Lipsa posibilităților materiale ale părinților? Creșe și grădinițe prea puține? Cert e că doar unul din trei copii români sub 4 ani este înscris în unitățile preșcolare

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 10 septembrie 2018, 14:34 Economie | Finanţe & Bănci


Copii la crese si gradinite
Foto: sxc.hu
​Datele sunt de la Statistică, dintr-o lucrare făcută cu fonduri europene. Un audit urban făcut la nivelul întregii UE (la care a participat și România), în scopul evaluării calităţii vieţii în oraşele europene, într-o primă etapă fiind colectate circa 500 de variabile din 21 de domenii, printre care și zona Educației. Documentul, consultat în aceste zile de HotNews.ro, arată o realitate îngrijorătoare: din cei peste un milion de copii români cu vârsta de 0-4 ani, doar 344.000 sunt înscriși în creșe și grădinițe. Mult sub nivelul mediu european. Una dintre explicații poate consta în posibilitățile reduse ale familiilor din România de a face față cheltuielilor. Un alt argument ar putea ține de distanțele mari dintre domiciliul copiilor și locul în care se află creșa sau grădinița.  Din păcate, cercetarea INS nu oferă foarte multe detalii. Tu de ce nu ți-ai înscrie copilul la o grădiniță sau la o creșă, de pildă?


Educaţia preşcolară este fundamentul în dezvoltarea copilului preşcolar, deoarece această perioadă reprezintă baza formării ca adult. În această perioadă copilul învaţă şi asimilează informaţii şi cunoştinţe şi reuşeşte să facă rapid conexiuni ce vor dura pe  întreg parcursul vieţii.

Învăţământul preşcolar constituie prima treaptă a sistemului de educaţie şi instruire şi are drept scop principal pregătirea multilaterală a copilului pentru viaţă, în vederea integrării în activitatea şcolară.

Cum stăm în România:



 
În unităţile educaţionale preşcolare se formează, antrenează şi cultivă abilităţi de acţionare, care să-l pregătească pe copil pentru a face faţă solicitărilor specifice situaţiilor şcolare.
De aceea, este foarte important să avem în vedere următorul indicator: copii în creşe sau grădiniţe, în vârstă de 0-4 ani. Acest indicator completat de datele la nivel de populaţie pe grupe de vârstă, în acest caz populaţia în vârstă de 0-4 ani, ajută autorităţile să identifice mai uşor numărul de unităţi educaţionale necesare.

Uite mai jos cum stăm la nivel de județe:




Din datele existente, se constată o discrepanţă foarte mare între numărul de copii pe nivelul de vârstă 0-4 ani şi numărul de copii din creşe şi grădiniţe.

În alte state, potrivit documentelor similare ale birourilor naționale de statistică, procentul copiilor înscriși nu coboară sub 75-80%, cu foarte puține excepții.

Tu ce părere ai, care ar putea fi cauzele?


Citeste mai multe despre   









1489 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    parere personala (Luni, 10 septembrie 2018, 14:40)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    Daca locuiesti la oras si ai bunici care sa te ajute atunci as evita cresa dar neaparat la gradinita. La crese ajung de obicei doar parintii care nu au sub nici o forma cu cine sa ii lase pe micuti. Nu isi permit bona iar parintii lor sunt in orase/sate indepartate.
    Problema cea mare este in orase mici/sate unde ori nu exista de loc crese/gradinite ori sunt departe si nu ii pot duce parintii.
    Pentru socializare este extraordinara gradinita. Este pacat ca nu toti copii se pot bucura de ea.
    • +1 (1 vot)    
      Cresa si gradinita (Luni, 10 septembrie 2018, 15:20)

      schumi [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      Nu sunt locuri la gradinitele de stat, astfel parintele ori il tine cu bunicii, ori la privat, ori il lasa cu bona. Vb cu personalul gradinitelor, cei tinuti cu bona se integreaza in colectiv mai greu, mai ales daca nu sunt plimbati in zone cu multi copii si lasati sa interactioneze.
  • 0 (2 voturi)    
    Una din greșeli (Luni, 10 septembrie 2018, 14:52)

    falcoind [utilizator]

    e la INS , nu s-au luat in calcul copii înscriși in unitățile particulare, creșa grădinița privata.
    Îmbunatățire, introduceți real, nu doar scriptic finanțarea / copil atât in unitățile de stat cat și in cele particulare. S-a aprobat o finanțare de 300Ron / copil. Automat o ia și copilul înscris la privat, nu doar unitățile de stat, unde poți lăsa copilul dacă se poate după 9 și sa îl iei la 13 cel târziu.
    • 0 (0 voturi)    
      mai exista si varianta (Luni, 10 septembrie 2018, 15:44)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      in care INS a luat in calcul copiii inscrisi la unitatile particulare dar la cele acreditate. Adica sunt foarte multi copii care merg la unitati fantoma
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Luni, 10 septembrie 2018, 14:58)

    SoulSearcher [utilizator]

    la crese, gradinite, scoli sunt numai anti-talente de educatori, invatatori care n-au avut curaj sa plece pe afara...

    (desigur exista si exceptii, dar sunt atat de putine incat nu prea mai conteaza)
  • +1 (1 vot)    
    saracie big time (Luni, 10 septembrie 2018, 15:05)

    Toni_Romania [utilizator]

    In Ro azi cam 80% din oameni au venit sub 1500 lei,la preturi de Ue.
    In plus de 30 ani multe gradinite au fost desfiintate (retrocedari etc).
    Statul nu face gradinite noi, cu preturi sociale, accesibile pt. amarati, ca e chestie "comunista".
    Deci de aia mii de copii raman fara etapa de viata "gradi", etapa esentiala pt. primul contact al copiilor cu societatea.
    • +1 (1 vot)    
      si normal ca e saracie dupa (Luni, 10 septembrie 2018, 17:18)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      25 de ani de guvernare PSD-ALDE. Educatia nu a fost nici o data o prioritate pentru neo-comunisti.
  • 0 (0 voturi)    
    Lipsesc mai multe lucruri: (Luni, 10 septembrie 2018, 15:27)

    Andor74 [utilizator]

    1. nu sunt suficiente locuri. 1177 unitati, inseamna peste 300 de copii/unitate, hai sa zicem ca sunt 100/serie (bebe I, bebe II si grupa mica) si tot ies 3-4 grupe pe serie.
    Caz concret, cand am vrut sa-l dau la cresa, raspunsul a fost: "nu mai avem locuri, sunt deja 3 grupe, nu mai avem sali". Copii au mers direct la gradinita dupa terminarea maternalului.
    2. Cate crese sunt la tara? Intreb numai de curiozitate, pentru ca stiu raspunsul.
    Nu se justifica din cauza numarului mic de copii care ar putea fi inscrisi, dar cred ca 50% din cei care nu frecventeaza deloc gradinita sau cresa stau in mediul rural. (unde oricum sunt multi someri/neangajati/pensionari)
  • 0 (0 voturi)    
    Altă explicație (Luni, 10 septembrie 2018, 15:34)

    kutez [utilizator]

    Luați în calcul și un alt aspect: nu toți părinții consideră că e bine să-și dea copiii pe seama sistemului la vârste atât de precoce. Noi și mare parte dintre prietenii noștri zic pas, cu mândrie. Deci diferențe de filozofie. Ai noștri 4 copii, deși nu au văzut niciunul o grădiniță ori creșă, fac față cu brio la școală. Nici eu n-am făcut grădiniță, și aș zice c-o duc bine :-)

    Mă felicit mereu că am petrecut mai mult timp noi cu copiii mei decât străinii. (Admit că e nevoie de anumite conjuncturi favorabile și nu toți părinții care ar vrea pot să să procedeze astfel.)
    • 0 (0 voturi)    
      mai adaug ceva (Luni, 10 septembrie 2018, 17:23)

      kutez [utilizator] i-a raspuns lui kutez

      Învățământul preșcolar de masă este mai mult o necesitate conjuncturală, generată de serviciile părinților - o problemă a capitalismului deci. Alminteri, valoarea celor 7 de ani de acasă pusă în cumpănă cu învățământul preșcolar, nici nu suportă comparație...
  • 0 (0 voturi)    
    in Cluj-Napoca (Luni, 10 septembrie 2018, 16:03)

    calinutz2009 [utilizator]

    asa imi amintesc ca erau 10 copii pe 1 loc de cresa/gradinita de stat, cu toate cresele si gradinitele private nu se ajunge nicicum la 1 copil pe un loc.....
  • 0 (0 voturi)    
    Problema de numar de crese + lipsa de incredere (Luni, 10 septembrie 2018, 16:15)

    mmagic [utilizator]

    Nu stiu cauzele problemei dar sa o luam matematic:
    Daca ar merge toti copii le crease atunci pe cresa am avea alocati: 867 de copii = 1021038 copii / 1177 crese, ori 867 copii pe o cresa este o valoare monstruos de mare, avand circa 20 copii pe clasa, am avea 42 de clase pe cresa de aprox 20 copii. Pot sa spun ca asa o cresa mare nu am vazut in viata mea si ar putea foarte bine sa fie un focar de infectie masiv daca ar exista.

    Daca am avea de 5 ori mai multe crese, am avea gen 8 clase de 20 copii pe cresa ceea ce ar fii cat de cat gestionabil.

    Deci ca numar de crese suntem total depasiti, aici e grava problema..
    Numarul de crese ar trebui sa creasca de 5 - 10 ori sa fie de 5885

    Faptul ca avem 344640 copii in crese deci de 3 ori mai putini copii in crese decat avem cu totul inseamna ca acei copii sunt 292 pe cresa, adica probabil sunt efectic inghesuiti in gupe de 30 in cate 10 clase pe cresa. Ceea ce este oricum aberant/inuman de mult si de aceea multi parinti ezita sa trimita copii la cresa.

    Se vede ce mult iubeste statul nostru tineri. Rusine conducatorilor dezastru pe care i-am avut si ne-au adus in situatia asta. Rusine conducatorilor actuali care nu aloca bani sa rezolve problema asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum era pe vremea lui Ceasca cu locuri in crese? (Luni, 10 septembrie 2018, 16:39)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      Si cica suntem tara europeana ... pfff ... sutem de rasul europei, pe o gramada de capitole si UE daca ne-a primit in sanul ei trebuie sa ne ajute sa ne rezolvam si problemele de felul asta. Inteleg ca acum UE accepta sa facem imprumuturi ca sa platim pensionarii care oricum stim ca o sa moara, in circa 10 ani dar nu facem imprumuturi ca sa platim tinerii care reprezinta viitorul nostru si care vor aduce bani si faima Romaniei??? E super frustrant ca locuitor ai acestei tari sa vezi asa o conducere dezastru.

      Poate un locuitor de pe vremea lui Ceasca ar putea sa ne explice daca situatia cu locurile in crese era mai buna pe atunci?
  • 0 (0 voturi)    
    cresa si gradinita (Luni, 10 septembrie 2018, 16:48)

    twinmom [utilizator]

    Eu am gemeni si ne descurcam destul de greu...problema mare in Bucuresti este programul creselor si al gradinitelor de la stat.....Bucurestiul este un oras mare cu distante de 45 de minute lejer, de la birou pana acasa, adica pana la gradi sau cresa...ori programul creselor de stat si al gradinitelor este nerealist....se termina la ora 17:00 maxim 18:00....ori daca lucrezi in privat si programul se termina de obicei la un 17:30 -18:00...nu ai cum sa ajungi sa iei copilul de la gradinita/cresa asa ca esti olbigat sa te descurci altfel....poate ar trebui corelat cu programul mediului privat cu program prelungit pana la 19:00
    • +2 (2 voturi)    
      mediul privat (Luni, 10 septembrie 2018, 17:54)

      calinutz2009 [utilizator] i-a raspuns lui twinmom

      .... ii doare undeva pe guvernanti de mediul privat, doar bugetarii conteaza, a ajuns salariul mediu la stat dublu fata de privat....
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Luni, 10 septembrie 2018, 18:07)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui twinmom

      Asta e problema.
      Am un copil la grădiniță și unul care tocmai a început clasa zero. Aceleași probleme ca și până acum: semiinternatul la școală e maxim până la ora 18:00. Grădinița are program până la 17:30 maxim, dar dacă ajungi la ora aia te ia la ture că vii la limită.
      Dacă faci 30-40 de minute dus sau întors, ideal în București, și lucrezi 9-18, program normal de birou, nu îți poți lăsa copilul la grădiniță și nici la școală de stat toată perioada. Deci te orientezi spre afterschool particular sau grădiniță particulară, unde programul e până la 19:00.
  • +1 (1 vot)    
    ca de obicei (Luni, 10 septembrie 2018, 17:09)

    Jude [utilizator]

    Ca de obicei Statul Roman este incapabil sa faca ceva.
    Imi amintesc acum 6-7 ani, cand era guvernarea PDL si se tot vorbea de indemnizatia mamelor.
    Au taiat indemnizatia promitand ca vor face Crese si Gradinite.
    Au trecut anii si nimeni nu a facut vreo cresa sau gradinita de stat.
    Un alt dezavantaj il consta programul unitatiilor de stat. Nu au program prelungit pana la 18:30 sau 19:00 ceea ce te obliga sa te orientezi catre privat.