vorba ce i se potriveste ca o manuse "maretului "ministru de finante .....mare si pro..maica !!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    ha... ha... haaa... (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:25)

    g01an [utilizator]

    "guvernul are obligatia de a cere avizul CSAT"

    pai mie mi s-a parut destul de clar ca nu l-ar primi. nu au ce astepta, daca se grabesc, li s-a cerut sa vina cu alte propuneri. presedintele putea fi bulangiu si sa respinga din start propunerile, in schimb le-a oferit posibilitatea sa vina cu propuneri mai bune. asta primeste daca este baiat de treaba. in fine. nu conteaza.

    nu ar trebui sa accepte reducerea bugetelor armatei in special si a restului de institutii care asigura apararea tarii. punct. au nevoie de bani de aruncat pe geam? sa gaseasca alte surse. cum ar fi sa renunte la idei tampite precum amnistiile.
  • +16 (16 voturi)    
    Ghinion... (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:29)

    Costello [utilizator]

    ... na ca nu e presedintele vostru( adica papusarul lui jupan dragnea) , asa ca ciocu'mic, vorba unei pesediste de prin Vaslui.! Vi s-a spus de nenumarate ori ca puteti face rectificare bugetara, mai putin pentru sectorul de siguranta nationala. Vai de voi!
  • +11 (11 voturi)    
    Memorabila (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:40)

    ipolitic [utilizator]

    aceasta fraza a ministrului nostru relaxat:"Guvernul are obligația de a cere și nu de a aștepta un aviz al CSAT"
    am si memorat-o prin extrapolare: eu,cetatean, am obligatia de a cere aviz de la autoritati, nu de a astepta avizul...
  • +11 (11 voturi)    
    propun (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:59)

    trandafil [utilizator]

    ca sedintele CSAT sa se tina la antena 3. Ce rost are sa mearga la Cotroceni trupa muzicantilor din Bremen, in frunte cu Tuta Absoluta?
  • +11 (11 voturi)    
    unanimitate (Marţi, 4 septembrie 2018, 20:42)

    TrueBlue [utilizator]

    Bai Orlando, in CSAT deciziile se iau in unanimitate. Daca presedintele - ales de vreo 6 milioane de oameni - nu este de acord cu ceva atunci ar trebui sa discutati, nu sa faceti pe nebunii. Partidul Social Democrat este doar social. Democratia se invata greu iar voi sunteti repetenti la materia aceasta.
  • +3 (5 voturi)    
    hoțu (Marţi, 4 septembrie 2018, 21:12)

    Lake123 [utilizator]

    Hoțului, de hoți îi este frică. Președintele-i un profesor de fizică, iar voi, niște hoți fără pereche.
  • +3 (5 voturi)    
    orlando furioso e cretino (Marţi, 4 septembrie 2018, 22:52)

    revo [utilizator]

    "Acest lucru (suspendarea sedintei CSAT) nu este prevăzut de niciun fel de prevedere legală" = ce nu este intrezis prin lege, este permis.
  • +4 (4 voturi)    
    psd scos in afara legii..pina la capat (Miercuri, 5 septembrie 2018, 4:00)

    Coco Whistle [utilizator]

    astia confunda o tara cu afacerile facute la un pahar de bere. cei care fura ca profesionistii pina si de la copii, popa daniel clopotarul, natia de pupatori de morti si ingenunchiati in propria mizerie....nu au dreptul moral sa mai ridice vocea in tara noastra.
  • -3 (5 voturi)    
    Ficusul s-a facut de cacao, guvernul o sa (Miercuri, 5 septembrie 2018, 8:48)

    xrogo [utilizator]

    ignore suspendarea ilegala a sedintei CSAT si-o sa mearga inainte cu rectificarea!
  • +3 (5 voturi)    
    Fante de mahala, (Miercuri, 5 septembrie 2018, 9:22)

    constan [utilizator]

    Teodorovici se crede mare,nu de mult manipula bursa cu vestile lui privind preturile la gaze,acum arunca cu zoaiele in care se scalda in Presedintele ales al tarii,desi la urma urmei este un amarat copil de mingi al marelui strateg borfas numit Darius Valcov.De ce nu-i ajung banii,te pomenesti ca inca nu i-au intrat la buget banii confiscati din chiriile lui Johanis,sau o fi planificat cheltuieli fara sa aiba si sursa de finantare?