Eugen Teodorovici și Tudorel Toader vor merge joi la Palatul Cotroceni / Teodorovici: Un aviz este obligatoriu de solicitat, dar nu trebuie să aștepți

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 5 septembrie 2018, 16:25 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Ministrul Finanțelor Publice, Eugen Teodorovici, susține, în continuare, că nu era nevoie de așteptarea unui aviz din partea Cosiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) pentru adoptarea rectificării bugetare de către Guvern, invocând trei decizii ale Curții Constituționale.

"Sunt trei decizii ale Curții Constituționale din 2011, Decizia 383, 574 și 575 din 2011 care fundamentează că un aviz este obligatoriu de solicitat, dar nu trebuie să aștepți un astfel de aviz. De asemenea, refuzul sau împiedicarea unui aviz constituie o înțelegere greșită a rolului său legal și constituțional, fără a fi afectată constituționalitatea legii asupra căreia nu a fost dat avizul", a spus ministrul.

De asemenea, el a precizat că premierul Viorica Dăncilă a decis ca la renuniunea de joi de la Palatul Cotroceni să meargă ministrul Finanțelor alături de ministrul Justiției, Tudorel Toader.

"Guvernul se situează de partea țării, de partea celor care au nevoie și care nu pot aștepta o luptă politică fără argumente temeinice. Niciunul dintre noi, dintre cei care suntem în partea Guvernului, nici în altă insittuție publică nu avem dreptul moral să folosim acele poziții, instituții, în această luptă politică. Există temei legal pentru adoptarea acestei rectificări de către Guvern", a afirmat Teodorovici.

Potrivit acestuia, nu s-a făcut, momentan, o solicitare scrisă pentru desecretizarea ședinței CSAT.

"Am făcut solicitarea (privind desecretizarea n.r.) de bun simț pentru ca toți cei care ne urmăresc, ne privesc, să vadă foarte clar care au fost discuțiile în CSAT, care a fost poziția fiecărei structuri parte din CSAT, dacă a fost cineva sau nu împotriva rectificării, dacă a fost cineva în CSAT care a spus că în baza acestei propuneri de rectificare nu se pot derula, până la următoarea rectificare, toate activitățile asumate. Am să văd dacă o să trebuiască făcută în scris (solicitarea n.r.). Lumea să vadă foarte clar cine pe ce argumente se bazează când dezinformează într-un mod nejustificat opinia publică. O să văd care este conform legii în vigoare și dacă este vreun demers în scris, nu am niciun fel de problemă să fac. Luați-o ca un angajament. În ședința respectivă, dacă se va desecretiza se va vedea că toți cei de față au invocat discuția bilaterală cu doamna prim-ministru și cu ministrul de finanțe", a arătat ministrul Finanțelor. Cine spune că nu au fost discuții bilaterale, dezinformează", într-o conferință la Palatul Victoria.

El a fost întrebat, de o jurnalistă, dacă președintele minte, în situația în care ar afirma că nu au fost discuții bilaterale.

"Dacă afirmă un astfel de lucru, categoric da (Klaus Iohannis minte n.r.)", a spus Teodorovici.

Președintele Klaus Iohannis a convocat-o pentru joi, ora 11.30, pe Viorica Dăncilă la o nouă rundă de discuții privind rectificarea bugetară, după ce marți a suspendat ședința CSAT nefiind de acord cu propunerile guvernului.

Miercuri, la începutul ședinței de Guvern, premierul Viorica Dăncilă a spus că va efectua joi o vizită de lucru în Spania, unde are programată o întâlnire cu regele Felipe al VI-lea.

"Mă voi afla mâine într-o vizită de lucru în Spania, unde voi avea o întrevedere cu omologul meu spaniol şi voi fi primită de regele Spaniei", a spus Dăncilă.

Ea a mai afirmat că va fi însoțită de miniștrii dezvoltării regionale, externelor, apărării, mediului de afaceri şi fondurilor europene.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3260 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    ce avize ? (Miercuri, 5 septembrie 2018, 16:28)

    Martinezu [utilizator]

    Voi mai aveti nevoie de avize?
    Daca zice Dragnea, inseamna ca avizul a fost dat.
    Ma intreb dupa ce intra Dragnea la canal, voi in ce partid va inscrieti?
  • +10 (10 voturi)    
    desecretizare voim! (Miercuri, 5 septembrie 2018, 16:30)

    Cocut [utilizator]

    DA, se poate desecretiza protocolul CSAT ca e de interes public informatia. Daaaar in acelasi timp, descretizam si protocolul Jandarmeriei privind cantitatea de gaze utilizata in 10 august, precum si celelalte ordine transmise. E la fel de interes public.
  • +11 (11 voturi)    
    normal (Miercuri, 5 septembrie 2018, 16:33)

    liviu_ [utilizator]

    ca poate fi ignorat.. e doar consiliul de aparare a tarii....
    ce conteaza?! aia nu fura ca psd... deci nu trebuie luati in seama!
  • +11 (11 voturi)    
    Inainte de a ajunge la Cotroceni (Miercuri, 5 septembrie 2018, 16:33)

    un domn [utilizator]

    ashtia doi trebuie arestati pentru Tradare
    Ministerul; Public este Invitat sa se sesizeze
  • +8 (8 voturi)    
    Dancila in Spania? (Miercuri, 5 septembrie 2018, 16:42)

    anonim3 [utilizator]

    Sanse mari pentru noi episoade din „Gafele VVD”.
    Dincolo de aceasta, daca VVD e plecata, de ce nu o reprezinta unul dintre vice-prim-ministri la Cotroceni?
    • +7 (7 voturi)    
      Romanii din Spania Sunt Chematzi (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      sa o intampine cu tomate stricate si sare in ochi !
  • +8 (8 voturi)    
    Ati luat-o razna... (Miercuri, 5 septembrie 2018, 16:44)

    Olyx [utilizator]

    cu totii, in partidul asta...
  • +9 (9 voturi)    
    substitutie nepermisa (Miercuri, 5 septembrie 2018, 16:51)

    clencix [utilizator]

    Prezenta în CSAT nu se deleagă. Cine nu e de drept membru CSAT o sa stea în fata palatului Cotroceni.
  • +8 (8 voturi)    
    mda, logica unuia pus la zid. (Miercuri, 5 septembrie 2018, 16:53)

    g01an [utilizator]

    pai daca este obligatorie solicitarea avizarii si avizarea nu se da, ce inseamna asta?

    pe de-o parte avea de respectat legea sub presiunea pierderii libertatii in caz contrariu. ce il poate presa mai tare astfel incat sa o ignore atat de evident?

    sau cumva spera ca modificarile legislative sa ii scape de consecinte? pai asa cum ei folosesc exprimarea "prin derogare de la legea..." cu mai fiecare act oficial pe care il adopta, asa vor putea si urmatorii sa faca exact la fel pentru a se asigura ca problemele facute de astia vor putea fi sterse cu buretele.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca era lege, votata in Parlament! (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:00)

    denvarel [utilizator]

    "Este o practică, o decizie Curţii Constituţionale, care spune că avizele acestea sunt obligatoriu de cerut, dar nu este obligatoriu să se respecte. Fiind vorba de rectificarea bugetului de stat, Parlamentul ar putea să treacă şi să adopte rectificarea trecând peste avizul negativ al CSAT, dar numai Parlamentul, nu Guvernul. Parlamentul, fiind unica autoritate legislativă ar putea să facă acest lucru pentru că este forul legislativ suprem.Nimeni nu îl poate opri să facă asta", a decarat Zegrean.
  • +5 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:14)

    DiDiRo [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Bai crettinnule, Teodorovici, (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:22)

    Habermas [utilizator]

    o cerere a unui aviz nu are temei fara rezultatul avizului. Deci faptul ca este obligatoriu sa ceri acel aviz inseamna ca ceri rezultatul acelui aviz (si aviz inseamna aprobare, nu opinie), deci este obligatoriu sa obtii rezultatul avizului.

    Primul Ministru si unii ministrii atenteaza la siguranta nationala. Presedintele Romaniei este garantul securitatii nationale, deci este obligat (logic; sper ca si in mod formal legal) sa destituie Guvernul devenit ilegal (prin actiunile sale) ca masura exceptionala si sa numeasca un alt prim ministru cu titlu interimar care sa opreasca automat nebunia declansata de PSD-ALDE-UDMR si sa organizeze alegeri parlamentare anticipate.
  • +7 (7 voturi)    
    in primul rind... (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:26)

    exilatul [utilizator]

    asa o fi ca nu au nevoie de aviz....atunci de ce se plingeau ja-rele ca "profesorasul cel viteaz" le intirzie rectificarea...pe de alta parte "vizita de lucru" cu regele spaniei?!?!?!....si merge aproape toata satra de esroci...niste nenor-citi!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Caragiale ar fi devenit cel mai mare scriitor ... (Miercuri, 5 septembrie 2018, 17:33)

    joe doe [utilizator]

    daca ar fi trait azi.
    "...un aviz este obligatoriu de solicitat, dar nu trebuie să aștepți un astfel de aviz."

    Dupa maniera lor de interpretare a legii urmeaza:
    - este obligatoriu sa iti declari veniturile dar nu trebuie sa platesti si impozit;
    - este obligatoriu sa ceri unei primarii un aviz de constructie dar nu trebuie sa astepti un astfel de aviz;
  • +5 (5 voturi)    
    Maine deschid o gogoserie in curtea casei poporulu (Miercuri, 5 septembrie 2018, 18:24)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Deja am cerut de azi toate avizele.
    • +3 (3 voturi)    
      cum su #RESISTti concurentei ? (Miercuri, 5 septembrie 2018, 19:07)

      joe doe [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      nu mai este nevoie sa deschideti gogoserie la casa poporului , le furnizeaza parlamentul gratuit la toata lumea. Bonus, la 10 gogosi umflate iti da si un caine cu covrigi in coada. Ca sa nu mai spun ca poti sa iei cate vrei pe spinare . Te ajuta jandarmii ...
      Sa auzim de bine !
      • +1 (1 vot)    
        M-am gandit ca ar fi o fapta buna (Joi, 6 septembrie 2018, 15:49)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui joe doe

        sa vand oamenilor gogosi de calitate. Cele ale angajatilor Casei au miros de matze de pesta.
  • +5 (5 voturi)    
    Prea obraznic + impertinent,prea de la tzara (Miercuri, 5 septembrie 2018, 18:36)

    Plagarus [utilizator]

    Orlando ......si tragi H2O.